Треба випити, інакше ми нічого не підпишемо: як «Барса» провернула найбільший трансфер з-за Залізної завіси

Світовий футбол 7 Листопада, 15:09 276
Треба випити, інакше ми нічого не підпишемо: як «Барса» провернула найбільший трансфер з-за Залізної завіси | 19-27
Ідеальний трансфер розпочався з бажання генія.

Йохан Кройф - це він все закрутив. Без скаутів, за якихось півтори години просто визначився і поставив перед босами ультиматум:

«Я хочу їхнього восьмого номера. Байдуже на гроші. За будь-яку ціну».

Було 5 квітня 1989 року, і «Барселона» тільки що перемогла софійський ЦСКА у півфіналі Кубка кубків 4:2, а восьмий номер армійців - тобто, Христо Стоїчков - двічі пробив Андоні Субісаррету.

Згодом писали, що саме того дня у голові Кройфа зародилися контури Dream Team - команди, що принесе «Барселоні» перший Кубок чемпіонів. Чи це правда? В будь-якому разі шеф-скаут «Блауграни» Хосе Марія Мінгелья отримав роботу, якої хотів би уникнути. Комуністична Болгарія Тодора Живкова мала дурну славу.

***

Втім, ідеального трансферу не буває також без хоробрості.

Мінгелья знав, куди їде; чув, що Живков закатував щонайменше півтори сотні незгодних у таборах; розумів, що ЦСКА був не просто клубом, а вітриною Болгарії.

Незадовго до скаута «Барселони» в Софію приїздив власник «Панатінаїкоса» Вардіс Вардіноянніс, але партійних бонз не зацікавили навіть 7 млн доларів. Лише Христо перелякався:

«Греки на зустрічі пальнули з порога: «Просто скажи, що хочеш бути в «Пао», і більше ні про що не турбуйся». Звісно, вони літали в космосі. Я вже знав систему і сказав їм, типу, хай спочатку домовляться з генералами. А ще попросив нікому не розповідати про нашу розмову. Якби зверху дізналися про неї, я б став гравцем ФК Табір».

У ЦСКА Стоїчков сформував елітне тріо нападників з Емілем Костадіновим та Любо Пенєвим; їхні голи робили їх золотою молоддю у Софії. Втім, Христо бачив і інший бік режиму.

У 1985-му йому вліпили довічну дискваліфікацію після сутички у фіналі Кубка. ЦСКА та «Левськи» побились «стінка на стінку», але найжорсткіше Живков покарав саме Христо, після чого його негайно забрили в армію. Лише через рік Міністр оборони Добрі Джуров вмовив шефа змилуватись.

Софійський журналіст Камен Тотев ідеальною іспанською розповів це Мінгельї, коли той приїхав. А ще розказав, як Стоїчкова забракувала скромна «Мариця»; як він ганяв за команду Пловдивської тютюнової фабрики (сигарети «Родопи»); як він з ноги відкрив двері в збірну. Епічна була історія. Христо у свій перший приїзд зайняв місце в роздягальні капітана Димитрова, одягнув халат іншої зірки Велінова, а на пропозицію форварда Бойчо Младенова почистити йому бутси відповів: «Спершу ти мої».

«Красава! Мені подобаються хлопці з характером. Тепер ти мій друг», - розкрив обійми Младенов.

***

Ідеального трансферу не буває без особистості, еге ж?

Мінгелья це розумів. До всього, грав Христо просто божественно. 6 голів в 6 матчах Кубка кубків плюс вирішальний пенальті в серії з «Родою» підняли ЦСКА на небачену досі висоту.


Усі кругом хотіли Христо, і щоб обійти конкурентів, Кройф вирішив поговорити зі Стоїчковим особисто. Місцем вибрали Мальорку. Приводом же став спеціально організований товариський турнір, куди «Барселона» ніби випадково запросила ЦСКА. Це була ціла спецоперація!

Ну так, комуністи відповіли на це своєю - з командою поїхала купа охорони. Втім, Мінгелья сказав Христо, що робити. Коли настала ніч, нападник пожалівся на спеку й безсоння, і відпросився подихати свіжим повітрям.

«Тільки-но я вийшов, Хосе Марія вискочив з-за рогу і штовхнув мене в машину, як у фільмах про викрадення. За кермом був Віктор Жюльєн; він наполовину болгарин і був за перекладача. Кройф чекав нас у бістро разом із помічником Карлесом Решаком. Уявіть, вони теж маскувалися!
Кройф випромінював велич, хоча час від часу й посміхався. Сухий, м’язистий, респектабельний, рішучий і сильний, хоча вже й закінчив грати. У нього був величезний шрам на нозі як нагадування, через що він пройшов. Він розповів мені, яку команду хоче створити, що саме йому подобається в мені і яким він бачить мене гравцем у майбутньому. Він нічого не приховував. Навіть те, що взяти мене «Барса» планувала через рік, коли закінчиться контракт у Алоїзіо, і у них з’явиться вільне місце для легіонера».

Після цієї абсолютно кіношної пригоди Стоїчков навіть чути не хотів ні про які «Панатінаїкоси».

Мінгелья, тим часом, роззнайомився з босом ЦСКА полковником Господіном Чолаковим, і це була справжня мука.

***

Як виявилось, ідеальний трансфер було необхідно як слід «обмити».

Чолаков випивав літру горілки за вечір, закушуючи її таратором - холодним супом з кефіру з часником і тертим огірком, і того ж вимагав від гостя.

«У нас було 5-6 раундів переговорів, і після кожного я повертався до «Шератону» у напівнепритомному стані, – згадував Мінгелья. - А все тому, що бос ЦСКА Чолаков казав: «Треба випити, інакше нічого не підпишемо. Не вірю, що іспанські друзі нічого не п'ють».

Те, що це пастка, стало ясно через кілька тижнів, коли «Валенсія» оголосила про перехід Любослава Пенєва.

Дорогу Любо на Захід проклав його дядько Дімітар Пенєв, тренер армійців. Христо ж такого адвоката не мав. Генерал Джуров викликав його лише для того, щоб повідомити - ніякої пропозиції по ньому ЦСКА не прийме, і чхати на гроші.

«Насупившись, я пробурмотів: «Слухаю, товаришу генерал!» І ходою пораненого солдата вийшов з кабінету. Пішов я тоді прямо до квартири Тотева, і навіть не привітався, а одразу почав кричати: «Негайно телефонуй Мінгельї, щоб він їхав з грошима просто зараз — ми облажалися!»
«Треба випити, інакше ми нічого не підпишемо»: як Барса провернула найбільший трансфер з-за Залізної завіси - изображение 1


Марадона, Стоїчков та Мінгелья. Фото: mundodeportivo.com

Ще б пак він приїхав. Більше того - прибув навіть віце-президент «Барселони» Франсіско Вентура, адже Стоїчков на нервах збирався тікати через кордон, де його б майже напевно застрелили.

Побоюючись біди, каталонці подвоїли пропозицію - з 2 до 4 мільйонів доларів. Лише один гравець з соцтабору раніше переїздив на Захід за такі гроші - це був Олександр Заваров у 1988-му.

Втім, вже скоро виникла нова халепа - за вікном було 8 листопада 89-го.

***

Насправді ідеальному трансферу потрібно трохи політики, інакше не те.

Того вечора Мінгелья й Вентура проснулися від стрільби та гулу машин. Виявилось, що це Живков готувався до революції і стягував армію до столиці. Дарма, звісно. Вже через два дні його змусили піти мирно.

В народі ходила чутка, що продаж Стоїчкова був останнім рішенням диктатора. Йому навіть фразу приписували, мовляв, «уявляєте, скільки колготок куплять наші жінки за 4 млн доларів?» Зараз, втім, все виглядає банальніше - коли звалили тирана, відхиляти пропозиції просто не стало кому.

Не лише Стоїчков, а й воротар Ілія Валов, захисник Трифон Іванов, хавбеки Георгі Георгієв та Костадін Янчев; видатний бомбардир Еміль Костадінов негайно поїхали за кордон.

Попрощались вони, ясно, титулом, а Христо ще й Золоту бутсу-1990 розділив з Уго Санчесом, настрілявши за чемпіонат 38 голів.

«За два дні до останнього туру до мене прислали людину, яку я добре знав, - хвалився болгарин. - Вона запропонувала такий план: «Славія» дозволить мені забити два м'ячі, але переможе. Тоді я отримаю Золоту бутсу, а наш суперник фінішує другим.
Це було вигідно, але на ту гру прийшли керівники «Барси», куди я переходив. Як би я дивився їм у вічі після договірняка? Вони ж брали футболіста, а не шахрая».

***

І це теж важлива деталь ідеального трансферу. Сторони були гранично чесними одне до одного.

Стоїчков поважав «Барсу»; «Барса» у відповідь не намагалася перевиховати Христо, який примудрився посваритись навіть на врученні Бутси, де йому здалося, що портрет Санчеса більший, ніж його власний.

Або взяти дебют за «Барсу» в Суперкубку Іспанії проти «Реала». Коли Кройфа вилучили з лави запасних, Стоїчков так активно це оспорював, що наступив арбітру на ногу і отримав червону сам.

«За всі помилки треба платити, а найбільше - за свої», - резюмував Кройф. І тоді Христо при всіх перепитав: «Це ви про себе чи про мене?»

Підсрачник від тренера і півроку дискваліфікації від федерації - ось що він тоді отримав.

Втім, згодом бан скоротили втричі, Стоїчков нарешті вийшов на «Камп Ноу», і вже за кілька матчів стало ясно, що п’янки з військовими, конспіративне бістро, рекордні 4 млн - усе було не дарма.


«У нас була хороша й технічна група, але не вистачало гравця з характером переможця. Хто б запалював партнерів і постійно напружував суперника. Підписати Христо було важко, але я точно знав, що в разі успіху переїзд пройде для нього безболісно. Це був потрібний нам тип гравця», - констатував всезнаючий Кройф через багато років.

Ну, а Мінгелья лише сміявся, що після Софії назавжди зав’язав з міцним алкоголем, щоб врятувати печінку. Ліонеля Мессі через 10 років він привіз до «Барселони» абсолютно тверезим.