6 найкращих трансферів вільних агентів в АПЛ цього літа

Світовий футбол 28 Серпня, 16:55 422
6 найкращих трансферів вільних агентів в АПЛ цього літа | 19-27
В елітарному дивізіоні Англії звикли платити, але вміють брати якісних гравців і безкоштовно.

Цього літа клуби англійської Прем'єр-ліги як зазвичай домінують на європейському трансферному ринку. Та й у світовому футболі, якщо спиратися виключно на економічні можливості, конкуренцію англійцям на сьогоднішній день можуть скласти лише саудити, які зі схвалення вищого політичного керівництва країни мають намір, схоже, реалізувати через футбол давно відому стратегію спортсвошингу.

Враховуючи бажання клубів АПЛ підписувати виключно якісних та перевірених кадрів, частіше за все їм доводиться платити компенсації попереднім клубам своїх новобранців. Вхідних трансферів на правах вільних агентів у Прем'єр-лізі не так вже й багато, але зараз ми пропонуємо виділити найкращі з них, які доводять, що при належній увазі до процесів та проявленому терпінні можна вивудити «жирну рибку» навіть у глухому ставку, що нагадує болото.

Адама Траоре

Вік: 27 років
Громадянство: Іспанія
Маршрут трансферу: Вулверхемптон → Фулхем

Правий вінгер Адама Траоре є вихованцем кантери Барселони і навряд чи потребує додаткових представлень. Цього гравця добре знають усі шанувальники як англійської Прем'єр-ліги, так і іспанської Ла Ліги.

Ще у 2013 році юному Траоре дали можливість дебютувати у першій команді Барселони, але з ходу вчепитися за цей шанс вінгер не зміг, і влітку 2015-го за 10 мільйонів євро перейшов до Астон Вілли. На Туманному Альбіоні Адама провів шість із половиною сезонів, а найбільших успіхів досяг у лавах Вулверхемптона, який влітку 2018 року викупив хавбека за 20 мільйонів євро вже у Мідлсбро (цей клуб двома роками раніше придбав іспанця у Астон Вілли за 8,25 мільйонів євро).

У січні минулого року Адама Траоре на правах оренди повернувся до Барселони, за яку встиг зіграти 11 матчів у Ла Лізі, проте знову не вразив босів каталонців, й ті так і не наважилися активувати опцію викупу вінгера. Сезон-2022/23 Траоре відіграв у Вулверхемптоні, а влітку вирішив піти на зміну обстановки та прийняв запрошення Фулхема.

Адама Траоре – це, перш за все, неперевершене поєднання швидкості та фізичної сили. Цей футболіст, за належного до нього підходу, може бути неймовірно корисним для своєї команди, і небезпечним – для суперників. Інше питання, що далеко не будь-якому тренеру вдається знайти «ключик» до Адами, через що той у 195 матчах АПЛ має на своєму рахунку лише 10 забитих м'ячів та 18 результативних передач. Це вкрай невисокі показники для гравця атаки, але загалом потенціал у Траоре є, і Фулхем практично нічим не ризикує, йдучи на цю угоду. А якщо Марку Сілві вдасться спрацюватись з іспанським футболістом, то немає сумнівів, що похвали цьому фахівцю дістанеться із лишком.

Махмуд Дауд

Вік: 27 років
Громадянство: Німеччина
Маршрут трансферу: Боруссія Дортмунд → Брайтон

Цього літа Брайтон продав двох ключових виконавців команди в середній лінії – Алексіса Макаллістера та Мойсеса Кайседо. Обидва пішли на підвищення до топ-клубів дивізіону: аргентинець – у Ліверпуль у обмін на 42 мільйони євро, а еквадорець – в Челсі, який не пошкодував на нього 116 мільйонів євро.

Опинившись перед необхідністю кадрової перебудови, Брайтон вирішив не викидати гроші на вітер та спробувати допомогти реанімувати кар'єру німцю Махмуду Дауду, який минулого сезону зіграв за дортмундську Боруссію лише 9 матчів у Бундеслізі.

За «чорно-жовтих» Дауд провів шість сезонів, але останнім часом став відчувати проблеми із фізичною готовністю та розумів, що особливих шансів у Боруссії він вже не матиме. А ось головний тренер Брайтона Роберто Де Дзербі, схоже, дуже високо цінує можливості німецького півзахисника й вірить, що йому вдасться допомогти тому знову повернутися на топ-рівень.

«Дауд – це топ-гравець. Йому потрібен час, щоб досягти кращої фізичної форми, але він топ-гравець. Він вільний агент і тому, я думаю, люди можуть його недооцінювати. Все зовсім не так. Він, як і раніше, дуже важливий, і вірю, що таким футболістом він стане і для «Брайтона», – заявив Де Дзербі.

Якщо Дауду дійсно вдасться повернути свої кращі фізичні кондиції, то разом із досвідченим Джеймсом Мілнером, котрий також на правах вільного агента був підписаний з Ліверпуля, вони зможуть створити в центрі поля Брайтона дуже цікавий і перспективний дует – як мінімум на сезон-2023/24.

Росс Барклі

Вік: 29 років
Громадянство: Англія
Маршрут трансферу: Ніцца → Лутон

П'ять із половиною років тому кар'єра Росса Барклі, здавалося б, починала набирати обертів – центральний півзахисник з рідного Евертона, для якого він зробив фактично все, що тільки міг, за 17 мільйонів євро перебрався до Челсі, але стати ключовою фігурою для лондонської команди йому так і не пощастило.

Влітку минулого року Барклі, який мучився із травмами, залишив Челсі вільним агентом, і незабаром опинився у Франції, куди його закликала Ніцца. У рядах «орлят» Росс отримував регулярну ігрову практику, але називати англійця ключовою фігурою для команди було б величезним перебільшенням. Барклі куди частіше виходив на заміну, і в результаті зіграв 27 поєдинків у Лізі 1 сезону-2022/23, у яких записав на власний рахунок 4 забиті м'ячі та 2 результативні передачі.

Коли цього літа Барклі отримав запрошення від новобранця англійської еліти Лутона, довго роздумувати хавбеку не довелося. Він повернувся до АПЛ, і тепер спробує також повернутися на свій колишній рівень виступів, який в кращі часи навіть дозволяв Россу регулярно отримувати запрошення та виступати за національну збірну Англії, у футболці якої на його рахунку 33 матчі та 6 забитих м'ячів.

Джефферсон Лерма

Вік: 28 років
Громадянство: Колумбія
Маршрут трансферу: Борнмут → Крістал Пелас

Джефферсона Лерму Борнмут підписав п'ять років тому з Леванте за 30,5 мільйонів євро. З того часу опорний півзахисник провів за «вишень» 184 матчі у всіх турнірах, відзначившись 12 забитими м'ячами та 8 результативними передачами. Лерма не залишав Борнмут навіть тоді, коли ця команда вилетіла з Прем'єр-ліги і два сезони (2020/21 та 2021/22) була змушена відіграти у Чемпіоншипі. Але після завершення АПЛ-2022/23, коли «вишням» вдалося зберегти прописку в еліті, Лерма вирішив рухатися далі, й прийняв запрошення від Крістал Пелас.

Лондонському клубу, як і Брайтону, також довелося дещо перебудовувати центральну вісь, оскільки влітку стан «склярів» залишив сербський ветеран Лука Мілівоєвич, котрий грав за Крістал Пелас із січня 2017 року. В особі Лерми, якого вболівальники Борнмута визнали кращим гравцем команди за підсумками минулого сезону, лондонці придбали дуже якісний актив, і той факт, що це вдалося їм зробити без виплати компенсації, змушує зайвий раз похвалити менеджмент Пелас.

Тепер у парі із Шейком Дукуре Лерма здатний скласти дуже потужний тандем в опорній зоні «склярів», що хоча б у цій ланці позбавить проблем і головного болю 76-річного наставника Крістал Пелас Роя Ходжсона, котрий повернувся у свою колишню команду навесні нинішнього року та, всупереч початковим очікуванням, зважився затриматися ще як мінімум на один сезон.

Манор Соломон

Вік: 24 роки
Громадянство: Ізраїль
Маршрут трансферу: Шахтар → Тоттенхем

Ізраїльський вінгер Шахтаря Манор Соломон уперше з'явився в англійській Прем'єр-лізі минулого сезону, коли скористався Annexe 7 ФІФА і підписав тимчасову трудову угоду з Фулхемом. Адаптація Соломона до нових реалій виявилася вкрай непростою, оскільки майже одразу Манор пошкодив коліно і півроку був змушений проходити реабілітацію.

Але, повернувшись на зелений газон, Соломон швидко став одним із кращих та найбільш яскравих футболістів Фулхема. З 11 лютого до 6 березня ізраїльтянин зіграв за «дачників» чотири поєдинки в рамках Прем'єр-ліги, і в кожному з них забивав у ворота суперників по одному м'ячу. І нехай під фініш сезону Соломон втратив у результативності, і більше голами не відзначався, його здебільшого хвалили не лише вболівальники, а й фахівці.

Недивно, що влітку інтерес до Соломона виник і з боку інших клубів Прем'єр-ліги. В результаті Манор підписав угоду з Тоттенхемом, оформивши повноцінне п'ятирічне співробітництво. Де-юре перехід відбувся на правах вільного агента, оскільки контракт Соломона з Шахтарем був розрахований до 31 грудня нинішнього року, і ізраїльтянин спочатку знову призупинив його дію за пролонгованим Annexe 7 ФІФА, а потім завізував усі папери вже з Тоттенхемом.

І нехай Шахтар не погоджується з такою постановкою питання, та погрожує Тоттенхему судом, поки все виглядає таким чином, що якщо «гірники» що й виторгують із цієї справи, то лише гіпотетичний відсоток від наступного продажу ізраїльтянина, якщо такий взагалі відбудеться. Принаймні, це той максимум, на який «шпори» готові піти добровільно. А влаштовувати масштабні суди з конкретними клубами для Шахтаря наразі, очевидно, буде вкрай амбітним завданням, адже не варто забувати, що чемпіон України все ніяк не доведе свою правду у справі проти ФІФА, де вже програв апеляцію у Спортивному арбітражному суді й нині поскаржився вже у Єврокомісію.

Юрі Тілеманс

Вік: 26 років
Громадянство: Бельгія
Маршрут трансферу: Лестер → Астон Вілла

Найбільше на ринку вільних агентів серед клубів англійської Прем'єр-ліги досягла успіху, мабуть, Астон Вілла. Бірмінгемському клубу пощастило підписати Юрі Тілеманса – центрального хавбека, котрий колись вважався шалено талановитим та із січня 2019 року виступав за Лестер.

За підсумками сезону-2022/23 Лестер несподівано для багатьох вилетів з АПЛ, а тому ціла низка виконавців побажала залишити стан «лис». У Тілеманса якраз підходив до завершення термін дії контракту, чим Юрі зрештою й скористався. Договір з Астон Віллою бельгієць оформив на чотири сезони, і ця угода, безумовно, розцінюється як потенційно одна з найбільш ефективних, тому що до 26 років на рахунку Тілеманса вже 60 поєдинків за національну збірну Бельгії, а також понад 150 матчів в англійській Прем'єр-лізі.

Цікаво й те, як вдасться проявити себе Тілемансу в Астон Віллі, враховуючи ту обставину, що конкуренція в центральній зоні цієї команди досить серйозна. Зокрема, бельгійцю доведеться доводити, що він кращий за Дугласа Луїса, Джейкоба Ремзі, Бубакара Камари та Джона Макгінна. Примітно й те, що перерахований квартет на ринку оцінюється сумарно у 139 мільйонів євро, хоча обійшовся Астон Віллі всього у 20 мільйонів євро, а це вкотре свідчить про те, що бірмінгемці вміють ефективно працювати із кадрами.

Текст: meta.ua/sport