Владислав Ванат vs Данило Сікан. Детальний аналіз гри нападників «Динамо» та «Шахтаря»

Динамо Київ 18 Травня, 15:50 665
Владислав Ванат vs Данило Сікан. Детальний аналіз гри нападників «Динамо» та «Шахтаря» | 19-27
Журналіст Михайло Смоловий розібрав гру форвардів, київського «Динамо» та донецького «Шахтаря».

Напередодні було оприлюднено список викликаних до збірної гравців:

⁃ Владислав Ванат в основному

⁃ Данило Сікан в резервному

Одразу за териконами спалахнуло. Зрозуміло, що жодних шансів когось переконати немає. Тому просто порівняємо якості обох, можливо стане ситуація зрозумілішою для тих, хто ще «вагається» в поглядах.

Отож, якщо ми візьмемо всі ігрові аспекти без мʼяча, то Сікан просто вдрузки розйобує Ваната:

⁃ відчутна перевага в пресинг діях (+6.0/90) та на чужій половині зокрема (+5.7/90)

⁃ перевага в агресивності, в сенсі швидкості перемикання на відбір після втрати

⁃ тотальна перевага у безпосередніх поверненнях мʼяча та перехопленнях

⁃ Сікана значно важче проходити, бо забирає 82.8% спроб це зробити, Ванат лише 50%

⁃ Сікан корисніший на стандартах біля власних воріт, забираючи більше повітря в захисті та власному штрафному

Загалом Данило захищається значно вище за увесь Шахтар (+24.2 метри) та Ваната (+3.2 метри). Тож, якби Ребров потребував опорного нападника, то вибір був би очевидним - Сікан.

Нинішній Сікан дійсно нагадує праймову версію Артема Бєсєдіна за тренерства Хацкевича. Коли нападник ригав без мʼяча, не вражаючи результативністю та типологією голів.

А тепер давайте пошукаємо логіку:

- основні нападники збірної це Довбик та Яремчук

- навіщо взагалі третій нападник? однозначно не для того, щоб захищатися, а на випадок його потреби саме в атаці (бан чи пошкодження Довбика або Яремчука, що прибирає другу опцію та робить другою третю); бо з топами ми гратимемо від оборони, а з волоцюгами першим номером

- за таких умов дійсно втрачається сенс в триманні на лавці форварда, що якісніше грає без мʼяча, ніж з мʼячем, бо основне тактичне завдання (умовний пресинг) виконуватиме хтось з пари основних, нападник потрібен дотискати (приймати передачі в обмеженому просторі, комбінувати та додавати гостроти)

І от про прийом передач в обмеженому просторі, комбінування, пасову гру та додавання гостроти ми поговоримо далі, коли світло повернеться.


Владислав Ванат v Данило Сікан

Гра з мʼячем

Продовжуємо наше дослідження. З першої частини (https://t.me/smolovyi/8554) ми вже знаємо, що у грі без мʼяча (фактично в захисті) Сікан міг би конкурувати з умовним Сватком за місце в заявці по квоті ЦЗ або з Сидорчуком за місце в заявці по квоті опорників. Данило Сікан - неймовірно працелюбний футболіст, що ригає у пресингу та відборі, як нетиповий нападник. Прогнав Сікана по праймовому сезону Бєсєдіна в опорній зоні - космос. Сікан в цьому аспекті вражає.

Однак задача нападника першочергова все ж повʼязана з іншим. Тим паче мова не про стартерів, а про номінальних третіх номерів, яких ми побачимо на Євро лише у випадку банів та пошкоджень Довбика чи Яремчука. Тож немає сенсу обох розглядати, як першу опцію в атаці: лише, як футболіста, що здатен вийти за потреби після 60ʼ хвилини та допомогти досягти результату.

Тож, хто із цим впорається краще на основі перформансів за два останні сезони УПЛ? Статистика атакувальна майже одноголосно за…Ванатом. Більш цікава природа самих гравців та можливості, радар допомагає зрозуміти їх.

В чому складність життя Сікана в Шахтарі? Вона ідентична до проблем Бєсєдіна свого часу: низький атакувальний імпакт попри значну загальну корисність.

І наче ж Шахтар типу гостро атакувальна команда, а Динамо - прутня (на думку вболівальників Шахтаря і не тільки), але Ванат:

⁃ завдає більше ударів в площину

⁃ якість цих ударів вища

⁃ результативність теж вища

От в реалізації в Сікана наче перевага є (+0.9%), але дивимося на реалізацію xGOT, та розуміємо, що не все так очевидно:

⁃ в Сікана з цим труднощі, бо його удари низької якості, він погіршує ударом xG початкової точки

⁃ в той час, як у Ваната позитивна різниця між початковим xG удару та xG в межах площини воріт, тобто він додає якості своєму удару

Сікан справно замикає навіси від матчу до матчу останніми тижнями, але в ногах йому важко…

Дриблінг. Ванат здійснює дещо більше вдалих обведень у фінальній третині та вони гостріші.

Ще одна річ, яка більш звична Владиславові - гра в позиції ресивера:

⁃ Ванат частіше отримує передачі з просуванням, як у фінальній 1/3, так і в штрафному майданчику

⁃ звідси частіший досвід гри під тиском, в обмеженому просторі та більша кількість контактів з мʼячем безпосередньо у штрафному

Це в підсумку призводить до реваншу, і вже Ванат розйобує Сікана, як той розвалив Владислава у грі без мʼяча. Подобається це комусь, чи не подобається, але станом на зараз Ванат на дві голови сильніший за Данила в комбінаційній грі:

⁃ перевага в послідовних та безперервних триманнях мʼяча (sequence), що завершилися ударом/голом

⁃ колосальна перевага в асистах (0.22/90 проти 0.03/90)

⁃ колосальна перевага в % Passing Contribution (19.3% проти 7.33%)

⁃ подвійна перевага в очікуваній гостроті від 100 передач xThreat (0.54/90 хТ проти 0.25/90) та загальній гостроті від дій (передачі, ведення, обведення та удари, що призводять до добивання)

Що маємо в підсумку? Ванат більш різносторонній (не лише замикає головою навіси) нападник. Його скіллсет та досвід гри розвиваються доволі органічно. Від нападника, що лупить з будь-якої позиції (як нинішній Пономаренко) він еволюціонував в командного гравця, що здатен виконувати гострі передачі та бути частиною гольових атак.

Станом на суботу Ванат став частиною 28* (!) голів Динамо в УПЛ, (https://t.me/smolovyi/8531) забивши при цьому лише 13. Тобто в 15 голах був або асистентом (6) або в його білдапі (9). Сікан став частиною 14* голів Шахтаря, з яких забив 9 (1 асист та 4 участі в білдапі).

Зірочки через те, що Driblab досі не обробила три перенесені матчі, система не вивантажує їх автоматично, потрібен ручний вплив.

У нинішнього Ваната більше аргументів в атаці. Він гнучкіший на просторі та за його відсутності. На Євро пресингувати будуть інші, немає сенсу тримати в заявці третього нападника, що вийде на 15-20 хвилин пресингувати. Третій нападник потрібен на випадок форс-мажорів, і Владислав виглядає дійсно правильним кандидатом.