10 резонансних подій українського футболу у році, що минає

Футбол України 30 Грудня, 20:25 712
10 резонансних подій українського футболу у році, що минає | 19-27
Незважаючи на рашистську агресію в нашій країні, яка продовжується, український футбол живий.

Цей факт можна вважати головним глобальним досягненням для вітчизняного «короля спорту» у році, що минає.

Але були й інші події. І також головні. Ми спробували їх персоніфікувати. І ось що у підсумку вийшло.

Мудрик перейшов до Челсі

Тривала трансферна сага за участю півзахисника «Шахтаря» завершилася в середині січня. Михайло Мудрик підписав угоду із «Челсі». Трансфер – рекордний в історії України: 70 мільйонів євро плюс ще 30 мільйонів як бонуси.

До цього трансферу рекордною угодою за участю українського футболіста був перехід Андрія Шевченка з «Мілану» до того ж «Челсі» за майже 44 млн євро.

Термін угоди Мудрика з лондонським клубом – вісім із половиною років.

Варіант із «Челсі» виник для Мудрика та «Шахтаря» досить несподівано. А до цього ми всі «смакували» іншу сагу – з можливим переходом вінгера «помаранчево-чорних» до «Арсеналу».

Переговори «Шахтаря» із «канонірами» складалися з кількох етапів. Першу пропозицію лондонців – ціною 65 мільйонів - «Шахтар» відкинув. Другу було значно збільшено: 70 мільйонів плюс 25 мільйонів бонусами.

Цілком можливо, що Мудрик перейшов би до «Арсеналу», тим самим збільшивши кількість українського десанту на «Емірейтс» до двох (там уже грає Олександр Зінченко), проте в останній момент у ситуацію втрутився «Челсі», який запропонував на п'ять мільйонів більше. Ця «дрібниця» виявилася вирішальною й визначила подальшу долю Мудрика.

Ребров очолив національну збірну України

Офіційно про прихід Сергія Реброва на посаду головного тренера збірної України УАФ повідомила на початку літа. Однак ця трансферна сага була не менш цікавою, ніж історія за участю Мудрика. І вже точно стала тривалішою.

Вперше про можливість очолити головну команду країни Сергієм Ребровим всерйоз заговорили після Євро-2020. А конкретно – після суперечки глави УАФ Андрія Павелка та головного на той момент тренера збірної України Андрія Шевченка.

Куми «побили горщики», і Андрій Миколайович покинув збірну. Андрій Васильович швидко знайшов йому заміну в особі Реброва. Але оскільки Сергій Станіславович мав чинний контракт із «Аль-Айном», його не вдалося заангажувати оперативно. Довелося чекати понад рік.

У підсумку, відбір на ЧС-2022 збірна України провела під керівництвом Олександра Петракова. А відбір на Євро-2024 «синьо-жовті» розпочали під керівництвом Руслана Ротаня. Хоча вже фактично було вирішено, що з другого туру нашу команду очолить Ребров. Так і сталося. На початку червня наша національна футбольна асоціація оголосила про підписання угоди з Ребровим.

Чемпіонські перегони УПЛ на користь Шахтаря

Минулий сезон УПЛ виявився надзвичайно захоплюючим. Чемпіон визначився фактично на фінішній прямій. «Фото-фініш» не довелося задіяти, але боротьба за національне «золото» велася майже до останнього туру, вибачте за шаблонний термін.

І вперше за довгі роки у цій боротьбі брала участь не звична пара – «Шахтар» та «Динамо». Київська команда дуже невдало провела минулий чемпіонат і вже після першої частини сезону відмовилася від чемпіонських амбіцій.

«Шахтар», на відміну від «Динамо», підтвердив своє реноме. Головним конкурентом донеччан був «Дніпро-1», очолюваний колишнім футболістом «Шахтаря» Олександром Кучером.

Осінню частину сезону дніпряни пройшли на одному диханні. І пішли на зимові канікули у статусі одноосібного лідера. Але після перерви команда Кучера трохи забуксувала. А ось команда Йовичевича – навпаки, додала.

«Місцями» у чемпіонські перегони вклинювалася і «Зоря», хоча за фактом на «золото» луганці не претендували.

Спад «Дніпра-1», коротка лава команди з Дніпра, спурт «Шахтаря» та перемога у очному протистоянні – ось фактори, що вплинули на підсумкову перемогу «помаранчево-чорних». «Дніпро-1» вперше фінішував на другому місці.

Ярмоленко повернувся до Динамо

Головний «вхідний» трансфер року. Про те, що колишній капітан повернеться на круги своя, ходили чутки ще минулого сезону. Наприкінці його президент «Динамо» Ігор Суркіс прозоро натякнув, що камбек обов'язково відбудеться.

І він відбувся.

Наприкінці червня офіційний сайт «біло-синіх» відрапортував про повернення Андрія Ярмоленка. Його контракт із еміратським «Аль-Айном» минув, і футболіст повернувся додому. Як вільний агент він підписав з київським клубом дворічну угоду, після закінчення терміну якої він перейде на адміністративну роботу в клубі.

Незважаючи на свій незаперечний авторитет у рідній команді, Ярмола відмовився від капітанської пов'язки. Але на футбольному полі саме він був справжнім лідером. Йому вдалося підкорити вагомий бомбардирський рекорд - забити сто м'ячів в УПЛ.

Проте довго тішити вдалою грою київських уболівальників Андрію не вдалося. На початку осені він отримав травму коліна і був прооперований у Барселоні. До гри динамівський вінгер має повернутися лише у другій частині цього сезону.

Тренерська чехарда у Шахтарі

Давно такого не було, і ось знову. Під керівництвом хорватського фахівця Ігора Йовичевича «Шахтар» успішно провів минулий сезон: на внутрішній арені «гірники» вибороли «золото», а на міжнародній арені вийшли до другого раунду плей-оф Ліги Європи, куди потрапили після третього місця, зайнятого за підсумками групового турніру ЛЧ.

Проте президент «гірників» Ринат Ахметов чомусь не сприймав серйозно цього тренера. За чутками, Ринату Леонідовичу не подобалася гра команди й тренерські методи хорвата. І перед початком нинішнього сезону його відправили у відставку.

Йому на зміну прийшов колишній тренер «Зорі» та за сумісництвом колишній керівник академії «гірників» Патрік ван Леувен. Як запевняли боси донецького клубу, під керівництвом голландського тренера команда нарешті почне демонструвати «шахтарський футбол».

Але насправді виявилося, що «шахтарським футболом» там і не пахло. Футбол ван Леувена у «Шахтарі» був дуже прямолінійним та непоказним.

Проте, після камбеку «гірників» у виїзному матчі ЛЧ – проти «Антверпена» – здавалося, що позиції ван Леувена у клубі зміцнилися.

Але це лише здавалося. Голландця оперативно прибрали без пояснення причин. Його місце тимчасово посів спортивний директор клубу Даріо Срна.

Під проводом хорвата «Шахтар» провів один матч – переможну гру чемпіонату проти ЛНЗ. Проте вже в наступному матчі «гірниками» керував інший хорват – Марино Пушич, колишній асистент головного тренера «Фейєноорда».

Під керівництвом Пушича «Шахтар» переміг в українському класико, виграв у «Барселони» у чемпіонській Лізі та завоював путівку до плей-оф Ліги Європи.

Збірна України вийшла до плей-оф відбору на Євро-2024

Маючи в одній групі чинних чемпіона та віце-чемпіона Європи, претендувати на одне з двох перших місць у групі – дуже сумнівне задоволення.

Проте збірна України до останнього претендувала на пряму путівку на ЧЄ-2024.

Збірна Англії в нашій групі опинилася поза конкуренцією: британці візуально легко пройшли всю турнірну дистанцію, завчасно застовпивши за собою перше місце.

А ось за друге змагалися збірні Італії та України. І це змагання розтягнулося до останнього туру.

Перед лобовою, очною зустріччю у суперників був паритет за набраними очками, але за рахунок перемоги у першому поєдинку над нашою збірною «Скуадра» мала перевагу. Отже, нашу команду влаштовувала лише перемога.

І вона була дуже близькою, якби суддя наважився призначити пенальті на останніх секундах гри за фол проти Мудрика.

Але суддя не наважився, і нульова нічия дала пряму путівку до Німеччини чинним чемпіонам континенту. А наша команда навесні наступного року намагатиметься потрапити на Євро-2024 через сито відбіркових поєдинків. Перший суперник – збірна Боснії та Герцеговини.

Зміни в Динамо: Мірча Луческу пішов, Олександр Шовковський прийшов

Минулий сезон «Динамо» відверто провалило. Вперше за довгі роки «біло-сині» не тільки не вели боротьбу за чемпіонство, але в підсумку опинилися поза призовою трійкою, фінішувавши на четвертому місці.

Проте, незважаючи на сувору критику, головний тренер команди Мірча Луческу утримався на плаву. Швидше за все, керівництво «Динамо» не захотіло робити різких рухів через належні у разі передчасної відставки виплати неустойки.

Так чи інакше, Луческу залишився у команді. І хотів не лише допрацювати свій контракт із киянами до кінця (літо 2024 року), а й піти красиво: у статусі чемпіона.

Спочатку все складалося більш-менш. Кияни «благополучно» вибули з єврокубків. І з Кубка України, розчистивши, здавалося, шлях до «золота».

Але цей шлях за фактом все одно виявився дуже складним. Після серії невдач, апофеозом яких стала поразка у дербі від «Шахтаря», Мірча Луческу зненацька подав у відставку. Ветерану тренерського цеху так і не вдалося піти гарно.

Змінником Луческу став його помічник Олександр Шовковський. Щоправда, як «в.о». Під його керівництвом «Динамо» виграло всі поєдинки чемпіонату, що залишилися, і після останнього «осіннього» матчу – проти «Оболоні» – СаШо став «повноцінним» головним тренером «Динамо».

Артем Довбик – один із найкращих бомбардирів чемпіонату Іспанії

Ні для кого не секрет, що найкращий бомбардир та футболіст минулого сезону УПЛ Артем Довбик уже переріс рівень і чемпіонату України, і «Дніпра-1». Форвардом активно цікавилися європейські клуби, проте він вирішив продовжити свої стосунки із дніпрянами – до літа 2025-го.

Як виявилося, лише для того, щоб не піти в інший клуб безкоштовно.

У складі «Дніпра-1» Артем взяв участь у матчах кваліфікації Ліги чемпіонів проти «Панатинаїкоса». Після поєдинку у відповідь проти грецького колективу він відбув до Іспанії для проходження медогляду в «Жироні».

Медогляд пройшов успішно, і Довбик поповнив лави іспанської команди, ставши другим українським легіонером. Першим став Віктор Циганков, який прийшов до каталонського клубу на початку року.

За попередньою інформацією, трансфер Довбика став рекордним «вхідним» для «Жирони» – сім мільйонів євро.

Артему вдалося фактично без акліматизації влитися до основного складу команди. Він відзначився вже у першому офіційному поєдинку за нову команду. А далі – пішло-поїхало.

В активі Артема – 11 м'ячів за «Жирону» в першій частині сезону, і статус найкращого бомбардира команди та одного з найкращих снайперів Примери.

Довбик, а також Циганков є незаперечними гравцями основи «Жирони», вони зробили суттєвий внесок у вдалу гру команди в осінній частині сезону. І на них обох претендують серйозні європейські клуби.

Кривбас – зимовий чемпіон УПЛ

З погляду інтриги нинішній чемпіонат України може запросто дати фору решті. Принаймні його «осіння» частина.

Так вийшло, що на медалі претендують майже вдвічі більше команд, ніж є медальних комплектів.

Поряд із звичними претендентами – «Шахтарем», «Динамо» та «Дніпром-1», на високі місця претендують й інші. Зокрема, «Полісся», «Кривбас», «Чорноморець» та «Рух».

Хтось із цього тісного кола вилітав, хтось повертався. І на фініші «осінньої» частини сезону у верхній частині таблиці утворилася дуже тісна низка команд.

Напевно, паритет у графі «зіграні матчі» міг би суттєво поляризувати претензії, скажімо, «Динамо» та «Руху». Але поки що команди зіграли різну кількість поєдинків, і лише одному Всевишньому відомо, що опиниться у скарбничці кожного з претендентів на чемпіонство наприкінці сезону.

Поки що констатуємо, що на зимові канікули у статусі лідера пішов «Кривбас». Але не одноосібним – разом із «Дніпром-1». Проте «Шахтар» та «Динамо» теж у темі: залишаються лідерами за втраченими очками.

Андрій Шевченко та крісло президента УАФ

Ще одна наша футбольна сага, схоже, успішно закінчиться вже зовсім скоро – на початку наступного року.

Чинний президент УАФ Андрій Павелко вже довгий час перебуває у СІЗО. Незважаючи на те, що на його підтримку підписалися легендарні для нашого футболу особи – Блохін, Бєланов, Дем'яненко, Михайличенко, Протасов, дні Андрія Васильовича на такій відповідальній посаді збігають. Тому що «там» вирішили, що очолювати національну федерацію має інший.

Цим іншим став ще один легендарний вітчизняний екс-футболіст Андрій Шевченко.

Getty Images/Global Images Ukraine. Андрій Шевченко

Наприкінці осені-початку зими з новою силою закрутився процес скликання позачергового виборного Конгресу УАФ, на якому мають скинути Павелка й обрати його наступника.

Усі без винятку постійні члени української асоціації футболу, які мають право голосу, кандидатом на посаду голови УАФ висунули Андрія Шевченка. Андрій Миколайович письмово підтвердив свою участь у майбутніх виборах.

За фактом Шевченко став єдиним претендентом на цю посаду. Тож 25 січня він має зайняти головний футбольний кабінет країни замість свого кума.