Історія «Динамо»: три поспіль «золоті» осені динамівців

Динамо Київ 22 Січня, 22:16 372
Історія «Динамо»: три поспіль «золоті» осені динамівців | 19-27
ФК «Динамо» (Київ), починаючи з весни 1936 року, брав участь у всіх 54-х чемпіонатах колишнього СРСР. І, треба сказати, яскраво й успішно. Адже наша улюблена команда 13 разів (рекорд) вигравала звання найсильнішої в країні.

Свій останній комплект чемпіонських нагород кияни вибороли в турнірі 1990 року, випередивши на три очки московські клуби «Динамо» і ЦСКА.

У славній біографії київського «Динамо» три осені поспіль були «золотими». Поговоримо про цей яскравий період.

1966 рік. Завершив кар’єру в київському клубі Олег Базилевич. Перейшов у «Динамо» з «Чорноморця» Валерій Поркуян. Гравці збірної Леонід Островський, Йожеф Сабо, Віктор Серебряников, Віктор Банніков, Валерій Поркуян тривалий час були відсутні в команді, готуючись на зборах до чемпіонату світу-1966 в Англії.

Тренер динамівців Віктор Олександрович Маслов, з огляду на ситуацію, що склалася, ввів до основного складу Євгена Рудакова, Анатолія Пузача, Анатолія Бишовця і Володимира Мунтяна. Усі вони відразу ж органічно влилися в колектив.

Ставши лідерами на старті чемпіонату, кияни не поступилися першим місцем конкурентам аж до фінішу. 19 жовтня за 6 турів до закінчення першості динамівці стали недосяжними. Підопічні «діда» (таке прізвисько мав Віктор Маслов) набрали 56 очок, забили 66 м’ячів і лише 17 разів пропустили. Чемпіон на 9 очок випередив армійців із Ростова-на-Дону — срібних призерів.

Найкращим бомбардиром команди став Бишовець, який забив у 32-х матчах 19 м’ячів. Кияни виграли і турнір дублерів.

У боротьбі за Кубок країни «Динамо» зі столиці України вибило «Динамо» (Ставрополь), «Зеніт» (Ленінград), «Спарта» (Москва). 8 листопада у фінальному матчі українська команда перемогла московське «Торпедо» — 2:0.

Таким чином, команда з берегів Дніпра зробила «золотий» дубль — її чемпіонські медалі опинилися в кришталевому Кубку країни.

Андрій Біба, який зіграв стабільно 35 матчів, першим серед гравців «Динамо» (Київ) був названий найкращим футболістом країни.

1967 рік. Цей сезон став для «Динамо» з Києва продовженням попереднього. Своїх основних конкурентів — московських одноклубників — чемпіон випередив на 5 очок. У 36-ти зустрічах кияни пропустили всього 11 м’ячів, за все друге коло — 4. Велика заслуга в цьому воротарів — Віктора Баннікова та Євгена Рудакова.

Четверо киян — Володимир Щегольков, Андрій Біба, Василь Турянчик і Віктор Серебряников — стали «Заслуженими майстрами спорту».

1968 рік. Того сезону «Динамо» втретє поспіль виграло чемпіонський титул. Це досягнення надалі навіть повторити не вдалося жодній команді.

У чемпіонаті за участю 20 команд (чотири українські — «Динамо», «Шахтар», «Зоря» і «Чорноморець») кияни знову впевнено виграли золоті медалі. Вони на 5 очок випередили «Спартак» (завоював «срібло») і на 7 пунктів — «Торпедо» («бронза»).

Анатолій Пузач у 32-х матчах забив 11 м’ячів, на м’яч менше у ворота суперників відправив Віталій Хмельницький.

Дублери повторили «золотий» успіх. Вони у своєму турнірі забили 94 (!) м’ячі, а пропустили — 19.

У боротьбі за Кубок кияни перемогли «Спартак» (3:0). ОІнако поступилися в Донецьку «Шахтарю» (0:1), у складі якого грали Валерій Лобановський та Олег Базилевич.

Ось такими були три поспіль «золоті» осені в історії київського «Динамо».

Олександр ЛИПЕНКО