«Динамо» і ван Леувен потребують один одного, або Як опинитися у своїй тарілці, не зважаючи на «Шахтар»

Динамо Київ 9 Квітня, 21:56 1856
«Динамо» і ван Леувен потребують один одного, або Як опинитися у своїй тарілці, не зважаючи на «Шахтар»  | 19-27
Патрік ван Леувен перебуває у статусі безробітного від осені, коли його звільнили з донецького Шахтаря.

Наскільки я знаю, послуги Патріка пропонували ряду європейських команд – з Кіпру, Східної Європи, англійського Чемпіоншипу. Але ніхто не проявив до нідерландського фахівця серйозного інтересу. Реальних пропозицій у Патріка не було, хоча посеред сезону вистачає відставок, а знайти вільного тренера не так і просто.

У цьому немає нічого дивного. Бо ван Леувен – юнацький тренер. У нього був певний досвід на дорослому рівні з Маккабі Тель-Авів. Розпочав добре, але потім все посипалося та відправили у відставку. Із Зорею провів чудову роботу. В обох випадках він відкрив ряд молодих гравців. Плюс – невдача у Шахтарі, де на посаді не протримався навіть пів року. Просто Патрік опинився не у своїй тарілці. Цього дуже мало, щоб із таким резюме отримати хорошу роботу у Європі.

Середняки Польщі, Греції, Угорщини, Кіпру, Туреччини, Казахстану, Азербайджану, Грузії – десь на такий сектор може розраховувати Патрік за кордоном. Робота у клубі без довготривалої перспективи. Це не буде проект на 4-5 років. Для отримання хорошого місця роботи потрібне агентське лобі. Патрік працює із Вадимом Шаблієм, тож має хороші зв'язки в Україні. Завдяки Сергію Серебреннікову – ще у Бельгії. Але не більше.

Власне, в Україні ван Леувен найбільш відомий і має найкращу репутацію. Формував академію Шахтаря, як методист, потім вдало працював із Зорею. За збігом обставин міг навіть боротися за чемпіонство. У Шахтарі зважився на перебудову, яку не прийняли лідери команди. Розвалив усе, що побудував його попередник Йовічевіч, але не встиг нічого створити натомість. Патрік розуміє сутність українського футболу, знає наш побут і головне – ментальність українських футболістів.

Досягнення результату чи робота зі сформованими гравцями – не його шлях. Ван Леувен – тренер розвитку, який вміє формувати та розвивати молодь. Він потрібен командам, які прагнуть капіталовкладення, перетворення ноунеймів на якісних виконавців. Йому ближче те, що відбувалося у Зорі, коли він з великої кількості молодих кадрів зробив добротних футболістів. При ньому почав грати Бражко, на якого у Динамо взагалі не розраховували. Те, що Володимир так швидко досягнув збірної України, – пряма заслуга Патріка. Знайшов підхід до Назарія Русина, за якого потім виторгували понад 2 млн євро, хоча той був дуже проблемним футболістом. У воротах опинився повний ноунейм Олександр Сапутін. Патрік забезпечив прогрес майже всіх наявних гравців Зорі. А у Шахтарі довелося працювати із готовим продуктом. Перевиховувати завжди важче, ніж просто навчати.

Якщо оцінювати потенційні клуби для Патріка в Україні, то мова про наші грошові мішки – ЛНЗ, Полісся, Карпати. У Полісся, щоправда, вистачає вікових гравців. Цей варіант виглядає не дуже реальним, бо потрібно майже повністю міняти склад під нідерландського тренера. У Карпат є Маркевичі – батько та син. Вони мають довіру від власника клубу. На рівні Першої ліги – жодних проблем. Зміни відбудуться, коли щось «не піде» в УПЛ. Тож зараз найбільш реально виглядає ЛНЗ, але чи захоче сам Патрік туди йти? Це зовсім нестатусний клуб, який тільки обростає інфраструктурою. Якоїсь конкретики тут також немає.

Я б на ситуацію з працевлаштуванням ван Леувена поглянув трохи ширше. Можна довго чекати пропозицію з Європи. Тут час грає проти Патріка. Нічого не вийшло із Шахтарем, з того моменту минуло вже 5 місяців. До того ж Патрік втратив свій штаб. Його вірний помічник, з яким він працював у Зорі та Шахтарі, Раймонд Аттевельд почав працювати у Казахстані. А що таке тренер без свого штабу? Це ще більше ускладнює потенційне працевлаштування не тільки у Європі, але й в Україні.

Тим часом у київського Динамо вже кілька років відсутній методист в академії. Колись справжній прорив зробили іспанці. Настав такий час, що клуб цілеспрямовано робить ставку на власну молодь. Потрібен новий методист, який покращить процес підготовки гравців, дасть новий погляд на роботу футбольної школи. Зараз знайти такого спеціаліста дуже непросто. Це великі кошти, плюс – не кожен іноземець захоче їхати в Україну.

Створити і керувати тренувальним процесом академії Динамо – це шанс для Патріка знову опинитися у своїй тарілці. Динамо має всі умови для якісної роботи із молоддю. Потрібно просто досягати більшого прогресу. Ван Леувен – вимогливий наставник. Його якості більш актуальні для молодих гравців, ніж для вже сформованих. Важливо, що він сам пройшов структуру нідерландського футболу. Там усі намагаються грати вперед, розвивати атакувальні якості.

Трансфер Патріка до Динамо – це значно краще, ніж якийсь другорядний легіонер. Можливо, зараз це ніяк не відіб'ється на юнацькій та першій команді. Але через 3-4 роки може дати дуже хороший результат. Потрібно працювати на перспективу.

Абсолютно немає ніяких проблем у тому, що Патрік раніше працював на Шахтар. Це їхні проблеми, що такий фахівець не підійшов клубу. Так склалися обставини, що він зараз без роботи. Просто потрібно скористатися цим шансом. Підібрали ж безробітного Мірчу Луческу з величезним шахтарівським минулим. Він зробив дуже багато для столичного клубу. Тут важливо не ДЕ працювати, а ЩО може дати.

Патрік ван Леувен стане суттєвим посиленням структури Динамо. Для нього самого це один із найкращих варіантів продовження роботи. Він усе знає, все розуміє, потрібно тільки сконцентруватися на практиці. У фінансовому плані його не образять. Це точно краще, ніж щороку шукати собі нову команду на професійному рівні.