Та і сам напрямок є добре вивченим - низка виконавців із «біло-синім» минулим випробували себе на просторах Суперліги. Розповідаємо в деталях, як це було.
Олег Саленко («Істанбулспор»)
- Кількість матчів/голів/передач: 18/11
- Досягнення: -
Після «біло-синіх» Олег Саленко мандрував Іспанією та Шотландією, аж поки у 1996-му не приєднався до «Істанбулспору». Власне, це був останній притомний відрізок для нападника - у 18 зустрічах він порадував 11 влучними пострілами, які дозволили «жовтим бикам» фінішувати у безпечній зоні від вильоту.
Неймовірно прикро, що на початку розіграшу 1996/97 Саленко ліг на операційний стіл - болі в коліні турбували його ще у «Рейнджерсі», тож на цей процес та подальше відновлення було витрачено майже рік. Коли ж центрфорвард повернувся, то все одно перебував у неналежних кондиціях.
Юрій Калитвинцев («Трабзонспор»)
- Кількість матчів/голів/передач: 14/1/2
- Досягнення: -
Юрій Калитвинцев щиро шкодує, що свого часу погодився на переїзд до «Трабзонспору». Коли півзахисник утримував пікову форму, ним всерйоз цікавилися «Ліверпуль», «Блекберн», «Ньюкасл», «Вердер» та ще низка не останніх клубів Європи. У тридцять один кількість охочих суттєво зменшилася, до того ж, футболіст мав ряд розбіжностей із Валерієм Васильовичем. На момент листопада 1998-го стало очевидно, що потрібно йти, а «бордово-сині» залишилися чи не єдиним пристойним варіантом.
«Трабзонспор» заплатив 2 млн доларів, проте на ділі постав середовищем, охопленим хаосом. «Я виступав у хорошому складі, на хороших полях та, головне, хорошому чемпіонаті. Гіркий післясмак викликало те, що я якраз потрапив до «Трабзонспору» під час перебудови. В клубі було багато внутрішніх конфліктів, порушень у фінансовому та ігровому плані. Команда перебувала у великій ямі і я пірнув туди із нею».
Затримки із зарплатнею змусили Калитвинцева звернутися до суду - атакувальний півзахисник очікувано виграв процес, однак через маніпуляції турків не одразу отримав трансферний лист, внаслідок чого втратив дорогоцінний час. «Одноклубники мирилися із чотиримісячною відсутністю зарплати, а я не став цього робити. Відіграв пів сезону, подав до суду, судився. Обманювали навіть у дрібницях».
Юрій Миколайович міг повернутися до «Динамо», але завадили бюрократичні нюанси - довелося підписати папери з київським ЦСКА. Там автор голів «Барселоні» «поступово втратив задоволення від гри» та у 2000-му повісив бутси на цвях.
Сергій Ребров («Фенербахче»)
- Кількість матчів/голів/передач: 41/5/7
- Досягнення: Суперліга (2003/04)
У порівнянні з тим, як Сергій Ребров виступив у «Тоттегемі» та «Вест Гемі», період, проведений у «Фенербахче», потрібно занести в актив. Півторарічна оренда пройшла недарма, хоча спочатку були підстави для занепокоєння - другу частину кампанії 2002/03 універсал витратив на адаптацію.
А от розіграш 2003/04 вийшов на славу - Сергій Станіславович підтягнув рівень, видав 10 результативних дій за системою «гол плюс пас» та зробив внесок у чемпіонство «Фенербахче» Крістофа Даума. Так, Ребров не володів усією лояльністю з боку тренерського штабу, але точно не сприймався статистом.
Артем Мілевський («Газіантепспор»)
- Кількість матчів/голів/передач: 9/1/1
- Досягнення: -
Артем Мілевський прагнув покинути «Динамо», сподівався приєднатися до «Ліворно», проте Ігор Суркіс сказав принципове «ні». Закриття вікна у більшості країн Європи залишило перед нападником небагатий вибір, а тут якраз вигулькнув «Газіантепспор».
Українець почав здорово - відзначився мʼячем та передачею у боротьбі з «Карабюкспором». Втім, дуже швидко шалена милість, з якою фанати зустріли Мілевського в аеропорту, перетворилася на розчарування - гадаємо, ви всі памʼятаєте, як гравець розбив червоний «Ferrari».
Фінансові труднощі з автопригодою підсумували безславний кінець - Артем зібрав пожитки та невдовзі попрямував до Хорватії, де поповнив ряди сплітського «Хайдука». Теж ненадовго.
Олександр Рибка («Карабюкспор», «Афьонспор», «Болуспор»)
- Кількість матчів/пропущених/кліншитів: 40/78/5
- Досягнення: -
Олександра Рибку спіткала така ж доля, як і двох попередніх «динамівців» - невиплати. Що стосується командних показників, то вони відверто слабкі - воротар допоміг «Карабюкспору» втриматися у Суперлізі 2016/17, а у наступному році все ж попрощався з елітним дивізіоном (було набрано смішні 12 очок).
Цей період Сашко охарактеризував так: «З «Карабюкспором» справи тягнуться давно. Суд я виграв, але невідомо, чи вийде отримати гроші. Колишнього президента заарештували, команда опустилася у третю за знаковістю лігу».
«Афьонспор», що снував другою лігою? Звідти Рибка утік до Азербайджану: «Небезпечні хлопці. Сьогодні хочуть - платять, завтра не хочуть - не платять» . Потім були латвійська «Лієпая», «Металіст», оренда до «Булуспора» (2 поєдинки), «Львів» та наразі «Оболонь».
Денис Бойко («Бешикташ»)
- Кількість матчів/пропущених/кліншитів: 5/7/1
- Досягнення: Суперліга (2015/16)
Денис Бойко був героєм у «Дніпрі», дійшов до фіналу Ліги Європи, але у «Бешикташі» провалився за всіма параметрами. Сенсаційний виліт з кубка Туреччини від «Коньяспора» (1:3), поразка, нанесена «Касимпашою» (1:2) та знову «Коньяспором» (1:2) у чемпіонаті - не привід для радощів. Звісно, варто пригадати травму голови та тиск з боку конкурента у вигляді Толги Зенгіна, але й це не помʼякшує катастрофічний перформанс.
«Чорно-білі» втомилися мучитися та відправили Дениса в «Малагу», потім - у «Динамо», де воротар осів та виправився за минулі помилки. Зараз у житомирському «Поліссі».
Сергій Рибалка («Сівасспор»)
- Кількість матчів/голів/передач: 54/5/7
- Досягнення: -
Сергій Рибалка класно вписався у «Сівасспор» - спочатку закріпив за собою опорну зону, згодом підхопив функції атакувального півзахисника та центрхава, де також дав прийнятний результат. У кампанії 2018/19 роль універсала була значущою - сам він відвантажив дубль у ворота «Галатасарая» та допоміг вирвати надважливу перемогу 4:3, а колектив певний час навіть претендував на єврокубки.
Але й тут українцю не пощастило - все зіпсувала підвищена травматичність. У вересні 2019-го Сергій серйозно пошкодив коліно, переніс складну операцію та на цьому фактично поставив крапку у відносинах із «червоно-білими». У подальшому футболіст подався до «Олександрії», а сьогодні захищає кольори ЛНЗ.
Микола Морозюк («Різеспор»)
- Кількість матчів/голів/передач: 74/1/8
- Досягнення: -
А от Микола Морозюк себе цілком реалізував - забетонував місце у стартовій обоймі (6 011 хвилин), не захотів повертатися до «біло-синіх» з плином оренди та підписав дворічний контракт з можливістю пролонгації ще на один сезон. Все розвивалося настільки добре, що правий фулбек заявив наступне: «Отримував пропозиції від інших команд, але так сподобалося, що вирішив тут залишитися. Люди в Різе мене дуже люблять».
Опісля узгодив папери з «Чорноморцем», але через початок повномасштабної війни переїхав до Кіпру, де завершив карʼєру.
Денис Гармаш («Різеспор»)
- Кількість матчів/голів/передач: 16/3
- Досягнення: -
Микола Морозюк розрекламував «Різеспор» як слід - Денис Гармаш не мав належної практики в «Динамо», тож радо погодився на оренду в Різе. Чому б і ні? «Чорноморські яструби» заробили репутацію претензійного середняка, могли похвалитися фінансовою стабільністю, а фанати носили гравців на руках.
Треба сказати, що Денис пригодився - хоч і не мав максимальну кількість часу, але вразив ворота «Сівасспора» (1:1), «Анкарагюджю» (1:2) та «Кейсеріспора» (3:2). Продуктивно, як для шести місяців.
Артем Кравець («Кейсеріспор», «Коньяспор», «Сакарʼяспор»)
- Кількість матчів/голів/передач: 101/30/1
- Досягнення: -
«Кейсеріспор» не хапав зірок з неба, але Артем Кравець виглядав топово - настільки, що носив капітанську повʼязку. Це той випадок, коли один в полі воїн - нападник забив і «Фенербахче», і «Бешикташу», і «Галатасараю». «Трабзонспор», міцний «Акхісарспор» із Євгеном Селезньовим на вістрі, «Карабюкспор» (Рибка дістав двічі із сітки) - всі постраждали.
Чесно, ми досі не розуміємо, навіщо у 2020-му Кравець опинився у Києві. Мірча Луческу довірив один матч, звинуватив підопічного у завищених амбіціях, й Артем знову вирушив до Туреччини. «Коньяспор» виграв від запрошення та витиснув максимум - центрфорвард залишив «автограф» усім трьом стамбульським грандам.
А от «Сакарʼяспор» зі 159 хвилинами - банальні нотки перед славним фінішем. Молодець.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!