П'ять головних інтриг нового сезону у Лізі чемпіонів

Світовий футбол 19 Вересня, 16:47 330
П'ять головних інтриг нового сезону у Лізі чемпіонів | 19-27
19 вересня стартує 69-й розіграш найпрестижнішого клубного турніру Європи.

Вже cьогодні, 19 вересня, візьме старт 69-й розіграш найпрестижнішого клубного турніру Європи – Ліги чемпіонів (з урахуванням історії її прабатька – Кубка європейських чемпіонів). Футбольну Україну на цьому святі життя буде представлено лише одним колективом – чемпіоном країни «Шахтарем», який потрапив безпосередньо до групової стадії без необхідності участі у кваліфікаційних матчах.

Логічно, що для вітчизняних уболівальників ключовою інтригою сезону-2023/24 в Лізі чемпіонів буде саме результат, який виявиться здатним показати «Шахтар», але зараз ми пропонуємо сфокусувати на більш, якщо так можна сказати, глобальному підході та оцінити п'ять головних інтриг прийдешнього розіграшу найпрестижнішого клубного турніру континенту.

Хто стане новим королем-бомбардиром після завершення ери Мессі-Роналду

Вперше із сезону-2002/03 участь у Лізі чемпіонів не візьме жоден із двох найвидатніших геніїв футбольної сучасності, якими є Ліонель Мессі та Кріштіану Роналду. Два найкращі бомбардири в історії турніру нині грають за межами європейського континенту (аргентинець – в МЛС за «Інтер Маямі», а португалець – у саудівській Про-лізі за «Аль-Наср»), і це означає одне: настав час для нового короля-бомбардира.

Виявитися таким міг би француз Карім Бензема, але він минулого літа також залишив Європу, пішовши із «Реала» у саудівський «Аль-Іттіхад». Тому заповнити порожнечу доведеться комусь іншому.

На перший погляд, найбільш очевидним кандидатом є польський форвард «Барселони» Роберт Левандовськи, котрий має неймовірне гольове чуття та приголомшливі навички реалізації моментів. На сьогоднішній день в активі Левандовськи 91 забитий м'яч у рамках Ліги чемпіонів, і він залишається єдиним, хто ближче за інших перебуває до рекордів Роналду та Мессі, хоча перевершити їх уже навряд чи зможе, враховуючи те, що у серпні Роберт відсвяткував свій вже 35-й день народження.

Серед молодших претендентів виділяються двоє – Кіліан Мбаппе з «Парі Сен-Жермен» та Ерлінг Холанд з «Манчестер Сіті». У 24-річного француза в активі вже 40 голів у Лізі чемпіонів, а 23-річний норвежець відзначився 35 точними ударами. Враховуючи те, наскільки легко обом даються забиті м'ячі у ворота суперників, можна припустити, що вже за підсумками цього сезону і Мбаппе, і Холанд обженуть за голами у ЛЧ українську легенду Андрія Шевченка, котрий має в активі 48 голів у топовому єврокубку.

Чи вдасться Манчестер Сіті повторити досягнення Реала

«Манчестер Сіті» минулого сезону став лише другою англійською командою в історії, якій підкорився требл. До «містян» це робив «Манчестер Юнайтед» легендарного Алекса Фергюсона, а всього у європейському футболі є ще шість клубів, які досягали подібної вершини («Селтік», «Аякс», ПСВ, «Барселона», «Інтер» та «Баварія»).

У той же час, жодному англійському клубу після 1980 року не вдавалося відстояти титул найсильнішої команди Європи. Раніше серед представників тамтешньої футбольної еліти подібне вдавалося тільки «Ліверпулю» (сезони-1976/77 та 1977/78), а також «Ноттінгем Форест» (1978/79 та 1979/80).

Більше того, в епоху Ліги чемпіонів, яка стартувала з 1992 року, лише одній команді на континенті вдавалося домінувати у турнірі, виграючи його поспіль два чи більше разів. Йдеться про мадридський «Реал», який був гегемоном ЛЧ у період з 2015 по 2018 роки, вигравши її тричі поспіль під керівництвом французького фахівця Зінедіна Зідана.

З огляду на ту обставину, що «Манчестер Сіті» нині є беззаперечним гегемоном в англійській Прем'єр-лізі, вигравши її п'ять разів за останні шість років, одним із найбільш серйозних викликів для підопічних Хосепа Гвардіоли стане здатність відстояти титул найсильнішої команди Європи, який вона вперше завоювала за підсумками сезону-2022/23.

Арсенал повертається, але чи зможе вийти хоча б у чвертьфінал

Мабуть, мало хто буде сперечатися із твердженням, що «Арсенал» прямо зараз є однією з найкращих та найсильніших команд європейського континенту. Втім, попереду у команди Мікеля Артети дуже і дуже відповідальний виклик – «каноніри» повертаються до Ліги чемпіонів після шестирічної відсутності. На що буде здатна ця команда – питання, яке прямо зараз напевно виникає у багатьох футбольних вболівальників по всьому світу.

Під керівництвом 41-річного Артети «Арсенал» вже провів три повноцінні європейські кампанії. У сезоні-2019/20 «каноніри» дійшли до 1/16 фіналу Ліги Європи, де несподівано поступилися «Олімпіакосу» (1:0, 1:2); у сезоні-2020/21 лондонці дісталися вже півфіналу цього ж турніру, але там програли «Вільярреалу» (1:2, 0:0). Зрештою, за підсумками сезону-2022/23 «Арсенал» зупинився в 1/8 фіналу Ліги Європи, де кривдником команди Артети став лісабонський «Спортінг» (2:2, 1:1, 5:3 – по пенальті).

В останньому випадку коуч «Арсенала» все ж таки приділяв Лізі Європи менш серйозну увагу, намагаючись проводити ротацію складу так, щоб ключові сили завжди були в найкращій готовності саме під матчі АПЛ. Однак тепер, коли «канонірам» доведеться грати вже у Лізі чемпіонів, іспанському наставнику не вдасться надавати ігрову практику резервістам в єврокубках, оскільки на кону стоїть набагато більше, аніж може дати своїм учасникам Ліга Європи.

Getty Images/Global Images Ukraine

Напевно, враховуючи цей фактор, влітку «Арсенал» провів досить потужну трансферну кампанію, витративши 232 мільйони євро на підписання трьох новачків: Деклана Райса з «Вест Хема» (117 мільйонів євро), Кая Хавертца з «Челсі» (75 мільйонів євро) та Юррієна Тімбера з «Аякса» (40 мільйонів євро). Щоправда, останній «канонірам» у Лізі чемпіонів не допоможе як мінімум до весни, бо встиг порвати хрестоподібну зв'язку коліна та не потрапив у заявку «канонірів» на турнір.

Загалом жереб для «Арсенала» на груповій стадії можна сміливо називати прийнятним. Лондонцям доведеться зіграти проти «Севільї», ПСВ та «Ланса». Номінально саме «каноніри» виглядають фаворитами квартету, і принаймні з виходом до 1/8 фіналу проблем у команди Артети виникнути не повинно, а далі… Далі варто згадати, що «Арсенал» жодного разу не долав цю стадію за останні сім своїх стартів у Лізі чемпіонів (сезони-2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17)…

Чи подарують сенсацію команди-дебютанти турніру

У сезоні-2023/24 в основній стадії Ліги чемпіонів буде одразу дві команди-дебютанти турніру – це німецький «Уніон» з Берліна та бельгійський «Антверпен».

«Уніон» за підсумками сезону-2018/19 уперше в новітній історії завоював можливість зіграти у німецькій Бундеслізі, хоча за тринадцять років до цього берлінська команда грала лише у п'ятому за рангом дивізіоні тамтешнього футболу. Стрімкий прогрес «Уніона» завершився сенсаційним фінішем на четвертому місці за підсумками Бундесліги-2022/23.

Отримавши гарантовану кваліфікацію до основної сітки Ліги чемпіонів, влітку цього року «залізні» постаралися підсилити склад, витративши на це 32 мільйони євро. Проте загалом у складі «Уніона» нині не так багато відомих осіб. На їхньому фоні виділяється, безумовно, фігура чемпіона Європи та 9-разового чемпіона Італії Леонардо Бонуччі, котрий прибув влітку з «Ювентуса», але 57-річному швейцарському наставнику Урсу Фішеру і, окрім зіркового італійця, буде ким здивувати континент.

Getty Images/Global Images Ukraine. Леонардо Бонуччі повертається в ЛЧ в складі Уніона

Зокрема, «Уніон» може похвалитися тим, що в його лавах виступає швидкісний суринамець Шералдо Беккер, котрий за підсумками минулого розіграшу Бундесліги за розвинутою під часу матчу швидкістю (36,6 км/год) поступився лише Каріму Адеємі з дортмундської «Боруссії» (36,7 км/год). А те, наскільки швидкісна робота може бути корисною для команди, що грає «другим номером» у Лізі чемпіонів, минулого сезону яскраво показав українець Михайло Мудрик, який згодом був проданий «Шахтарем» у «Челсі» за 70 мільйонів євро.

На груповій стадії «Уніону» належить зіграти проти чемпіона Італії «Наполі», а також віце-чемпіона Іспанії «Реала» та третьої команди минулого розіграшу португальської Прімейри «Браги». Як мінімум з останньою «Уніону» цілком під силу потягатися хоча б за третє місце, що дає право на єврокубковий шлях навесні.

Щодо «Антверпена», то цій команді у сезоні-2022/23 вдалося сенсаційно стати чемпіоном Бельгії. Це «золото» стало для «червоних» п'ятим в історії, і першим з 1957 року. Тому «Антверпен» номінально є дебютантом Ліги чемпіонів, хоча раніше одного разу вже грав у її прабатьку Кубку європейських чемпіонів – в сезоні-1957/58. Це найбільш тривала перерва в історії між виступами команди у турнірі за всю його історію.

«Антверпен» потрапив у групу з «Барселоною», «Порту» та «Шахтарем», а тому детальніше поговорити про бельгійську команду в нас ще буде привід – якраз напередодні першого матчу проти «гірників»…

Нова ера для Ньюкасла: чекати успіху чи провалу

Якщо повернення «Арсенала» до Ліги чемпіонів можна певною мірою вважати запізнілим, то «Ньюкасл» знову зіграє у найпрестижнішому клубному турнірі континенту навіть із випередженням графіку. Клуб, в котрий активно інвестує кошти Суверенний фонд Саудівської Аравії, ключовою фігурою в якому є спадковий принц Мухаммед ібн Салман Аль Сауд, не грав у Лізі чемпіонів вже понад двадцять років. Востаннє «сороки» опинялися серед найкращих команд континенту ще у сезоні-2002/03, й тоді обмежилися виступом на груповій стадії (разом із «Барселоною», «Інтером» та «Баєром»).

Возвращение через 20 лет. Где сейчас игроки Ньюкасла, игравшие в ЛЧ-2002/03

В АПЛ-2022/23 «Ньюкасл» фінішував четвертим, і завдяки цьому зіграє безпосередньо у групі Ліги чемпіонів, що стане початком свого роду нової ери в історії клубу. Щоправда, чекати приголомшливих успіхів від команди Едді Хау і цього разу навряд чи варто. Як і 21 рік тому «сороки» знову потрапили до «групи смерті». Нині їхніми суперниками по квартету стануть «Парі Сен-Жермен», «Боруссія» Дортмунд та «Мілан». Кого з цих команд англійцям вдасться «посунути» (якщо вдасться взагалі) у підсумковому варіанті турнірної таблиці групи F, ми дізнаємося 13 грудня, коли буде проведено останній тур між цими чотирма суперниками.

Зазначимо, що новий сезон в англійській Прем'єр-лізі «Ньюкасл» почав аж ніяк не так вдало, як хотілося б Хау, керівництву клубу та його вболівальникам. Тому тиск на тренера, якому влітку було виділено понад 150 мільйонів євро на підсилення складу (топ-3 вхідних трансфери «сорок»: Сандро Тоналі, Харві Барнс та Тіно Лівраменто), із кожним матчем буде тільки наростати, і як покаже себе у зв'язку із цим абсолютно недосвідчена, з точки зору єврокубкових баталій, команда, поки що абсолютно незрозуміло.