Розшукується збірна України

Збірна України 16 Жовтня, 14:48 767
Розшукується збірна України | 19-27
Сьогодні молодіжна збірна України проведе свій третій поєдинок у відборі до Євро-2025 з Англією, а завтра національна команда Сергія Реброва зустрінеться з Мальтою у кваліфікації дорослого Евро-2024.

Але ж з поля зору зовсім випала ще одна команда, яку Україна отримала за підсумками цьогорічного історичного молодіжного Євро, на якому хлопці Руслана Ротаня потрапили в четвірку найкращих команд континенту та кваліфікувались на Олімпійські ігри в Париж.

На сьогодні відомо імена вже рівно половини учасників ОІ-2024 року, серед яких вперше у своїй історії буде представлена футбольна Україна. Цьому успіху приділили достатньо уваги влітку, але минув час, і про досягнення команди Ротаня якось забули. Не готовими до олімпійських звитяг виявилися і керівники УАФ, які спробували тимчасово розформувати тренерський штаб нової збірної, що, здається, не входила в їх плани. Тобто, нашу олімпійську дружину начебто і створили, але по факту її досі немає. Спробуємо пояснити, чому…

Україна в компанії з Малі

Звісно, до Олімпіади, що пройде влітку наступного року у Франції, ще достатньо часу. На цей час відомо лише вісім з 16-ти учасників футбольного турніру. Але в тому й справа, що майже всі вони ВЖЕ почали підготовку до цієї історичної для нас події. Після того, як сьогодні будуть зіграні деякі товариські матчі, ми зможемо констатувати, що чотири збірні вже зіграли спаринги, причому у Єгипту таких ігор чотири, а у Марокко — три. В листопаді до них приєднаються європейські збірні. На цей місяць збори олімпійської команди запланували Франція та Іспанія. Планував Ізраїль, але поки, зі зрозумілих причин, це тільки плани.

Таким чином, лише дві команди не оголошують свої олімпійські перспективи — Україна та Малі. Навіть, Домініканська республіка розпочала готуватися до події у Франції, а нам це чомусь не потрібно. Чому?

Треба зазначити, що насправді провести збір Олімпійської збірної непросто — насамперед, у кадровому відношенні. В дати ФІФА грають свої офіційні матчі національна та молодіжна збірні України, де виступає добра половина футболістів, залучених Русланом Ротанем. Зібратися можна не в самому оптимальному складі, і тут виникає інше питання, яке треба підіймати вже сьогодні.

Фундамент для Унаї Мельгоси

Річ у тому, що дати Олімпійського турніру не входять в офіційний календар ФІФА. Наприкінці липня та на початку серпня буде проходити чемпіонат України, а наші провідні клуби будуть виборювати путівки в групові раунди єврокубків.

Хтось може гарантувати, що «Шахтар» чи Динамо, змагаючись за Лігу чемпіонів та солідний фінансовий бонус, відпустять свої провідних гравців? Я — ні, тому вважаю, що це питання потрібно вирішувати в самих високих кабінетах. Не вирішиться воно — тоді на Олімпіаду поїде другий склад нашої збірної, а в такому випадку сьогодні, в листопаді та в березні нам якраз і треба проводити збори для потенційних резервістів.

Як бачите, все дуже заплутано. Все, окрім, переконаний, одного — бажання та вміння тренерського штабу тепер вже Олімпійської збірної України працювати на перспективу. До слова, новий тренер молодіжної команди Унаї Мельгоса викликав на два свої збори 29 гравців — з них 20 (70%) вже мають досвід виступів за молодіжку, а дев’ять (!) зіграли на Євро-2023.

Для порівняння, на початку 2019 року, коли в цій команді почав працювати Ротань, до нього потрапило лише шість футболістів, які вже грали в молодіжній збірній. Причому якщо тоді це були гравці з одним, або двома матчами, то сьогодні Мельгоса може розраховувати на Костянтина Вівчаренка (24 гри за молодіжку перед стартом нового відбірного циклу) та Арсенія Батагова (23), Богдана В’юнника (22) та Володимира Бражка (15), Максима Брагару (15) та Олега Очеретька (15), Руслана Нещерета (10) та Антона Боля (7). Тобто, це не просто кістяк команди — це майже ціла команда!

Ще двох футболістів, які за віком підходять іспанському тренеру молодіжки, попередники давно передали національній збірній: Георгія Судакова (20 матчів за молодіжку) та Владислава Ваната (11).

Ротань загруз в олександрійських чорноземах

Робота на перспективу була досягнена в ситуації, коли в нас не було проміжної збірної U-20, і довелось будувати команду безпосередньо в офіційних випробуваннях. Проте, як тільки в Ротаня з’являлася можливість награти склад, він її використовував. Пригадуєте провалений Турнір Лобановського, на який тренери збирали команду прямо з відпустки (замість тижня на підготовку були виділено… два дні)? А ще був збір в Грузії, куди Руслан Петрович повіз навіть другий склад, адже конкурентна команда онлайн не будується.

Шкода, що сьогодні прогресивний вітчизняний фахівець, здається, загруз в чорноземах Олександрійської громади, в команді, яку місцеві менеджери почали переформатовувати в розпал сезону, але результат потрібен вже зараз і за нього відповідає саме тренерський штаб.

Але ж будь-якому тренеру, як і нам, потрібна якісна підготовка до Олімпіади. Здається, там, у Франції, ми можемо зіграти не лише за головним олімпійським принципом. Для цього треба приділити команді хоча б трішечки уваги, і вона віддячить нам так, як це було влітку на полях Румунії. Коли навіть найвибагливіші експерти та фанати отримували задоволення не лише від результатів національних улюбленців, а саме від їхньої гри. На молодіжному Євро наша молодь об'єднала навколо себе всю країну, яка так потребує позитивних емоцій саме зараз. Чи зможемо повторити на Олімпіаді? Дива не буває, потрібно впрягатися вже сьогодні.

P.S. Тренери Олімпійської команди озвучували бажання зібрати команду хоча б в кінці року, у грудні, але футбольні функціонери наполягають на старті підготовки у травні майбутнього, 2024 року.