Трансферне мовчання «Динамо», і чому Шовковський не може на це вплинути

Динамо Київ 12 Лютого, 15:06 1410
Трансферне мовчання «Динамо», і чому Шовковський не може на це вплинути | 19-27
Про ситуацію з кадровим поповненням «біло-синіх», яка не може не насторожувати.

Два місяці тому, 11 грудня, «Динамо» провело свій крайній офіційний поєдинок. В рамках 17-го туру української Прем'єр-ліги «біло-сині» обіграли «Оболонь» із рахунком 2:0, після чого у вітчизняному чемпіонаті настала тривала зимова пауза. Вийти зі «сплячки» команда Олександра Шовковського має вже через два тижні – на 25 лютого у киян запланований поєдинок 18-го туру проти «Металіста 1925», однак до нього «Динамо» підходить із одним дуже резонансним питанням – чомусь клуб досі так і не розпочав роботу на трансферному ринку щодо підсилення складу.

В осінній частині сезону навіть найменш досвідченому у футбольних справах вболівальнику впадало в очі, наскільки проблемною у нинішньому «Динамо» є центральна ланка оборони. Денис Попов, Олександр Сирота, Максим Дячук та Крістіан Біловар припустилися чималої кількості помилок, на які згодом, як на одну з причин не зовсім вдалих результатів «біло-синіх», любив «кивати» Мірча Луческу – наставник, під керівництвом якого «Динамо» відіграло більшу частину поєдинків у першій половині УПЛ-2023/24.

У зимове трансферне вікно, як здавалося восени, керівники «Динамо» просто зобов'язані зробити усе, аби допомогти тренерському штабу підсилити конкуренцію на позиції центрбека, що, можливо, простимулювало б захисників, які є в команді, до більшої зібраності на полі та кращого прогресу. Однак насправді ми бачимо, як «біло-сині» проводять абсолютно тиху трансферну кампанію. Більше того, у поточному сезоні київський клуб не витратив ще жодного євро на підписання новачків, що дуже й дуже контрастує із агресивною роботою одвічного опонента «Динамо» у боротьбі за національні титули – «Шахтаря», який лишень цієї зими витратив на нових футболістів близько 25 мільйонів євро.

Цікаво, що чутки навколо потенційних новачків «Динамо» все ж таки є, і їх чимало. Наприклад, у першій декаді січня низка джерел повідомила, що кияни ось-ось підпишуть вінгера «Чорноморця» Максима Брагару. Причому не влітку, коли в гравця закінчиться термін дії контракту з «моряками», а негайно, за що одеський клуб нібито зможе виручити від 400 до 450 тисяч євро.

У самому «Динамо» 10 січня за допомогою поста у соціальній мережі Х також анонсували появу загадкового новачка команди, але відтоді жодних подальших дій у цьому питанні так і не було…

Щоправда, якщо з Брагару все більш менш зрозуміло й очевидно (клуби не можуть вирішити питання компенсації, через що угода може бути відкладена на літо, або відбудеться буквально «на стрічці» роботи трансферного вікна в УПЛ), то ось з потенційним підсиленням центру оборони все зовсім негаразд.

Якщо спиратися на трансферні чутки, «Динамо» зараз активно підшукує нового центрбека у Південній Америці. Згідно даних різноманітних інсайдерів, скаути «біло-синіх» активно моніторили чемпіонат Колумбії, де пригледіли як мінімум двох кандидатів: Андреса Льїнаса з «Мільонаріоса» та Браяна Себальоса з «Атлетіко Хуніор». Щоправда, по першому практично одразу ж пішов «відбій», коли з'явилися чутки, що в «Динамо» вже відмовилися від кандидатури цього колумбійця із досвідом виступів за національну збірну (4 матчі).

Щодо 22-річного Себальоса, то цей варіант нібито все ще залишається «на столі». Цей футболіст справді виглядає цікавою опцією для створення конкуренції нинішнім центрбекам «Динамо». Браян має хорошу антропометрію (зріст – 189 сантиметрів), що дозволяє йому чудово почуватися при боротьбі на «другому поверсі» (середній показник виграних верхових єдиноборств гравця становить 62%). Крім того, Себальос взагалі достатньо непоганий саме у контактній боротьбі й завжди націлений на відбір м'яча, а ось з роботою на створення справи у колумбійця трохи гірші.

Як би там не було, але поки що не ясно, наскільки «Динамо» взагалі близьке до підписання Себальоса чи якогось іншого новачка. І це при тому, що «біло-сині» вже встигли завершити перший зимовий тренувальний збір, а до початку офіційних матчів залишається усього нічого…

І тут, хоч би як це парадоксально не звучало, головною проблемою для «Динамо» бачиться зовсім не міфічна відсутність грошей у сімейства Суркісів, які є власниками клубу, а персона нинішнього наставника «біло-синіх» Олександра Шовковського. Ця людина, безумовно, є легендою клубу, але тут важливо наголошувати, що поки що виключно в якості футболіста.

Наставницьку кар'єру Шовковський розпочав у 2018 році, й лише зараз, коли йому вже 49, фахівець намагається освоїти нові рубежі та стати повноцінним головним тренером. Безперечно, що Олександру ще не вистачає дуже багато чого, аби розмовляти з Ігорем Суркісом у тій манері, як це робив Мірча Луческу. Та й просто: Шовковський-тренер ще не має такого авторитету, щоб під нього без будь-яких розмов виділялися гроші. Зараз Олександр нагадує Сергія Реброва зразка весни 2014 року, коли цей фахівець також ледь-ледь починав робити перші самостійні кроки в ремеслі.

Коли Луческу залишив «Динамо», а на його місце прийшов Шовковський, було добре зрозуміло, що Олександр приймає усі правила гри власників клубу. Суркіси в реаліях, що склалися, розраховують на максимальний результат при мінімальних інвестиціях. Для цього до клубу повернувся і Андрій Ярмоленко, якому після завершення активних виступів обіцяно посаду спортивного директора.

«Динамо» лише має вибудувати наново ефективно працюючу вертикаль, де побажання головного тренера реалізовуватимуться й максимально стикуватимуться із баченням стратегічного розвитку з боку топ-менеджменту. Для цього Суркіси взяли Ярмоленка у потенційні спортдири, для цього пробують і Шовковського на посаді головного тренера. Аби мати серйозне право голосу та лобіювати ту чи іншу трансферну кандидатуру чи просто наполегливо вимагати новачка на певну позицію, Шовковському спочатку необхідно довести, що він здатний демонструвати високий показник ККД у своїй роботі.

Зрештою, навіть під беззастережно авторитетного в українському футболі Мірчу Луческу, який прийшов у «Динамо» влітку 2020 року, Суркіси не поспішали виділяти великі гроші на покупку новачків. Спершу румунові довелося довести свою ефективність та виграти низку титулів, після чого власники «біло-синіх» трошки розщедрилися та підписали достатньо дорогих за мірками УПЛ новобранців – Вітіньо, Еріка Раміреса, Джастіна Лонвейка, Владислава Кабаєва, Кахіма Перріса. Інша річ, що ніхто з них не заграв та не зробив «Динамо» по-справжньому сильнішою командою, і це, до речі, теж обставина, яка додає Суркісам сумнівів щодо необхідності зараз обов'язково витрачатися на новачків у центр оборони чи в іншу ланку.

Автор Олексій Сливченко