За його прізвисько билися Довбик, Серлот та Беллінгем. Хто такий Пічічі

Світовий футбол 31 Травня, 11:21 588
За його прізвисько билися Довбик, Серлот та Беллінгем. Хто такий Пічічі | 19-27
Феноменальна людина, яка тепер ототожнюється із престижним індивідуальним призом.

Цьогорічна кампанія Ла Ліги видалась напрочуд доброю для наших футболістів. Андрій Лунін довів, що недарма знаходиться на балансі мадридського “Реалу”, Віктор Циганков підтвердив лідерські якості у “Жироні” та кваліфікувався до ЛЧ, був корисним й Роман Яремчук — за його плечима непогані відрізки у “Валенсії”.

Проте справжньою феєрією запамʼятався Артем Довбик — нападник став найкращим бомбардиром першості та зламав правило, що українцям нібито потрібен чималий час для адаптації у Європі. 24 мʼячі, кілька хет-триків — за показниками уродженець Черкас випередив таких зірок, як Роберт Левандовський, Джуд Беллінгем, Антуан Грізманн та Вінісіус Жуніор.

Голеадорська суперечка тривала до останнього туру та прикувала широку увагу фанатського комʼюніті — серед явних претендентів на лідируючу сходинку залишилися Довбик та Александер Серлот. Ми не раділи травмі норвежця, проте факт є фактом — відсутність явного конкурента допомогла Артему спокійніше забрати “Пічічі”.

За його прізвисько билися Довбик, Серлот та Беллінгем. Хто такий Пічічі - изображение 1

Зауважимо, що кілька місяців це слово не сходило із вуст — на перший погляд, під ним криється винятково та сама нагорода найрезультативнішому страйкеру. Але чому вона так називається і в честь кого? Яким був гравець, що його назавжди увіковічнили? Що ж, ми залюбки розповімо — вашій увазі Рафаель Морено Арансаді, або просто Пічічі.


Якби Рафаель був більш посидючим, то, ймовірно б, опанував професію юриста — про це мріяв батько. Хоакін Морено Гоньї вважався шанованою людиною, між 1896-м та 1897-м виконував обовʼязки мера Біскаї та сподівався, що його син також заслужить репутацію впливової людини. Склалося не так, як планувалося — хлопець закінчив школу із посередніми оцінками, зі скрипом вступив до Університету Деусто, одразу завалив іспити та вилетів, про що анітрохи не жалкував.

Добре, можливо Арансаді-молодший мав хист до літератури та роздумів про високі матерії? Дядько Мігель де Унамуно прославився як письменник, філософ та професор, але й тут гени пройшли повз — Рафаель зарекомендував себе нікудишнім писарем, а потім ошивався біля металургійної компанії братів Меродіо.

Єдине, що наш герой палко любив, не всюди сприймалося у тодішньому суспільстві. Станом на початок ХХ століття футбол не особливо вітався в Іспанії та був тим, що не вартувало уваги аристократії — це не благородні кінні перегони. З іншого боку, Рафаелю пощастило народитися у правильному місці — Більбао носив статус великого портового міста та магнітом притягував різних людей, зокрема, британців.

За його прізвисько билися Довбик, Серлот та Беллінгем. Хто такий Пічічі - изображение 2

Культурні контакти дали логічні плоди — можна з упевненістю заявити, що за життя та карʼєри Арансаді Біская мала репутацію прогресивного регіону, вирощувала та запрошувала футболістів, зрештою, сформувала потужний чемпіонат (це якщо порівняти становище у решті провінцій).

Тож абсолютно не дивно, що майбутній нападник все дитинство возився із мʼячем — про це потурбувався дід та повністю підтримав старший брат. Спостерігаючи за тим, як низенький (154 сантиметри), але прудконогий Рафаель не боїться йти в обіграш проти значно переважаючих у “фізиці” суперників, Раймундо дав лагідне прізвисько “Пічічі” (маленька качечка). Нічого-нічого — у подальшому виконавець не раз користувався скепсисом захисників та завдяки мобільності й швидкості кулею нісся назустріч воротарю. Ще одна прикметна родзинка, за якою вболівальники легко ідентифікували свого кумира — легендарна біла хустинка у вигляді шапочки (жодного символізму, лише банальна боязнь травмувати голову).

Загалом близьке оточення (навіть батько) не сильно опиралося бажанням (ба більше, Раймундо теж тісно повʼязав себе зі спортом — долучився до заснування мадридського “Атлетіко” у 1903-му), тому Пічічі стрімко набирав. Адже еталон майорів перед очима — “Біская” (сьогоднішній “Атлетік”) домінувала вдома й помітно випереджала усілякі, вже існуючі “барселони” з “реалами”; на момент приєднання девʼятнадцятирічного Рафаеля у 1911-му клуб завоював пʼять національних кубків та двічі дістався до фінальної частини. Хіба це не наявність навичок?

За його прізвисько билися Довбик, Серлот та Беллінгем. Хто такий Пічічі - изображение 3

Що важливо, новачок дебютував нескоро — тільки через два роки, у 1913-му. Про що це свідчило? Ось вам жирний натяк на те, що команда володіла достатньою кваліфікованістю, була гарно укомплектована та не покладалася на бозна-кого із вулиці. Якщо “пробігтися” іменами, то під знаменами дійсно зібралися майстри — наприклад, капітан та центральний захисник Хосе Марія Белаусте, англійський півзахисник Мартін Вітч, форварди Северино Суазо та Пінільо.

Пічічі багато працював (додамо, що тренування проводилися, тричі на тиждень; баски не цуралися чорнової роботи) та закономірно увірвався до основної обойми. Що тут казати, якщо гравець стартував дублем — у 1/2-й Кубка Короля-1913 смачно нокаутував “Реал”. Перший гол залетів на 2-й хвилині, наступний — на 11-й, й це підкосило представника столиці (як наслідок, “вершкові” не витримали тиску й поступилися 0:3).

А от у фіналі не пощастило — “Біская”, діючи проти “Реалу Уніон”, зафіксувала на табло 2:2 (один із ударів провів Рафаель), однак не знайшла аргументів у повторному матчі й пропустила єдиний мʼяч за 20 хвилин до завершення. На щастя, це не позначилося на впевненості нападника — він продовжив справно приносити користь та бути причетним до написання великої історії. Якщо що, то саме Пічічі забив першим на щойно відкритому стадіоні “Сан-Мамес” — культова мить відбулася 21 серпня 1913-го.

За його прізвисько билися Довбик, Серлот та Беллінгем. Хто такий Пічічі - изображение 4

Зате три роки поспіль (1914-1916) гранд із Більбао безапеляційно володарював у кубку країни, а сам Арансаді перетворився на вбивчу машину. Статистика каже, що хлопець провів на полі 89 поєдинків та відзначився 83 точними пострілами; може здатися, що це якось малувато, аби називатися найкращим у своїй епосі, але вже вибачте — Ла Ліга у звичному форматі зʼявилася в 1928-му, й до того часу колективи обмежувалися Кубком Короля, регіональними чемпіонатами та виставковими турне. Тобто, ніхто та ніщо не має права применшувати внесок Пічічі — у ті дні він воістину заворожував.

У 1914-му Арансаді відвантажив покер “Реалу” Віго (півфінальна стадія), а через рік — у вирішальній битві хеттриком прибив “Еспаньол” (5:0). У 1916-му Пічічі промовчав, втім, його клас не викликав жодних сумнівів — його обожнювала публіка та із трибун постійно скандувала прізвисько.

В подальшому “Біская” дещо здала позиції — трофей взяв мадридський “Реал” та вищезгаданий “Уніон”; у 1919-му-1920-му чашку над головою підняв “Аренас” (наразі виступає у Сегунді В). Невже епоха Рафаеля по-тихому відійшла за обрій?

Насправді ні — у 1920-му Пічічі справедливо отримав виклик до збірної Іспанії та відправився на літні Олімпійські ігри, організовані в Антверпені. Правда, слід наголосити, що форварда прийняли без особливого пієтету — все через головного керманича Франсішку Бру. Тренер розумів переваги басків, але хотів бачити різноманітність складу; тож Арансаді довелося підтвердити реноме — поряд із таким собі Рікардо Саморою.

За його прізвисько билися Довбик, Серлот та Беллінгем. Хто такий Пічічі - изображение 5

Чим підсумувався вояж? “Фурія роха” подолала попередній етап, перемігши Данію (1:0), після чого не впоралася із Бельгією (1:3). Й добре, що тоді функціонувала так звана система Бергвалля, яка давала другий шанс програлій стороні; як факт, Іспанія зчепилася у чвертьфіналі зі Швецією (2:1), далі — поклала на лопатки Італію (2:0) й у боротьбі за срібло розібралася із Нідерландами (3:1; третій гол на рахунку Пічічі).

Ставши національним героєм, Арансаді підкріпив успіх черговим золотом у Копа дель Рей — в 1921-му команда переконливо пройшла хіхонський “Спортінг”, “Севілью” та “Атлетіко”. Тільки от з фінішем кампанії 29-річний гравець неочікувано заявив, що готовий повісити бутси на цвях — мовляв, замучила спина, пора прощатися та спробувати себе в амплуа рефері.

Хто знає, що було б далі, якби за три місяці до ювілею Рафаель раптово не помер — враз згубив тиф, викликаний, як вважається, отруєними морськими устрицями. Країну охопив шок та істерія, втім найкоштовніший діамант не був забутий — у 1926-му біля “Сан-Мамесу» вдячні фанати та менеджмент “Біскаї” презентували бюст Пічічі. Кожен футболіст, що проходив повз, віддавав шану та клав квіти.

У 1953-му газета Marca вирішила заснувати трофей для нагородження найкращих бомбардирів та назвала його в честь Рафаеля Морено Арансаді. Першим володарем став Тельмо Сарра, мабуть, єдиний нападник “Атлетіка” Більбао, який своїми здібностями міг би конкурувати з реальним Пічічі.

За його прізвисько билися Довбик, Серлот та Беллінгем. Хто такий Пічічі - изображение 6