У 2019 році Філіп Клеман переграв Олександра Хацкевича. Тепер черга Олександра Шовковського вибивати бельгійця

Динамо Київ 6 Серпня, 18:24 260
У 2019 році Філіп Клеман переграв Олександра Хацкевича. Тепер черга Олександра Шовковського вибивати бельгійця | 19-27
50-річний Філіп Клеман - один із найпрогресивніших тренерів Бельгії ось вже рік, як підкорює Шотландію на чолі «Рейнджерса».

За шість років тренерської кар'єри бельгійський фахівець став тричі чемпіоном Бельгії: один із «Генком» (2018/2019), два - із «Брюгге» (2019/2020, 2020/2021) і володарем одного Суперкубка Бельгії з «Брюгге» (2021). У січні 2022 року Клемана запросили в «Монако» (Франція) в надії, що бельгієць подарує клубу чемпіонство. Але в Клемана з французьким клубом не склалося, через півтора року бельгійця звільнили (червень 2023). Довго без роботи тренер не прохолоджувався. Вже у жовтні 2023 року Клеман очолив шотландський «Рейнджерс». Судячи з того, що кілька днів тому клуб продовжив угоду з Клеманом, його робота повністю влаштовує керівництво «плюшевих ведмедиків».

Стиль футболу Філіпа Клемана трохи схожий на підхід його німецьких та бельгійських колег. Але Клеман все-таки має деяку оригінальність. Для Клемана важливі пресинг і володіння. Його футболісти швидко перебудовуються, постійно атакують. Велику увагу Клеман приділяє завершенню епізодів. Дальні удари - зброя Клемана, якою часто користуються його гравці.

Клеман-футболіст – прорвався в «Генк», провалився в АПЛ, виблискував у «Брюгге

Клеман може похвалитися цілком успішною кар'єрою гравця. Філіп не посів почесне місце серед зірок європейського футболу, але на стику двох століть вважався одним із найсильніших захисників у рідній Бельгії.

У 16 років Філіп підписав свій перший професійний контракт із клубом, у якому виріс («Беєрсхот»). Проте зіграти за основну команду у Філіпа вийшло лише через два роки. У 21 рік Клеман став гравцем «Генка», де провів три сезони. У сезоні 1997/1998 «Генку» не вдалося виграти чемпіонський титул у свого вічного суперника «Брюгге», посівши другу сходинку в чемпіонаті. Але Кубок Бельгії в цьому сезоні «магістри» у «чорно-синіх» виграли. Одним з основних героїв тріумфу був саме Філіп Клеман.

У 2019 році Філіп Клеман переграв Олександра Хацкевича. Тепер черга Олександра Шовковського вибивати бельгійця - изображение 1

У 24 роки бельгійський футболіст підписав контракт із «Ковентрі Сіті» (АПЛ). Але в АПЛ Клеману не пощастило. За весь сезон лише 12 матчів у всіх турнірах і повернення додому.

Влітку 1999 року захисник підписав контракт із «Брюгге», де провів свої найкращі роки футболіста. За десять років у складі «чорно-синіх» Клеман двічі святкував чемпіонство Бельгії, завоював три Кубки Бельгії та чотири Суперкубки.

У 35 років Філіп вирушив до свого рідного клубу «Беєрсхот» красиво завершити ігрову кар'єру. Через два роки захисник повісив бутси на цвях.

Клеман-тренер – рятував та йшов на підвищення

Клеман-футболіст виділявся високим футбольним інтелектом, читанням гри, баченням поля і вибором правильної позиції. Не дивно, що «Брюгге» давно стежив за Філіпом і швидко залучив його до тренерської роботи в молодіжній команді та скаутському відділі. Через рік молодий Клеман став асистентом головного тренера «Брюгге». П'ять років молодий фахівець навчався і набирався досвіду. У 2017 році Клеман спробував свої сили вже як головний тренер - очолив «Васланд-Беверен», який тягнувся внизу турнірної таблиці чемпіонату Бельгії. Клеману знадобилося всього 20 турів, щоб потопаюча команда перетворилася і склала конкуренцію топ-клубам чемпіонату.

Такий поворот подій привернув увагу до молодого тренера. Так вийшло, що «Генк», який рідко поступався топ-позиціями в чемпіонаті Бельгії, восени 2017 року невблаганно наближався до зони вильоту. «Магістри» доклали максимум зусиль і вирвали у «Васланда» тренера, який на їхню думку міг повернути команду на перші позиції. Їх не збентежив той факт, що Клеман самостійно працював лише шість місяців. Надії «магістрів» виправдалися. У сезоні 2017/2018 «Генк» вирвав путівку в Лігу Європи. А наступного сезону Філіп Клеман приніс «магістрам» довгоочікуване чемпіонство і став найкращим тренером країни в сезоні 2018/2019.

«Динамо» Київ проти «Брюгге» з Клеманом – як це було

Після такого запаморочливого старту тренерської кар'єри Клемана чекали багато клубів. Філіп обрав клуб, у якому провів свої найкращі роки гравця - «Брюгге». З Клеманом «чорно-сині» завоювали два чемпіонства Ліги Жюпіле. У цей час Клеман заявив про себе, як про прогресивного тренера і на європейській арені.

У серпні 2019 року «Брюгге» зустрічався з київським «Динамо» (третій кваліфікаційний раунд). Перше протистояння Олександра Хацкевича і Філіпа Клемана завершилося перемогою «Брюгге». Єдиний гол у ворота Дениса Бойка залетів після одинадцятиметрового від Ванакена. Перевага була на боці «Брюгге». «Чорно-сині» тиснули, кияни виходили з оборони рідко. Удари Караваєва та Бєсєдіна не принесли бажаного результату.

До другої гри Хацкевич і футболісти підготувалися краще. Вже на п'ятій хвилині Буяльський відкрив рахунок після прострільної передачі Віталія Миколенка. На 38-й хвилині «Брюгге» відповів. Другий тайм розпочався на користь «Динамо». Удар Вербича, штанга, добивання Шепелєва. Напруга наростала. Киянам необхідна була тільки перемога.

До 82-ї хвилини «Брюгге» і «Динамо» отримали по червоній картці. Але відсутність гравців не помічалася. Обидві команди рвалися вперед, забувши про тактику. На 88-й хвилині «чорно-сині» зрівняли рахунок, а на 90+3 відзначилися автоголом. Але киянам не вдалося вирвати перемогу. Через дві хвилини (90+5) Бойко виймав м'яч від Лоїса Опенди із сітки воріт. Таким чином Клеману вдалося вибити київське «Динамо» з Ліги чемпіонів у 2019 році.

Далі Клеман пройшов «ЛАСК» та «Галатасарай», але був зупинений «Реалом» і ПСЖ. Проте, роботу Клемана оцінили європейські ЗМІ. Клеман почув хвалебні відгуки навіть від Гвардіоли.

У 2021 році «Брюгге» звільнив Філіпа Клемана. У січні 2022 року бельгієць очолив французький «Монако». У жовтні 2023 року Клеман прийшов рятувати «Рейнджерс». Поки що в тренера виходить.

Руслан Малиновський і Леонардо Троссард виблискували у Клемана

Команди Клемана грають в атакувальний футбол. У Клемана завжди є лідер, який веде футболістів вперед. Таку роль виконує зазвичай атакувальний півзахисник, який як вільний художник може з'явитися в будь-якій зоні, від опорної до штрафного суперника. До речі, таку функцію в Клемана виконував Руслан Малиновський у «Генку». Саме у Клемана Руслан отримав роль ключового гравця. На рахунку нашого футболіста 19 забитих м'ячів і 18 асистів (71 матч) під керівництвом бельгійського тренера. За той час, що Клеман очолював «Генк», Малиновський став третім футболістом команди за системою гол+пас.

У 2019 році Філіп Клеман переграв Олександра Хацкевича. Тепер черга Олександра Шовковського вибивати бельгійця - изображение 2

Для Клемана дуже важливо, щоб нападник міг у будь-який момент завершити гольовий момент ударом по воротах суперника. Тому в кожній команді, де Клеман працює, він знаходить форварда, що володіє високою швидкістю. Як було сказано вище, Клеман любить дальні удари. Чим частіше футболісти б'ють у бік воріт, тим більша ймовірність забити гол.

У своїй тактиці Клеман віддає одну з головних ролей вінгерам, які іноді атакують у штрафному суперників частіше, ніж номінальні форварди. Найбільше у Клемана атакують лівим флангом. Одним із відкриттів Клемана на такій позиції є Леонардо Троссард, який від клеманівського «Генка» дістався до англійського «Арсеналу».

Велику увагу Клеман приділяє й обороні. У всіх командах, де працював бельгієць, у захисті відпрацьовують практично всі футболісти. Навіть атакувальні гравці за матч зазвичай здійснюють три-чотири оборонні дії. Клеман не любить хаосу. Тому кожен захисник на полі чітко знає, кого із суперників він має прикривати. Звісно, помилки бувають. Якщо команди Клемана грають проти Мбаппе, Вінісіуса чи Кейна - це призводить до розгромного рахунку. Але в матчах із командами нижчими за рівень «Реала» чи «Манчестер Сіті» захист Клемана - стіна.

У Клемана є тільки план А

Клеман завжди дуже ретельно аналізує свого суперника й готує футболістів до протистояння. Але є один нюанс. У Клемана практично ніколи не буває плану Б. Бельгієць не може впливати на хід гри. Якщо щось йде не так, заміни, які продумані тренером до матчу, ніяк не змінюють ситуацію. Тобто, Клеман не вміє швидко підлаштовуватися під суперника, вірить у план А і часто програє саме через такі моменти.

У 2019 році Філіп Клеман переграв Олександра Хацкевича. Тепер черга Олександра Шовковського вибивати бельгійця - изображение 3

Київське «Динамо» під керівництвом Олександра Шовковського показує набагато більш атакувальний, цікавий і креативний футбол, ніж раніше. У 30-ти матчах із Шовковським кияни забили 70 голів. Є надія, що ми відповімо Клеману за 2019 рік і здобудемо перемогу над «Рейнджерс» і бельгійським тренером.

Фото - Getty Images/Global Images Ukraine