10 трансферів, які могли змінити світовий футбол, але так і не відбулися

Світовий футбол 11 Липня, 19:10 759
10 трансферів, які могли змінити світовий футбол, але так і не відбулися | 19-27
Перемовини далеко не завжди закінчуються успіхом…

1 липня у більшості європейських чемпіонатів в черговий раз відкрилося літнє трансферне вікно. Деякі топові клуби вже встигли оформити серйозні угоди, проте немає жодної краплі сумнівів, що попереду на нас чекає ще безліч чуток та переходів. І якщо раніше довгі роки на ринку панували англійці, то справжньою грозою нинішньої літньої кампанії обіцяють стати саудівські клуби, які за підтримки своєї держави організовують ледве не бурю у європейському та світовому футболі.

Втім, аналізувати та підбивати навіть проміжні підсумки роботи літнього трансферного ринку-2023 зараз дуже та дуже рано, а ось згадати найбільш знакові чутки та переговори про переходи, пов'язані саме із англійськими клубами, які могли змінити світовий футбол, але так і не відбулися – якраз на часі …

Дієго Марадона & Шеффілд Юнайтед

У 1978 році збірна Аргентини вперше в історії стала чемпіоном світу, після чого багато європейських клубів вишикувалися у чергу за тамтешніми талантами. Гаррі Хаслем, котрий на той час працював головним тренером «Шеффілд Юнайтед» – команди Другого дивізіону англійського футболу (аналогу нинішнього Чемпіоншипу) – вирушив до Аргентини, щоб підшукати відповідних футболістів для своєї команди та був шокований, коли йому на очі потрапив 17-річний Дієго Марадона.

Вражений неймовірною майстерністю юного генія Хаслем вмовив керівництво «Шеффілд Юнайтед» піти на умови «Архентинос Хуніорс» й заплатити цьому клубу 200 тисяч фунтів. Угода була майже завершена, але саме в цей час в неї вклинилися представники військової хунти, яка на той момент керувала Аргентиною. Вони вимагали ще щонайменше 200 тисяч фунтів за дозвіл для Марадони залишити країну. В «Шеффілд Юнайтед» були такі гроші, але клуб відмовився брати участь у політичних ігрищах та давати хабарі заради трансферу футболіста…

Габріель Батістута & Іпсвіч

Ще один неймовірний аргентинський форвард Габріель Батістута поїхав до Європи з «Бока Хуніорс» влітку 1991 року. Проте у 1994-му в пресі з'явилася інформація про те, що між ним та керівництвом «Фіорентини» назріли проблеми, які можуть посприяти від'їзду Батістути до іншого клубу. Зокрема, ситуацією готовий був скористатися англійський «Іпсвіч», який грав у Прем'єр-лізі, але зрештою домовитися сторонам так і не вдалося.

Getty Images/Global Images Ukraine. Габріель Батістута в складі Фіорентини

«Фіорентина» була готова відпустити Батістуту за 2,9 мільйони фунтів, але в останній момент керівництво «Іпсвіча» вирішило, що переписувати клубний трансферний рекорд заради аргентинця не слід. Саме так Габріель залишився у Флоренції й згодом став героєм як для місцевого клубу, так і для всієї Серії А, а ось «Іпсвіч» за підсумками сезону-1994/95 вилетів до Чемпіоншипу, посівши останнє місце в АПЛ…

Денілсон & Болтон

У 1998 році найдорожчим футболістом планети став 20-річний бразилець Денілсон, за якого «Бетіс» заплатив «Сан-Паулу» 21,5 мільйона фунтів, оформивши із фланговим нападником десятирічний контракт. Однак вибудувати видатну кар'єру в Іспанії південноамериканцю так і не вдалося, й влітку 2005 року севільський клуб продав горе-вундеркінда у «Бордо» менш ніж за 500 тисяч фунтів.

В 2007-му, коли Денілсону було вже під тридцять, бразилець міг опинитися на Туманному Альбіоні. Його запропонували підписати «Болтону», який бився за виживання в АПЛ. Однак, незважаючи на схвалення такої угоди з боку тодішнього головного тренера команди Гарі Мегсона, керівництво «мандрівників» визнало, що Метті Тейлор та Рікардо Гарднер є футболістами вищого рівня, аніж Денілсон, якого ще менше десяти років тому називали потенційно кращим футболістом планети. Ось такий парадокс…

Зінедін Зідан & Блекберн

У 1995 році «Блекберн» втретє у своїй історії став чемпіоном Англії, після чого в клуб почали сватати багатьох талановитих виконавців з усієї Європи. Одним із таких виявився французький півзахисник Зінедін Зідан, котрий у ті часи виступав за «Бордо». Рей Герфорд, який на той момент очолював «волоцюг», був зацікавлений у трансфері Зідана, проте натрапив на нерозуміння по цій угоді з боку президента клубу Джека Уокера.

Getty Images/Global Images Ukraine. Зінедін Зідан в складі Бордо

«Чому ви хочете підписати Зідана, коли у нас є Тім Шервуд?» - саме це питання Уокера влітку 1995-го перешкодило подальшому веденню переговорів між представниками «Блекберна» та «Бордо». Далеко не факт, що сам Зінедін схвалив би свій переїзд на Туманний Альбіон (хоча, нагадаємо, йшлося про потенційний трансфер до стану чемпіона АПЛ), проте до переговорів із футболістом справа так і не дійшла.

Алан Ширер & Манчестер Юнайтед

Найкращий бомбардир в історії англійської Прем'єр-ліги Алан Ширер був неймовірно близький до того, щоб опинитися у «Манчестер Юнайтед». В 1996 році форвард «Блекберна» збирався змінити клуб, і інтерес з боку «червоних дияволів», здавалося б, не дасть шансу нікому іншому. Більше того, на користь ймовірного переїзду на «Олд Траффорд» говорив і той факт, що Ширер встиг побувати в гостях у Алекса Фергюсона, де обговорив із шотландцем свою роль у команді, але...

Буквально в останній момент президент «Блекберна» Джек Уокер, через якого «волоцюги» раніше втратили шанс підписати Зідана, продемонстрував неймовірне чуття, не побажавши ще більше підсилити конкурента у боротьбі за «золото». В результаті Ширер був проданий у «Ньюкасл», ставши там із часом клубною легендою, а «Манчестер Юнайтед» змушений був підписати досі невідомого норвежця Уле-Гуннара Сульшера, якому також судилося стати абсолютно культовою фігурою для «Олд Траффорд».

Роберт Левандовськи & Блекберн

Навесні 2010 року «Блекберн», який уже не перебував на вершині слави і не боровся за чемпіонство у Прем'єр-лізі, був неймовірно близьким до того, щоб оформити контракт із польським форвардом Робертом Левандовськи. Тодішній наставник «волоцюг» Сем Еллардайс наполягав, щоб клуб запропонував «Леху» з Познані 4 мільйони фунтів, і цієї суми було достатньо, аби отримати згоду як з боку польського клубу, так і від самого футболіста, якому лестила увага клубу з топ-чемпіонату, а також перспектива суттєвого покращення фінансових умов за особистим контрактом.

Getty Images/Global Images Ukraine. Роберт Левандовськи в складі Леха

Однак здійсненню угоди завадив… вулкан! 14 квітня 2010 року трапилося посилення виверження ісландського вулкану Еяф'ятлайокютль, що на кілька днів призвело до закриття повітряного простору частини Європи. Цього часу виявилося достатньо, аби Левандовськи передумав та дав згоду на перехід до дортмундської «Боруссії».

«В мене була можливість перейти до «Блекберна». Я хотів подивитися на місто, на тренувальну базу, бо не був упевнений, де все це знаходиться. Думаю, було б добре, якби я перейшов до «Блекберна», але я не зміг вилетіти до них через вулкан. Чи змінило це моє життя? Так, можливо. Можливо, я залишився б там, якби злітав і подивився на Блекберн. Я хотів вирушити туди, щоб зрозуміти, що можу отримати та дізнатися там», - розповідав згодом Левандовськи в інтерв'ю Daily Mail.

Рівалдо & Болтон

Один із кращих бразильських футболістів «дев'яностих» та початку «нульових» років Рівалдо, котрий став чемпіоном світу у 2002-му, також був близьким до трансферу в англійський клуб. У 2004 році нападник вів перемовини з «Болтоном», який на той час очолював Сем Еллардайс. Більше того, Рівалдо навіть публічно заявив, що хоче вперше в історії вивести «мандрівників» до Ліги чемпіонів: «Я хочу спробувати вивести «Болтон» до Ліги чемпіонів. Вперше в історії цього клубу. Думаю, на нас чекає захоплюючий час».

Getty Images/Global Images Ukraine. Рівалдо в складі Барселони

Однак потім Рівалдо раптово передумав та вирішив перебратися до Греції, де підписав контракт із «Олімпіакосом». З «червоно-білими» бразилець тричі ставав чемпіоном країни, але згодом більше ніколи так і не зміг повернутися до топового чемпіонату, погравши в Узбекистані, Бразилії та навіть Анголі…

Стівен Джеррард & Челсі

Вихованець та легенда «Ліверпуля» Стівен Джеррард влітку 2004 року вів тривалі перемовини із «Челсі». Та трансферна сага встигла як слід виснажити весь Туманний Альбіон, проте підписати капітана «червоних» головному тренеру «синіх» Жозе Моуріньо так і не вдалося. Португальський тренер дуже хотів бачити в центрі поля «Челсі» зв'язку Лемпард – Джеррард, протиставити якій навряд чи хтось у тій АПЛ щось зміг, але зрештою все розгорнулося зовсім не на користь лондонців та Моуріньо.

Подейкують, що численні ліверпульські друзі Джеррарда відмовили його від переїзду до Лондона, а прихід на тренерський місток «червоних» іспанця Рафаеля Бенітеса остаточно переконав Стівена залишитися. Хавбек підписав новий контракт з «Ліверпулем», за який грав аж до 2015 року, після чого відбув у США, де й завершив кар'єру в стані «Лос-Анджелес Гелаксі».

Кріштіану Роналду & Арсенал

Коли Кріштіану Роналду перебував ще на зорі своєї кар'єри та виступав за рідний лісабонський «Спортінг», кар'єра португальця могла піти зовсім за іншим сценарієм. Зокрема, талановитий футболіст привернув увагу «Арсенала», наставник якого Арсен Венгер був дуже зацікавлений у підписанні такого виконавця, і клуб навіть просунувся в цьому, але в останній момент на горизонті виник «Манчестер Юнайтед», який зумів знайти свого «джокера» у переговорах із гравцем.

«Кріштіану Роналду був дуже близьким до переходу в «Арсенал». За ним вже була закріплена футболка із дев'ятим номером. Але «Манчестер Юнайтед» перехопив його завдяки Карлушу Кейрушу (екс-помічнику Алекса Фергюсона – прим. автора), який знав Роналду за «Спортінгом». Але це життя, так трапляється», – розповідав згодом Венгер.

Кака & Манчестер Сіті

У 2008 році «Манчестер Сіті» був придбаний компанією Abu Dhabi United Group, а через 12 місяців «містяни» готувалися зробити фурор у світовому футболі. Ключовою угодою влітку 2009-го мав стати трансфер володаря «Золотого м'яча»-2007 та чемпіона світу-2002 атакувального півзахисника Кака з «Мілана». За бразильського чарівника англійський клуб запропонував рекордні на той момент 100 мільйонів фунтів, і боси «Мілана» погодилися на продаж свого лідера.

Getty Images/Global Images Ukraine. Кака в складі Мілана

Однак в результаті трансфер Кака до «Манчестер Сіті» так і не відбувся. Проти цього виступив сам футболіст, якого підтримали фанати «Мілана». Угода була скасована, але продати бразильця того літа «россонері» таки довелося через фінансові проблеми. Щоправда, трансфер Кака до «Реала» приніс італійському гранду значно меншу суму – близько 60 мільйонів фунтів. Як показала подальша історія, доля буквально вберегла «Манчестер Сіті» від невиправданої інвестиції, а «Мілану» дала чудовий шанс заробити на продажі бразильця, коли той був на піку – в Мадриді у Кака кар'єра не склалася через травми та виниклі на цьому тлі психологічні проблеми.