Агенти отримали рекордні доходи в 2023 році. ФІФА намагається їх обмежити

Світовий футбол 16 Грудня, 15:43 133
Агенти отримали рекордні доходи в 2023 році. ФІФА намагається їх обмежити | 19-27
The Athletic – про спроби ФІФА запровадити жорстке регулювання діяльності футбольних агентів.

ФІФА повідомила, що у 2023 році футбольні клуби витратять на оплату послуг агентів рекордні 881,1 млн доларів (701 млн фунтів).

Це на 42,5% більше, ніж у 2022 році, коли команди витратили на агентів 623,2 млн доларів, і більше за попередній рекорд у 654,7 млн доларів, який було встановлено у 2019 році.

Звіт ФІФА «Футбольні агенти в міжнародних трансферах» також показав, що клуби з Англії виплатили найбільшу суму агентських комісійних – понад 280 мільйонів доларів.

Це відбувається в той час, коли ФІФА намагається перебудувати цей сектор, запровадивши новий звід правил під назвою FIFA Football Agent Regulations (FFAR). Вони мали набути чинності 1 жовтня, але стали предметом судових спорів по всій Європі.

ФІФА хоче обмежити комісійні агентам трьома відсотками від усіх зарплат гравців, що перевищують 161 000 фунтів стерлінгів на рік, а також обмежити виплати агентам за посередництво в трансферах 10 відсотками від суми угоди.

У листопаді футбольні посередники в Англії виграли судове рішення проти введення нових правил, що означає, що вони не можуть набути чинності. Після апеляції чотирьох провідних агентств – CAA Base, Wasserman, Stellar і ARETE – англійський трибунал Футбольної асоціації (ФА) дійшов висновку, що введення ліміту комісійних і правил пропорційної оплати порушить Закон про конкуренцію 1998 року.


Getty Images/Global Images Ukraine

У звіті ФІФА за підсумками року докладно розповідається про те, що клуби з Саудівської Аравії, які в літнє трансферне вікно витратили значні кошти на придбання нових гравців, виплатили другу за величиною суму агентських комісійних – 86 мільйонів доларів, але все ще відстають від англійських команд.

У звіті також зазначається, що вперше клуби жіночого професійного футболу перевищили суму в 1 млн доларів виплат агентам, а їхня загальна сума сягнула 1,4 млн доларів.

Дані ФІФА не враховують агентські комісійні за трансфери на внутрішньому ринку.

Які основні висновки зі звіту?

Клуби витрачають на оплату послуг агентів більше, ніж будь-коли, тоді як ФІФА намагається обмежити розмір доходу, який посередники можуть отримати від трансферу.

Не дивно, що найбільше витрачають англійські клуби, але у звіті також ідеться про те, що європейські клуби несуть відповідальність за більшу частину (86,6%) всесвітніх витрат на агентів.

Той факт, що жіночі клуби витратили 1,1 млн фунтів стерлінгів на оплату послуг агентів, уперше сягнувши семизначної суми, підкреслює постійне зростання цього сектору і те, що клуби вкладають дедалі більше коштів у свої команди.

Чому ж ФІФА хоче ввести нові правила?

ФІФА вирішила, що колишні правила не відповідають вимогам і що система трансферів визначається спекуляціями, що дає змогу агентам отримувати комісійні, які не відповідають наданим ними послугам.

Це, на думку ФІФА, завдає шкоди гравцям, клубам і футболу загалом.


Getty Images/Global Images Ukraine

Керівний орган вважає, що агенти можуть використовувати економіку трансферної комісії, створюючи помилкові спекуляції, затримуючи трансфер і використовуючи брак часу, щоб збільшити комісійні, які вони могли б отримати.

Відповідно до нових правил агенти повинні були отримати ліцензію ФІФА, що означало складання іспиту.

У звіті йдеться, що ФІФА отримала 19 973 заявки на отримання ліцензії. Іспити проводилися у дві різні дати – у квітні та вересні. Із 19 973 претендентів тільки 9 207 взяли участь в іспиті в одну з двох дат. За даними ФІФА, тільки 32,6% агентів успішно склали іспит.

Якою ж була реакція?

Багато агентів вважають, що правила незаконні, тому з ФІФА судилися в кількох інстанціях по всій Європі.

Найсвіжіше рішення було винесено через трибунал ФА, де постановили, що введення ліміту комісійних і правил пропорційної оплати порушує британські правила конкуренції на ринку праці.

У травні Європейська асоціація футбольних агентів програла справу проти ФІФА в Центральному суді Нідерландів. Вона стверджувала, що у ФІФА немає повноважень регулювати цю галузь.

Спортивний арбітражний суд (CAS) також відхилив позов, поданий Асоціацією професійних футбольних агентів, але в Німеччині було накладено тимчасову заборону на введення правил у дію до рішення Європейського суду.

Що йдеться у звіті трибуналу ФА?

Рішення арбітражного суду було опубліковано в четвер, і, хоча загалом воно було розцінене як успіх агентів, суд погодився з ФІФА за кількома пунктами, а саме: заборона агентам представляти інтереси клубу та гравця в одній угоді та заборона клубам виплачувати агентську винагороду від імені гравця, якщо його річна зарплата не перевищує 161 000 фунтів стерлінгів.

Однак арбітражний суд не погодився з думкою ФІФА про те, що обмеження гонорарів дасть змогу усунути недоліки колишньої системи і вирішити проблеми трансферного ринку. Він заявив, що «не зміг виявити жодного виправданого зв'язку між лімітом на комісійні та заявленими зловживаннями на ринку».


Getty Images/Global Images Ukraine

У ньому також ідеться, що ФІФА передбачала проблеми з антимонопольним законодавством ЄС щодо ліміту комісійних, але все одно пішла на це, знаючи, що «їй доведеться знайти юридичне обґрунтування для його підтримки». Президент ФІФА Джанні Інфантіно, йдеться в рішенні, у жовтні 2017 року також визнав потенційні «юридичні перешкоди», пов'язані із запровадженням ліміту комісійних.

У рішенні трибуналу також зазначено, що «[презентація PowerPoint, представлена ФІФА під час розгляду] містила образливу карикатуру, на якій зображено агента зі знаками долара над головою, з грошовим мішком в одній руці та банківськими купюрами в іншій».

Як відреагували агенти на її публікацію?

Кріс Єйтс, партнер юридичної фірми Clifford Chance, яка представляла інтереси CAA Base, Wasserman, Stellar і ARETE у цьому розгляді, сказав: «Ми дуже раді, що допомогли нашим клієнтам домогтися позитивного і важливого для їхнього бізнесу результату.

Це був дуже важкий судовий процес, в якому наші клієнти зіткнулися з добре забезпеченим ресурсами противником в особі ФІФА, який твердо дотримувався своєї лінії поведінки.

Наші клієнти протягом усього часу взаємодії з ФІФА і ФА постійно повторювали, що вони вітають регулювання агентської індустрії, але що ФІФА перегнула палицю, намагаючись накласти незаконні обмеження на їхній бізнес без належних консультацій».

Коли 30 листопада було оголошено про рішення, ФІФА заявила, що «взяла його до відома» і наголосила, що воно «зачіпає тільки два з численних положень Регламенту ФІФА щодо роботи з футбольними агентами.

Інші ключові положення були схвалені трибуналом, зокрема положення, що забороняють агентам представляти інтереси кількох клієнтів у межах одного трансферу і вимагають, щоб клієнт платив агенту – обидва ці положення агенти не змогли оскаржити», – ідеться в заяві.

Ден Шелдон, The Athletic

Переклад і адаптація – Олег Дідух