Вже зовсім скоро стартує молодіжний чемпіонат Європи з футболу серед гравців віком до 21 року. Збірна України втретє пробилась у фінальну частину цього турніру.
Вперше українцям вдалося кваліфікуватись до вісімки найкращих команд Європи у 2006-му році. У тій команді були П'ятов, Рибка, Ярмаш, Романчук, Чигринський, Яценко, Іщенко, Чеберячко, Михалик, Пуканич, Алієв, Мілевський, Фомін та ін. на чолі з Олексієм Михайличенком. Українці виграли непросту групу (Нідерланди, Італія, Данія), у півфіналі в серії пенальті пройшли Сербію (0:0, пен. 5:4). У фіналі на синьо-жовтих чекали переможені на груповому етапі Нідерланди, однак повторити успіх підопічні Михайличенка не зуміли. Фіаско 0:3 та статус віце-чемпіонів турніру.
Попри поразку у фіналі, турнір виявився дуже успішним для української команди. Відразу декілька гравців команди після форуму відправились у національну збірну (П'ятов, Чигринський, Яценко, Мілевський), де досягли історичного успіху – вийшли у чвертьфінал ЧС-2006. Багато гравців тієї молодіжки в майбутньому виступали за національну команду та приносили їй користь.
Вдруге Україна потрапила у фінальну частину молодіжного чемпіонату Європи у 2011-му році. Під керівництвом Павла Яковенка тоді зібрався досить боєздатний колектив: Денис Бойко, Сергій Кривцов, Ярослав Ракицький, Богдан Бутко, Євген Селін, Тарас Степаненко, Денис Гармаш, Євген Коноплянка, Валерій Федорчук, Микола Морозюк, Андрій Ярмоленко, Артем Кравець, Роман Зозуля тощо. Перед початком турніру нашу команду вважали одним із фаворитів і прогнозували вихід, як мінімум, у півфінал турніру. Але у підсумку вийшов провал – 1 очко та останнє місце у групі з Іспанією, Чехією та Англією. Багато гравців цієї команди у майбутньому поповнили лави національної команди, зокрема і на домашньому Євро-2012.
І ось за 12 років Україна знову у фінальній частині чемпіонату Європи Ю-21. Руслан Ротань оголосив наступний склад на турнір:
Воротарі: Кирило Фесюн («Колос» Ковалівка), Анатолій Трубін («Шахтар» Донецьк), Руслан Нещерет («Динамо» Київ)
Захисники: Арсеній Батагов («Зоря» Луганськ), Максим Таловерів (ЛАСК Лінц, Австрія), Олександр Сирота, Костянтин Вівчаренко (обидва - «Динамо» Київ), Ростислав Лях («Рух» Львів), Максим Брагару («Чорноморець» Одеса), Олексій Сич («Кортрейк», Бельгія)
Півзахисники: Олексій Кащук («Сабах» Баку, Азербайджан), Артем Бондаренко («Шахтар», Донецьк), Іван Желізко («Валмієра», Латвія), Володимир Бражко («Зоря» Луганськ), Микола Михайленко («Олександрія»), Олександр Назаренко («Дніпро-1» Дніпро), Олег Очеретько («Шахтар», Донецьк), Михайло Мудрик («Челсі», Лондон), Георгій Судаков, Дмитро Криськів (обидва - «Шахтар», Донецьк)
Нападники: Владислав Ванат («Динамо», Київ), Богдан В'юнник («Грацер» Грац, Австрія), Данило Сікан («Шахтар» Донецьк).
Слід відзначити наявність у списку Трубіна, Мудрика, Судакова та Ваната, які приєдналися до команди Ротаня тільки після матчу національної команди з Мальтою.
Багато експертів прогнозували ще виклик Забарного. Це було б логічно, враховуючи, що у команди є проблеми у захисті, про що говорить досить багато пропущених м’ячів у останніх матчах. Ілля точно додав би надійності захисту нашої команди. Всі конспірологічні теорії Ілля розвіяв сам, пояснивши свою відсутність у списку необхідністю повноцінного відпочинку влітку перед наступним сезоном АПЛ. Не будемо забувати, що Забарний лише недавно відновився від травми, а навантаження в АПЛ важкі, тому його рішення виглядає цілком логічним.
До того ж четвірка викликаних з національної команди мала досвід гри за молодіжну збірну в матчах кваліфікації і допомогла вийти у фінальний турнір, а от Забарний за цю команду не виступав.
Є питання щодо участі в турнірі Мудрика, який на тренуванні відчув проблеми з литковим м'язом і пропустив гру національної команди проти Мальти. Михайло приєднався до команди, але помітно накульгує.
З тих гравців, яких Ротань викликав на червневий збір, до остаточної заявки не потрапили Олександр Сапутін («Зоря» Луганськ), Володимир Салюк («Чорноморець» Одеса), Олександр Драмбаєв («Зюльте-Варегем», Бельгія), Данило Алефіренко («Чорноморець» Одеса), Кирило Сігєєв («Олександрія») та Валентин Рубчинський («Дніпро-1» Дніпро).
Тут можуть виникнути деякі питання. Наприклад, присутність резервного голкіпера «Колоса» Фесюна та одночасно відсутність основного голкіпера «Зорі» Сапутіна. За весь сезон Фесюн відіграв один матч за «Колос» Тоді як Сапутін провів всі матчі у другому колі. Потенційно на поїздку на турнір міг претендувати голкіпер «Дніпра-1» Владислав Рибак. Зрозуміло, що кожен з них міг претендувати лише на роль третього голкіпера і навряд чи зіграв би на турнірі (Трубін та Нещерет свого місця не віддадуть), але сам факт такого вибору залишається цікавим.
В останній день перед стартом турніру травму отримав Микола Михайленко з «Олександрії», тож його замінить Володимир Салюк з «Чорноморця». Що цікаво, заміна не по позиції: Микола – центральний півзахисник, а Володимир – центральний захисник. При цьому Валентин Рубчинський з «Дніпра-1» чи добре знайомий Ротаню Кирило Сігєєв з «Олександрії» залишаються поза турніром. Особливо дивує відсутність Рубчинкського, який був гравцем основи віцечемпіонів України.
Чудово проявив себе в оренді у другому колі УПЛ Данило Алефіренко з «Чорноморця», права на якого належать «Зорі». У 14-ти матчах Данило забив 8 голів та віддав 1 результативну передачу. Вражаюча ефективність як на молодого виконавця, але місця у заявці для цього теж не знайшлося.
Отже, за місце основного голкіпера позмагаються Трубін та Нещерет. Перевагу віддамо першому, однак у матчі проти Хорватії може зіграти Нещерет, оскільки Трубін тільки що приєднався до команди. Пару центрбеків складуть Таловєров та Батагов, зліва у захисті – Вівчаренко, праворуч – Сич. Центральними півзахисниками будуть Бражко та Бондаренко, яким трохи вище допомагатиме Судаков (з хорватами він не зіграє з перших хвилин, оскільки провів повний матч з Мальтою). На флангах основними будуть Мудрик (за умови швидкого відновлення від травми) та Олексій Кащук, який дуже добре проявив себе у Азербайджанському «Сабаху», відзначившись 16-ма голами у місцевому чемпіонаті. За позицію центрфорварда конкуруватимуть Данило Сікан та Владислав Ванат. У першому матчі прогнозуємо появу Сікана, оскільки Ванат провів 63 хвилини у матчі з Мальтою та має певні фізіологічні проблеми з перенавантаженням.
Збірна України однозначно має шанси на вихід із групи, однак слабких суперників тут не залишилося. Традиційно сильні на молодіжному рівні хорвати, фаворити будь-якого турніру іспанці та прогресуючі останнім часом на молодіжному рівні господарі турніру – румуни. Головне завдання на турнірі – потрапити на літні Олімпійські ігри 2024 року. Про це говорили як самі футболісти, так і тренер національної збірної – Сергій Ребров. Однак потрапити туди буде не так просто. Путівки на Олімпіаду 2024 року здобудуть три найкращі команди Євро-2023 (окрім Франції та Англії). Франція вже отримала ліцензію, бо є країною-організатором, а Англія не може виступати на Іграх, оскільки таке право має лише член МОК - Велика Британія. Таким чином, на перепустки претендують 14 із 16-ти учасників форуму, серед яких і Україна.
Для визначення ще трьох представників Європи на Олімпіаді-2024 є три варіанти:
1. Якщо Франція або Англія вийдуть до півфіналу Євро-2023, то на Ігри автоматично потраплять три інші учасники півфіналів.
2. Якщо серед півфіналістів Євро-2023 не буде ані Франції, ані Англії, то відбудеться матч за третє місце між двома збірними, зо програли у півфіналі.
3. Якщо до півфіналу Євро-2023 (U-21) одночасно вийдуть Франція та Англія, то на ОІ-2024 поїдуть два інші півфіналісти, а ще один щасливчик визначиться у матчі плей-офф між двома найкращими невдахами чвертьфіналу.
Розкладів є багато, тому прогнози перед початком турніру будуть недоречними. Найперше завдання для команди Ротаня – вихід з непростої групи. Якщо Мудрик зможе допомогти команді на турнірі – буде добре, якщо ні – завдання доведеться виконувати іншим футболістам. Віримо в команду та вболіваємо за неї!
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!