Клуб прихильника фашизму, грандіозні плани та Довбик як перший українець: все про «Рому» – суперника «Динамо»

Динамо Київ 24 Жовтня, 15:32 626
Клуб прихильника фашизму, грандіозні плани та Довбик як перший українець: все про «Рому» – суперника «Динамо» | 19-27
Вже вдруге з початку сезону київське Динамо зіграє з клубом зі столиці Італії, і тепер не на номінально домашньому полі в Гамбурзі, а у Вічному місті, де кожен квадратний метр просякнутий історією.

Гліб Скрипченко знайомить читачів із минулим та сьогоденням ще одного римського клубу, а Чемпіон продовжує розповідати найцікавіше про суперників українських команд на міжнародній арені.

Динамо та Рому дещо об’єднує. Обидва клуби були засновані у 1927-му році у тоталітарних державах. «Джаллороссі» були засновані Італо Фоскі – відданим прихильником Муссоліні, котрий не відрікся від «дуче» навіть у часи маріонеткової «Італійської Соціальної Республіки», повністю контрольованої Третім Райхом.

Метою об’єднання кількох столичних клубів в один під іменем міста, з вовчицею на емблемі і в жовто-червоних кольорах, було бажання нав’язати боротьбу північним грандам. Сам Муссоліні своїм ідеалом завше вважав Римську Імперію, котру жадав відродити. А ще він дуже любив спорт. Тож такий клуб мав би стати уособленням «великої держави». Єдиним клубом зі столиці, який відмовився від злиття, став Лаціо. А от із Романа, Альба-Аудаче та Фортітудо-Про-Рома постав клуб, який протистоятиме киянам.

Хоча тут варто зауважити, що навіть попри Скудетто-1942, найближчою до диктатора командою була його майже рідна Болонья. Та термін «уболівання» в класичному розумінні й тут використовувати важко.

До слова, існує стереотип, який випливає з уявлень великої кількості людей про інший клуб із Риму. Мовляв, якщо ультрас Лаціо сповідують радикально праві погляди, то ультрас Роми – ліваки, та й сама Рома – клуб, який навіть якщо і мав зв’язки з фашизмом, то точно їх перекреслив. Про Лаціо ми писали і в тексті про «орла»-антифашиста Іво Бітетті, і в представленні цього клубу. А ось по Ромі варто сказати от що.

Курва Суд складається з безлічі різних груп. Серед них дійсно є ліві, подекуди навіть комуністичні ком’юніті. Одне з найвідоміших комуняцьких угрупувань фанатів Роми – Fedayn. Нехай навіть зараз воно існує вже не в тій формі, що у давні часи.

Але є й безліч ультраправих романістів, які на крайньому дербі бажали лаціале опинитися «у вагонах, як євреї», котрі розвісили по всій столиці Італії огидні расистські «порівняння» темношкірих гравців Лаціо з шимпанзе, а ще раніше огидно жартували, що Лаціо та Наполі мають ті самі кольори, що Ізраїль.

Постійні «заклики» повторити сумнозвісний «марш на Рим» і вшанування італійської армії часів Муссоліні трапляються не лише на Курва Суд, але й на мітингах фанів «вовків» проти керівництва клубу.

Та й сам клуб не цурається на офіційних ресурсах вшановувати свого засновника Італо Фоскі та організовувати на його честь турніри. Історії та сучасність обох римських клубів – аж надто важка річ, щоб її охрестити якимсь одним словом (де хтось – тільки фашисти, а хтось – лише антифашисти), навіть якщо комусь це дуже зручно.

Ну а першочергова ціль створення Роми була виконана клубом точно не на всі 100. Якщо мова про «нав’язати боротьбу півночі», то тут без питань. Нав’язують регулярно. Але ж скудетто команда взяла лише тричі – у 1942-му, 1983-му та 2001-му. Останнє з чемпіонств для тифозі «джалороссі» було особливо пам’ятне тим, що титул був здобутий слідом за скудетто Лаціо.

З єврокубками історія теж не на рівні Ювентуса, Інтера та Мілана. У 1984-му романісти програли домашній фінал Кубка чемпіонів Ліверпулю по серії пенальті. Аж у 2022-му за Жозе Моурінью вони здобули титул переможців Ліги конференцій, ставши першою командою, яка виграла цей турнір. За рік «джалороссі» були дуже близько до тріумфу у фіналі Ліги Європи, але з Севільєю в цій справі змагатися марно. Так само фінал другого за престижністю єврокубка (але тоді Кубка УЄФА) вони програли в 1991-му, поступившись у двохматчевому фінальному протистоянні Інтеру.

Був ще в історії Роми Кубок ярмарок-1961 зі звитягою над Бірмінгем Сіті. Цей турнір називають предком Кубка УЄФА, та все ж офіційно він цією організацією таким не визнаний.

Гаразд, давайте вже до сучасності. Підозрюю, більшість читачів вона цікавить більше.

З літа 2020-го Ромою володіє американський мільярдер Ден Фрідкін. Нещодавно він купив ще й Евертон, але заспокоїв і без того напружених після звільнення Де Россі фанів, що Рома залишиться в центрі їхньої уваги. Клубом керує він із сином, тож започаткована ще батьком Дена династія продовжується його нащадком Раяном.

У центрі проєкту – побудова нового стадіону. З енної спроби. Джеймс Палотта не зумів – інші американці постараються це діло добити. Ось навіть відео нещодавньої презентації.