«Шовковський дійсно проробив солідну роботу», - блогер оцінив дії центральних захисників киян

Динамо Київ 25 Червня, 22:33 732
«Шовковський дійсно проробив солідну роботу», - блогер оцінив дії центральних захисників киян | 19-27
Блогер Михайло Смоловий відзначив прогрес у грі Дениса Попова та Максима Дячука.
Було/стало: Максим Дячук

Гра з мʼячем

Динамо вийшло з відпустки, тому про збірну #неначасі. Навіть нинішній склад без збірників виглядає потужно в масштабах УПЛ. Саме час провести ревізію. Почнемо з центральних захисників.

Почав Дячук в першій команді стрімко, отримавши 86% доступного ігрового часу в другій половині сезону 2022/2023. Повний сезон 2023/2024 вже не став таким однозначним - 55% від максимального часу на полі. А тут ще Себальйос підтягується явно не для лавки.

То, що Максим здатен предʼявити конкурентам? Певний прогрес, якщо говоримо про пасову гру.

Звісно, пасувати на рівні Матвієнка Дячук не почав, та й, мабуть, не почне, бо з цим треба народитися. Але впевнений крок вперед зроблено:

  • при зростанні загальної точності передач з 87.1% до 92.5%
  • зросли показники % Passing Contribution з 6.78% до 18.5% та хТ від 100 передач з 0.15 до 0.18 xThreat, тобто передачі стали більш конструктивними

Макс додав в точності, однак не за рахунок якихось стерильних передач десь в центрі поля на Попова. І це важливо!

Частка передач вперед впала лише на 2.3% (39.3%), однак точність того масиву цих передач зросла з 77.7% до 86%!

Більш того, Максим більше не нагадує мавпу з гранатою, коли отримує мʼяч:

  • зникли низькі втрати, що призводили до ударів по власним воротам
  • вдвічі загалом зменшилася кількість низьких втрат з 0.74/90 до 0.34/90 (раз на три матчі)
  • якщо рік тому на ньому закінчувалися 10.3% володінь команди, то в минулому сезоні лише 6.4%
  • почав менше запарюватися на чужій половині, рік тому зберігав мʼяч в 76.4% випадків, коли опинявся на чужій половині, тепер в 87.6%

Звісно, не варто забувати про певне «видужання» Динамо, як механізму. Але Дячук навіть візуально не випадав, як в дебютні півроку, адже структура просувань мʼяча залишилася сталою (втратив в кількості лише 0.3/90), однак:

  • зросла участь в ударних атаках з 3.84/90 до 5.29/90
  • зросла участь в гольових комбінаціях з 0.44/90 до 0.75/90


Гра в захисті

Захисний профіль Максима майже не зазнав суттєвих змін:

  • рік тому захищався на лінії в 29.4 метри від власних воріт, зараз на 28.4
  • рік тому лінія його захисних дій розташовувалася на відстані 13.19 метрів від загальнокомандної, зараз на 14.13 метрів нижче
  • частка високих захисних дій впала на 0.1%

В агресивності він теж особливо не додав:

  • кількість спроб відбору впродовж перших 2 секунд після втрати навіть зменшилася, що має і логічне пояснення через зменшення самих втрат
  • ну, а зростання кількості високих повернень мʼяча впродовж перших 5 секунд після втрати з 0.22/90 до 0.29/90 не настільки фантастичне

Проте є певне зростання кількості висувань в пресинг на чужій половині з 10.1/90 до 13.7/90 та загалом їх зростання по усьому полю з 19.1/90 до 20.2/90. Динамо Шовковського мало з десяток ігор, де було дійсно агресивним без мʼяча, і Максу доводилося підлаштовувалося. Однак в чистому перерахунку кількість повернень мʼяча за межами 40 метрової лінії від власних воріт впала з 0.35/90 до 0.25/90. Тож про відчутні зміни стилю на більш проактивний не йдеться.

Дивна картина в контактній боротьбі. Максима все ще складно проходити один-в-один (раніше відбирав в 77.1% спроб його обіграти, а зараз в 71.7%). Однак втратив в дуелях, як внизу (-4.9%), так і в повітрі (-4.6%). Найбільше вражає дисбаланс в повітрі:

  • у власному штрафному Максим стабільний, та другий сезон поспіль виграє лише 20% (!) повітряних дуелей (кожне пʼяте)
  • а от в чужому навпаки додав за рік на 12.9% до нинішніх 42.9%

Тож над вибором позиції треба працювати найбільше. Габарити дозволяють продавлювати суперників на стандартах біля чужих воріт. Проте у власному штрафному під час подач не вистачає хорошої стартової позиції та роботи із опонентами. 20 років - це той вік, коли ще є можливість пропрацювати щось. Більш роботи руками та ліктями через дотики, щоб відчувати розташування суперника. Більше обертань шиї, а не лише зачарований погляд на мʼяч, що летить, і ситуацію можна підрівняти.

Було/стало: Денис Попов

Гра з мʼячем

Схожий тренд на обережність, що простежується і в Дячука, у Дениса також помітно. Зʼявляється привід згадати вчергове Шовковського:

  • якщо дивитися на всі індивідуальні показники креативності (xT на 100 передач чи % Passing Contribution, наприклад), то самі по собі передачі Дениса стали менш «винахідливими» (чи хз, яке слово тут підібрати)
  • однак в підсумку Денис став брати участь у більшій кількості володінь, що завершилися ударом чи голом

Висновок? Повернення Шапаренка, адаптація Кабаєва та здорові Ярмоленко з Буяльським змогли компенсувати ставку на більшу акуратність гравців задньої лінії. Якщо ЦЗ стали менш конструктивними з мʼячем, а результативність команди зросла, то Шовковський дійсно проробив солідну роботу. Або це просто якість гравців попереду. В новому сезоні і побачимо!


Гра в захисті

Йдемо далі за списком. Люблю статистику за те, що допомагає в ситуаціях, коли око замилюється. Регулярно згадував проактивність Дениса в порівнянні з партнерами по захисту, бо звикли очі бачити постійні спроби Попова вилітати з лінії, щоб зіграти на випередження, чи блокуючи гру між лініями суперника. Дивишся гру, бачиш черговий такий епізод, і воно там десь на жорсткі диски в мозку записується. А епізоди, де Денис тримає лінію вже не так запамʼятовуються. В підсумку розмивається відчуття пропорції. Тут статистика і приходить на поміч, бо зміни в стилі гри Попова за Шовковського суттєві!

Цілком можливо, що саме перехід Попова від більшої проактивності за діда до поміркованості за Шовковського і є одним з факторів «покращення клімату в захисті». На пальцях та радарі:

  • кількість висувань Дениса на опонента (спроб інливідуального пресингу) впала ледь не вдвічі з 41.1/90 до 22.2/90
  • зокрема й на чужій половині з 24.3/90 до 13.8/90
  • суттєво скоротилася кількість спроб відбору впродовж 2 секунд після втрати з 0.20/90 до 0.11/90 (було раз на 5 ігор, тепер за на 10)

Простою мовою: без мʼяча Денис став менш агресивним та гарячковим.

Важко говорити, що % володіння киян змінився за рік суттєво чи якість спротиву на рівні УПЛ зросла:

  • однак, Попов став захищатися на 4.3 метри нижче, ніж рік тому (38 -> 33.7), тепер він захищається на 8.9 метри нижче за команду, а рік тому захищався на позначці лише на 4.58 метри нижче за команду
  • загалом частка високих захисних дій (за межами перших 40 метрів поля) впала з 43.6% до 33.1%

Звісно таке програмоване «зменшення зони відповідальності» призвело до падіння кількісних показників:

  • скоротилася кількість дуелей в захисті
  • скоротилася кількість повернень мʼяча (зокрема на чужій половині вдвічі)
  • скоротилася кількість перехоплень

Проте більша поміркованість Дениса суттєво апнула його якісні показники:

  • його й раніше було важко проходити один-в-один (вигравав 70.8% спроб), а зараз це зробити ще важче (79.4%)
  • Денис став вигравати більше дуелей в захисті (було 53.6% - стало 64.6%)
  • Денис став переконливішим на землі (+10.9%) та в повітрі (+10%)
  • Денис почав виграти на 12.5% більше повітря у власному штрафному (бонусом йде приріст на 19.6% у чужому)

Далі взагалі шок-контент: тепер в Попова менше 1 фолу (!) за 90 (!) хвилин! Тож стереотипи та затаскані кліше стосовно Дениса потребують певного апдейту. Очевидно, що такі радикальні зміни не стаються самі собою. Так само очевидно, що напруження біля воріт Динамо стало дещо меншим. Провести логічні лінії та повʼязати їх не складно.