Омега-3 від депресії: аргументи за і проти

Партнерський матеріал 1 Листопада, 19:06 372
Омега-3 від депресії: аргументи за і проти
За даними Національного інституту психічного здоров'я, у 2017 році понад 17 мільйонів дорослих пережили епізод депресії. За результатами дослідження, опублікованого у вересні 2020 року, люди повідомляли про симптоми депресії в 3 рази частіше, ніж до пандемії. Така тенденція зберігається і зараз.

І хоча не існує універсального підходу, що гарантує полегшення психічного стану депресії, все частіше вчені говорять про здатність жирних кислот полегшити симптоми, включаючи смуток, безнадійність та нездатність отримувати задоволення. Дослідники стверджують, що новим ефективним антидепресантом може бути риб'ячий жир, який входить до складу дієтичних добавок Омега-3.

Взаємозв'язок Омега-3 та психічного здоров'я

Риб'ячий жир, жир, що отримується з риби і морепродуктів, містить два типи жирних кислот омега-3: ейкозапентаєнову кислоту (ЕПК) і докозагексаєнову кислоту (ДГК). Третя жирна кислота, альфа-ліноленова, міститься в рослинних джерелах, таких як волоські горіхи, льон і чіа. Хоча організму необхідні всі три кислоти, ЕПК та ДГК, відрізняються особливими перевагами. Відомо, що їх дефіцит пов'язаний із підвищеним ризиком деяких психічних розладів:

  1. депресія;
  2. біполярний розлад;
  3. деменція.

Омега-3 може проходити через клітинні мембрани клітин головного мозку та взаємодіяти з молекулами, які грають роль у регуляції настрою, і саме стабілізувати його. Якщо враховувати теорію, що депресія пов'язана із запаленням у різних частинах нервової системи, то жирні кислоти здатні зменшувати кількість різних продуктів запалення, включаючи фактор некрозу пухлини та інтерлейкіни-2, -6 та -1 бета. Саме така протизапальна дія Омега-3 допомагає регулювати психоемоційний настрій. Однак запалення — не єдиний шлях до депресії, і якщо її поява пов'язана з іншими причинами, то виражена ефективність жирних кислот є малоймовірною. Але її прийом абсолютно безпечний і може позитивно вплинути на когнітивні функції, серцево-судинну систему або органи зору. При цьому проведені дослідження показали, що використання риб'ячого жиру у вигляді добавки як додатковий засіб для лікування депресії, значно покращило стан пацієнтів. Причому не викликає жодних побічних ефектів.

Застосування добавки порівняно з прийомом плацебо також виявилося результативнішим у полегшенні симптомів.

Риб'ячий жир – антидепресант чи ні

Антидепресанти у вигляді лікарських засобів діють на хімічні речовини в мозку — серотонін, норадреналін та дофамін, які впливають на настрій, апетит та сон. Але досі невідомо, чи риб'ячий жир впливає на нейротрансмітери в мозку, і якщо так, то яким чином, крім підтверджених даних про полегшення симптоматики депресії. Тому доцільність застосування Омега-3 для покращення настрою може оцінити лише лікар.