Приклад для України. Як розвивають молодих футболістів у Хорватії

Збірна України 16 Лютого, 12:54 552
Приклад для України. Як розвивають молодих футболістів у Хорватії | 19-27
Капітан та воротар збірної України U-19 Давид Фесюк отримав подвійну реєстрацію у Хорватії. Фесюк далі зможе працювати із першою командою «Хайдука» та грати за юнацьку команду, але тепер також матиме можливість виступати у другій лізі чемпіонату Хорватії за клуб НК «Кроація».

Фесюк далі зможе працювати із першою командою «Хайдука» та грати за юнацьку команду, але тепер також матиме можливість виступати у другій лізі чемпіонату Хорватії за клуб НК «Кроація».

Щоб прогрес молодого гравця був швидким, йому дають можливість отримувати досвід дорослого футболу. Коли ти граєш тривалий час на одному рівні, то потребуєш нових викликів для подальшого прогресу. Дорослий футбол на рівні другої ліги Хорватії відкриває нові можливості та дає новий досвід. Там все швидше, більше силового футболу, з’являється відповідальність перед глядачами, тиск вболівальників суперника. Всього цього не має на рівні юнацького футболу.

Плюс це індивідуальна мотивація для молодого гравця. Він виходить за власні рамки. Дізнається щось нове. Будує свої відносини із колективом дорослих футболістів. Головне — ти виходиш із теплої ванної. Фесюк — основний гравець юнацької команди «Хайдука», постійно тренується із першою командою, має тверді позиції в юнацькій збірній України (восени став капітаном). Наче десь можна вже заспокоїтися, бо для воротаря такого віку це вже доволі багато. Нижча ліга, дорослий футбол — це тригер, який не дозволяє стояти на місці, ставати краще, рухатися вперед. Коли ти граєш за одну із найкращих Академій Хорватії, то роботи у тебе апріорі не може бути багато. Восени за юнацьку команду «Хайдука» грав центральний захисник Лука Вушкович, якого «Тоттенхем» купив майже за 14 млн євро. А на рівні восьмої команди другого дивізіону Хорватії роботи буде в рази більше. Кожен воротар має пропустити свою умовну тисячу голів перед тим, як досягти успіху.

Якщо у такому віці молодого гравця (особливо воротаря) кинути на рівень найвищого дивізіону майже будь-якої країни, то будуть проблеми майже у всіх. Тільки одиниці можуть вигравати конкуренцію у 17−18 років. Потрібен поступовий перехід із юнацького футболу у дорослий. Гравець має набути досвіду та навичків, які потім зможе використати. Коли ти граєш відразу за першу команду свого клубу, то у тебе нерви, відсутність досвіду, бо це все нове. Через нижчі ліги гравець набуває потрібні якості. Потім він вже виходить більше готовий до першої команди.

У «Хайдука» є два клуби побратими — НК «Кроація» та «Солін» (взагалі йде на останньому місці в другій лізі), які знаходяться поряд зі Сплітом. Найбільш талановита молодь долучається до виступів за ці клуби. Навіть місце проживання не потрібно змінювати. У потрібні дні футболіст їздить на тренування та матчі. Живе, харчується, лікується, отримує зарплату у Спліті.

Такий підхід є набагато ефективнішим, ніж молодіжна першість. Бо при всій повазі, молодіжна першість — це ще не дорослий футбол. «Боруссія», «Барселона», «Аякс», «Ювентус» мають другі команди на рівні нижчих дивізіонів, де молоді гравці отримують досвід дорослого футболу, а не юнацького чи молодіжного. Ці клуби розуміються на вихованні молодих футболістів. У «Хайдука» не має грошей на другу команду. Тому вони використовують сусідні клуби для розвитку молоді. Для таких команд це теж плюс, бо вони отримають футболістів безкоштовно на певний час та не витрачають власні гроші.

Сергій ТИЩЕНКО