Україна стартує на молодіжному Євро матчем проти Хорватії. Суперник ніколи не підіймався вище чвертьфіналу турніру, проте все одно вважається дуже серйозним - на Балканах знають як працювати з підростаючим поколінням. Очевидно, що в кожній збірній є гравці, до яких прикута особлива увага. У цієї генерації «картатих», очолюваних Драґаном Скочичем, таким є Мартін Батуріна. Півзахисник прикметний багатьма цінними рисами та становить реальну загрозу - Руслану Ротаню варто тримати під прицілом випускника академії загребського «Динамо».
Порівнюється з Ковачичем та Модричем, вражає статистикою та вагою в команді
Мартін є уродженцем Спліта та ріс у футбольній сімʼї. Мате Батуріна, батько хлопця, збудував посередню карʼєру та найбільше запамʼятався у тель-авівському «Бней-Єгуда», а старший брат Роко все ніяк не закріпиться у «Ференцвароші», внаслідок чого постійно мандрує орендами. Якщо вірити тамтешній пресі, то наш герой із запасом переплюнув членів власної родини за потенціалом - настільки, що його вже порівнюють з Матео Ковачичем та Лукою Модричем. Чи це доречно? Давайте зʼясуємо.
Батуріна здатен зіграти на будь-якій позиції у середній лінії - центрхавом, плеймейкером та крайнім на обох флангах. Водночас кампанія 2022/23 продемонструвала, що універсал краще почуває себе ближче до нападу, оскільки володіє рядом чеснот, що допомагають реалізувати себе на сто відсотків. Шалена стартова швидкість, дриблінг, бачення поля та відчуття моменту - все це робить Мартіна впливовою бойовою одиницею у розпорядженні тренерського штабу.
Батуріна спокійно бʼє з обох ніг та є стресостійким - коли опонент бере його у так звану «коробочку», то хорват правильно оцінює ризики й завжди шукає оптимальний варіант для вирішення ситуації. У виконавця добре поставлений удар - хоч його техніка й вимагає подальшого шліфування, але все компенсує потужність пострілу. Також не ігноруємо культуру пасу - в цьому аспекті юнак особливо хороший, оскільки витримує вивірений таймінг та чудово комунікує з партнерами.
Якщо у минулому сезоні Мартін пробувався переважно в опорній зоні, то зараз із переведенням вище його виступи заграли новими барвами. Доволі прикметно, що «динамівець» відзначився 6 голами та віддав 13 асистів - найкращий показник не лише у клубі, але й усій Національній лізі. На таку ж кількість передач напрацював Марко Лівая зі сплітського «Хайдука», але давайте похвалимо саме Батуріну - таке у двадцять дається не кожному.
Мартін вражає мобільністю, скануванням простору та покриванням зон - цим він дійсно нагадує Луку Модрича. Теплові карти на різноманітних статистичних агрегаторах вказують, що футболіст буквально всюди, причому це не бездумна біганина, а дії, спрямовані на досягнення результату.
Ось яку характеристику дав Ілія Лончаревич, відомий тренер та експерт: «Я давно казав, що це потенціал збірної і, на мій погляд, Батуріна уже мав там бути. Є чимало гравців, яких ми просували у збірну, а вони навіть близько не вартували його рівня.
У своєму віці Лука Модрич не був таким хорошим та не досяг зрілості, яку Мартін має у двадцять років. Такого профілю півзахисника у нас не було дуже давно. Він один із небагатьох, хто вертикалізує мʼяч, приймає чудові рішення, фізично в порядку - не бачу причин, чому він не повинен робити великі кроки вперед».
Батуріна дебютував у травні 2021-го, має у активі три чемпіонства країни (що не дивно за гегемонії «синіх»), але останнє національне золото - повністю його заслуга. За якийсь рік півзахисник виріс із гравця ротації до людини, якій під силу вести за собою решту партнерів та утримувати всю конструкцію команди. Він без проблем адаптується до ігрових малюнків 4-3-3 чи 4-2-3-1, завдяки цьому зберігає актуальність та, що найголовніше, не намацав стелю - у перспективі Мартін може стати справді видатним спортсменом.
Є одним із найдорожчих активів чемпіонату Хорватії
Цілком справедливо, що Батуріна потрапив на скаутський олівець та є напрочуд привабливим в очах клубів. Сьогодні популярний ресурс Transfermakrt оцінює Мартіна у 15 мільйонів євро - універсал другий за дороговизною у складі «Динамо» та першості загалом (попереду Йосип Шутало зі своїми 18 млн).
Ця вартість виправдана - окрім скілів на користь Батуріни говорять майже 70 матчів у кольорах загребців (зокрема, досвід, набутий у ЛЧ - 364 хвилин) та кандидатство в головну національну команду. Не виняток, що Златко Далич викличе виконавця після Євро U21 - у вересні «картаті» поміряються силою з Латвією, де можна вдатися до експериментів. Та і Хорватія стоїть на порозі логічних змін - Модрич, безумовно, утримує фантастичну планку, проте також потребує відпочинку. Й тут Мартін точно не завадить.
Тож за юнаком пильно спостерігають лондонський «Арсенал» та «Барселона», плюс, до вильоту з АПЛ руку на пульсі тримав «Лідс Юнайтед». Кількома роками раніше «павичі» не спромоглися переманити до себе Йошко Ґвардіола, однак не розчарувалися й тривалий час вели якраз Мартіна. «Динамо» вимагало 12 мільйонів фунтів стерлінгів, перемовини зайшли в глухий кут, а наразі не мають жодного сенсу - хто погодиться на Чемпіоншип?
По правді, моніторинг хорватських ЗМІ свідчить про скепсис щодо Батуріни та того ж Туманного Альбіону. «Ранувато» - ось у чому полягає основна претензія. Вище ми виокремили масу позитивних моментів, але всі вони працюють в рамках Національної ліги - невідомо, як себе покаже Мартін в середовищі, де критично малий час для прийняття вірного висновку. Памʼятаєте такого собі Марко Пʼяццу? За нього «Ювентус» виклав на стіл майже 30 млн євро, втім, упіймав облизня - вінґер досі на балансі «старої синьйори», але з 2018 року побував у шістьох орендах.
З іншого боку, порівняння не зовсім коректне - Батуріна є гравцем ширшого функціоналу та максимально вмотивований. Та поки на далекому майбутньому зосереджуватися не треба - попереду Україна. Сподіваємося, що Руслан Ротань ретельно підготується - зазвичай Мартін не прощає помилок.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!