Чекаємо українського Модрича. Як Україна стала крутішою за Хорватію

Збірна України 23 Грудня, 20:20 861
Чекаємо українського Модрича. Як Україна стала крутішою за Хорватію | 19-27
​Форвард збірної України Артем Довбик нещодавно зробив дубль у ворота «Алавеса», а загалом забив у Ла Лізі 11 м’ячів.

Більше тільки у Борхи Майораля та Джуда Беллінгема, за якого «Реал» влітку заплатив понад 100 млн євро. «Жирона» лідирує в Ла Лізі. На провідних ролях окрім Довбика колишній гравець «Динамо» Віктор Циганков.

Андрій Лунін поки виграє конкуренцію у Кепи Аррісабалаги у воротах мадридського «Реала». У активі українського воротаря вже 9 поєдинків цього сезону за Мадрид.

З наших іспанців тільки Роман Яремчук поки не може похвалитися успіхом. Але український нападник грає за доволі статусну «Валенсію».

В Англії ми маємо відразу 5 гравців — Михайло Мудрик в «Челсі», Віталій Миколенко в «Евертоні», Олександр Зінченко — в «Арсеналі», Ілля Забарний — в «Борнмуті» та Єгор Ярмолюк в «Брентфорді». Миколенко набрав шалену форму. Цього сезону вже забив два голи. Забарному не вистачає стабільності, але загальний прогрес величезний та очевидний. Ярмолюк у 19 років грає на рівні АПЛ та каші не псує. У останньому турі поліз виховувати чинного чемпіона світу воротаря «Астон Вілли» Еміліано Мартінеса. Зінченко на ключових ролях в «Арсеналі». Хіба що від Мудрика були трохи більші очікування. Але виступати за «Челсі» теж доволі статусно.

В Італії у нас два гравці. Руслан Маліновський трохи важко починав у «Дженоа», але зараз на ключових ролях. Віктор Коваленко не так давно мав успішний період в «Емполі».

У «Бенфіці» стабільно грає Анатолій Трубін. Всі розуміють, що це тільки трамплін. Дуже скоро він опиниться у провідному чемпіонаті Європи.

На матчах чемпіонату Хорватії завжди багато скаутів. Тому що хорватський футболіст — це ознака класу. Певний бренд, за який у Європі готові платити хороші гроші. Війна, економічна ситуація призвели до того, що більше українців їдуть грати у Європу. Український футболіст стає не меншим брендом, ніж хорват. Якщо європейці бачать, що представник якоїсь країни вдало заграв у якомусь сильному клубу, то вони починають моніторити країну, звідки він приїхав. Сьогодні вже не одна команда із Європи та агенція хочуть мати своє скаутське представництво. Тому що завдяки успіху наших легіонерів бренд українського футболіста стає відомими у футболі. Кожен хоче знайти свого Довбика, Миколенка, Забарного.

Якщо бути відвертим, то ми вже обігнали хорватів. В них в АПЛ два гравці — Іван Перишич та Йошко Гвардіол. Перший травмований та не грає. Влітку мав повертатися до «Хайдука». Травма завадила. Другий тільки влітку перейшов до «Манчестер Сіті» за великі гроші. У нас — 5. Виходить, що клас наших гравців вище, якщо багаті англійські клуби купують українців, а не хорватів.

Лідер Ла Ліги «Жирона» має двох українців. Плюс Лунін в «Реалі» цього сезону грає. У «Валенсії» Яремчук. Хорватія може похвалитися дідусями Лукою Модричем та Іваном Ракітичем. Одному — 38, а іншому — 35. Не факт, що вони наступного сезону залишаться в Іспанії. У кожного контракт до літа. Є ще в «Осасуні» непоганий форвард Анте Будімір, але йому теж 32 роки.

Звичайно, що по Італії та особливо Німеччині ми дуже серйозно поступаємося. Хорвати активно працюють по цих країнах та мають хороші агентські зв’язки. Не менше важливо, що у Німеччині народжуються діти емігрантів хорватського походження, які потім обирають збірну своїх батьків. Ми тут з часом їх наздоженемо. Сподівання на Артема Степанова та Олександра Петренка із «Баєра» та Данила Кревсуна із «Боруссії» (Дортмунд).

Мій хороший приятель, колишній тренер воротарів збірної Хорватії Томіслав Рогич сказав, що хорвати виховали гравців для «Баварії», «Барселони», «Манчестер Сіті», «Реала», але не можуть виховати голкіпера дійсно високого рівня. У нас зараз Лунін в «Реалі» та Трубін у «Бенфіці». Країну, яка все життя працює на експорт, ми обігнали фактично за два роки... Сьогодні Україна стала таким самим брендом з підготовки гравці.

У короткостроковій перспективі українців буде ставати тільки більше у провідних чемпіонатах. Всі не поїхали. Якщо порівнювати із хорватами, то у нас серйозна переваги. «Динамо» (Загреб) влітку може дорого продати Мартіна Батуріну. Цінник понад 20 млн. Десь в районі 25. Власне, на цьому все... Більше по країні особливо великих трансферів у провідні чемпіонати не передбачається. Я не думаю, що за потенціалом Георгій Судаков гірше за Батуріну. «Шахтар» за нього хоче великі гроші. Ще є Володимир Бражко, Артем Бондаренко, Данило Сікан, у перспективі — Назар Волошин, Владислав Ванат, Ілля Квасниця, Богдан Слюбик, Марко Сапуга, Влад Дубінчак, Костянтин Вівчаренко, Кирило Фесюн. Кожного сезону будуть з’являтися молоді гравці.

Рівень чемпіонату Хорватії не вище, ніж у нас. Продати гравця в провідну лігу за хороші гроші можуть фактично тільки «Динамо» (Загреб) та «Хайдук», бо є бренд цих клубів. Але їм також важко реально підготувати сильного гравця, щоб відразу міг грати на високому рівні. Тому через треті клуби. Цього сезону із Загреба у Нідерланди поїхали два гравці. «Аякс» та «Феєнорд» заплатили за Йосипа Шутало та Луку Іванюшица майже 30 млн євро. Потенційно за рік за два вони будуть грати у провідних лігах світу. Раніше таким шляхом пішов Ловро Маєр, коли став гравцем «Ренна». Відсотки від трансферів впадуть у столиці Хорватії. Не потрібно боятися. Для того ж Судакова умовний «Аякс» був би чудовим шансом більше підготуватися до провідних чемпіонатів.

Зараз коли рівень чемпіонату України впав, дуже важливо не прагнути короткострокового результату, а намагатися вибудувати систему. Робити ставку на власну молодь. Дуже важливо для «Динамо» гнути лінію власних вихованців, ще покращувати роботу власної школи.

Я впевнений, що після Перемоги до нас в Україну будуть заходити європейські інвестори, які куплятимуть клуби. Люди робитимуть бізнес, а не підтверджувати свій статус. Український футболіст — це бренд. Дешевше його виховати, ніж потім купувати за десятки мільйонів. У тій же Хорватії практика закордонних інвестицій працює. «Горіца» була під литовцями. Вони хотіли бізнес-модель робити. «Осієк» живе на угорські гроші. Просто це дуже важко в умовах домінування в юнацькій селекції «Динамо» (Загреб).

Як би парадоксально це не звучало, але сьогодні найкращою командою в Україні буде не той, хто виграє золоті медалі, Кубок. А та команда, яка підготує найбільше гравців для найсильнішої ліги світу АПЛ. У «Динамо» два прямих переходи, а у «Шахтаря» один. Таке життя зараз. Навряд чи «Боруссія» (Дортмунд) женеться реально за Срібною салатницею Бундесліги. Їм скоріше важливо знайти нового Ерлінга Холанда, Джуда Беллінгема. Кожного року підготувати гравця під 100 млн євро. Там вже знайдеться кому його купити.

Від’їзд футболістів у Європу не робить чемпіонат сильніше, але точно робить сильнішою збірну країни. Хорвати на двох останніх чемпіонатах світу були у призерах. Ми вже бачили, що можемо успішно грати проти Англії та Італії. Можливо, вже скоро настане час також виграти медалі на континентальних турнірах для збірної?