Доля чемпіонів. Як захищали титул переможці Євро різних років

Євро-2024 15 Червня, 11:17 291
Доля чемпіонів. Як захищали титул переможці Євро різних років | 19-27
Сторінки історії.

Сьогодні свій стартовий матч на Євро-2024 зіграє тріумфатор попереднього ЧЄ збірна Італія. А це чудовий привід згадати, як розпочинали чемпіони Європи наступний турнір і чим він для них у результаті закінчувався.

СРСР-1960
ЧЄ-1964. Старт: 3:0 із Данією. Фініш: 2 місце

У відбірковому турнірі радянська збірна обіграла Італію (2:0 вдома та 1:1 у гостях) та Швецію (1:1 та 3:1), а на старті фінального турніру легко взяла гору над аматорами з Данії – 3:0. Але у фіналі Лев Яшин та його партнери поступилися господарям чемпіонату-іспанцям (1:2). Зазначимо, що рахунок у тому матчі було відкрито вже на 6-й хвилині після точного удару хавбека «Червоної фурії» Хесуса Марії Переди, і той гол аж до минулого турніру залишався найшвидшим у фіналі Євро. Лише у вирішальному поєдинку ЧЄ-2020 це досягнення перевершив англієць Люк Шоу, який вразив ворота італійців на 2-й хвилині гри.

ІСПАНІЯ-1964
ЧЄ-1968. Не брали участі у фінальному турнірі, програвши у стиках Англії

Відбірковий турнір до Євро-1968 проводився у два етапи: групова стадія та чвертьфінальні стикові матчі між переможцями груп. Іспанці перемогли у своєму квартеті, обійшовши Чехословаччину, Ірландію та Туреччину. Але у стиках потрапили на Англію та програли в обох матчах (0:1 та 1:2).

ІТАЛІЯ-1968
ЧЄ-1972. Не брали участі у фінальному турнірі, програвши у стиках Бельгії

Італійці повторили «подвиг» іспанців зразка 1968 року. «Скуадра Адзурра» впевнено виграла відбіркову групу з Австрією, Швецією та Ірландією. Але у чвертьфінальних стиках Факетті та Ко несподівано програли бельгійцям (0:0 та 1:2), які згодом за жеребом і стали господарями Євро-1972.

Доля чемпіонів. Як захищали титул переможці Євро різних років - изображение 1

ФРН-1972
ЧЄ-1976. Старт: 4:2 із Югославією. Фініш: 2 місце

Західні німці с великою натугою пройшли у півфіналі господарів Євро югославів: програючи 0:2, відігралися наприкінці основного часу, а в овертаймі забили ще двічі – 4:2. У фіналі з Чехословаччиною Бундестім знову змогла відігратися із 0:2. Після 2:2 у ігровий час все вирішилося у серії 11-метрових. Переможною для чехословаків стала спроба, яку реалізував Антонін Паненка. Цьому пенальті (удар «парашутом» прямо по центру воріт) судилося стати найзнаменитішим в історії футболу.

ЧЕХОСЛОВАЧЧИНА-1976
ЧЄ-1980. Старт: 0:1 із ФРН. Фініш: 3 місце

У матчі відкриття Євро-1980 (дебютний турнір із груповим етапом) зустрілися фіналісти попередньої першості. Завдяки єдиному голу Карла-Гайнца Румменігге німці перемогли чинних чемпіонів, зумівши поквитатися за образливу поразку 4-річної давнини. У двох наступних матчах групи Чехословаччина перемогла Грецію (3:1) та розписала мирову із Нідерландами (1:1). Цього вистачило, щоб зайняти друге місце у квартеті, яке давало змогу зіграти у поєдинку за бронзу. Там суперниками Паненки та його партнерів стали господарі-італійці. Чехословаки виграли, причому знову в серії післяматчевих пенальті (після 1:1 в основний та додатковий час), і посіли підсумкове 3 місце.

ФРН-1980
ЧЄ-1984. Старт: 0:0 із Португалією. Фініш: 3 місце у групі

Чинні чемпіони континенту насилу подолали кваліфікацію, двічі по ходу відбіркового турніру програвши Північній Ірландії. А фінальний турнір розпочали із нудних 0:0 із Португалією. Щоправда, у другому турі завдяки дублю Руді Феллера здолали збірну Румунії на чолі з Мірчею Луческу (2:1). Для виходу до півфіналу у заключному матчі групи – проти Іспанії – Бундестім цілком влаштовувала нічия. Німці на неї і грали, але на останній хвилині пропустили гол від Антоніо Маседи, і безславно залишили турнір.

ФРАНЦІЯ-1984
ЧЄ-1988. Не вийшли до фінального турніру, посівши 3 місце у відбірковій групі

Французи провалили кваліфікацію – лише одна перемога у восьми матчах (при трьох поразках) та лише третє місце у відбірковій групі – позаду СРСР та Східної Німеччини. Крім того, у розпал відбірного циклу оголосив про завершення ігрової кар'єри лідер та капітан Les Bleus Мішель Платіні.

Доля чемпіонів. Як захищали титул переможці Євро різних років - изображение 2

НІДЕРЛАНДИ-1988
ЧЄ-1992. Старт: 1:0 із Шотландією. Фініш: півфінал

Голландці впевнено виграли свою групу, не зумівши перемогти лише збірну СНД. Та й лише тому, що датський арбітр Петер Міккельсен скасував гол Марко ван Бастена, визначивши дуже спірний офсайд. А у півфінальному протистоянні з головною сенсацією того турніру – данцями – «помаранчеві» двічі відігравали голи Генріка Ларсена, але зрештою програли у післяматчевій лотереї. Вовчий квиток витягнув ван Бастен – саме його удар став єдиним у серії, який не перетворився на гол.

ДАНІЯ-1992
ЧЄ-1996. Старт: 1:1 із Португалією. Фініш: 3-е місце у групі

Данці почали захист титулу з обнадійливої нічиєї проти Португалії. Але у другому матчі групи були за всіма статтями розгромлені симпатичною хорватською збірною, яка тоді дебютувала на Євро – 0:3. Ця поразка зрештою стала фатальною для «Данського динаміту», перегородивши скандинавам шлях у плей-офф.

НІМЕЧЧИНА-1996
ЧЄ-2000. Старт: 1:1 із Румунією. Фініш: 4 місце у групі

Збірна Німеччини, яка переживала зміну поколінь, вже не вселяла страх у суперників одним своїм виглядом. Двома роками раніше на ЧС німці з тріском програли у чвертьфіналі хорватам (0:3). А на Євро, потрапивши до «групи смерті», примудрилися на пару з Англією посісти в ній два останні місця. Заключна гра Бундестім на тому турнірі, в якій команда Еріха Ріббека отримала цілком заслужені 0:3 від Португалії, стала нижчою точкою падіння німецького футболу.

ФРАНЦІЯ-2000
ЧЄ-2004. Старт: 2:1 з Англією. Фініш: 1/4 фіналу

Французи могли втратити статус непереможної команди ще у стартовому матчі португальської кампанії, коли Англія забила «триколірним» на 4-й хвилині гри та спокійно утримувала перевагу. Але потім у справу втрутився Зінедін Зідан, який своїм дублем змінив 0:1 на 2:1. Групу Франція так і пройшла без втрат, але у плей-офф Les Bleus стали першим із трьох Голіафів, які загинули від пращі грецького Давида (0:1).

ГРЕЦІЯ-2004
ЧЄ-2008. Старт: 0:2 зі Швецією. Фініш: 4 місце у групі

Все ж таки успіх Греції Отто Рехагеля багато хто сприймав як казку. Як рідкісну подію, коли всі збіги вдало зійшлися в одній точці. Багато хто з тієї команди – Нікополідіс, Деллас, Кацураніс, Карагуніс, Харістеас – спочатку провалили відбір на ЧС-2006, пропустивши вперед Україну та Туреччину, а потім поїхали на Євро, де програли усі три матчі. Греки прагнули грати, як завжди – від оборони, на контратаках, намагаючись спіймати удачу на стандартах. Ось тільки в Австрії еллінам вже не щастило так, як чотирма роками раніше.

Доля чемпіонів. Як захищали титул переможці Євро різних років - изображение 3

ІСПАНІЯ-2008
ЧЄ-2012. Старт: 1:1 з Італією. Фініш: чемпіони

Іспанія пройшла весь турнір без жодної поразки. Лише двічі вона не змогла досягти успіху за 90 хвилин – у стартовому матчі групи з Італією (1:1) та у донецькому півфіналі з Португалією (0:0, 5:3 в серії пенальті). І в результаті стала першою і поки що єдиною збірною, яка зуміла захистити титул чемпіона Європи.

ІСПАНІЯ-2012
ЧЄ-2016. Старт: 1:0 із Чехією. Фініш: 1/8 фіналу

Дворазові чинні чемпіони континенту розпочали турнір із двох сухих перемог: над Чехією (1:0) та Туреччиною (3:0). Але в заключному матчі групи дещо нелогічно поступилися Хорватії (1:2), багато в чому «завдяки» нереалізованому Рамосом за рахунку 1:1 пенальті. Це фіаско перервало суху рекордну серію піренейців на ЧЄ, яка тривала 733 хвилини, і стало першою невдачею команди на Євро за 12 років. Але головне – вивело «Червону фурію» у плей-офф на Італію. Зіткнення двох полярних філософій цього разу завершилося на користь «Скуадри Адзурри».

ПОРТУГАЛІЯ-2016
ЧЄ-2020. Старт: 3:0 з Угорщиною. Фініш: 1/8 фіналу

«Лузітани» розпочали захист свого титулу з розгрому угорців – 3:0 (звісно, з дублем Роналду). Але ця перемога так і залишилася для них єдиною на турнірі. Після поразки від німців (2:4) та нічиєї з Францією (2:2), португальці вийшли у плей-офф з третього місця в групі, ставши найкращими серед лаки-лузерів. У 1/8 фіналу «червоно-зелені» зустрілися з бельгійцями, які й «нагородили» чемпіонів приставкою «екс», перемігши 1:0.