Вальдас Іванаускас увійшов в історію українського футболу як гравець, що забив перший м’яч у ворота нашої збірної у відбірних турнірах чемпіонатів Європи. Сьомого вересня 1994 року на той час нападник Гамбурга і збірної Литви втік від двох українських захисників і пробив повз воротаря Тяпушкіна. Згодом Вальдас зробив гольову передачу на Скарбалюса і гості перемогли – 2:0.
За кілька років Вальдас перебрався з Гамбурга до віденської Аустрії, з якою виграв кілька чемпіонатів. Встиг Іванаускас пограти й за Аустрію із Зальцбурга, яка згодом отримала назву Казино, а нині відома як Ред Булл Зальцбург. Найближчої середи Динамо зустрінеться з австрійським клубом у плей-офф Ліги чемпіонів.
– Що скажете про австрійський футбол?
– Він на підйомі. Ви бачили чемпіонат Європи. Австрійці здолали Польщу й Нідерланди, і в рівній грі поступилися Туреччині в 1/8 фіналу. Ральф Рангнік зробив класну команду. Я його добре знаю. Він змінив австрійський футбол, побудував нову систему. До речі, він працював спортивним директором Ред Булл Зальцбург. Звідти перебрався до РБ Лейпциг.
У збірній Австрії грають переважно футболісти з німецьких клубів. А там, звісно, виступають тільки дуже кваліфіковані гравці. Рівень національної команди дуже високий.
– Австрійську Бундеслігу з німецькою можна порівняти?
– Ні, там є кілька сильних команд, Штурм, Зальцбург, ЛАСК, Рапід, але до рівня Німеччини ліга не дотягує. Команди, які я перерахував, на голову вищі за решту. Ті – середняки. Зальцбург диктував моду багато років. Виграв десять чемпіонатів поспіль. Але минулого року Штурм їх обійшов. Уже цікаво. Австрійську Бундеслігу я б порівняв з бельгійським і нідерландським чемпіонатом.
– З чим пов’язаний якісний стрибок австрійських клубів? Адже Зальцбург, наприклад, постійний учасник Ліги чемпіонів.
– Коли я грав за Аустрію, то ми всіх конкурентів вбивали. Дуже сильна команда була. Потім з’явився Ред Булл. Вони почали активно працювати з молоддю. У них дуже сильні підліткові команди. U-15, 17, 19, 21. Звісно, частина гравців цих команд потрапляє в першу команду. У них дуже великі фінансові можливості. Мабуть, ви знаєте, що це один із найприбутковіших клубів світу.
– Як їм це вдається?
– Скаутська служба дуже розвинена. Селекціонери Ред Булл живуть в Бразилії, Америці, Африці. У них професіональні команди є в чемпіонатах різних країн. Я знаю, бо разом з Рангніком розпочинав цей процес. Дуже сильна система, ідеально побудована і приносить дуже великі кошти.
– Але ж Зальцбург з Лейпцигом за рівнем гри дещо різні команди.
– Бо Зальцбург – це остання зупинка перед Лейпцигом. Відбір гравців іде в кілька етапів, і австрійська команда якраз перебуває перед вершиною. З Лейпцига, наприклад, Йошко Гвардіола продають у Манчестер Сіті за 90 мільйонів, Дані Ольмо – за 55, Домініка Собослая в Ліверпуль – за 70, а взяли його із Зальцбурга за 36 мільйонів. Ерлінга Холанда взяли в Мольде за 8 мільйонів, а віддали Борусії за 20.
Влітку Зальцбург продав права Страхіні Павловіча Мілану за 18 мільйонів, Лука Сушіч перейшов у Реал Сосьєдад за 10. І так щороку. Це дуже серйозна команда. Вони заробляють на гравцях, але це можливо тому, що клуб виховує дуже якісних футболістів. Подивіться географію команд, які пасуться в Зальцбургу: Лейпциг, дортмундська Борусія, Манчестер Сіті, Лідс, Монако, Мілан тощо.
– Як знаходять таких футболістів, як Холанд?
– Їх довго ведуть. Вивчають характер футболіста, де він ходить, з ким спілкується, що їсть. Звичайно, на це йдуть чималі гроші, але майбутній прибуток того вартий.
– У парі Динамо – Зальцбург кому віддасте перевагу?
– 50 на 50. Гадаю, буде дуже рівна гра. Зальцбург, думаю, зробив висновки після минулого сезону, коли програв чемпіонат. І хоча продав кількох провідних футболістів, є ким їх замінити. Я не так, щоб особливо прискіпливо слідкую за командою, але ціль у них одна – Ліга чемпіонів і перемога в Бундеслізі. З такими амбіціями треба мати гравців високого класу. Коли команди одного рівня, то перемагає той, хто краще готовий на даний момент.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!