Топ-10 подій 2023 року, що запам'яталися в українському спорті

Збірна України 31 Грудня, 10:27 719
Топ-10 подій 2023 року, що запам'яталися в українському спорті | 19-27
Sport.ua виділяє найбільш важливі події спортивного року.

У 2023 році на фоні великої війни з російською країною-агресором українські спортсмени порадували вагомими здобутками.

Завдяки воїнам ЗСУ та силам оборони українські спортсмени мають можливість виступати на чемпіонатах світу та Європи та здобувати медалі та титули.

Sport.ua зібрав найважливіші події в українському спорті, які можна з радістю згадати, підбиваючи підсумки за 2023 рік.

1. Україна – у топ-3 медального заліку на Європейських іграх 2023


Українська збірна підкорила польський Краків, де в червні-липні 2023 року відбулися Європейські ігри. Представники збірної України вибороли 41 медаль – 21 золоту, 12 срібних та 8 бронзових.

Синьо-жовті у загальному заліку опинилися на третій позиції, пропустивши вперед себе команди Італії (100 нагород) та Іспанії (57 медалей). Українці залишили позаду себе традиційно сильні збірні Німеччини, Франції, Польщі та Великої Британії.

Під час Європейських ігор представники України зуміли завоювати три ліцензії на Олімпіаду-2024 у Парижі. Їх володарями стали Олена Костевич (кульова стрільба), Олександр Хижняк (бокс) та Олександр Товкай (сучасне п'ятиборство).

Золоті медалі Європейських ігор 2023 для України здобули:

  • Людмила Лузан / Валерія Терета, Олег Кухарик / Ігор Трунов, Людмила Лузан (веслування на байдарках і каное)
  • Ксенія Байло / Данило Коновалов / Ганна Письменська / Олексій Середа, Ксенія Байло / Кірілл Болюх, Кірілл Болюх / Олексій Середа, Олег Колодій / Данило Коновалов (стрибки у воду)
  • Павло Коростильов / Юлія Коростильова, Олена Костевич / Анастасія Німець / Юлія Коростильова (кульова стрільба)
  • Наталія Кроль, Марина Бех-Романчук, Ярослава Магучіх (легка атлетика)
  • Ігор Любченко, Олександр Єфіменко, Олег Приймачов (муай-тай)
  • Анжеліка Терлюга, Андрій Заплітний (карате)
  • Фейбі Бежура, Ольга Харлан (фехтування)
  • Олександр Хижняк (бокс)
  • Вікторія Ус (веслувальний слалом)

2. Ребров очолив збірну України та вивів її в плей-оф відбору на Євро-2024

«Це, можливо, ви чекали мене два роки. Я ці два роки працював. Я чув про інтерес УАФ, але в мене був контракт», – із цих слів Сергій Ребров розпочав спілкування з журналістами після довгоочікуваного приходу в збірну України.

Сергія Реброва справді у збірній України чекали давно: ще після відходу Шевченка. Але у відборі на ЧС-2022 головну команду країни довірили Олександру Петракову. Здавалося, що після відставки Петракова іншої альтернативи немає, проте Реброва пов'язували контрактні зобов'язання з «Аль-Айном».

Тому на стартовий матч відбору на Євро-2024 – проти Англії на «Вемблі» – синьо-жовті поїхали під керівництвом тренера молодіжної збірної України й «Олександрії» Руслана Ротаня. І виглядали на легендарній арені, скажемо відверто, непереконливо (0:2).

Ребров же, підписавши в червні трирічний контракт, почав з місця в кар'єр уже з другого поєдинку відбіркового турніру. Зігравши товариський матч із Німеччиною (3:3), збірна України вирушила до Скоп'є, де видала матч-трилер проти Північної Македонії.

Після першого тайму підопічні Реброва поступалися 0:2, але після перерви, на щастя, зуміли переломити хід зустрічі і вирвати перемогу (3:2). Після цього був непростий матч проти Мальти, в якому все вирішив один гол Циганкова з пенальті (1:0).

Далі збірна України провела два різні за емоціями та якістю гри матчі з грандами – Англією та Італією, набравши очко у двох матчах і давши змогу «Скуадрі Адзуррі» здобути перевагу над собою в особистих зустрічах.

Взявши максимум із Мальтою та Північною Македонією, команда Реброва підійшла до «матчу року» з Італією, в якому потрібна була лише перемога. Але переграти чинних чемпіонів Європи синьо-жовтим не вдалося, тому вкотре доведеться випробовувати долю в плей-оф.

Зрозуміло, що оцінювати прихід у збірну України Сергія Реброва правильно буде після матчів із Боснією і Герцеговиною (у півфіналі) та Ізраїлем або Ісландією (у фіналі), але попередня оцінка позитивна. Так, збірна не стрибнула вище голови у відборі, пропустивши вперед Англію та Італію.

Але водночас Ребров програв тільки один матч – Італії на виїзді, взявши максимум із тими командами, які Україна повинна була обігравати. Нічиї з Англією та Італією – з розряду тих, де позитивних моментів було більше. Найголовніше – у збірної України з'являється структура гри і характер, чого не було раніше.

Але знову ж таки: дочекаємось матчів плей-оф. Сподіваємося, цього разу збірній ніхто не поставить підніжку на шляху до Євро-2024.

3. Олександр Усик захистив чемпіонські пояси у бою з Дюбуа


2023 рік для Олександра Усика став, якщо можна так сказати, прохідним. Уже п'ятий рік поспіль українець проводить лише один поєдинок на рік. Дві поспіль перемоги над Ентоні Джошуа піднесли українця на небувалі висоти в суперважкій вазі та принесли йому титули чемпіона світу за версіями WBA, IBF, WBO та IBO.

Наступною сходинкою в кар'єрі Усика мав би стати поєдинок проти Тайсона Ф'юрі за звання абсолютного чемпіона світу в хевівейті, однак відбудеться він у 2024 році. Поєдинок 26 серпня у Вроцлаві з Даніелем Дюбуа явно виглядав тимчасовим рішенням і заповненням паузи на шляху до головної мети.

Незважаючи на технічний нокаут у 9-му раунді, не можна сказати, що бій вийшов для Усика легкою прогулянкою. А удар нижче пояса від Дюбуа дав привід хейтерам українця поговорити нібито про допомогу з боку рефері.

Однак собака лає – а караван іде. Караван під назвою Олександр Усик, під зав'язку набитий чемпіонськими поясами, рухається до кульмінаційного моменту кар'єри українця – бою проти Тайсона Ф'юрі, який має відбутися 17 лютого в Саудівській Аравії.

4. Українці в АПЛ: трансфер Мудрика в Челсі за €70+30 млн


15 січня 2023 року сталася історична для українського футболу подія: трансфер Михайла Мудрика з донецького «Шахтаря» в лондонський «Челсі» за гарантовані 70 млн євро + 30 млн бонусами. Вінгер досі не зумів показати свою найкращу версію на «Стемфорд Брідж» (4 голи та 2 асисти в 36 матчах).

Але сам факт трансферу українця за такі гроші є безпрецедентним та точно заслуговує на увагу. Цим переходом Мудрик дає клубам УПЛ дуже важливий меседж: українських гравців також можна розвивати та продавати за великі гроші.

Але не варто забувати, що Михайло – не єдиний українець-новачок в найсильнішій футбольній лізі світу. Майже одночасно з ним в Англію переїхав Ілля Забарний, якому перші місяці в «Борнмуті» заважали травми. Але у поточному сезоні 21-річний захисник є ключовим гравцем «вишень» та не пропустив жодної ігрової хвилини своєї команди в Прем'єр-лізі.

Молодий хавбек Єгор Ярмолюк перейшов до «Брентфорда» у 2022 році, але саме в 2023-му став гравцем першої команди і тепер регулярно з'являється на заміну в матчах АПЛ.

Захисник «Евертона» Віталій Миколенко також в Англії вже не перший рік, але в цьому році він розкрився по-новому. Із невпевненого футболіста, який погано грав в атаці та не був стіною у захисті, Віталій перетворився на одного з найкращих лівих захисників чемпіонату та навіть почав забивати (2 голи в 13 матчах АПЛ).

І, звісно, неможливо оминути увагою Олександра Зінченка, який з лондонським «Арсеналом» довгий час лідирував у турнірній таблиці АПЛ 2022/23 та втратив чемпіонство лише наприкінці сезону. Важливо, що українець не грів лавку запасних, а дійсно був та є важливим гравцем команди, яка претендує на трофеї.

5. Українці у Ла Лізі: Довбик та Циганков феєрять за Жирону


Однією з найсенсаційніших подій 2023 року у футбольному світі стала гра та результати «Жирони» у сезоні 2023/24, каталонці нагадали багатьом казку «Лестера», який виграв АПЛ 2015/16. Вагомий вклад в результати каталонського клубу зробили українці Віктор Циганков та Артем Довбик, які є лідерами команди.

Віктор Циганков поповнив склад «Жирони» ще в січні 2023 року, а Довбик переїхав до Іспанії з «Дніпра-1» влітку. Коли минулого сезону Мічел тільки будував цю симпатичну всім команду, каталонці посіли 10-те місце в Ла Лізі та набрали 49 очок. Циганков відіграв 19 матчів, забив 3 голи та віддав 6 асистів. Неймовірний прорив підопічні Мічела зробили у сезоні 2023/24, каталонська команда в Ла Лізі програла лише один раз і разом із «Реалом» лідирує в турнірній таблиці.

Ідеальним доповненням до цієї системи став український форвард Артем Довбик, який поки що виправдовує витрачені за нього кошти. Українець став найдорожчим придбанням в історії іспанського клубу. Артем в Ла Лізі має у своєму активі уже 11 голів та 4 передачі, в загальному це 14 результативних дій, більше тільки в зірки «Реала» Джуда Беллінгема. Після таких показників на Артема кинули оком більш імениті клуби – «Атлетіко», «Рома», «Інтер».

Ім'я Віктора Циганкова в трансферних чутках звучить не рідше. Циганков в цьому сезоні має 3 голи та 3 передачі, але українець також пропустив декілька матчів через травму. Віктор вразив своєю грою вболівальників «Жирони», й керівництву жиронців зберегти його буде не так просто, адже інтерес до українця виявляють «Баварія» та «Барселона».

Одразу двоє українців феєрять в клубі, який до початку не був серед фаворитів чемпіонату. Цікаво спостерігати, як у топ-лізі перемагають не лише клуби з великими фінансовими можливостями.


В Іспанії здивував усіх і голкіпер «Реала» Андрій Лунін. Після підписання «вершковими» Кепи Аррісабалаги здавалося, що все втрачено і українець проведе черговий сезон дублером основного воротаря. Але Андрій здивував усіх, включаючи головного тренера Карло Анчелотті. Український кіпер після травми Кепи скористався своєю можливістю на всі 100%, показавши видатну гру.

Тепер перед керманичем королівської команди стоїть важкий вибір: хто буде основним кіпером до кінця сезону, адже позиція Аррісабалаги вже не така очевидна. Андрій Лунін своєю грою зацікавив низку топових команд і тепер має багато варіантів продовження кар'єри. У кандидатурі Андрія зацікавлені такі футбольні гіганти, як «Челсі», «Наполі» та «Ньюкасл».

У Ла Лізі на правах оренди також виступає форвард збірної України Роман Яремчук. У «Валенсії» Роман не має багато ігрової практики. Він відіграв у поточному сезоні Ла Ліги 249 хвилин і не зумів відзначитися результативними діями. Але нещодавно Роман відкрив рахунок своїм голам у футболці «кажанів», відзначившись у матчі Кубка Іспанії.

6. Молодіжка вийшла до півфіналу Євро-2023 U-21 та здобула путівку на ОІ-2024


Молодіжна збірна України U-21 подарувала безліч емоцій українським уболівальникам влітку 2023 року. Підопічні Руслана Ротаня чудово виступили на Євро-2023 U-21, дійшовши до півфіналу змагань.

У груповому раунді турніру українці грали разом із командами Румунії, Хорватії та Іспанії. Синьо-жовті були лише третім фаворитом квартету, але в результаті зуміли посісти другу сходинку, набравши по 7 очок з іспанцями. У групі В Україна U-21 обіграла Хорватію (2:0) та Румунію (1:0), і з Іспанією була близькою до перемоги, проте на 90-й хвилині пропустила з пенальті, підсумок – 2:2.

У 1/4 фіналу Україна потрапила на одного з фаворитів турніру – Францію. Синьо-жовті пропустили першими, але вже до кінця першого тайму повели у рахунку завдяки дублю Георгія Судакова. На 86-й хвилині Артем Бондаренко встановив остаточний рахунок у матчі (3:1), й Україна сенсаційно вийшла до півфіналу молодіжного чемпіонату Європи.

У поєдинку за путівку до фіналу Україна зустрічалася з Іспанією й, на жаль, провалилася (1:5). Ротань частково списав невдачу на проблеми з логістикою. Фіаско у півфіналі від Іспанії не перекреслює успіху на турнірі. Українці гідно виступили на Євро, фактично стрибнувши вище голови. Крім того, після перемоги над Францією Україна вперше в історії отримала ліцензію на Олімпіаду. Хіба це не успіх?

Українська молодіжка нового скликання на чолі з Унаї Мельгосою феєрить у відборі до Євро-2025 U-21. У групі F українці мають 15 очок із 15 можливих, вирвавши суперперемогу над англійцями з рахунком 3:2.

7. Срібло збірної України: драматичний фінал ЧС-2023 з socca


Збірна України вперше в історії зіграла у фінальному матчі чемпіонату світу з socca. Титул був дуже близький, але фортуна відвернулася від синьо-жовтих. Socca є різновидом міні-футболу, відрізняючись від нього кількістю гравців, розміром поля. Матчі проходять у форматі 6 на 6 гравців, два тайми по 20 хвилин.

ЧС-2023 з socca проходив на початку червня в німецькому місті Ессен. Синьо-жовта команда під керівництвом Віталія Мельника успішно пройшла груповий раунд, розгромивши Єгипет (5:0), Казахстан (6:2) та Лівію (10:2).

У плей-оф українці впоралися з Албанією (3:1) та Марокко (3:1), після чого у чвертьфіналі сенсаційно обіграли команду Бразилії у серії булітів (1:1, пен. 2:0). У півфінальному матчі проти збірної Хорватії єдиний гол забив Микола Кодацький (1:0).

Драматичним виявився фінал ЧС-2023 між командами України та Казахстану, віце-чемпіонами світу 2022 року. Цікаво, що у груповому раунді українці розгромили команду Казахстану (6:2), яка посіла лише третє місце у групі, проте обидві команди знову зустрілися у фіналі.

Фінал розпочався невдало для українців – два м'ячі побували у воротах синьо-жовтих. Потім Андрій Мельник зі штрафного відіграв один м'яч. У другому таймі синьо-жовті довго намагалися зрівняти рахунок, але м'яч вперто не йшов у ворота. Зрештою, за 3 хвилини до кінця гри Андрій Мельник дальнім ударом оформив дубль і зрівняв ситуацію (2:2).

У пенальті більше пощастило збірній Казахстану, хоча Україна була за крок від перемоги. Соккерні буліти проходять так: гравець веде м'яч із центру поля та має 10 секунд, щоб вразити ворота. Якщо воротар відбиває м'яч у межах поля, гра продовжується, поки не закінчиться час.

Олександр Колесніков розпочав серію невдало, як і суперник. Денис Хруль за 10 секунд встиг завдати трьох ударів, і якщо перші два були заблоковані, то третя спроба досягла мети (1:0). Основна серія складається з трьох ударів, і Казахстан був на межі поразки. Однак Андрій Цопа буліт не забив, а супернику з другої спроби неймовірно поталанило (1:1). Почалася додаткова серія до першого промаху. Денис Сандецький не забив, а Казахстан реалізував чемпіонський пенальті (1:2).

У підсумку Україна поступилася Казахстану в серії пенальті (2:2, пен. 1:2) та здобула срібні нагороди ЧС-2023 з socca, що також є великим успіхом.

8. Збірна України з волейболу дійшла до чвертьфіналу ЧЄ-2023


Чоловіча збірна України з волейболу на початку осені провела досить неоднозначний, але загалом успішний чемпіонат Європи 2023. Для синьо-жовтої команди це був третій поспіль Євро, тож не можна сказати, що участь у турнірі стала несподіванкою. При цьому старт у групі вийшов невдалим – команда Угіса Крастіньша програла перші три зустрічі – Словенії, Хорватії та Болгарії.

Далі була ключова перемога над Фінляндією, проте насолоди від гри і результату не отримав ніхто. Лідер команди Олег Плотницький навіть заявив, що краще програти 0:3, аніж виграти з такою грою 3:2. Інші гравці та тренер були менш категоричними, але все ж таки явно не в захваті від свого волейболу.

Можливо, такі слова і реакція допомогли українській команді налаштуватися на битву з Іспанією, яку потрібно було обіграти 3:0 або 3:1, щоб вийти у плей-оф. Україна виграла 3:0 і пробилася до 1/8 фіналу, де у статусі фаворита обіграла Португалію (3:0). Однак у чвертьфіналі Словенія, одна з топ-збірних Європи, зупинила українську збірну (3:1) та у підсумку здобула бронзові нагороди.

Угіс Крастіньш після турніру поставив команді 4 бали з 5. Українські волейболісти завершили 2023 рік не дуже вдало. Синьо-жовта команда посіла в олімпійському відборі 5-те місце в групі, з якої лише дві найкращі збірні отримали путівки на Ігри-2024 у Парижі.

9. Успіхи жіночих українських команд у футзалі та пляжному футболі


Вдалим можна назвати 2023 рік для українського футзалу взагалі та жіночого зокрема. Жіноча збірна України підтвердила свій статус однієї із найсильніших на континенті успішними виступами на чемпіонаті Європи.

Українки розпочали виступи із основного раунду в Польщі. У перших двох зустрічах збірна України забила по п'ять м'ячів командам Нідерландів (5:2) та Хорватії (5:1). І лише у заключній зустрічі основного раунду жовто-сині розійшлися миром із представницями господарів майданчика – командою Польщі (1:1).

Фінал чотирьох відбувся в Дебрецені. У півфіналі збірна України потрапила на команду господарок, збірну Угорщини. Українки пропустили першими, але швидко відігралися та довели матч до перемоги з рахунком 2:1. На жаль, чемпіонський титул виграти не вдалося – збірна Іспанії забила у ворота жовто-синіх п'ять м'ячів, на що українки зуміли відповісти лише одним (1:5).

Восени збірна України провела два товариські матчі проти збірної Словенії (2:1, 2:2) і готуватиметься до кваліфікації першого в історії жіночого чемпіонату світу з футзалу, який заплановано на 2025 рік.


Не менш вдалим видався 2023 і для українського пляжного футболу. Команда «Мрія-2006» з Одеської області восени виграла Кубок чемпіонів світу 2023, який проходив в Італії.

У груповому етапі українки впевнено обіграли нідерландський BSZ Ladies (2:1) і без проблем розібралися із сальвадорським Barra de Santiago (7:4). У півфіналі забили п'ять м'ячів японському Lazo Apego (5:1). Зрештою, у фіналі п'ять м'ячів від українок отримали представниці однієї з найсильніших країн у пляжному футболі – Sao Pedro з Бразилії (5:3).

А жіноча збірна України з футзалу влітку стала віце-чемпіоном Європейських ігор 2023, які проходили у Польщі. У груповому турнірі українки поступилися збірній Іспанії (4:6), але у другому матчі зуміли обіграти команду Італії (2:1) та вийшли у плей-оф. У півфіналі жовто-сині впевнено розібралися зі збірною Португалії (3:1), а у фіналі на них знову чекали іспанки.

Цього разу драматичний матч завершився внічию (2:2). Українки двічі виходили вперед, але не втримали перевагу через суддівську помилку. В серії пенальті (пен. 3:5) все вирішив єдиний промах Анастасії Кліпаченко, який приніс перемогу збірній Іспанії, а збірній України – срібні медалі.

10. Повернення Світоліної на корт та титул Кіченок на Вімблдоні


У 2022 році виступи Еліни Світоліної завершилися навесні, після чого вона пішла в декрет. Донька Скай народилася 15 жовтня. Мало хто очікував, що вже на початку квітня 2023-го українка повернеться на корт. Спочатку великих успіхів не було, але за місяць вдалося дійти до півфіналу змагань WTA 125 у Сен-Мало, а за кілька тижнів був узятий титул WTA 250 у Страсбурзі.

Успішний виступ на ґрунті продовжився і на Ролан Гаррос, де Еліна несподівано дійшла до 1/4 фіналу з перемогою над суперницею з першої десятки, поступившись лише другій ракетці світу. Перехід на траву став ще більш успішним: на Вімблдоні Еліна вдруге в кар'єрі пробилася до півфіналу, обігравши на шляху лідерку рейтингу WTA Ігу Свьонтек і ще двох сіяних.

На жаль, показувати такі фантастичні результати на американській серії не вдалося через травму гомілкостопа, українка була змушена достроково завершити сезон. Зовсім не дивно, що такі успіхи Еліни принесли їй нагороду WTA Awards «Повернення року».


Людмила Кіченок після неймовірного 2022-го не зуміла у 2023 році втримати високу планку гравця топ-10 парного рейтингу, але здобула для України історичну перемогу в міксті. У змішаному парному розряді на Вімблдоні Люда грала – з олімпійським чемпіоном Мате Павичем із Хорватії – у статусі сьомих сіяних.

Уже в другому раунді їм у суперники дістався партнер хорвата – Нікола Мектич, який виступав з американкою Бернардою Перою. Цей матч показав, що дует українки та хорвата готовий брати титул, що й сталося надалі. Кіченок стала першою українкою, яка виграла Вімблдон у будь-якому з розрядів.