Як вибрати каву?

Партнерський матеріал 1 Листопада, 18:17 458
Як вибрати каву?
Як обрати найкращу та найсмачнішу каву? Купуючи каву у зерновому, меленому, капсульному чи іншому вигляді, кожен бажає отримати смачний та якісний напій, і це логічно.

Справжні кавомани та поціновувачі кавового напою здатні з першого ж ковтка зрозуміти, наскільки якісний та оригінальний напій вони куштують. Саме тому, справжня та натуральна кава має незрівнянний аромат та вишуканий смак, який спробувавши один раз, ви не забудете ніколи.

Але як вибрати каву, яка кожного дня не тільки буде відмінно бадьорити, а й додавати приємного настрою? В цій статті, ми пропонуємо розібратись у цьому питанні, а також звернемо увагу на кілька практичних порад, аби ви відчули себе справжнім бариста та приготували ароматний та смачний напій. Тож, спочатку розглянемо, які існують різновиди кави.

Вибір кави за типом зерна

На самому початку потрібно зрозуміти, чим саме відрізняються сорти зерен та як вони впливають на смак, адже сортів кавового зерна налічують більш ніж 90 видів. Однак, не потрібно лякатись, адже найпоширенішими вважаються всього два сорти: арабіка та робуста. Тому, трішки поговоримо про їх відмінності та переваги.

Арабіка

Зернятко арабіки має форму витягнутого овалу, білу хвилясту смужку та розміром приблизно 6–8 мм. Кавове дерево росте на висоті більш ніж 2000 метрів над рівнем моря за температурою не нижче ніж 15° та не більше ніж 24° і сягає у висоту від 2,5 до 4,5 метрів. І хоча рослина досить вибаглива та схильна до різного роду хвороб, саме арабіка займає 70% кавового ринку світу! Якщо говорити про смак, то кава має приємну кислинку з легким квітковим післясмаком, звичайно велику роль грає й метод обсмаження, але про це пізніше. Кілька переваг даного виду зерна:

  • Низький рівень кофеїну (1,5%), в порівнянні з робустою.
  • І навпаки, великий рівень ефірних олій (18%), завдяки яким напій має в'язкий, але водночас м'який та насичений смак.

Робуста

Робуста відрізняється майже за всіма показниками. Зернятка дрібніші та мають круглу форму з рівненькою, білою борозенкою, вміст кофеїну більший у два рази, а також кількість ефірних олій, що навпаки, менше на 10%. При всіх цих показниках, рослина зовсім не вибаглива в плані вирощування, рідко піддається хворобам, проростає всього на 200–800 м над рівнем моря, при підвищеній вологості та температурі від 18° до 36° й сягає 6,5 м заввишки. Якщо звернути увагу на смак, то чітко відчувається гіркота та землистий присмак, до того ж через невелику кількість ефірних олій аромат не досить насичений. Але робуста також має значні переваги:

  • Саме у комбінації арабіки з робустою, можна підвищити рівень кофеїну і зробити більш бадьорий напій.
  • Завдяки роботі утворюється та сама пінка крема.
  • Вміст цукру 4–5%.

Хоч би якому типу зерна, або їх комбінації, ви віддали перевагу, будь уважні, всі зернятка обраного сорту мають бути однакового розміру, форми, без будь-яких пошкоджень та плям.

Вибір за типом обсмаження

Кожне зернятко індивідуально реагує на тип обсмаження та моє кардинально різні смакові властивості. Під час процесу обсмаження зерна втрачають вологу, стають більшими, з'являється коричневе забарвлення (завдяки перетворенню сахарози на карамелін), ефірні олії стають насиченими та зернятко набуває, знайомого майже кожному, кавового аромату. Загалом існує три основних типи обсмаження: світлий середній, темний, а також похідні від них, тобто середньо-темний та дуже темний. Отже, про кожний окремо.

Світлий

Або скандинавський чи новоанглійський. Температура обсмажування коливається від 195°C до 205°C. Зернятка мають світло коричневий відтінок без маслянистої поверхні. Такий напій має дуже великий вміст кофеїну, та готують його тільки з високоякісної 100% арабіки. Смак з відчутною кислинкою та вдало поєднуються з молоком.

Середній

Або американський чи міський. Обсмаження відбувається при температурі 210–220°C, де зерна набувають легкого коричневого відтінку. Кава має солодкий присмак з легкою гіркуватістю.

Середньо-темний

Або віденський чи повний міський. Температура обсмажування від 225–230°C. Такий тип обсмажування вважається найпопулярнішим, адже смак насичений, але в міру гіркий, також присутні солодкі нотки та шоколадно-карамельний післясмак.

Темний

Або італійський. Обсмаження відбувається при 245°C, зерно набуває темно коричневого кольору та відчувається велика кількість ефірний олій. Кислинка відходить на другий план, та поступається терпкому, солодкому смаку з гіркуватим відтінком. У такому випадку, ідеальне еспресо вам забезпечене!

Дуже темний

Або французький чи іспанський. Доволі рідкісний тип обсмаження, адже зерна проходять високу термічну обробку при температурі 240–250°C, а приготований напій має щільну консистенцію та гіркувато-солодкий смак без жодного натяку на кислинку.

Кава може бути у моно вигляді, а також у виді купажів з різним відсотковим співвідношенням арабіки та робусти. Кава з моно зерна, тобто з сировини, що вирощена та зібрана в одному регіоні, не містить спецій чи добавок, тобто смакуючи таким напоєм, ви відчуєте натуральний або природний смак обраного зерна. Якщо брати до уваги купажі (бленд), то кава має насичений та багатогранний смак, але будьте обережні, адже недобросовісні виробники дуже часто намагаються замаскувати у купажі неякісну та низькосортну каву.

Вибір за видом кави

У зернах, мелена чи розчинна? Недосвідченого кавомана це питання іноді заводить у глухий кут, але ми пропонуємо з'ясувати, як правильно вибрати кожен вид кави та розглянути деякі особливості кожного типу:

  • Зернова кава. Звичайна, зернова кава це один із найкращих варіантів. За правильних умов, вона довго зберігається (до 6 місяців), при цьому не втрачаючи свої унікальні властивості. Обираючи каву зверніть особливу увагу не тільки на склад, а й на пакування. Це має бути герметичне пакування зі спеціальним клапаном дегазації, завдяки якому вуглекислий газ виходить назовні, а кисень не потрапляє та не окислює зерно, саме тому ми не радимо купляти кавові зерна на вагу, адже ви не можете точно знати де, та в якому стані вони зберігались. Як вже згадувалося вище, всі зерна мають бути однакового розміру, без пошкоджень та тріщин, ви не маєте відчувати запаху плісняви чи гарі. Також на пакуванні має бути зазначено виробника, його адресу, контактні дані та дату обсмажування продукту.
  • Мелена кава. Обираючи мелений вид потрібно обирати тільки перевірені бренди та торгові марки з заслуженою репутацією та чималою кількістю позитивних відгуків. Це важливо, адже іноді виробники намагаються замаскувати неякісний товар під виглядом дорогої кави. Ось маленький лайфхак: візьміть жменю меленої кави та покладіть у склянку з холодною водою, все, що залишиться на дні або візьметься у грудки буде сторонньою домішкою, а тим часом кава залишиться на поверхні.
  • Розчинна кава. Швидко та смачно – ось головні критерії даної кави. Продукт виготовляється трьома основними способами. Порошковий, гранульований, сублімований, який вважається найкращим та найякіснішим серед запропонованих.

Сподіваємось наші поради та зауваження допоможуть вам у виборі по справжньому смачної кави, тієї кави, якою хочеться смакувати й смакувати!

Також, якщо Вам знадобиться ремонт кавомашини, ви можете звернутися до сервісу кавомашин Coffeeok Service - ми зробимо все швидко та якісно!