Український Холанд. Що потрібно знати про Артема Степанова

Збірна України 29 Листопада, 16:03 576
Український Холанд. Що потрібно знати про Артема Степанова | 19-27
Форвард юнацької збірної України 17-річний Артем Степанов дебютував за першу команду леверкузенського «Баєра».

Уродженець Волині вийшов на заміну в матчі Ліги чемпіонів проти «Зальцбурга». «Фармацевти» до того часу вже вирішили долю поєдинку та перемагали – 5:0.

Таким чином, Степанов побив декілька рекордів. Став наймолодшим українцем на рівні Ліги чемпіонів. Попередній рекорд належав Дмитру Чигринському, який зіграв на такому рівні у 18 років. Також став наймолодшим гравцем «Баєра» на рівні ЛЧ. Попередній рекорд належав нинішньому гравцю «Арсенала» Каю Хаверцу.

Травми конкурентів дали шанс Степанову

Лазарет «Баєра» заповнений. Леверкузенці через проблеми зі здоров’ям втратили багато гравців атакувальної лінії. Насамперед, мова про нігерійського нападника Віктора Боніфейса. У поточному сезоні Бундесліги він вже забив 8 голів. Це силовий нападник, який за своїм профайлом схожий на Степанова. У Хабі Алонсо залишився тільки один нападник – чех Патрік Шик.

Також поза грою перебувають вінгери – француз Мартін Тер’є та марокканець Амін Адлі. Плюс атакувальний півзахисник німець Йонас Хофманн. У останніх матчах «Баєр» навіть не може назбирати гравців на повну заявку.

Наставник команди Хабі Алонсо має кадровий голод в лінії атаки. Коли у тебе випадають три гравці атакувальної лінії, то нічого іншого не залишається, як довіряти молодим футболістам. Степанов зараз є найкращим форвардом юнацької команди. У поточному сезоні на його рахунку 10 голів за команду U-19. Минулий сезон також для Артема був результативним.

У Європі це якось простіше працює, коли основний гравець травмований, то на його місце запрошується футболіст із юнацької команди. Молодь долучається до роботи із першою командою системно. Степанов вже не один раз тренувався з основою, як і інший український легіонер леверкузенців, воротар Олександр Петренко.

Дебют Степанова за першу команду «Баєра» потрібно розцінювати, як аванс. Навряд чи він готовий бути успішним на рівні дорослого футболу. Тренер показує, що довіряє українському нападнику, вірить у нього, дає шанси. Далі все залежить виключно від самого Артема. Йому потрібно працювати ще більше, щоб дійсно закріпитися у дорослому футболі. Коли почнуть повертатися травмовані гравці, то ситуація зміниться не в кращий бік. Одна справа – аванс та вихід на заміну, коли доля поєдинку вже вирішена, а зовсім інша – вигравати конкуренцію у гравців національних збірних. Якщо говорити об’єктивно, поки Степанов слабший від Патріка Шика та Боніфейса. Вінгери Тер’є та Адлі також додадуть глибини на позиції форварда.

Коли штучно гравець потрапляє до дорослого футболу, то це може мати серйозні наслідки. Для прикладу, Тарас Михавко став основним гравцем «Динамо» у поточному сезоні не тому, що він виграв конкуренцію, а тільки через травми партнерів. Олександр Шовковський інколи взагалі не мав альтернативу парі Біловар-Михавко. Дуже схоже, що Тарас просто не витримав такого рівня та поки до нього не готовий. Бажання, не підкріплене можливостями, може мати дуже серйозний удар по психології гравця та його впевненості.

«Волинь», «Шахтар», «Баварія», «Баєр», збірна України

Артем Степанов є уродженцем Луцька. Його батько Роман також був професійним футболістом та виступав за «Волинь», «Динамо» Брест, ФК «Львів». У 2018 році завершив професійні виступи. Виступав на позиції опорного півзахисника. Особливих зірок з неба під час кар’єри не хапав.

Артем виступав за «Волинь із 2013 по 2020 роки. Після чого два роки пробув у системі «Шахтаря», а коли почалася війна, опинився у Німеччині разом із родиною. Наскільки я знаю, родина Степанових не поспішала нічого підписувати із донецьким клубом, тому після початку війни Степанов мав можливість без компенсації покинути «Шахтар». Тоді відразу троє представників «гірників» 2007 року народження, уродженців Західної України, опинилися у «Баварії». Стрільчук та Оліченко залишилися в Мюнхені, а Степанов так і не підписав контракт. У футбольних колах тоді ходили розмови, що мюнхенці підозрювали, що Артем старший за свій офіційний вік.

У Леверкузені справи Артема пішли вгору. Він відразу почав багато забивати за команду 17-річних і долучатися до команди U-19. Цього сезону грає в Юнацькій Лізі УЄФА та навіть забив гол у ворота «Мілана». З цього сезону він вже став повноправним гравцем юнацької команди. Час від часу запрошувався до тренувань із першою командою. Точно знаю, що інтерес до гравця мали італійські та англійські клуби. Але українець вирішив залишитися у Німеччині та підписав довгостроковий контракт із Леверкузеном. У Німеччині гравця опікає батько, який працює у клубі водієм.

Степанов є основним форвардом збірної України свого віку. Через це інші два нападники 2007 року – Богдан Попов та Дмитро Богданов - змушені грати на флангах. Артем брав участь у кваліфікації на Євро U-17 та у фінальній частині турніру. Спочатку працював із Володимиром Єзерським, а потім із Юрієм Морозом. На Євро нічого не показав. Дмитро Михайленко запрошував Артема у 2006 рік на селекційний збір, але не взяв на кваліфікацію.

Зараз шанси Степанова виростуть навіть, щоб поїхати на молодіжний ЧС та претендувати на молодіжну збірну за умови, якщо буде далі грати за першу команду «Баєра». Вже у наступному скликанні може претендувати на молодіжну збірну України, бо там фактично залишається один Ігор Горбач.

Справді, головною чеснотою Степанова є антропометрія. На фоні своїх одноліток він виділяється своєю кремезністю. Артем вміє користуватися габаритами, вигравати силову боротьбу. Особливо на юнацькому рівні це приносить результат. Такий собі український аналог Ерлінга Холанда, або продовження лінії Артема Довбика.

Десь можна порівняти Артема із динамівцем Матвієм Пономаренком. Завдяки природнім даним та фізичній силі він результативний на рівні одноліток. Коли вже потрібно грати проти дорослих футболістів, то силових чеснот трохи замало. Потрібно вже трохи більше, ніж хороша антропометрія. Матвій поки не може подолати цю проблему. Подивимося, як вийде в Артема на дорослому рівні.

Степанов – це класична дев’ятка. Нападник, який заточений на завершення та потребує підтримки півзахисників. Може зіграти в один дотик, на випередження, завершити. Сам по собі він не може створювати собі моменти. У дорослому футболі захисники теж мають хороші фізичні дані та антропометрію.

Головна вада Степанова – характер. У нього виникали непорозуміння із тренерами юнацьких збірних України. Гравець висловлював незадоволення замінами. Ставив себе вище за інших гравців. Все це псує атмосферу всередині команди. Не виключено, що Степанов не отримав виклик у збірну 2006 року не через футбольні якості, а особисті.

Можливо, егоїзм для нападника - хороша річ. Пригадайте того ж Златана Ібрагімовича, який теж має дуже непростий характер. Але завдяки власній харизмі досяг дуже багато чого у футболі. Відповідь на це питання дасть тільки подальша кар'єра Артема. Складний характер – це не тільки негатив. З цього також можна взяти користь.

Варто зазначити, що Україна реально може втратити Степанова у плані збірної. Зараз Німеччина спростила форму набуття громадянства. За 3-4 роки вже можна мати паспорт, а якщо мова про талановитого спортсмена, то процедура може бути швидшою. Якщо Артем далі буде швидко прогресувати, залучатися до матчів першої команди «Баєра», то вже на рівні молодіжної збірної може змінити футбольне громадянство. Можливо, збірній України варто вже зараз задуматися над цим та заграти його за першу команду, щоб потім не виникало ніяких питань.

Майбутнє Артема Степанова залежить від нього самого. Дуже важливо, щоб після виходу за першу команду у нього не пішла голова обертом та не почалася зіркова хвороба. Схильність до подібних речей у нього є. Скільки вже було прикладів, що після першого успіху молодий гравець губився. Особливо, якщо це стосується української ментальності. Перехвалювати наших футболістів дуже небезпечно. Зараз Степанову дуже важливо сконцентруватися на футболі та ставити собі наступну ціль – постійна ігрова практика на рівні першої команди «Баєра».

Сергій ТИЩЕНКО