«Динамо» 30 років тому вперше виграло Кубок України

Динамо Київ 30 Травня, 20:43 316
«Динамо» 30 років тому вперше виграло Кубок України | 19-27
​Рівно 30 років тому, 30 травня 1993 року, київське «Динамо» вперше стало володарем Кубка України.

Це був другий за рахунком розіграш національного Кубка, у фіналі першого в 1992 році «Чорноморець» здолав у додатковий час «Металіст», а «Динамо» поступилося у чвертьфіналі запорізькому «Торпедо».

У розіграші Кубка 1992/1993 київське «Динамо» взяло участь одразу трьома командами – крім основної, боротьбу за трофей вели «Динамо-2» і «Динамо-3».

«Динамо-3» в 1/64 фіналу здолало чернігівську «Десну», проте в 1/32 фіналу поступилося рівненському «Локомотиву».

«Динамо-2» подолало на один раунд більше. В 1/64 фіналу в серії пенальті був обіграний «Нафтохімік» з Кременчука, в 1/32 в додатковий час - «Рось» з Білої Церкви. В 1/16 фіналу «Динамо-2» поступилося ще одній команді з Рівного - «Вересу» - у двох матчах за правилом виїзного гола - 2:2 вдома і 1:1 в гостях.

З 1/16 фіналу розпочала свій шлях за трофеєм перша команда «Динамо». На цій стадії був розгромлений львівський «Сокіл-ЛОРТА» (7:0 на виїзді та 3:0 удома).

В 1/8 фіналу «Динамо» зустрілося з івано-франківським «Прикарпаттям» і теж не мало особливих проблем, здобувши дві перемоги (2:0 в гостях і 4:1 удома).

У чвертьфіналі суперником киян стала луцька «Волинь». «Біло-сині» здобули перемогу з комфортним рахунком у першій грі в Києві (5:1), і нічия в матчі-відповіді (2:2) вже не мала особливого значення.

Харківський «Металіст» був останнім суперником «Динамо» на шляху до фіналу. У Харкові динамівці здобули нічию 1:1, а на своєму полі знову, як і у всіх попередніх раундах, розгромили суперників - 3:0.

Шлях до фіналу

1/16 фіналу, перший матч

«Сокіл-ЛОРТА» (Львів) - «Динамо» 0:7

• Голи: Грицина (16, 60) Алексаненков (36), Мінтенко (65, 75), Зуєнко (78), Волотек (86)

«Динамо»: Кутєпов (Сирота, 46), Безсмертний (Ковалець, 46), Пономаренко (Панкратьєв, 46), Алексаненков, Зуєнко, Волотек, Мізін (Ребров, 60), Грицина, Мінтенко, Беца, Шаран

Другий матч

«Динамо» - «Сокіл-ЛОРТА» (Львів) 3:0

• Голи: Грицина (16, з пенальті), Мінтенко (61), Мізін (78)

«Динамо»: Кутєпов, Беца, Зуєнко, Безсмертний, Пономаренко, Грицина, Яковенко (Шаран, 46), Алексаненков, Мінтенко, Бєлкін, Мізін

1/8 фіналу, перший матч

«Прикарпаття» (Івано-Франківськ) - «Динамо» 0:2

• Голи: Леоненко (41, 77)

«Динамо»: Мартінкенас, Лужний, Цвейба, Дем'яненко, Шматоваленко, Ковалець (Грицина, 75), Мізін (Алексаненков, 80), Панкратьєв, Бєлкін, Леоненко, Шкапенко

Другий матч

«Динамо» - «Прикарпаття» (Івано-Франківськ) 4:1

• Голи: Леоненко (17, 44), Шкапенко (37), Зуєнко (87) - Лахмай (29)

«Динамо»: Мартінкенас, Лужний, Цвейба (Мізін, 46), Дем'яненко, Шматоваленко, Ковалець (Беца, 46), Грицина, Панкратьєв (Алексаненков, 63), Шаран (Зуєнко, 80), Леоненко, Шкапенко

1/4 фіналу, перший матч

«Динамо» - «Волинь» (Луцьк) 5:1

• Голи: Ребров (17), Мізін (31, 33, 62), Шкапенко (89) - Каратаєв (47)

«Динамо»: Кутепов, Лужний, Пономаренко, Безсмертний, Шматоваленко, Ковалець (Анненков, 78), Мізін, Грицина (Сукіасян, 75), Топчієв, Ребров (Зав'ялов, 65), Шкапенко

Другий матч

«Волинь» (Луцьк) - «Динамо» (Київ) 2:2

• Голи: Пилипенко (65, 86) - Шкапенко (11, 76)

«Динамо»: Мартінкенас, Лужний, Пономаренко, Безсмертний (Алексаненков, 46), Шаран, Сукіасян (Зав'ялов, 80), Хруслов, Грицина (Ребров, 46), Топчієв (Мізін, 46), Леоненко (Шматоваленко, 65), Шкапенко

1/2 фіналу, перший матч

«Металіст» (Харків) - «Динамо» 1:1

• Голи: Кандауров (62) - Лужний (27)

«Динамо»: Кутєпов, Лужний, Пономаренко, Хруслов (Шкапенко, 40), Шаран, Ковалець (Шматоваленко, 80), Анненков, Грицина, Топчієв, Ребров, Мізін

Другий матч

«Динамо» - «Металіст» (Харків) 3:0

• Голи: Ребров (18), Мізін (55, з пенальті), Топчієв (64)

«Динамо»: Кутєпов, Лужний, Пономаренко, Безсмертний, Шматоваленко (Шаран, 46), Ковалець (Грицина, 57), Мізін, Ребров (Сукіасян, 75), Топчієв, Леоненко, Шкапенко (Анненков, 70)

Матч за трофей також відбувся в Києві, на Республіканському стадіоні. Динамівці зіткнулися із серйозним опором з боку традиційно непоступливих львівських «Карпат», які очолював Мирон Маркевич. Однак перемогу команда Михайла Фоменка здобула доволі впевнену. Вже у середині першого тайму Віктор Леоненко, накрутивши на куті воротарського захисника, з гострого кута відправив м'яч під поперечину.

А після перерви Дмитро Топчієв, який розпочинав сезон у складі «Карпат», замкнув ударом головою навіс із флангу. На передостанній хвилині «Карпати» відіграли один м'яч – Ігор Плотко реалізував пенальті. До слова, у складі львів'ян грали майбутні динамівці Андрій Гусин і Василь Кардаш.

«Динамо» здобуло перемогу з рахунком 2:1 і вперше у своїй історії завоювало Кубок України.

«Динамо» (Київ) - «Карпати» (Львів) 2:1 (1:0)

30.05.1993. Київ. Республіканський стадіон. 47 000 глядачів. +17°C.

Арбітри: Володимир П'яних (Донецьк) - Віктор Головко (Дніпропетровськ) і Степан Сельменський (Ужгород).

Динамо: Кутєпов, Лужний (к), Пономаренко, Безсмертний, Хруслов (Шаран, 80), Шматоваленко, Анненков, Топчієв, Ребров (Ковалець, 46), Грицина (Шкапенко, 63), Леоненко

Тренер: Михайло Фоменко.

Карпати: Стронціцький, Романишин, Чижевський, Мокрицький (к), Петрик, Кардаш, Леськів, Шулятицький (Каліщук, 46), Плотко, Стельмах (Мазур, 75), Гусін

Тренер: Мирон Маркевич.

• Голи: 1:0 - Леоненко (23), 2:0 - Топчієв (64), 2:1 - Плотко (89, з пенальті).

Попереджений: Мокрицький (56).