У турнірі візьмуть участь 16 команд, які за двоколовою системою визначать чемпіона, призерів, учасників єврокубків та невдах, що залишать елітну лігу.
Майбутній чемпіонат вже відрізнятиметься від попередніх певною особливістю. До двох аутсайдерів минулого сезону, які вибули з УПЛ, – «Минаю» та «Металіста 1925» додався «Дніпро-1», що здобув право грати на євроарені, але згодом зазнав фінансового краху. Таким чином, сталося більш радикальне оновлення турніру, ніж те, що очікувалося. Теоретично, звичайно, в УПЛ 2024-2025 могли зайти відразу чотири нові колективи. Але замість кого? Замість «Оболоні», або «Вересу», які врятувалися тільки в перехідних матчах, однак, не замість «Дніпра-1» - четвертої (!) команди ліги. Ця втрата важить значно більше.
Київ плюс!
Отже, в УПЛ сезону 2024-2025 буде абсолютний дебютант – ФК «Лівий берег». Цей клуб позиціонує себе, як столичний, однак арена «Лівий берег», яка вміщує 4 700 глядачів, розташована на території однієї з громад Київщини, тобто Київської області. Там же базується і команда «Лівий берег», і там же, до речі, в новому сезоні свої домашні матчі проводитиме «Шахтар».
Відразу шість команд УПЛ будуть приймати суперників в межах Києва, або Київської області – «Динамо», «Оболонь», «Лівий берег», «Шахтар», «Колос» та «Зоря», яка нещодавно визначила стадіон «Динамо» ім. В. Лобановського своєю домашньою ареною.
Твір на тему «Де я провів літо»…
Враховуючи той факт, що наша країна перебуває в стані війни з російськими агресорами, міжсезоння, неважливо яке, - літнє, чи зимове, вже за визначенням не може бути для більшості клубів супернасиченим та різноманітним. Економія та раціоналізм перш за все – саме під таким гаслом пройшла підготовка команд УПЛ влітку 2024 року.
На зарубіжний збір вирушили всього п’ять клубів: «Шахтар», «Динамо», «Кривбас», «Рух» і «Зоря». За логікою, проводити підготовку за кордоном мали б усі учасники єврокубків від України, однак, те ж «Полісся» цього не зробило. Житомирська команда вирішила провести збір на своїй базі. Чи правильно це, покаже тільки результат двобою зі словенською «Олімпією» в кваліфікації Ліги конференцій, в першій в історії «Полісся» єврокубковій кампанії. На жаль, в першому матчі – в Любляні, житомиряни зазнали чутливої поразки – 0:2...
Готуватися в Україні залишилися 10 клубів УПЛ. Причому, і тут були нюанси. Спочатку дев’ять команд з цього списку працювали виключно на своїх базах. Урізноманітнити тренувальний процес відразу вирішила тільки «Ворскла», яка здійснила вояж до Ужгорода, де базувалася, проводила тренування і спаринги. А згодом і «Верес», який розпочав роботу в Рівному, змінив обстановку – 20 липня команда приїхала до Києва і зіграла декілька контрольних матчів.
Що стосується п’яти клубів УПЛ, які вибрали закордонну локацію, то влітку 2024 року в тренді була Словенія. В цій країні базувалися чотири вітчизняні команди: «Шахтар», «Кривбас», «Рух» і «Зоря». «Динамо» проводило збір в Австрії.
З ким поведешся…
Зрозуміло, що проводити спаринги із зарубіжними командами, тобто, перевірити свої сили в матчах із суперниками з інших чемпіонатів, зіштовхнутись з іншим стилем, набратись додаткового і такого потрібного досвіду, влітку 2024 року змогли виключно клуби УПЛ, які проводили збір за кордоном.
«Шахтар», «Динамо», «Кривбас», «Зоря» і «Рух» зіграли з клубами з 15 країн: Хорватії, Словенії, Австрії, Саудівської Аравії, Угорщини, Сербії, Туреччини, Англії, Німеччини, Данії, ПАР, Румунії, ОАЕ, Швейцарії та Азербайджану.
Як це вплине на виступ наших команд в чемпіонаті та Кубку України? Вважаю, суттєво. Гра, звичайно, покаже, однак, вже зараз можна поглянути на виступ київського «Динамо» в 3-му раунді кваліфікації Ліги чемпіонів проти «Партизана». І зводити все до слабкості сербської команді не варто – треба навчитися розуміти й поважати працю клубів УПЛ, які, попри весь жах і негатив війни, роблять максимум, аби триматися на гідному рівні. Тож побачимо, як на євроарені виступить «Кривбас», а вже скоро – він же, «Шахтар», і «Зоря» з «Рухом», стартують в УПЛ.
Підтверджені витрати клубів УПЛ в міжсезоння-2024
Клуби | Витрачено на трансфери | Дохід від трансферів |
---|---|---|
«Шахтар» | 4 млн 700 тисяч євро | 4 млн 400 тисяч євро |
«Динамо» | 3 млн 900 тисяч євро | 1 млн 500 тисяч євро |
«Полісся» | 2 млн 800 тисяч євро | - |
«Карпати» | 800 тисяч євро | - |
«Зоря» | 600 тисяч євро | - |
«Колос» | 500 тисяч євро | - |
«Кривбас» | 480 тисяч євро | - |
ЛНЗ | 380 тисяч євро | - |
«Ворскла» | 300 тисяч євро | - |
Кадри вирішують все!
Не скажу, що я такого від наших елітних клубів не очікував, однак, багато в чому вони змогли здивувати. Знову ж таки, з поправкою на те, що Україна веде кровопролитну важку війну проти російських окупантів, кадрова кампанія літа-2024 була достатньо оптимістичною. Клуби УПЛ довели, що легіонерів можна (якщо дуже захотіти…) переконати приїхати грати в чемпіонат України. Це важливо не тільки в плані підсилення та конкуренції, але в плані престижу українського футболу, показового прикладу для інших – Україна живе, бореться, змагається і намагається не опинитися в числі аутсайдерів.
Так от, дев’ять (!) клубів УПЛ з 16-ти здійснили в це міжсезоння трансфери, за які були заплачені чималі гроші, і не просто гроші, а цілком реальні суми в євро.
Якщо враховувати тільки пряму купівлю футболістів, без оренди (суми, які наші клуби платять за це, зазвичай, не оголошуються), то в лідерах за витратами – «Шахтар» (дивіться таблицю), «Динамо» та «Полісся». Слід звернути увагу й на платежі «Карпат», які не пожаліли грошей на підсилення перед своїм поверненням до УПЛ.
Зазначу, що певні суми деяким клубам, зокрема, «Шахтарю» та київському «Динамо» вдалося відбити, завдяки продажу, або оренді (в більшості випадків) окремих виконавців. Наприклад, тільки за двох гравців – Кастілло та Гочолеішвілі «гірники» повернули в свою касу 4,4 млн євро. «Динамо» за відхід Перріса, Сироти і Кендзери виручило 1,5 млн євро, а ще ж оформлена оренда Булеци в «Лехію», з чого теж надійшла якась копійка.
І ще один нюанс: всі ці клуби УПЛ активно користалися можливістю підписати вільних агентів – як на внутрішній арені, так і з закордону. Непогано підсилилися таким чином «Карпати», до яких безкоштовно приєдналися Кузик, Мельниченко та Кемкін.
Цікаво, що «Дніпро-1», хоч і знявся зі змагань, потужно вплинув на трансферний ринок УПЛ. Розпродаж, і певною мірою – просте розбирання, гравців основи дніпровської команди, відбувався дуже активно, з радістю і задоволенням. Найбільшу вигоду з цього отримали – «Динамо», «Полісся» і «Карпати».
1 тур
03.08.2024
- «Верес» - «Карпати» 15:30
- «Кривбас» - «Чорноморець» 18:00
04.08.2024
- ЛНЗ - Лівий берег 13:00
- «Оболонь» - «Колос» 15:30
- «Ворскла» - «Шахтар» 15:30
- «Зоря» - «Інгулець» 18:00
Перенесені матчі
- «Олександрія» - «Динамо»
- «Рух» - «Полісся»
Базова дата останнього, 30-го, туру — 24 травня 2025 року. Перша частина змагань завершиться матчами 17-го туру 14 грудня, а друга розпочнеться поєдинками 18-го туру 22 лютого 2025 року.
Прогноз
Таким чином, ось, що ми маємо. З арени УПЛ зникла топ-команда – «Дніпро-1». Святе місце, як відомо, порожнім не буває. Зрозуміло, що потенціально бронзовий п’єдестал активно намагатимуться застовбичити за собою амбіційні «Кривбас» та «Полісся». Варто звернути увагу й на «Карпати», «Рух» та «Зорю».
Причому, певні сумніви все-таки є щодо успішності виступу в сезоні 2024-2025 «Полісся» і «Карпат». Проблема у них – тренерська. Незрозуміло, які аргументи були на користь призначення головними тренерами Імада Ашура («Полісся») та Владислава Лупашка («Карпати»). Тому, перевага в цьому плані, вважаю, буде на боці більш стабільних і послідовних «Руху» і «Зорі», ну і, безумовно, «Кривбасу».
Боротьба за золото знову буде точитися між «Шахтарем» і «Динамо». На користь цього свідчать як тренерські, так і кадрові рішення грандів. «Гірники» все більше роблять ставку на бразильців, поступово повертаючись до своєї довоєнної практики. Вирізняється, звичайно, їхнє підписання хорвата Франьїча та тунісця Грама, однак, вони не є визначальними. «Шахтар» готується до продажу Судакова, можливо – і Артема Бондаренка, і активно адаптує бразильських новачків у систему гри Маріно Пушича.
«Динамо», чесно кажучи, вразило значним і якісним підсиленням, акцент в якому в основному був зроблений на талановитих українцях – Піхальонку (це, на мою думку, взагалі – трансфер номер один!), Брагару, Рубчинському, розбавивши цей процес підписанням колумбійського захисника Браяна Себальоса, якому наші експерти пророкують тверде місце в основному складі «біло-синіх».
Здивувати по ходу сезону 2024-2025 здатний ЛНЗ – клуб амбітний, який активно поводився на трансферному ринку (з підтвердженого – 380 тисяч витрачених євро на легіонерів), а також – «Ворскла». Полтавський клуб веде послідовну роботу по підсиленню команди, довіряє тренерському штабу і не приховує мети – завоювати єврокубкову путівку.
У чергу на виліт наразі можуть вишикуватися такі команди, як «Інгулець», «Верес» і «Лівий берег». Невпевнений я й у світлому майбутньому «Чорноморця». На жаль, одеський клуб ризикує втратою місця в УПЛ. Однак, всі ці розклади попередні, так би мовити, літнього розливу, і багато чого може змінитися по ходу сезону. Наша клуби вміють дивувати, тому неймовірна інтрига в чемпіонаті України гарантована. Подякуємо ЗСУ за можливість дивитися вітчизняний футбол, підтримуємо рідні команди, і очікуємо з нетерпінням старту сезону 2024-2025, який, до слова, повинен всебічно і якісно освітлюватися телеканалом «УПЛ ТБ»
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!