Переполох у Амстердамі. Як «Аякс» скотився на дно Ередивізі

Світовий футбол 7 Листопада, 15:06 251
Переполох у Амстердамі. Як «Аякс» скотився на дно Ередивізі | 19-27
В неділю “Аякс” здобув третю перемогу в чемпіонаті.

Це була особлива подія – вперше з травня амстердамці виграла два матчі поспіль. Відстань від останнього місця складає вже аж три очки. Як так сталося, що про “Аякс” ми говоримо мовою аутсайдера? Питання досліджував Павло Кушнєрук.

На початку сезону авторитетне видання “Voetbal International” пророкувало “Аяксу” третє місце. Найгірший прогноз, у який не особливо вірилося – четверте. куди вже гірше?

28 жовтня амстердамці були розгромлені ПСВ 2:5 та опустилися на останню сходинку турнірної таблиці. Шок.

Втім, якщо розібратися, така подія – цілком логічна. Клуб допустив низку катастрофічних помилок та отримав заслужене покарання. Хоч десь доля виявилася справедливою.

Але чому?... Розбираємося.

Риба гниє з голови

У 2015-му всередині “Аяксу” розвернулася “гра престолів”. Наглядова та виконавча ради виступили проти Йохана Кройфа та фактично за брутівським сценарієм усунули його від влади. Мотив простий: легендарний нападник прагнув відродити команду за рахунок академії, менеджмент же, підтримуваний тодішнім президентом Хенні Хенріксом, дивився на речі набагато прагматичніше.

Банальне прагнення наживи, свідоме збереження конвеєрності, але з поетапним посиленням складу – ось куди “бив” Марк Овермарс, що цікаво, призначений самим же Кройфом. У підсумку “Летючий голландець” програв інформаційну війну та ображеним подався до Каталонії, де зосередився на боротьбі із раком.

У певний момент Овермарс став ледь не головною людиною в кабінетах. Треба сказати, що закономірно – здібний спортивний директор оточив себе однодумцями, провів низку влучних придбань та вгадав із тренерами, що гарантували результат. Якщо Петер Бош показав, якими “аяксиди” можуть бути, то Ерік тен Хаг підтвердив правильність ідей, трансльованих правлінням.

Ідилія тривала до лютого 2022-го. В якості першої карти, що за інерцією розвалила увесь будиночок, став якраз Овермарс – гучний сексуальний скандал змусив його покинути посаду. Функціонер визнав вину, оголосив про відхід, проте, що найдивніше, ніхто із колег не став за нього боротися.

Ми живемо в час культури відміни, було очевидно, що Марк сам собі виніс вирок, однак “Аякс” одним махом зрубав гілку, на якій комфортно сидів роками. Спортдир задав загальний вектор розвитку, знайшов баланс між молоддю та недорогими, але досвідченими гравцями (повірте, за інших обставин Душан Тадич ніколи б не повернувся до Нідерландів), мав купу цінних звʼязків, завдяки яким озолотив клуб. Що тут казати, якщо Френкі де Йонг прийшов за 1 євро (хоч і з певними нюансами), а потім був куплений “Барселоною” за 86 мільйонів. Відчуваєте різницю?

Враховуючи те, як легко Овермарса підібрав “Антверпен” та що сталося в подальшому – “червоні” на куражі виграли всі можливі внутрішні нагороди – то в програші залишилися винятково амстердамці. Комусь байдуже на кенселинг, якщо йдеться про великі гроші – а їх Марк генерує напрочуд вправно та з розумом.

І почалося. Свен Мислінтат, запрошений у травні 2023-го, хоч і заробив репутацію шукача талантів для дортмундської “Боруссії” та “Штутгарта”, але на новому місці запамʼятався токсичністю, сварками (зокрема, з уболівальниками) та некомпетентністю у підборі кадрів. Є підозри, що той же Борна Соса зʼявився не просто так – Міслінтат перебуває на короткій нозі з агентами лівого захисника, чим дав старт розмовам щодо ймовірних відкатів.

Втім, не потрібно чуток, достатньо усвідомити те, як Свен облаштував трансферну кампанію – продав ключових персонажів на 156 мільйонів євро, 109 з яких одразу направив на покупку виконавців із сумнівним реноме.

Переполох у Амстердамі. Як Аякс скотився на дно Ередивізі - изображение 1

Йосип Шутало добре зарекомендував себе в загребському “Динамо”, але платити за нього більше 20 мільйонів євро? Жорж Мікаутадзе щойно-щойно піднявся із “Мецом” до Ліги 1 та вартий 16 мільйонів євро? Хто такий Карлос Форбс і чому на нього виділили 14 мільйонів? Безумовно, колись “Боруссія” зірвала джекпот на Джейдоні Санчо, й Міслінтат підтримував контакт із “Манчестер Сіті», проте зачекайте – у Дортмунді можуть дозволити собі подібні ризики, оскільки оперують солідним бюджетом, “Аякс” же не має права на похибку та експерименти.

Повторимося – Овермарс робив ставку на тих, хто здатен повести за собою. Сім де Йонг, Ніколас Тальяфіко, Дейлі Блінд, вищезгаданий Тадич, Раян Бабель, Себастьян Алле, Дейві Классен та Стівен Бергвейн не боялися відповідальності. Натомість, що дали дітлахи Міслінтата? Ми вже побачили на практиці.

Відзначимо, що колектив враз став одним із наймолодших в Ередивізі (середній вік – 23 роки). З цього приводу висловився Марко ван Бастен, який наголосив, що політика Свена “змінила “Аякс” до невпізнаваності” і замість цього його пора перейменувати в ФК “Амстердам”. Веслі Снейдер додав, що “гравці банально недостатньо хороші”, а Рафаел ван дер Варт був за звичкою гострим на язик: “Аяксу” треба мислити, як кандидату на виліт”.

Здавалося б, так завжди – навколо команди постійно снують колишні зірки, так звані “серця”, що не соромляться висловлювати точку зору. Тільки от ці люди знають, що кажуть – поруч із Овермарсом “вистрелив” Едвін ван дер Сар, він же відмовився співпрацювати з Міслінтатом по завершенні минулого сезону та заявив, що виснажений. Генеральний директор, який свого часу уклав вигідні спонсорські контракти, поповнив касу та розвʼязав руки Овермарсу, махнув рукою.

Сюди ж запишемо Класа-Яна Гюнтелара, що взяв на себе обовʼязки технічного директора, однак з новими порядками швиденько зібрав речі та втік. Ми не стверджуємо, що епоха Овермарса була ідеальна (там також траплялися незрозумілі трати), але вона мала чіткі засади та курс.

Згорів сарай, гори і хата

Відчутний збій системи розпочався ще взимку 2023-го – Альфред Схредер не впорався із тягарем, виниклим після відходу Еріка тен Хага, втратив важелі впливу та відпустив конкурентів уперед. Джонні Гейтінга, що трудився на чолі молодіжки, підхопив проєкт, але не зумів переконати у профпридатності – до фінішу кампанії 2022/23 “Аякс” дістався третім, плюс, програв фінал Кубка Нідерландів ейндговенцям у серії пенальті. За таке головним не лишають.

Водночас, осічка зі Схредером – це лише осічка. Так буває, коли тренер не підійшов та не знайшов у собі сили, щоб на дистанції виправити ситуацію. Інша справа, якщо зʼявляється менеджер, який не сповідує правильний стиль – а саме такого й призначив Міслінтат.

Переполох у Амстердамі. Як Аякс скотився на дно Ередивізі - изображение 2

Моріс Стейн класно показав себе біля керма роттердамської “Спарти”, з якою посів шосту сходинку та ледь не кваліфікувався до Ліги Європи 2022/23. Не обовʼязково бути футболістом “Аяксу”, щоб пізнати клубний ДНК, проте поява фахівця викликала занепокоєння. Чи має ця людина здібності, щоб утримати таку конструкцію? Той же Бош міг похвалитися досвідом, тен Хаг й до переїзду в Амстердам ставив симпатичну гру та нахапався ідей у Ґвардіоли в “Баварії”.

Міслінтат дав Стейну трирічний контракт, майже одразу з ним посварився та, як вказують місцеві ЗМІ, “підсиджував”. Пітер Зварт, редактор “Voetbal International”, навів деякі подробиці: “Довіра між Стейном та Міслінтатом зникла на початку сезону. Стейн змінив мову в роздягальні на голландську, коли раніше розмовляли винятково англійською.

І от Стейн отримав одинадцять іноземців, що не розмовляють голландською, причому він не знав про більшість підписань. Після нічиєї з “Фортуною” Сіттард тренер сказав, що Йосип Шутало – єдине підписання, яке йому подобається. Це був закид у бік Міслінтата, але добре сприйнятий іншими новачками”.

Ще один важливий момент – сумнівні тактичні рішення. Впродовж карʼєри Моріс використовував 4-3-3, що для “Аяксу” не є дивиною, однак пазл все одно не склався – команда стала повільнішою та передбачуванішою (настільки, що безнадійливо вибивала мʼяч в аут). Суперник швидко усвідомив, що амстердамці погано тримають темп, є незлагодженими (що логічно), плутаються під час виходу із оборони в атаку – гріх таким не скористатися. Підсумок відомий – 11 матчів, 2 перемоги, 4 нічиї та 5 поразок.

Печальні результати спровокували невдоволення фанатів, а потім і гармидер на трибунах. Сутички із поліцією під час зустрічі з ПСВ, предмети, що полетіли зливою на поле та двічі призупинили поєдинок з “Утрехтом”, Міслінтат, який верещав на футболістів, хоча не мав права з ними комунікувати. Як наслідок, 25 вересня “Аякс” із ганьбою вигнав Свена, 22 жовтня – відправив у відставку Моріса.

***

… Джон ван 'т Схіп колись уже допомагав клубу в якості тренера – у 2009-му підстрахував з “Твенте” (1:0). Цього разу також відбулася перемога – 2:0 над “Волендамом” – яка підняла “аяксидів” із зони вильоту. Зрозуміло, що біди нікуди не зникли та ще лихоманитимуть, але перший промінчик надії є.