Олег Федорчук: «Тепер шансів у Мудрика заграти в «Челсі» стане ще менше»

Футбол України 23 Червня, 08:41 523
Олег Федорчук: «Тепер шансів у Мудрика заграти в «Челсі» стане ще менше» | 19-27
Відомий тренер і експерт Олег Федорчук розповів, що думає про перспективи в лондонському «Челсі» українського півзахисника Михайла Мудрика за нового головного тренера цієї команди — Маурісіо Почеттіно.

— Як зміниться становище Мудрика в «Челсі» за Почеттіно?

— Почеттіно, якщо брати його тренерську кар’єру в «Тоттенгемі», вирізнявся дуже високим рівнем дисципліни. У нього було мало футболістів, яким він дозволяв грати в суто атакувальний футбол. Представники, скажімо так, футбольної нації, все-таки дисципліновані, вони люблять грати на результат. Тому, якщо прагматично підходити або риторично відповідати, то в Мудрика буде ще менше шансів.

Тренеру, якого запрошують, дають мінімум півроку карт-бланш. Він нічого не винен тим футболістам, які були придбані не в його присутності, і не зобов’язаний розкривати потенціал гравця. Тому що він працює, можна сказати, з чистого аркуша. Тому Почеттіно вже зараз дав зрозуміти кільком футболістам, що він на них не розраховує. Тренер він досить відомий, йому потрібно берегти своє ім’я, і я не думаю, що він буде давати не тільки Мудрику, а й будь-кому, якісь додаткові преференції.

— У зв’язку з тим, що шансів у Мудрика заграти в «Челсі» стане ще менше, то, можливо, йому варто піти в оренду?

— Визначати і пропонувати буде клуб. У таких випадках, звісно, можна і самому гравцеві ініціативу проявляти. Але у випадку з Мудриком навряд чи це станеться. Із Лондона важко виїхати. Тому я думаю, якби повернутися до початку цієї трансферної угоди, то в мене було передчуття, що, найімовірніше, на Мішу чекає шлях Салаха, якого теж «Челсі» купив за великі гроші, а потім збагрив у кілька оренд. Момо повернувся на Олімп, але вже в іншому клубі. Ми знаємо, що в «Ліверпулі» він зараз один із найкращих гравців у світі.

Багато футболістів пройшли через оренду. Особливо з нашого регіону, Східної Європи: футболісти йдуть спочатку в один клуб, потім в оренду, потім повертаються. Це нормально. Єдине, що напружує в цій ситуації — це сума трансферу. Якби вона була, як у випадку з Циганковим (мізерна, ну, реальна) — нехай не п’ять, то хоча б 15−20 мільйонів, ми б зараз таких запитань одне до одного не ставили. За таку суму і «Челсі», і Мудрик були б дуже задоволені таким дебютом. А так — заплатили непомірно високу суму і зарплату немаленьку, тому все це накладає такий відтінок незадоволеності.

— Чи може Мудрик щось змінити, підтягнути у футбольному плані, щоб бути корисним для Почеттіно?

— Йому буде складно. Футболісти насилу змінюють свій стиль. Тим більше, в тактичному плані Мудрик дуже бідний. У нього яскравий козир — це дриблінг, швидкісне ведення м’яча і вибухова гра. Ну і все на цьому.

Він дуже складно комбінує і змінює тактику під час гри, важко йому знаходити себе в групових атаках. А ось індивідуально — він сильний. Але чи буде тренер чекати, поки він пристосується до його тактики? Як це буде виглядати? На жаль, Мудрик — це досконалий антипод іншому українському футболісту, який в «Арсеналі» грає.

Зінченко — великий інтелектуал у футбольному плані, який швидко адаптується в будь-якій схемі і на будь-якій позиції, і може сильно грати як індивідуально, так і командно. І ось зверни увагу: Зінченка всі критикували за відбір, і він різко додав у боротьбі. У нього була напрацьована позиція в центрі поля — він абсолютно переосмислив свою роль і знайшов себе на фланзі. Це дуже непросто! Для тренера це свідчення, що гравець думає, вчиться, розвивається. Інші вже облисіють, а грають в одному темпі, вони — знаряддя, а не особистість.

Але такі, як Зінченко, дуже рідкісні в нас у футболі — розкуті, не закомплексовані, обдаровані, розумні, з футбольним інтелектом. Думаю, що нічого трагічного не буде, якщо Мудрик піде в оренду, в клуб, який скромніший. Головне, щоб штаб розумів і цінував його найкращі якості. «Челсі» ж поки взагалі не може розібратися з кадрами — що він хоче, що він може, що йому потрібно для цього. Не провина Мудрика, що тут не займаються його розвитком. Їм би з собою в принципі розібратися.

— Почеттіно не включив Мудрика до списку 15 футболістів, які йому не потрібні. Що це означає? Адже це добре.

— Значить, що була домовленість із керівництвом клубу, щоб не виглядати смішно. Не можна ж опускатися. Клуб не може опускати сам себе. Треба бути послідовним.

Почеттіно — командна людина, і він зараз працює на клуб. Тому що репутація клубу буде дуже поганою — з такою помпою купувати гравця і за три місяці позбуватися його. У «Тоттенгемі» багато гравців продавали, і він не висловлював невдоволення. Він не буде ставити умови. Він у цьому плані не схожий на Моурінью.

— Що «Челсі» очікує в майбутньому з Почеттіно?

— Будь-який клуб, який купує не одного, а групу гравців, рано чи пізно починає грати. Так було і буде з усіма клубами без винятку і у вітчизняному футболі. Буває, що оновлена команда зіграється не так швидко, як хотілося б, але все стає на свої місця.

Якщо взяти бюджети клубів, як правило, клуби, які є лідерами за цим показником, вони десь співставні в турнірній таблиці. Навіть наш чемпіонат візьмемо: напишемо в стовпчик таблицю бюджетів і порівняємо з місцями в УПЛ. Відповідно, плюс-мінус одна позиція.

Витрати — це якість гравців. Рано чи пізно якість дає про себе знати. Зараз «Арсенал» включився, і в «Челсі» розуміють, що цей сезон незвичайний. Ми ж бачимо це по Ліверпулю, який проґавив, не передбачив. Плюс почав втомлюватися. Наступного сезону «Челсі» боротиметься за четверте місце, а через рік — за друге місце. Якщо Почеттіно не заважатимуть будувати з талановитих гравців одну команду, то в перспективі трьох років «Челсі» стане реальним претендентом на чемпіонство.

Євген Чепур