Син екс-динамівця дебютував у збірній Англії. Як так і що це означає для України в практичному сенсі?

Збірна України 8 Лютого, 12:37 718
Син екс-динамівця дебютував у збірній Англії. Як так і що це означає для України в практичному сенсі? | 19-27
Нігерієць Еммануель Окодува – цікава постать в історії вітчизняного футболу 2000-х. Проте найцікавіше, що це прізвище ми ще можемо почути в контексті міжнародних змагань. Чому – розповідає в спеціальній статті «УФ».

Свого часу нігерійський голеадор Еммануель Окодува славно пограв за полтавську Ворсклу та столичний Арсенал, після чого відбув контракти з українськими грандами – донецьким Шахтарем і київським Динамо. В нашій державі легіонер провів 20 років з маленькими перервами на зарубіжні оренди, проте навіть догравав тут, в Україні – за аматорський клуб Сокіл із села Михайлівка-Рубежівка Київської області. Про свою кар’єру 40-річний ветеран дав відверте інтерв’ю «УФ», тож ми не будемо повторюватися.

Тим більше, мова в нашій статті – аж ніяк не про нього. Колишній збірник Нігерії Окодува до англійської Прем'єр-ліги не доріс, проте вже скоро це прізвище може голосно прозвучати в англійському футболі. Річ у тім, що син колишнього нападника Динамо, Шахтаря та Ворскли перебуває в клубі англійської Прем’єр-ліги, дебютував за місцеву збірну та високо оцінюється як один із найперспективніших футболістів свого віку. Сайт «Український футбол» розповідає про гравця, який зростав на грі свого батька в УПЛ і зараз знаходиться за крок від АПЛ.

До певної міри, Вес Окодува – Лужний свого часу

12 травня 2008 року народився син нападника бельгійського клубу Жерміналь-Беєрсхот Еммануеля Окодуви – Веслі. Його 24-річний татусь на той час допрацював контракт із донецьким Металургом і після оренд в Кубані та Беєрсхоті мав стати вільним агентом. Хитромудра доля через кілька місяців занесла Емму в Динамо – це другий великий контракт Окодуви в Україні після Шахтаря (пізніше цей форвард ледве не підписався ще й із Металістом).

Поки тато відбував 4-річний контракт у столиці України та їздив у відрядження російську та на кіпрську оренду, Веслі займався футболом в Англії. Він потрапив в академію Вулвз – саме за цей клуб догравав після Арсеналу Олег Лужний. Співпадіння? Не думаємо: саме правого захисника грає за «вовків» син колишнього форварда Динамо.

У своєму клубі Веслі ведеться добре: він в свої 15 років уже провів 7 матчів за команду U18 Вулверхемптона, встиг відіграти повний матч в юнацькому Кубку Футбольної асоціації, а також дебютував у Міжнародному юнацькому кубку Прем'єр-ліги. Це такий оригінальний міжнародний турнір, у якому гостями клубів АПЛ стають юнацькі склади континентальних і заокеанських клубів. Для розуміння перспективності Веса Окодуви – 15-річний хлопець дебютував у цьому турнірі, граючи поряд із 19-21-річними одноклубниками по Вулвз!

Будучи вихованцем англійського футболу, син нігерійця, більша частина кар’єри якого пройшла в Україні, Веслі Окодува рано отримав перспективи зіграти за місцеву збірну. Як пояснили нам фахівці, наразі юнак, скоріше за все, має статус британського підданого (для цього достатньо, щоб один із його батьків на момент народження був резидентом Великобританії, мав офіційний дозвіл на проживання).

Англієць із перспективами

22 серпня 2023 року 15-річний Вес Окодува вийшов у стартовому складі збірної Англії U16 у товариському матчі проти італійців. Досвідчений фахівець Ніл Райян, колишній тренер академії МЮ, задіяв представників низки топових клубів - МанСіті, Арсеналу, Челсі, Ліверпуля. Скромний Вулвз представляли відразу двоє гравців – крім Веса, ще нападник Еміліо Баллард-Метьюз. Дебют вийшов невдалим – Італія на своєму полі виграла «товарняк» (3:1).

Проте найголовніше, що дебют Веслі мав продовження. Вже в листопаді Окодува-молодший взяв участь у складі англійської юнацької збірної в міжнародному турнірі Валь-де-Марне. У Парижі юні «левенята» проявили себе якнайкраще – переграли, зокрема, господарів турніру, Японію та Швейцарію і виграли турнір. Це перший трофей у міжнародній кар’єрі Веслі. За юнацьку збірну Англії Вес провів уже 6 матчів – у грудні записав на свій актив свій перший асист (коли його збірна обіграла ровесників із Нідерландів – 4:3).

Хоча Окодува-молодший і грає за збірну Англії, на батьківщині татуся за ним пильно стежать. Нігерійська преса відзначає, що Вулверхемптона є важливим клубом для них: з академії Вулвз у першу клубну команду доросли воротар Карл Ікеме, нападник Брайт Енобахар (добре знайомий львівському Руху), а також захисник Домінік Іорфа та півзахисник Оуен Отасові. Всі ці гравці – нігерійського походження, дехто доріс до збірної батьківщини предків.

На днях Вес Окодува пережив ще одну важливу подію – підписав угоду із досить великою англійсько-німецькою агентською компанією Unique Sports Group. Серед її клієнтів – Ріс Джеймс із Челсі, Ентоні Гордон із Ньюкасла, Бреннан Джонсон із Тоттенхема, Хакан Чалханоглу з Інтера та багато інших сильних гравців з більшості європейських чемпіонатів.

Для хлопця, який «висить» у числі найперспективніших у своїй віковій категорії, це логічний крок у кар’єрі. Батько Еммануель Окодува, судячи зі всього, підтримав рішення сина – репостнув новину в соцмережах, підписався на новини компанії. В розпорядженні тренерського штабу Вулвз на чолі з Гарі О’Нілом 15-річний Вес, звісно, ще не бував, але потенціал у нього хороший і, головне, обстановка дозволяє сподіватися на успіх.

Позиція правого захисника у Вулверхемптона закрита в перспективі найближчих років. Правого захисника грає 30-річний португалець Нельсон Семеду, колишній талант Бенфіки та Барси. Його конкурент – 32-річний Метт Дохерті, збірник Ірландії. Старожил Вулвз, який вперше з'явився в клубі ще в 2010 року, встиг побувати в Тоттенхемі та Атлетико й зараз втретє повернувся до «вовків». Обидва гравці, при своєму високому класі, перебувають в кращому випадку в зеніті, а скоріше – поблизу заходу кар'єри. Перспективними в резервах вважаються 19-річний конголезець Марвін Калета та 20-річний сінгапурець Харрі Бьортвісл – але обидва до цих пір не залучалися в першу клубну команду.

Ясна річ, рано чи пізно виникне питання: що далі? І якщо Вес Окодува продовжить прогресувати, цілком вірогідно, що він дочекається свій шанс у першій команді в перспективі найближчих 4-5 років.

Гаразд, але ж ми обіцяли пояснити, що це означає для України в практичному сенсі

Що робити нам зі всією цією інформацією? Ретельно збирати та зберігати. Хоча наразі є інформація, що Вес Окодува народився в Англії, ми збираємося уточнити цю інформацію безпосередньо в його батька. Фактор місця народження має значення для майбутньої натуралізації – хоча за цього гравця, звісно, побореться Нігерія. «Прецедент Мілевського» свого часу став одним із тих кількох, які заклали новий принцип загравання футболістів за збірні – після юнацьких команд можна раз в житті зробити головний вибір.

Якби раніше в Україні дізналися про такого собі Макса Кілмена, то нинішня зірка Вулвз, цілком можливо, складала б якісну конкуренцію Забарному, Матвієнку та іншим провідним захисникам збірної України.

Окей, Вес Окодува – це син колишнього гравця УПЛ, легіонера, ми поки не маємо точної інформації про місце народження. Проте зараз по всій Європі буде дуже-дуже багато юних українських талантів. У колишніх гравців УПЛ підростуть діти. І за всім цим треба буде стежити, ретельно збираючи дані, щоб в один день не пропустити гравця, який може за потенціалом допомогти збірній України, пройшов хорошу школу й має зв’язок у вигляді когось із батьків українського походження, місця народження на наших теренах.

Звісно, є знамените прислів’я – «На дітях геніїв природа відпочиває». Проте все ж у плані спортивних генів і зв’язків у футболі діти відомих гравців мають свою перевагу над тими, хто першим у роду потрапив у цей бізнес. Якщо твій тато – збірник, учасник єврокубків, чемпіон, то в тебе більші шанси не помилитися з першим тренером, агентом, переходом, не кажучи вже про інші фактори – родинність, кумівство та клановість мають місце в будь-якій прибутковій справі (хоча ми зараз не про це).

Чемпіонат України – велика частинка в кар’єрі досить значних футболістів: Фернандіньо, Луїс Адріано, Дуглас Коста, Матузалем, Діого Рінкон, Разван Рац, Даріо Срна, Клейтон Шав’єр, Папа Гуйє, Марко Девич… Десятки, сотні знаменитостей, діти яких цілком можуть мати в своїх метриках місце народження «Kyiv (Ukraine)», «Kharkiv (Ukraine)», «Donetsk (Ukraine)», «Kozyn (Ukraine)» - у кожного своє.

І от зараз, коли селекціонери збірних України всіх вікових категорій уже навчилися й ввели в звичку стежити за нашими юними земляками в усіх чемпіонатах Європи, з’являється новий обов’язковий пункт для перегляду. Можливо прямо зараз дитячих академіях Юве та Баварії, Флуміненсе та Інтернасьоналя, Боки Жуніорс і Інтера (Маямі) займаються діти колишніх знаменитих спортсменів, які свого часу народилися в Україні й можуть бути натуралізованими нашими юнацькими збірними.

Немала вірогідність, що вже в найближчі роки такі хлопці почнуть з’являтися в юнацьких турнірах, про них заговорять, і за ними доведеться стежити. Врешті-решт, автор переможного голу в фіналі Євро-2000 Давид Трезеге – це аргентинець, батько якого грав у Франції, і «Бютрез» народився в Руані тільки тому, що його тато Хорхе грав тут. І тільки в 17 років син опинився тут, за океаном, натуралізувався і в підсумку приніс французам золоті медалі чемпіонату Європи.

Цілком можливо, що ера марнотратства української Прем’єр-ліги через 10 років після початку кризи почне приносити вітчизняному футболу несподівані дивіденди в вигляді ось такої можливості урізноманітнити селекцію та збільшити вибір для збірних.