«Шахтар» і «Динамо» врятує диво»: останні матчі року в єврокубках, проблеми з дисципліною і майбутній чемпіон України

Динамо Київ 10 Грудня, 11:33 332
«Шахтар» і «Динамо» врятує диво»: останні матчі року в єврокубках, проблеми з дисципліною і майбутній чемпіон України | 19-27
«Шахтар» і «Динамо» проведуть останні в цьому році єврокубкові матчі.

«Шахтар» прийматиме «Баварію», а лідер поточного чемпіонату складатиме іспит на міцність на полі «Реал Сосьєдада».

Обидва наші клуби опинилися у дуже скрутному турнірному становищі. Шахтарю, аби потрапити до плей-офф ЛЧ, треба брати мінімум шість очок в останніх трьох турах. У Динамо з нулем балів перспективи єврокубкової весни знайдуть обриси лише у випадку трьох перемог.

А що про це думає колишній наставник Таврії, Оболоні, Енергії, футбольний експерт Олег Федорчук?

– Олеже Вікторовичу, Шахтарю залишилося зіграти проти Баварії цього року і з Брестом та дортмундською Борусією в січні 2025-го. Треба перемагати, але як це зробити, враховуючи нестабільну гру «гірників»?

– По тому, як складається турнірна ситуація для всіх команд, то шанси на продовження боротьби в плей-офф є в більшості з них. Навіть у тих, хто на ці шанси не заслуговує. Аби розраховувати на позитивний для нас результат у грі з Баварією, мають трапитися кілька збігів. По-перше, суперник може недооцінити Шахтар. По-друге, ми маємо провести найкращу гру. По-третє, треба бути максимально готовим психологічно. Ну і рівень треба витримувати протягом усієї зустрічі, а не як в останній з ПСВ. Якщо ці чинники зійдуться, то можна розраховувати на успіх.

– Тобто, у вівторок очікуємо парад планет.

– Доводиться. Шахтар виглядає непереконливо в цьому сезоні. Пошук гри, яку хоче бачити Пушіч, продовжується. Команда нестабільна, непередбачувана, особливо в захисті. Наведені чинники свідчать, що перемога, якщо вона прийде, вважатиметься дивом.

– Українські команди дуже погано грають з німецькими. Нерідко отримують повну торбу м’ячів. У чому вони нас сильно переважають?

– Німці не дозволяють собі грати на пів сили. Вони навіть не вміють так ставитися до футболу. Ну й дисципліна в них на найвищому рівні. І легіонери, які приходять у Бундеслігу, переймають ці риси. Колись, до речі, ще в Союзі, цим відрізнялися українські команди, литовський Жальгіріс. Це й наша, українська риса. Зараз ми її втрачаємо. Тому й важко грати проти німецьких, італійських клубів.

– Баварія впевнено йде у Бундеслізі, але в Лізі чемпіонів виглядає не так переконливо. З чим це пов’язано?

– Немає запасу міцності. Плинність кадрів відбивається на впевненості в своїх силах. (У матчі з Шахтарем через травми не зіграють Нойєр, Кейн, Коман, Девіс, Гнабрі, Бауман, Мюллер, Палінья, Іто, Станішіч, Тель, – прим. Футбол 24). У Шахтаря й Динамо схожі проблеми. Обойма футболістів дуже маленька. У донеччан – 12-13 гравців, у киян – ще, мабуть, менше. Баварія провалила останній сезон, вона перебудовується і поки що не готова працювати на два фронти.

– Ще один козир на користь Шахтаря.

– Додайте сюди й те, що для Баварії в пріоритеті чемпіонат Німеччини. Тим більше, що там розуміють: Лігу чемпіонів вони можуть виграти лише теоретично.

– Пробуксовують також Реал, ПСЖ, Ювентус, Манчестер Сіті… Не можуть пристосуватися до нового формату?

– Недоліки формату наявні. Він не дуже зрозумілий. У груповому турнірі була можливість концентруватися на суперниках, вивчати їхню гру, порівнювати, цілеспрямовано готуватися. А тепер кожен раз новий противник, і його треба вивчати з нуля. Це дуже важко. Мені здається, що цей формат придумала людина, яка раніше не стикалася зі спортом. Як у політиці зараз. Приходять люди, які взагалі не з цієї сфери діяльності.

– У Шахтаря є хоча б теоретичні шанси поборотися за плей-офф. Динамо ж, здається, просто дограватиме етап в Лізі Європи.

– Так, у киян шансів практично немає. Гадаю, в клубі це розуміють. Але є два чинники, які можуть вплинути на футболістів. Перший – престиж клубу, другий – набуття досвіду, який стане в пригоді у наступній єврокампанії. У Динамо багато молодих футболістів. Як фрукт дозріває, так і гравці. Проте це дозрівання можна прискорити, якщо є можливість виступати на такому рівні, як Ліга Європи, де набувається потрібний досвід для майбутніх перемог.

– Важко не погодитися, але ж перемог хочеться й зараз.

– Можна залучати іноземних футболістів. А якщо немає на них грошей, то треба шукати внутрішні резерви. Розвивати свою школу і, ми бачимо, що щось трошки вже виходить.

– У матчах з Ференцварошем і Вікторією, на мій погляд, мали брати очки. Реал Сосьєдаду точно бій дамо.

– Треба негайно вирішувати проблеми в захисті. Навіть в останній грі чемпіонату, коли розгромили Олександрію, у суперників було три забійні моменти біля воріт Динамо. Михавко і Попов діяли ненадійно, припускалися дитячих помилок. А в півзахисті й атакувальній ланці команда виглядала більш-менш злагоджено.

– Так би й у Лізі Європи.

– Гра з Олександрією показала, що коли грати другим номером і використовувати швидкісних Ваната і Волошина, то шанси будуть і в Іспанії. У позиційних атаках Динамо виглядає не дуже впевнено, а в контратаки вибігає вправно. Плюс Піхальонок і Шапаренко вже були на лаві запасних – це гравці, націлені на атаку. Коли їх немає на полі, то й креативу бракує. Зате вийшов Михайленко. Він мені сподобався. Впевнено зіграв.

– Якщо добре шукати, то можна й у нас знайти футболістів.

– У футболі свої особливості: якщо бракує вправного гравця на якусь позицію, то рано чи пізно він знайдеться. Свого часу в Динамо Блохіна замінив Протасов, потім з’явилися Юран, Саленко, Леоненко, Ребров, Шевченко. У нас вистачає талановитих хлопців.

– Певні позиції у киян наразі просідають. Цим складом Динамо зможе втримати лідерство в чемпіонаті України, чи Шахтар, у якого склад дещо рівніший, наздожене?

– Попереду ще майже все друге коло. На даний момент я бачу перевагу в чотири очки. Це – чимало. Є ще ефект набуття майстерності. До 25 років гравець, навіть якщо він не надто ретельно над собою працює, зростатиме у футбольному плані. Візьміть того ж Калюжного. Був у системі Динамо п’ять років, а вистрілив тільки зараз. Тому треба набратися терпіння. Через рік ці футболісти додадуть по 10-15 відсотків до свого рівня.

Два роки тому мене питали про Челсі, коли він хилитався в середині турнірної таблиці Прем’єр-ліги. Відповів, що вони за кілька сезонів боротимуться за чемпіонство. Чи візьміть Олександрію. Минулого сезону вона була ніяка. Журналісти вже тренера звільняли. Але було терпіння й команда в Ротаня зараз у лідерах чемпіонату. У Русі схожа ситуація. Самобутня, цікава команда, показує інтенсивний сучасний футбол. Знахідка для нашого чемпіонату. Динамо навесні ще додасть у грі.

– Тобто перевагу в чотири очки кияни скоріше втримають, ніж втратять?

– Мені імпонують відносини, які є в динамівському колективі. Футболісти згуртовані, в них дружні стосунки. Шовковський і Гусєв бачили, як вони зростали. Це має значення, коли команда, як одне ціле, йде до мети. У Шахтарі я такого не бачу. Бразильці самі по собі, наші – окремо. Можливо, я помиляюся, але видно, що контакт між гравцями не дуже тісний. Ментальність різна – в українців, тренера, іноземців. Спільний знаменник для них знайти непросто.

У психологічному плані Динамо почувається краще в даний момент. Чемпіонат України в них у пріоритеті. На сьогодні, якби ставив на чемпіона в тоталізаторі, то обрав би варіант 60 проти 40 на користь Динамо.