10 найбагатших власників футбольних клубів світу

Світовий футбол 14 Червня, 20:12 516
10 найбагатших власників футбольних клубів світу | 19-27
Деякі з представлених команд чомусь не досягають серйозних спортивних успіхів…

Sugar daddy – це словосполучення чудово знайоме усім шанувальникам лінійки комп'ютерних ігор Football Manager. Якщо ви взяли під керівництво клуб, який має такого власника, то вам однозначно пощастило. Мова про «щедрого папіка», який не тільки має багато грошей, а й готовий у великих кількостях інвестувати їх у розвиток команди.

Втім, у житті далеко не всі багаті власники футбольних клубів виявляють бажання по-серйозному вкладатися у свої проекти. З цієї причини є ціла низка команд, які за наявності власників-мільярдерів вирішують вельми скромні зі спортивної точки зору завдання.

Давайте прямо зараз оцінимо десятку найбагатших власників футбольних клубів світу, а також коротко охарактеризуємо ключові останні досягнення їхніх «дітищ»…

10. Шахід Хан

Статки: 12,1 мільярдів доларів
Клуб: Фулхем (Англія)
Вік: 72 роки
Громадянство: США

Getty Images/Global Images Ukraine. Шахід Хан

72-річний Шахід Хан є американським бізнесменом пакистанського походження. Остання обставина робить Хана найбагатшою людиною на планеті, яка має коріння з Пакистану. За останніми оцінками журналу Forbes, статки Шахіда оцінюються більш ніж у 12 мільярдів доларів.

Інвестиції у спорт Хан почав робити з 2010 року, коли став власником команди Національної футбольної ліги (США) Джексонвілл Джагуарс. У європейський футбол Шахід прийшов у 2013-му, коли домовився про викуп Фулхема в єгипетського бізнесмена Мохаммеда Аль-Фаєда. Подейкували, що за лондонський клуб Хан виклав близько 150-200 мільйонів доларів, але офіційного підтвердження ця інформація так і не отримала, оскільки сторони забажали зберегти її в таємниці.

З того часу, як Хан став власником Фулхема, ця команда встигла тричі вилетіти з англійської Прем'єр-ліги та стільки ж разів до неї повернутися. Від слави команди-ліфта «дачників» уберіг вельми вдалий сезон-2022/23, за підсумками якого лондонцям вдалося фінішувати на 10-му рядку в турнірній таблиці. Але на вирішення більш амбітних завдань нинішній Фулхем навряд чи здатний.

9. Стен Кронке

Статки: 12,9 мільярдів доларів
Клуб: Арсенал (Англія)
Вік: 75 років
Громадянство: США

75-річний американець Стен Кронке досить давно інвестує у професійний спорт. На батьківщині до його імперії входять баскетбольна, хокейна та футбольна команди, а з 2018 року Кронке є ще й ключовим акціонером лондонського Арсенала – однієї з кращих команд англійської Прем'єр-ліги 90-х років минулого століття.

Зараз Арсенал за Кронке, здається, перебуває на шляху до відродження колишньої величі. У сезоні-2022/23 «каноніри» були дуже близькими до того, щоб знову стати чемпіонами Прем'єр-ліги, і лише невдалий фініш, а також надзвичайно жорстка конкуренція з Манчестер Сіті, не дозволили цьому статися. У той же час Кронке лише за останній рік інвестував близько 200 мільйонів євро у придбання нових футболістів, і при цьому американця все одно критикують – зокрема, у січні було безліч незадоволених тим, що Арсенал не зміг виграти конкуренцію в Челсі за талановитого українського вінгера Шахтаря Михайла Мудрика.

Як би там не було, але Арсенал під керівництвом Мікеля Артети демонструє, що найближчими роками буде здатен реально конкурувати та бути успішним як на внутрішній, так і на континентальній арені. І з боку Кронке менеджмент має більш ніж серйозну підтримку та фінансову опору.

8. Рікардо Салінас Плієго

Статки: 13 мільярдів доларів
Клуб: Масатлан (Мексика)
Вік: 67 років
Громадянство: Мексика

67-річний мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас Плієго є засновником та головою Grupo Salinas – корпоративного конгломерату з інтересами в галузі телекомунікацій, засобів масової інформації, фінансових послуг та роздрібної торгівлі.

У футболі Рікардо Салінас відомий тим, що є власником клубу мексиканської Ліги МХ Масатлан. Він був заснований влітку 2020 року, і поки що демонструє вкрай скромні результати. Зокрема, протягом останніх трьох років Масатлан ніколи не фінішував вище 12-го місця ані в рамках Апертури, ані в рамках Клаусури. Тому навіщо найбагатшому мексиканцю знадобився власний футбольний клуб, поки що сказати складно, але точно не для встановлення тотальної гегемонії в Лізі МХ…

7. Андреа Аньєллі

Статки: 19,1 мільярдів доларів
Клуб: Ювентус (Італія)
Вік: 47 років
Громадянство: Італія

Getty Images/Global Images Ukraine. Андреа Аньєллі

47-річний Андреа Аньєллі є представником легендарної родини Аньєллі, якій довгі роки належить туринський Ювентус. На даний момент 63% акцій гранда італійського футболу є власністю компанії Exor, якою володіє Аньєллі. Цікаво, що раніше президентами Ювентуса були Едоардо Аньєллі, Джанні Аньєллі та Умберто Аньєллі, які приходяться Андреа відповідно дідусем, дядьком та батьком.

Якщо із 2012 по 2020 роки Ювентус був беззаперечним гегемоном в італійській Серії А, перемагаючи в ній без особливих проблем, то останні три сезони туринцям не вдається фінішувати навіть у топ-3. Зокрема, за підсумками розіграшу чемпіонату Італії-2022/23, Ювентус опинився на скромному сьомому місці, забезпечивши собі участь лише в Лізі конференцій.

Опинитися так низько туринському гранду «пощастило» через судове рішення, за яким Ювентус був позбавлений одразу 10 очок через фінансові порушення. До речі, спочатку покарання отримав персонально і Андреа Аньєллі, якому заборонили брати участь у футбольних справах клубу, але згодом при розгляді апеляції цю санкцію було скасовано.

6. Джеймс Реткліфф

Статки: 22,9 мільярди доларів
Клуби: Лозанна (Швейцарія), Ніцца (Франція)
Вік: 70 років
Громадянство: Великобританія

70-річного Джеймса Реткліффа низка джерел називає найбагатшою людиною Великобританії. Його ключовим бізнес-активом є транснаціональна хімічна компанія Ineos, яка була заснована у 1998 році й наразі має дуже пристойну капіталізацію на ринку.

Про Реткліффа відомо не так багато, адже Джеймс вважає за краще не так часто миготіти у ЗМІ та не є любителем різноманітних інтерв'ю. Втім, у футбол британський мільярдер зайшов більш ніж п'ять років тому, коли став власником Лозанни, а через півтора роки за 100 мільйонів доларів придбав ще й контрольний пакет акцій французької Ніцци. Нині жодна з цих команд не є претендентом на верхні місця у своїх національних чемпіонатах, проте це зовсім не означає, що незабаром Реткліфф не отримає до своєї імперії сильнішого гравця.

Зокрема, останніми роками активно пліткують про інтерес Джеймса спершу до купівлі Челсі, а коли вона провалилася, то Реткліфф зосередився на торгах із сімейством Глейзерів з приводу Манчестер Юнайтед. Щоправда, у британця дуже солідні конкуренти з Катару, й далеко не факт, що Реткліффу пощастить стати новим босом легендарних «червоних дияволів».

5. Мансур ібн Заїд Аль Нахаян

Статки: 30 мільярдів доларів
Клуби: Манчестер Сіті (Англія), Баїя (Бразилія), Ломмел (Бельгія), Нью-Йорк Сіті (США), Мельбурн Сіті (Австралія), Монтевідео Сіті Торке (Уругвай), Жирона (Іспанія), Йокогама Ф Марінос (Японія), Труа (Франція), Мумбаї Сіті (Індія), Сичуань Цзюню (Китай), Палермо (Італія)
Вік: 52 роки
Громадянство: ОАЕ

52-річний Мансур ібн Заїд Аль Нахаян, більш відомий у європейській пресі як шейх Мансур, є членом правлячої королівської родини емірату Абу-Дабі. Відомо, що досить давно Мансур захоплюється спортом, причому навіть сам пробував себе як наїзник у кінному спорті та вигравав низку професійних турнірів.

У футбол шейх Мансур зайшов у 2008 році, коли придбав у тайського бізнесмена Чиннавати 80% акцій Манчестер Сіті. Незабаром футбольна імперія шейха Мансура розрослася, й для ефективного управління нею було створено спортивний холдинг City Football Group, флагманом якого залишаються «містяни», але окрім них він об'єднує під собою трохи більше десятка клубів з різних країн світу.

Загалом City Football Group вважається вельми успішним проектом шейха Мансура, який дозволяє еміратським інвесторам не тільки підвищувати впізнаваність у світі та покращувати за допомогою цього свій імідж, а й за рахунок дрібніших клубів займатися футбольним бізнесом, де схема «купи-продай» завжди була однією з ключових у плані заробітку.

4. Марк Матешиць

Статки: 34,7 мільярди доларів
Клуби: Ред Булл Зальцбург (Австрія), РБ Лейпциг (Німеччина), Нью-Йорк Ред Буллз (США), Ред Булл Брагантіно (Бразилія)
Вік: 31 рік
Громадянство: Австрія

Getty Images/Global Images Ukraine. Марк Матешиць

Як і шейх Мансур, 31-річний австрійський мільярдер Марк Матешиць є власником цілої футбольної імперії, до якої входять чотири клуби з Австрії, Німеччини, США та Бразилії. Її своєму синові залишив у спадок засновник компанії із виробництва енергетичних напоїв Red Bull GmbH Дітріх Матешиць, який помер у жовтні минулого року у віці 78 років після тяжкої та тривалої хвороби.

Власне кажучи, через те, що Марк Матешиць вкрай нетривалий час є повноцінним власником футбольної імперії концерну Ред Булл, робити якісь висновки про його успішність на цій ниві, мабуть, передчасно. Хоча варто відзначати, що РБ Лейпциг за підсумками сезону в Німеччині в черговий раз кваліфікувався до Ліги чемпіонів, Зальцбург став чемпіоном Австрії, а Брагантіно та Нью-Йорк Ред Буллз продовжують виступи в елітарних лігах своїх країн – Бразилії та США, відповідно.

3. Франсуа Піно

Статки: 48,5 мільярдів доларів
Клуб: Ренн (Франція)
Вік: 86 років
Громадянство: Франція

86-річний Франсуа Піно входить до топ-100 найбагатших людей планети. Він є фундатором багатонаціональної корпорації Kering, яка спеціалізується на предметах розкоші. Зокрема, їй належать такі бренди як Balenciaga, Bottega Veneta, Gucci, Alexander McQueen та Yves Saint Laurent.

Також Франсуа Піно є одним із найбільш відомих та авторитетних колекціонерів у світі. Видання Forbes кілька років тому включало Піно до своєї топ-10 найбільших колекціонерів сучасного мистецтва у світі.

У футболі Піно відомий тим, що є власником Ренна. Цей клуб Франсуа придбав у 1998 році, але з того часу бретонці лише одного разу виграли Кубок Франції, а у 2020 році брали «бронзу» національного чемпіонату (їхнє найвище досягнення у 122-річній історії клубу). Очевидно, що футбольні титули для колекціонера Піно менш цінні, аніж картини чи інші витвори мистецтва.

2. Тамім ібн Хамад Аль Тані

Статки: 335 мільярдів доларів
Клуб: Парі Сен-Жермен (Франція)
Вік: 42 роки
Громадянство: Катар

42-річний Тамім ібн Хамад Аль Тані є діючим еміром Катару. Освіту майбутній високопоставлений катарець отримував у Великій Британії, де й перейнявся любові до спорту. Займався тенісом, а також дуже любив футбол, де особливо підтримував Манчестер Юнайтед та Парі Сен-Жермен.

Згодом саме акції Парі Сен-Жермен Таміму ібн Хамаду Аль Тані вдалося викупити та стати повноцінним власником цього клубу через закриту акціонерну компанію Qatar Sports Investments.

Після приходу катарських інвесторів ПСЖ різко збільшив витрати на підписання нових футболістів, і досяг повної гегемонії у французькій Лізі 1. Втім, за 12 років, які пройшли з моменту приходу азіатських інвесторів до паризького клубу, йому так і не вдалося виконати ключове завдання – виграти Лігу чемпіонів УЄФА…

1. Мухаммед ібн Салман Аль Сауд

Статки: 1,4 трильйони доларів
Клуб: Ньюкасл (Англія)
Вік: 37 років
Громадянство: Саудівська Аравія

Фото з відкритих джерел. Мухаммед ібн Салман Аль Сауд

37-річний спадковий принц Мухаммед ібн Салман Аль Сауд нині є фактичним керівником Саудівської Аравії, хоча королем цієї держави залишається його 87-річний батько Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд.

Статки Мухаммеда оцінюються фахівцями у 1,4 трильйони доларів, але ця сума відповідає ринковій вартості усіх запасів нафти та інших природних ресурсів в надрах Саудівської Аравії, які належать королівській родині а, отже, спадковому принцу.

Ім'я Мухаммеда ібн Салмана Аль Сауда у західній пресі з осені 2018 року пов'язували із вбивством в Туреччині журналіста Джамала Хашоггі. Повідомлялося, що нібито спадковий принц Саудівської Аравії є замовником цього злочину, через що низка держав якийсь час навіть обмежила офіційні контакти з Мухаммедом.

У жовтні 2021 року Суверенний фонд Саудівської Аравії, яким керує принц Мухаммед, за 300 мільйонів фунтів викупив клуб АПЛ Ньюкасл. В Англії подейкували, що за рахунок проникнення у футбол саудівський принц хоче покращити свою репутацію у Європі та світі. І загалом «сороки» поки що забезпечують результат – за підсумками нинішнього сезону Ньюкасл уперше за два десятиліття завоював путівку до Ліги чемпіонів, і наступного сезону ставитиме перед собою не менш амбітні завдання. На відміну від босів Манчестер Сіті, яким вдалося досить швидко підняти свій проект із середини таблиці на вершину, Мухаммеду з Ньюкаслом доведеться пройти більш довгий шлях, бо інвестувати надто багато «сороки» не можуть через існуючі правила фінансового фейр-плей.