Новий трансферний рекорд «Колоса»: геніальне рішення чи повний провал

Футбол України 19 Січня, 16:32 268
Новий трансферний рекорд «Колоса»: геніальне рішення чи повний провал | 19-27
Олексій Сливченко впевнений – прихід Гітіса Паулаускаса є непересічним трансфером для нинішньої УПЛ.

На жаль, але у вітчизняних засобах масової інформації зовсім небагато матеріалів присвячено детальному аналізу кадрових рішень клубів української Прем'єр-ліги, які не входять до топ-3 чи хоча б топ-5. Так, конкурувати в інформаційному полі з «Динамо» та «Шахтарем» більшій частині решти представників елітарного дивізіону українського футболу складно, проте все залежить виключно від них самих. Грамотні або як мінімум непересічні рішення керівників здатні залучити додатковий інтерес до клубу загалом та стати певним інформаційним приводом для «зайвої» згадки про нього.

Одним із таких днями стало підписання «Колосом» 24-річного центрфорварда збірної Литви Гітіса Паулаускаса. На перший погляд, цей трансфер може здатися нічим не примітним, однак у ньому є як мінімум одна «родзинка», яка змушує придивитися до такого рішення босів «Колоса» із усією ретельністю. Справа в тому, що купівля Паулаускаса стала для клубу з Ковалівки рекордною.

Як розповів журналістам президент албанської «Егнатії» – попереднього клубу Паулаускаса – Агім Демрозі, за литовського бомбардира український клуб заплатив 300 тисяч євро плюс пообіцяв ще 10% від подальшого перепродажу гравця. Портал Transfermarkt дає дещо іншу інформацію про цей перехід, оцінюючи його суму в 200 тисяч євро. Проте загалом така різниця між двома джерелами не змінює суті – перехід Паулаускаса все одно є рекордним для «Колоса», адже раніше клуб з Ковалівки за жодного зі своїх новачків подібних грошей не платив, а найдорожчим для нього придбанням в історії залишався бразильський вінгер Дієго Каріока. За останнього влітку 2021 року «Колос» віддав білоруському «вітебську» 120 тисяч євро, але після початку повномасштабної фази російсько-української війни легіонер вирішив залишити країну і на правах оренди виступав за польську «Ягеллонію», угорський «Залаегерсег» та азербайджанський «Сумгаїт». Минулого літа Каріока повернувся до «Колоса», але через травму у першій частині сезону УПЛ зіграв лишень 5 матчів.

Той факт, що рекордний для себе трансфер «Колос» здійснив у момент повномасштабної фази російсько-української війни, також змушує звернути додаткову увагу на персону новачка ковалівців. Чим такий гарний Паулаускас, що за нього заплатили чималі, за мірками нинішніх реалій УПЛ, гроші? Та й узагалі, хто він такий?

Гітіс Паулаускас народився у столиці Литви Вільнюсі, де й робив перші кроки у футболі. В певний момент юний талант опинився в академії «Жальгіріса», проте до рівня першої команди цього клубу йому дістатися так і не поталанило. У 2017 році Паулаускас був на правах вільного агента відпущений до нижчолігового «Вітіса», а у 2020-му перебрався в «Рітеряй», де отримав можливість дебютувати у литовській А Лізі – елітарному дивізіоні тамтешнього футболу.

За «Рітеряй» Паулаускас відіграв загалом 88 поєдинків, відзначившись у них 18 забитими м'ячами та 6 результативними передачами, а у січні минулого року на правах вільного агента пішов в албанську «Егнатію». Там за 12 місяців Гітіс зіграв 47 матчів, записавши на свій рахунок 11 результативних дій (6 голів та 5 асистів). Крім того, із жовтня 2020 року Паулаускас залучається до лав національної збірної Литви, у футболці якої на даний момент провів 11 поєдинків та відзначився 2 забитими м'ячами.

Що ж такого особливого у Паулаускасі? Насамперед, це його антропометрія. За даними Transfermarkt та Wyscout, зріст литовця становить 196 сантиметрів. Офіційний сайт «Колоса», рапортуючи про підписання новобранця, дав дещо іншу цифру – 194 сантиметри, що втім, не надто змінює суті справи: Паулаускас – дуже високий центральний нападник, який має допомогти «Колосу» саме в тому, аби отримати перевагу над суперниками на другому поверсі.

У «Рітеряї» Паулаускасу вдалося досить непогано інтегруватися в командну гру, завдяки чому цей футболіст демонстрував й низку менш очевидних як для гравця його амплуа та комплекції якостей на полі. Зокрема Гітіс дивував тонким розумінням гри, а також гарним баченням поля. Паулаускас в один чи кілька дотиків, попередньо стягуючи на себе суперників, відправляв м'яч у вільні зони на фланги, куди вривалися його партнери. Якщо в «Колосі» проаналізували цю «особливість» Паулаускаса та мають намір спробувати дати форварду впровадити її в лавах вже української команди, то ми можемо стати свідками вельми непересічної події – народження в УПЛ такого собі центрфорварда-диспетчера, який роздає загострюючі передачі на партнерів по команді.

Куди очевидніша опція із використанням сильних якостей Паулаускаса бачиться в тому, щоб цей футболіст вигравав верхові єдиноборства та скидав м'яч під вривання партнерів. В «Егнатії» подібним тактичним задумом користувалися досить регулярно, завдяки чому Гітіс виявлявся автором як ключових, так і результативних передач. Особливо корисно подібне може бути для «Колоса» наприкінці матчів проти рівних суперників, але за незадовільного рахунку, коли команда з Ковалівки володітиме ініціативою, й за рахунок довгих закидань у штрафний майданчик зможе скорочувати час доставки м'яча у небезпечну зону.

Що ще викликає певне здивування, то це дуже невисока результативність литовця. У 2023 році Гітіс провів 49 поєдинків за «Егнатію» та збірну Литви, в яких відзначився лише 7 забитими м'ячами. Крім того, дивно те, що тільки один гол із зазначених Паулаускас записав у свій актив після безпосереднього удару головою, а шістьма іншими він відзначився після ударів з правої ноги, яка є «робочою» для цього виконавця.

Більш просунута статистика у першій частині поточного сезону за «Егнатію» також не виглядає особливо вражаючою для нападника. Зокрема, в албанській команді Гітіс не був добре інтегрований у взаємодії з партнерами, а виглядав швидше самотньою «вежею» десь попереду. Ключове завдання для Паулаускаса полягало в тому, щоб вигравати єдиноборства, особливо верхові, де у литовця вражаюча статистика, і допомагати партнерам, які прийшли вперед, досягати успіху в атаках. Самостійно щось зробити на полі для Гітіса – це завдання із кількома «зірочками». Цей форвард не вирізняється видатною технічною майстерністю та швидкісними якостями, через що рідко йде в обведення та робить забігання. За підсумками першої частини сезону-2023/24 в албанській Суперлізі Паулаускас був у топі виключно за таким показником, як інтенсивність ведення верхових єдиноборств, де литовець мав тверде перше місце.


Загалом, за індексом Wyscout, Паулаускас знаходиться на дев'ятому місці у списку найкращих центрфорвардів елітарного албанського дивізіону у сезоні-2023/24. Враховуючи той факт, що «Егнатія» наразі є лідером турніру, це навряд чи плюс у резюме для литовця, проте задля справедливості, варто зазначати, що ключовим гравцем атаки для албанської команди в першій частині поточного сезону був ганський бомбардир Рафаель Двамена, яким раніше цікавилися «Шахтар» та «Зоря» і який трагічно помер від зупинки серця прямо під час матчу в листопаді минулого року.

Враховуючи ту обставину, що головний тренер «Колоса» Ярослав Вишняк, представляючи Паулаускаса, особливий акцент зробив саме на габаритах та силових якостях литовця, можна припустити, що використовувати Гітіса будуть відповідним чином. Ковалівці гостро потребували підсилення атаки, оскільки нині є однією з найменш забивних команд УПЛ (11 голів у 16 матчах; менше лише у «Оболоні» та «Миная» – 10 та 6 відповідно). Крім того, «Колос», за статистикою, входить до топ-3 команд УПЛ-2023/24 за використанням навісів, проте за кількістю участей у верхових єдиноборствах займає лише дев'ятий рядок, і тут прихід Паулаускаса напевно допоможе підопічнім Вишняка покращити позиції.

Втім, як мінімум за попередніми виступами за «Рітеряй» та «Егнатію», Паулаускас все одно не залишив враження топ-бомбардира. Швидше, це гравець, який може бути корисним в атаці у підіграванні, причому «Колосу» варто навчитися використовувати його не лише на другому поверсі, а й внизу, адже як мінімум у Литві Гітіс показав здатність віддавати досить тонкі та якісні передачі, які можуть бути особливо корисні команді, яка сповідує контратакувальний футбол.

Саме та обставина, наскільки успішно тренерському штабу «Колоса» вдасться інтегрувати Паулаускаса у командний футбол, і стане визначальною з точки зору ефективності трансферу литовця та інвестицій у нього. Все ж таки, Гітіс – це дуже специфічний гравець із вкрай чітко визначеним набором сильних якостей, і в аспекті його підписання «Колос» може отримати лише один із двох результатів – чи це буде абсолютно геніальним рішенням, чи то повним провалом. Третього, чогось проміжного або невизначеного, в даному випадку та при ставці на конкретні якості новачка, просто не дано…