«Динамо» стартує у ЛЄ: тест для Шовковського та останній шанс для Шапаренка

Динамо Київ 25 Вересня, 16:03 347
«Динамо» стартує у ЛЄ: тест для Шовковського та останній шанс для Шапаренка | 19-27
З чим кияни підійшли до першого поєдинку основного етапу, якими є їхні ключові виклики та проблеми?

Сьогодні, 25 вересня, віце-чемпіон України «Динамо» проведе свій перший матч на стадії основного етапу Ліги Європи. Суперником «біло-синіх» буде «Лаціо» – команда, яка достатньо проблемно стартувала в італійській Серії А-2024/25, проте номінально є фаворитом протистояння. Хоча шанси у «Динамо» мають бути точно, хоча б тому, що на виїзді «Лаціо» поки що грає вкрай важко – зокрема, обидві поразки в чемпіонаті в рамках поточного сезону «орли» зазнали саме у чужих стінах: від «Удінезе» (1:2) та «Фіорентини» (1:2). І нехай для «Динамо» матч із римлянами буде тільки номінально домашнім (гра пройде у Гамбурзі), але ж і «Лаціо» точно не почуватиметься в Німеччині як удома.

Втім, про те, як складеться конкретна дуель між «Динамо» та «Лаціо», ми поговоримо вже постфактум, коли цей поєдинок відбудеться і по ньому можна буде робити висновки, а зараз спробуємо з'ясувати, з чим загалом підходять «біло-сині» до старту в Лізі Європи, які ключові виклики у цієї команди та які є в неї проблеми…

Тест для Олександра Шовковського

Для Олександра Шовковського нинішній сезон є першим повноцінним, у якому він керує командою у статусі головного тренера в рамках єврокубків. З тим, як 49-річний фахівець справляється із викликами у національному чемпіонаті, ми могли спостерігати у другій частині минулого сезону, а також на старті нинішнього. Здається, що там у Шовковського загалом усе під контролем і, як мінімум, поки що серйозних збоїв не виникало. Але що буде в єврокубках?

В поточному сезоні «Динамо» під керівництвом Шовковського вже провело більш ніж гідну, як за нинішніми українськими реаліями, кампанію у кваліфікації Ліги чемпіонів. Кияни в найпрестижнішому турнірі континенту зуміли пройти дві стадії, послідовно обігравши сербський «Партизан» (6:2, 3:0) та шотландський «Рейнджерс» (1:1, 2:0), а у вирішальному раунді поступилися міцному, амбітному та фінансово стабільному «Зальцбургу» (0:2, 1:1). Саме невдача у дуелі із австрійцями й забезпечила «Динамо» путівку до основного етапу Ліги Європи.

ФК Динамо. Олександр Шовковський

Завдяки жеребу у другому за престижністю єврокубку «біло-сині» цього сезону зіграють проти «Лаціо» (25 вересня), «Хоффенхайма» (3 жовтня), «Роми» (24 жовтня), «Ференцвароша» (7 листопада), «Вікторії» Пльзень (28 листопада), «Реал Сосьєдада» (12 грудня), «Галатасарая» (21 січня) та РФШ (30 січня).

Якщо попередні оцінки експертів та аналітиків з приводу того, що для виходу в плей-оф команді потрібно набрати 8-9 очок підтвердяться, то виходить, що для реалізації завдання-мінімум «Динамо» потрібно буде виграти три поєдинки, або здобути дві перемоги та пару-трійку разів зіграти внічию. Чи реально це? «На папері» достатньо реально. Щонайменше, матчі із «Ференцварошем», «Вікторією» та РФШ є для киян номінально домашніми, а тому в них і потрібно намагатися брати максимум – три перемоги.

По суті, здатність бути конкурентними в основному раунді Ліги Європи – ключовий виклик для тренерського штабу Олександра Шовковського. Цього літа керівництво «Динамо» аж здивувало тим, що на славу попрацювало на трансферному ринку, підписавши досить кваліфікованих новачків, й тепер головний тест у Лізі Європи має пройти саме Шовковський – довести, що його тренерської кваліфікації та здатності мотивувати підопічних достатньо, аби вирішувати хоча б завдання щодо виходу у плей-оф. Щось більше в нинішніх реаліях буде об'єктивно оцінюватися як серйозний успіх, а ось менше – як провал, бо навряд чи хтось із вболівальників киян готовий бачити своїх улюбленців в іграх основного етапу Ліги Європи просто у ролі статистів.

Останній шанс для Миколи Шапаренка

Микола Шапаренко є, мабуть, головним талантом «Динамо» після того, як склад цієї команди залишив Віктор Циганков. Навіть повернення Ярмоленка не змінило стан речей, адже досвідченого ветерана можна сміливо називати лідером колективу, але серйозних перспектив, враховуючи вік Андрія, із ним пов'язувати не варто, на відміну від Шапаренка…

Микола через тяжку травму коліна практично повністю пропустив сезон-2022/23, і це виявилося для нього важким викликом. Але Шапаренко впорався: він повернувся на поле, і вже минулого чемпіонату довів, що є стрижневим виконавцем для «біло-синіх», відзначившись 12 результативними діями у 22 поєдинках УПЛ. Старт цього сезону для Миколи також видався дуже успішним: на його рахунку 5 результативних дій у 5 іграх чемпіонату, а також гол та асист у 6 матчах кваліфікації Ліги чемпіонів.

Прямо зараз Шапаренко – найцінніший футболіст у складі «Динамо». Навіть якщо відволіктися від жартівливих заяв президента «біло-синіх» Ігоря Суркіса про те, що хавбек коштує 300 мільйонів євро та просто зазирнути на Transfermarkt, то стане очевидним: трансфер Миколи оцінюється у 10 мільйонів євро, ніхто інший не має в цьому аспекті вищого показника.

Але ключова проблема Шапаренка полягає в тому, що на початку жовтня він відсвяткує свій вже 26-й день народження. Чи потрібно говорити, що вік безпосередньо впливає на трансферну вартість хавбека, якщо йдеться про торги на європейському ринку із серйозними клубами? Континентальні та британські гранди з кожним роком дедалі виразніше демонструють готовність якщо й переплачувати, то за молодих гравців, за якими є перспектива. А гравців, котрі перебувають у розквіті сил, якщо й купують задорого, то виключно за умови, щоб вони приїжджали та грали прямо тут і зараз, підсилюючи колектив. Але щоб відповідати останньому критерію, навряд чи достатньо грати в українській Прем'єр-лізі, перехід звідки до будь-якої з топ-5 ліг Європи вимагатиме для гравця значного рівня психологічних та фізичних трансформацій, аби відповідати інтенсивності та тиску, що існують у цих змаганнях.

Getty Images/Global Images Ukraine. Микола Шапаренко

Так, свого часу Андрій Ярмоленко поїхав до дортмундської «Боруссії» вже практично у 28, але давайте згадувати, як склалася кар'єра українця на топ-рівні. По суті, вже за рік його продали у «Вест Хем», де екс-лідер «Динамо» отримав можливість грати в АПЛ, але лишень в одному сезоні взяв участь з «молотобійцями» у єврокубках, та й то не в Лізі чемпіонів. Тому навіть через роки можна почути безліч думок про те, що Ярмоленко міг би проявити себе значно краще у Європі, якби поїхав туди раніше...

У Шапаренка останній шанс на топовий розвиток кар'єри настає саме зараз. Хавбека «підпирає» і вік, і час, проведений в УПЛ, де він все ж таки вперся у певну стелю розвитку й прогресувати ще серйозніше навряд чи здатний. Крім того, свого роду останній шанс вигідно продати Миколу настає і для «Динамо», оскільки контракт хавбека, якщо довіряти даним Transfermarkt, діє до 30 вересня наступного року. І далеко не факт, що Шапаренко погодиться в черговий раз продовжувати трудову угоду, а не вирішить наслідувати приклад Циганкова або Трубіна, котрі раніше своїми твердими рішеннями поїхати до Європи фактично змусили босів «Динамо» та «Шахтаря» продати їх за стільки, скільки дають, а не скільки хотілося б.

Але щоб Шапаренко мав цікаві варіанти на ринку, йому важливо якісно показати себе у Лізі Європи. Чи здатний на це Микола? Звісно, оскільки саме він був одним з найкращих, якщо не сказати точніше – серед тих, хто точно не заслуговував на критику – на Євро-2024. Той виступ разом із потенційно успішною грою на основному етапі Ліги Європи, можливо, допоможуть Шапаренку переїхати до гарного клубу Європи вже у січневе трансферне вікно. А якщо ні… Втім, давайте не будемо поки що навіть оцінювати негативні варіанти.

Час для реабілітації перед вболівальниками

Після вильоту від «Зальцбурга» у плей-оф раунді кваліфікації Ліги чемпіонів Олександр Шовковський сказав більш ніж справедливу фразу: «Після невдач у минулому на міжнародній арені, думаю, ми зробили величезний крок уперед, ну а далі все тільки починається – я впевнений у цьому».

Невдачі минулих років у єврокубках справді суттєво підмочили репутацію «Динамо». У попередньому сезоні «біло-сині» взагалі не змогли пробитися до групової стадії єврокубків, де стартували відразу у Лізі конференцій. Спершу «Динамо» із проблемами пройшло грецький «Аріс» в серії пенальті (0:1, 2:1, 6:5 – за пенальті), а потім нарвалося за жеребом на «Бешикташ», змагатися із яким виявилося в принципі нездатним (2:3, 0:1).

Востаннє до цього «Динамо» грало у основному етапі єврокубків в сезоні-2022/23, коли кияни зуміли кваліфікуватися у групу Ліги Європи. Але там на українського гранда чекала тотальна катастрофа, якщо не сказати більш чесно – повна ганьба. У квартеті із «Фенербахче», «Ренном» та кіпрським АЕКом з Ларнаки «Динамо» не просто фінішувало останнім, а й зуміло набрати лишень одне очко, програвши п'ять матчів і пропустивши в них 11 м'ячів.

ФК Динамо

Саме тому слова Шовковського після вильоту від «Зальцбурга» звучали не лише логічно, а й не викликали жодного роздратування. Під керівництвом Олександра «Динамо» у поточному сезоні єврокубків справді продемонструвало здатність добиватися кращих результатів та відповідати хоча б мінімальним очікуванням уболівальників.

Однак зараз «Динамо» має вирішити ключове завдання – реабілітуватися перед своїми фанатами за численні попередні невдачі. Для цього потрібно як мінімум здобути кілька перемог на основному етапі Ліги Європи, вийти у плей-офф, а там… Там усе залежатиме від жереба та ступеню готовності кожного члена команди вичавлювати із себе значно більше, аніж горезвісні 100%.

У будь-якому разі прямо зараз приємно констатувати, що, мабуть, вперше за останні кілька років за «Динамо» перед стартом основного етапу єврокубків абсолютно не лячно. Але гравцям київської команди важливо пам'ятати, що не час спочивати на лаврах, і що відстань від любові до ненависті у вболівальників дорівнює лише одній безвольній поразці…