Ребров повернувся: конфлікт інтересів у воротах збірної України і ще два моменти, які насторожують

Збірна України 9 Червня, 08:32 3656
Ребров повернувся: конфлікт інтересів у воротах збірної України і ще два моменти, які насторожують | 19-27
Сергій Тищенко аналізує довгоочікуване призначення у головній команді країни.

Ребров став головним тренером збірної України. Контракт підписано на три роки. Сергій Станіславович керуватиме збірною у відборах до Євро-2024 та ЧС-2026. Нарешті епопея з його призначенням завершилася. Вона тривала майже два роки.

Я дуже радий, що Станіславович очолив національну команду. Вважаю, це найкращий український тренер сьогодення. І точно ніхто не буде сперечатися, що найтитулованіший. Де б він не працював, у кожній команді досягав успіху. Двічі ставав чемпіоном України із Динамо, стільки ж разів виграв Кубок зі столичною командою. З Аль-Ахлі здобув срібні нагороди Саудівської Аравії. Ференцварошу повернув велич в Угорщині. Команда із Будапешта знову стала флагманом угорського футболу. Три чемпіонські титули, вихід в ЛЄ і потім в ЛЧ. Думаю, що нескоро хтось зможе перевершити українського тренера. У першому сезоні в ОАЕ виграв Кубок та чемпіонат країни з Аль-Айном. У ще свіжому сезоні фінішував другим.

Дуже важливо, що у такий важкий час для нашої країни Сергій Станіславович вирішив повернутися додому. Зараз немало футболістів шукають можливість виїхати заради власної безпеки та безпеки рідних. А от Ребров приїхав назад. Це додасть йому репутаційних балів та збільшить увагу до національної команди. Насамперед у країнах, де він працював.

Реброву – 49. Він перебуває у найкращих тренерських роках. Має величезний досвід за плечима, сформовану команду асистентів. І ще може розвиватися далі.

У цій ідилії маю три запитання, які мене найбільше турбують.

Збірна та клуб – різні речі

Ребров був успішним на клубному рівні. А робота зі збірною – це трохи інше. Якщо ти у клубі працюєш із гравцями постійно, маєш тижневий цикл підготовки, проводиш селекцію, реалізовуєш власні ідеї, то у збірній про це можна забути. Команда збирається 4-6 разів на рік. Можливості зміни складу немає. Потрібно підлаштовуватися під наявних футболістів. Фізична підготовка – теж не компетенція збірної.

Тут на перше місце виходить вміння бути психологом, тактиком. Об'єднати команду навколо себе, знайти до підопічних правильні слова, обрати правильну тактику на гру. Поєднати найкращих гравців на полі. У таких умовах, як тренер, Ребров ще не працював. Так само і помічники – вони працюють над розвитком, щоденними викликами, а тут у короткий час потрібно зробити всю роботу. Тому існують ризики. Часто так буває, що клубний тренер не може досягнути успіху на рівні національних команд і навпаки.

Велике сподівання, що тут у нагоді стане досвід Реброва, як гравця збірної України. Він понад 10 років захищав кольори національної команди. Був на ЧС-2006 у Німеччині. Розуміє, що таке збірна та як там відбувається процес підготовки до матчів. Не забуваємо також, що Сергій Станіславович був одним із асистентів Калітвінцева у збірній України перед Євро-2012. Правда, цей період виявився недовгим, але досвід має залишитися.

Тренер воротарів

Я не розумію призначення Рустама Худжамова тренером воротарів збірної України. З великою повагою ставлюся до нього як особистості, людини, експерта, бізнесмена. Але щоб працювати у збірній, потрібно мати передумови.

Зараз така ситуація із голкіперами, що дуже непросто обрати найсильнішого і не проґавити прогрес молоді. З одного боку – дуже добре грає Трубін, а з іншого – до травми основним був Бущан. Є ще Руслан Нещерет, Андрій Лунін. У Зорі чудову другу частину сезону провів Олександр Сапутін. Аналогічно щодо Павла Ісенка та Владислава Рибака із Ворскли та Дніпра-1. Усі шанси стати основним воротарем Шахтаря має Дмитро Різник. Лунін і Трубін можуть влітку змінити клуби. Бущан та Нещерет – схильні до травм. У цьому всьому розібратися не так просто.

Наставником воротарів збірної України має бути професіональний тренер, або ж людина, яка грала тривалий час за збірну на цій позиції та розуміє специфіку підготовки. Ні першого, ні другого у Худжамова немає. Вікіпедія дає Рустаму один матч за збірну. У 2009-му зіграв у товарняку проти Сербії. Три матчі за молодіжку. Навіть коли перед чемпіонатом Європи випали Рибка, Шовковський і Дикань, місця у заявці для Худжамова не знайшлося.

Перед повномасштабною війною почав працювати тренером воротарів у житомирському Поліссі, але довго на посаді не затримався. Звичайно, що він мав вплив на молодших своїх партнерів. У першу чергу – на Олега Кудрика, з яким разом грав у Маріуполі, а вже потім працювали у Житомирі. Якщо Полісся взяло воротаря з Африки та, за чутками, цікавиться Денисом Бойком, то, напевно, до Кудрика є питання.

Худжамов – це виробник брендових рукавичок високої якості. У них грають дуже багато воротарів в Україні. Бренд намагаються розвивати по світу. Одним із облич бренду Худжамова є Андрій Лунін. Також у цих рукавицях грають Бущан та Бойко. У Трубіна контракт із глобальним брендом. Чи не буде тут упередженості та конфлікту інтересів? Хочу помилятися, але дуже ймовірно, що справи Луніна у збірній підуть краще.

Появу Худжамова я пов'язую з агентською лінією. Не великий секрет, що Вадим Шаблій має вплив на комплектацію Полісся. У Реброва із Шаблієм теж хороші відносини. Мали співпрацю у Ференцвароші, коли туди переходили Зубков, Ігнатенко. У молодіжній команді Аль-Айна минулий сезон провів ще один клієнт Шаблія – Данило Удод. Якщо ProStar хоче підписати когось із воротарів, дуже швидко одним із подарунків є рукавиці бренду Рустама – так виникає опція співпраці.

Логічніше на цій посаді виглядав би Андрій Пятов, якщо він зав'язав із футболом остаточно. Дуже тривалий час виступав за збірну. При ньому виріс Анатолій Трубін. Має хороші відносини з Бущаном. Ну і, зрештою, заслужив на цю посаду.

Розвиток Реброва

Інститут збірних дуже суттєво поступається клубному футболу. Зараз жоден провідний наставник не працює зі збірною. Інтерес до національних команд падає. Звідси реформування чемпіонату світу та Євро. Для Реброва прихід у збірну України буде кроком назад у плані розвитку тренерської кар'єри. Прогресувати та розвиватися тут складніше.

У нас поки немає жодного тренера, який працював би на рівні провідних європейських ліг. Ребров мав найбільше шансів стати тут першопрохідцем. Він досягнув успіху у кожній країні, де працював. Має свій тренерський штаб. Своє бачення футболу. Вільно володіє англійською, якою і проводить тренування. Потенційно міг претендувати на роботу в Англії. Якби ще у нього було б відповідне лобі. Звісно, йдеться не про клуби першої величини. Але в окремих командах АПЛ або Чемпіоншипу в нього були б шанси за збігом певних обставин.

Зараз Ребров підписав контракт фактично до завершення кваліфікації ЧС-2026. Я так розумію, що є опція продовження. Найближче майбутнє тренера визначене. І воно пов'язане не з клубним футболом.