Ді Марія, Ретегі, Грімальдо та інші. 10 неочевидних топ-трансферів літа

Світовий футбол 15 Вересня, 21:18 485
Ді Марія, Ретегі, Грімальдо та інші. 10 неочевидних топ-трансферів літа | 19-27
The Athletic – про круті трансфери, про які мало хто говорить.

Деклан Райс, Мойзес Кайседо, Гаррі Кейн...

Це було трансферне вікно, в якому відбулися доленосні переходи.

Але далеко від дев'ятизначних трансферних сум на вершині АПЛ деякі найбільші європейські клуби діють економніше, досліджуючи ринок у пошуках вигідних пропозицій у менш популярних лігах континенту.

Автори з відділу даних The Athletic вибрали кілька найбільш вдалих трансферів літа, зокрема з Бельгії та Аргентини.

Алехандро Грімальдо: з «Бенфіки» до «Баєра» Леверкузен

Якщо вірити першим ознакам, то леверкузенський «Баєр» провів одне з найкращих трансферних вікон у Європі.

26 серпня команда Хабі Алонсо здобула яскраву перемогу над менхенгладбахською «Боруссією» з рахунком 3:0, завдавши 24 удари по воротах, а потім також з розгромним рахунком 5:1 здобула перемогу над новачком «Дармштадтом», набравши дев'ять очок із дев'яти.

У той час як Віктор Боніфас і Граніт Джака отримали найбільше визнання, фланговий захисник Грімальдо якнайкраще вписується в систему Алонсо 3-4-3: атлетичний універсал, що полюбляє небезпечні передачі в штрафний майданчик з лівої ноги.

Підписаний у статусі вільного агента з «Бенфіки», 27-річний футболіст минулого сезону в чемпіонаті Португалії віддав 12,7 очікуваних передач, і цей показник змогли перевершити лише п'ять гравців із семи провідних європейських ліг. Це трансформувалося в 9 асистів при трохи менше ніж 2,3 створених моментів за гру.

Грімальдо є важливим гравцем на лівому фланзі, допомагаючи просувати м'яч уперед, приймаючи та віддаючи прогресивні передачі. Навіть на прикладі всього 14 матчів Ліги чемпіонів минулого сезону його цінність стає очевидною з наведеної нижче карти передач: мало хто краще вміє доставляти м'яч у небезпечні зони за допомогою точних пасів.

Вихованець «Барселони» вже записав на свій рахунок перший асист у німецькому футболі: у матчі з «Менхенгладбахом» він віддав проникаючий пас у штрафний майданчик на хід Боніфасу.

Можливо, він не найбільш вибуховий гравець у цій захопливій команді Леверкузена, але Грімальдо дозволить команді Алонсо підтримувати тиск з обох флангів, щоб вести боротьбу за потрапляння до топ-четвірки.

Ітан Ампаду: з «Челсі» в «Лідс Юнайтед»

У свої 22 роки Ампаду вже має багатий досвід.

Два повних сезони в італійському футболі, кампанія в основі півзахисту команди АПЛ, а також 44 матчі за збірну Уельсу. Він навіть встиг трохи пограти в Німеччині, де отримав цінні хвилини в Лізі чемпіонів. Загалом, підписання «Лідса» за 7 млн. фунтів стерлінгів (8,7 млн. доларів) має вигляд чудової угоди для клубу другого дивізіону, що купує гравця, який має час для вдосконалення.

Поки що він є надійним якорем під час повернення «Лідса» до Чемпіоншипу, зібравши низку солідних виступів із моментами винахідливої прогресивної гри.

Наприклад, проти «Шеффілд Венсдей» Ампаду отримує короткий пас від Вілфріда Ньонто. Орієнтація його тіла говорить про те, що він не буде грати в один дотик, але валлієць різко розвертається і віддає ідеально вивірену передачу Джеймі Шеклтону, розрізючи дві лінії оборони.

Він знає про свої обмеження, часто опираючись поривам пробити здалеку. Ампаду не забивав у своїй професійній кар'єрі і вважає за краще підтримувати гру в русі та захищати простір перед захистом.

Умілий майстер відбору і все більш винахідливий розпасовщик, Ампаду буде надійно і якісно керувати темпом гри протягом усього сезону, і, поки що скажемо про це пошепки, потенційним вирішальним фактором у конкурентній боротьбі за підвищення в класі.

Барт Вербрюгген: з «Андерлехта» в «Брайтон»

Небагато команд у світовому футболі можуть зрівнятися з «Брайтоном» у частині низькоризикових і високоприбуткових трансферів. Хоча 21-річний воротар Вербюгген не є найдешевшим придбанням, його ціна в 19 млн. євро становить лише трохи більше 10% від тієї суми, яку «Брайтон» виручив від продажу гравців цього літа.

Голландець, який виступає за збірну Нідерландів U-21, вже, схоже, володіє тією непохитною упевненістю і самовладанням, які необхідні кожному воротареві «Брайтона». Нервовий пас назад під пресингом від Ентоні Гордона, а також 50 виконаних передач і класний сейв вправо після удару Мігеля Альмірона – такими були хайлайти надзвичайно обнадійливого виступу Вербрюггена в його другій грі в АПЛ.

Минулого сезону Вербрюгген швидко просувався кар'єрними сходами в «Андерлехті», розпочавши сезон із командою U-21, а потім вийшовши у стартовому складі в «боксінг дей».

Через три місяці він героїчно зіграв у матчі з «Вільярреалом» і допоміг команді вийти в чвертьфінал Ліги конференцій, зробивши дев'ять сейвів у сенсаційній перемозі 1:0. У чемпіонаті Вербрюгген врятував від приблизно на три голи більше, ніж можна було б очікувати від середнього воротаря.

У дебютному матчі за «Брайтон», програному «Вест Хему» з рахунком 3:1, Вербрюгген пройшов бойове хрещення, але показав, що він більш ніж здатний конкурувати з Джейсоном Стілом за місце у воротах.

Чи не зарано говорити про те, що «Брайтон» знову зробив класний трансфер? Можливо. Але ніхто не може посперечатися з їхнім послужним списком виняткових придбань, заснованих на даних, і це придбання має всі ознаки чергового.

Бранко ван ден Боомен: з «Тулузи» в «Аякс»

Минулого року півзахисник «Тулузи» Бранко ван ден Боомен зробив сміливу заяву:

«Усі знають про мої здібності в грі з м'ячем, але паси в потрібному темпі і в потрібну зону – це моя найсильніша сторона. В інших сферах я, можливо, не дотягую до рівня інших гравців, але в тому, що стосується пасу, мало хто зрівняється зі мною».

На щастя, дані підтримують його заяву. Минулого сезону не тільки в Лізі 1, а й у всіх п'яти провідних європейських лігах жоден польовий гравець не виконав більше довгих передач (387) або змін напрямків атаки (70), ніж голландець.

Мало хто з півзахисників розмахує м'ячем по полю з такою легкістю й регулярністю, як Ван ден Боомен, розкішний диктувальник темпу, який вміє розрізати оборону суперника. У сезоні 2021/2022 він зробив 21 асист, чим допоміг «Тулузі» підвищитися в класі, а потім асистував у кожному з п'яти матчів, зіграних ним минулого сезону в Кубку Франції, який став першим великим трофеєм в історії клубу.

Як видно з наведеної нижче діаграми, тільки Тоні Кроос з «Реала» наблизився до того, щоб повторити його унікальне поєднання пасу вперед і креативності в минулому сезоні.

Ван ден Боомен перейшов в «Аякс» на початку літа і повинен ідеально вписатися в його стиль гри з високим відсотком володіння м'ячем. 28-річний гравець створив вісім моментів під час свого дебюту в Ередивізіе, а нові нападники Чуба Акпом, Карлос Борхес і Жорж Мікаутадзе, ймовірно, забезпечать йому більше можливостей для проходу вперед.

Це було непросте літо з точки зору витрат для голландської команди, але новий півзахисник повинен допомогти їй подолати глибокі захисні блоки і просунутися далеко в Лізі Європи.

Анастасіос Дувікас: з «Утрехта» до «Сельти»

Минулого сезону «Золоту бутсу» голландської Ередивізії розділили два гравці: один влітку перейшов до «ПСЖ», а інший несподівано перебрався до... «Сельти».

У той час як «ПСЖ» задіяв пункт про зворотний викуп з «ПСВ» Хаві Сімонса, «Сельта» розглядала можливість придбання Дувікаса, грецької гольовий машини, яка видається дивовижним трансферним переворотом для нової команди Рафи Бенітеса, який посилює атакувальні можливості 36-річного Яго Аспаса, що починає втрачати свою бомбардирську силу.

Колишній нападник «Утрехта» – справжній наконечник: у минулому сезоні він забив 15 із 16 своїх голів без урахування пенальті з меж штрафного майданчика, причому шість із них – з меж воротарського. При зрості 185 см Дувікас становить небезпеку в повітрі, але найкраще він уміє перетворювати удари з близької відстані з будь-якої ноги на ефектні голи.

Наприклад, у матчі з «Аяксом» він продемонстрував своє самовладання та вміння самостійно вести гру, спочатку прийнявши на груди передачу від Тейлора Бута...

...а потім, стримуючи захисника Йорреля Хато, прикриває м'яч, розвертаючись під ліву ногу, і завдає удару в дальній кут. Оточений кількома захисниками, Дувікас залишається неприступним.

24-річний футболіст уже говорив про те, що йому дуже хочеться перейняти досвід Аспаса, але, найімовірніше, він працюватиме в парі з талановитим Йоргеном Странд-Ларсеном.

Минулого сезону «Сельта» опинилася в незручній боротьбі за виживання, але її врятували голи місцевого вихованця Габрі Вейги, який нині виступає за «Аль-Ахлі». Дувікас намагатиметься побити його досягнення, сподіваючись продовжити 12-сезонне перебування галісійців у Ла Лізі.

Матео Ретегі: з «Бока Хуніорс» у «Дженоа»

Для Ретегі цей рік був вельми вдалим.

Після 30 голів за два сезони в оренді в аргентинському «Тігре», 24-річний футболіст дебютував за збірну Італії в березні, отримавши право виступати за неї через своїх бабусю і дідуся по материнській лінії, хоча сам він раніше ніколи не ступав на італійську землю.

Він забив єдиний гол збірної Італії в матчі з Англією (2:1), а пізніше його тренер порівняв його з Габріелем Батістутою.

Минуло чотири місяці, і Ретегі перебрався на постійне місце проживання до Італії, очоливши амбітний проект «Дженоа», що повернулася до Серії А. До Генуї він прибув із репутацією породистого бомбардира.

У його таблиці Smarterscout відзначається не лише його висока результативність (у минулому сезоні він завдавав у середньому трохи більше чотирьох ударів по воротах за гру), а і його оборонна чіпкість. Це гравець з енергією, здатний самостійно вести за собою команду.

Перші дані свідчать про те, що в Італії у Ретегі не все буде виходити – за три матчі «Дженоа» завдала всього 21 удар по воротах і створила 0,9 очікуваних гола (xG), створивши найменше можливостей для взяття воріт серед усіх команд топ-5 європейських ліг.

Проте, маючи високий зріст і невгамовну жагу до гола, Ретегі напевно стане нападником, який чіплятиметься за будь-які мінімальні можливості забити.

Себастьян Шиманьскі: з «динамо» москва у «Фенербахче»

Турецька Суперліга має на трансферному ринку репутацію притулку колишніх культових героїв АПЛ. Однак крім Нані («Адана Демірспор»), Моду Барроу («Сівасспор») і Макса Граделя («Газіантеп») цього літа провідні турецькі клуби зробили кілька серйозних заяв про наміри.

«Галатасарай» придбав 23-річного Тете, а також Мауро Ікарді, Вілфріда Заа і Тангі Ндомбеле, щоб підвищити свої шанси в Лізі чемпіонів, а «Фенербахче» поповнився Дженгізом Ундером, Домініком Ліваковичем і Фредом, прагнучи вперше за 10 років повернути собі турецьку корону.

Найвдалішим придбанням виглядає купівля 24-річного атакувального півзахисника Шиманьскі, який був підписаний на піку своєї кар'єри за суму трохи менше 10 млн. євро.

Минулого сезону під керівництвом Арне Слота поляк зіграв вирішальну роль у перемозі «Феєнорда» в чемпіонаті, а зараз на його рахунку вже вісім гольових дій за 514 хвилин гри в складі «Фенербахче» (чотири голи та чотири передачі, в середньому 1,4 результативних дій за 90 хвилин).

Креативний гравець, здатний на дриблінгу долати пресинг, Шиманські володіє потужним ударом з лівої ноги, а також може завершити гру з різних ситуацій у районі штрафного майданчика. За рахунок агресивної гри у відриві від м'яча Шиманскі може зіграти на будь-якому фланзі, в центрі або в глибині поля.

Головною метою «Фенербахче» цього сезону буде успіх на внутрішній арені, але й у Лізі Європи є шанс просунутися далеко. Стережися, «Астон Вілла».

Анхель Ді Марія: з «Ювентуса» до «Бенфіки»

Як і в Туреччині, найбільші клуби Португалії зробили влітку чимало інтригуючих придбань: Віктор Гекереш («Спортінг»), Оркун Кокчу («Бенфіка») та Іван Фреснеда («Спортінг») – усі вони прибули до Лісабона на майбутню кампанію.

Але навіть на заході своєї кар'єри 35-річний Анхель Ді Марія є найзірковішим гравцем.

Колишній вінгер «Манчестер Юнайтед» продовжує бути зарядом енергії на правому фланзі, спритним дриблером, який завжди прагне пробити з лівої ноги. У чотирьох стартових матчах за 38-разових чемпіонів Португалії Ді Марія завдав уже 20 ударів по воротах і створив 10 моментів для своїх партнерів, забивши чотири голи й асистувавши при цьому двічі.

Як він показав минулого сезону, оформивши хет-трик у переможному матчі з «Нантом» у Лізі Європи (3:0), він, як і раніше, володіє тією магією, яка дає йому змогу вигравати матчі самотужки.

Поки що аргентинець тільки починає формувати смертоносний дует із Рафою Сілвою, на рахунку якого в цьому сезоні також є результативні дії. Коли ці двоє перебувають поруч, «Бенфіка» стає найбільш небезпечною.

Після того як 19-гольовий нападник Гонсалу Рамуш цього сезону перейшов до «ПСЖ», Ді Марія стане ключовим джерелом натхнення в атаці, через 16 років після свого дебюту в складі португальського клубу.

Вінісіус Соуза: з «Ломмеля» в «Шеффілд Юнайтед»

Після відходу Ілімана Ндіайє і Сандера Берге повернення в АПЛ стало для «Шеффілд Юнайтед» лякаючою перспективою. Єдине очко в чотирьох перших матчах посилило ці побоювання.

Проте Густаво Гамер і Кемерон Арчер, які прибули в команду, зробили «клинків» грізнішими в грі з «Евертоном» (2:2), а 24-річний Вінісіус Соуза напевно стане надійним – і дуже зайнятим – опорним півзахисником.

Бразилець обрав нестандартний шлях в англійський футбол, перейшовши до бельгійського клубу другого дивізіону «Ломмель» у 2020 році з «Фламенго», який є чинним чемпіоном Копа Лібертадорес. Відтоді його віддавали в оренду в «Мехелен» і «Еспаньйол», і минулого сезону завоював репутацію півзахисника-руйнівника в іспанському клубі.

Тільки гравець «Бетіса» Гідо Родрігес здійснив більше відборів і перехоплень, ніж Соуза за весь час його виступів у Ла Лізі, а показник 9,0 відборів на 1000 дотиків суперника дозволив йому увійти до числа 20 найагресивніших оборонних гравців у дивізіоні. Як видно з його карти захисних дій, Соуза гасить пожежі по всьому полю.

Соуза освоївся в Англії єдиним відомим йому способом – протягом чотирьох матчів він кидає виклик суперникам. Незалежно від того, чи вистачить цього для збереження «Шеффілд Юнайтед» в елітному дивізіоні, чи ні, бразилець стане безсумнівним улюбленцем уболівальників.

Серхі Дардер: з «Еспаньола» в «Мальорку»

Ще один виходець з академії «Еспаньола», але Дардер – незрівнянний креативний півзахисник.

Іспанський десятий номер, що вміє проникати в кишені простору з м'ячем у ногах, 29-річний хавбек минулого сезону практично повністю звалив на свої плечі відповідальність за атаку команди.

Минулого сезону Дардер не тільки виконав більше передач, обводок, проникаючих передач і навісів, ніж будь-який інший гравець команди, а й створив 24,3% моментів команди, перевищив свій показник xG на 2,5 і забив шість голів. Він навіть зробив більше повернень м'яча, ніж 97% гравців Ла Ліги.

Дардер заслуговував на більше – його команда в підсумку вилетіла, а три гольові передачі не відповідали якості створених ним моментів.

Він був занадто сильний для Сегунди, і літній перехід у «Мальорку» – прекрасне рішення, особливо для команди, яка влітку втратила свого креативника Лі Кан Ина, який перейшов у «ПСЖ».

Однак, схоже, що від цієї угоди більше виграє клуб, ніж гравець. У цьому сезоні тільки «Хетафе» володіє м'ячем менше, ніж «Мальорка», а їхні 184 передачі у фінальну третину – набагато менше, ніж у будь-якої іншої команди. Навіть посівши в минулому сезоні дев'яте місце, «Мальорка» була командою, яка процвітала завдяки оборонній організації та спалахам атакувального натхнення.

У Дардера буде повна свобода творчості, як в «Еспаньолі», але йому бракуватиме постійної підтримки в цих творчих зонах. Принаймні, цього разу питання про пониження в класі не стоїть.

Том Гарріс, The Athletic

Переклад і адаптація – Олег Дідух