Тренер Іллі Забарного заслужив на підвищення

Світовий футбол 7 Квітня, 15:48 113
Тренер Іллі Забарного заслужив на підвищення | 19-27
Наприкінці минулого сезону головний тренер «Борнмуту» Андоні Іраола продовжив контракт із клубом до літа 2026-го.

Проте вже цього літа баск може змінити клубну прописку. Подейкують, що у послугах Іраоли кровно зацікавлений «Тоттенхем», що зазнає лиха, а також «Байєр», і навіть сам «Реал».

Інтерес топ-клубів до наставника скромного англійського клубу з маленького курортного містечка на узбережжі Ла-Маншу не випадковий. Тому що Андоні Іраола не лише перетворив скромний англійський клуб на справжню грозу авторитетів, а й «став головним апологетом сучасного підходу до організації гри». Цитата – авторства не когось, а самого Гвардіоли.

За словами Пепа, «сучасний футбол – це стиль, у якому грає «Борнмут». Крім тієї команди, яку тренує Іраола, і за яку виступає наш Ілля Забарний, тренер «МанСіті» згадав ще про «Ньюкасл», «Брайтон» та «Ліверпуль». Але першим Пеп назвав саме «Борнмут».

Чим же цей недавно ще заштатний колектив заслужив таких приємних характеристик від одного з найкращих тренерів сучасності? Щоб відповісти на це питання, краще зайти здалеку. З того моменту, коли в 2023-го маловідомий іспанський тренер Андоні Іраола перебрався з непоказного «Райо Вальєкано» в ще більш непоказний «Борнмут».

***

Зараз у це складно повірити, але тоді прихід у команду закордонного тренера-ноунейма був сприйнятий майже у багнети. А все тому, що колишній тренер «вишень» Гаррі О'Ніл зумів впоратися із турнірним завданням – він утримав «Борнмут» в еліті англійського футболу. І це після того, як у матчі проти «Ліверпуля» підопічні О’Ніла «згоріли» 0:9, а чемпіонат завершили з гнітючою різницею забитих та пропущених м'ячів: -34.

Проте серед уболівальників «Борнмута» знайшлося багато прихильників футболу О’Ніла: олдскульного, тягучого, але бойового. Проте такий футбол не переконав американського боса «вишень» Білла Фоулі. І той зненацька для всіх вирішив змінити тренерський вектор, запросивши Іраолу.

На той момент Андоні тільки сперся на ноги, як тренер. Зі своїм «Райо Вальєкано» Іраола вийшов із Сегунди до Примери, а також потім дістався півфіналу Кубка Короля.

Добирався він до півфіналу Кубка Іспанії й на чолі ще скромнішого іспанського колективу – «Мірандеса».

Власне, ось і всі здобутки колишнього капітана «Атлетика» на тренерській ниві. А починав він тренувати зовсім провально: після двох місяців без перемог на чолі кіпрського АЕКа йому вказали на двері. Добре, що без роботи він довго не лишався. Підвернувся «Мірандес», а далі пішло-поїхало.

Пішло-поїхало лекалами Вальверде та Б'єлси – двох тренерів, які справили найбільш незабутнє враження на футболіста Іраолу, який переважну частину своєї кар'єри провів в «Атлетіку».

Цікаво, що футболіст Іраола починався як форвард (на дитячому рівні), а у Більбао на дорослому рівні його перекваліфікували на флангового захисника.

Свої перші кроки у футболі Андоні робив у аматорській команді «Антигуоко», за яку виступав разом з нинішнім тренером «Арсеналу» Мікелем Артетою. Примітно, що за цю ж команду, тільки в інших вікових категоріях, свого часу грали Хабі Алонсо та Аріц Адуріс. Але ще примітніше те, що дуже скромний у всіх відносинах «Антигуоко» на юніорському рівні розривав найкращі футбольні академії Іспанії.

Тому не дивно, що найкращих представників «Антигуоко» потім забирали до себе провідні клуби Ла Ліги.

Іраолі не пощастило так, як його другові Артеті: він не потрапив до «Барси». Однак він потрапив до «Атлетика», і став для клубу з Більбао прижиттєвим постаментом. Андоні провів за першу команду «атлетів» 508 матчів (четвертий результат в історії), у яких забив 38 м'ячів.

А міг би і більше матчів провести за рідний клуб, але вже у 33 роки вирішив зав'язати з футболом. І вже тоді, на фініші своєї ігроцької кар'єри, Іраола ретельно конспектував за Вальверде та Б'єлсою, намагаючись взяти від цих неординарних тренерів усе найкраще.

Якщо коротко, то головне, що від них узяв майбутній тренер «Борнмута» та апологет «сучасного футболу» – пресинг. Навіть не пресинг, а «керований хаос».

***

Власне, ідея контрольованого хаосу на футбольному полі аж ніяк не нова. Її практикували ще Рінус Міхелс та Валерій Лобановський. А Б'єлса цю теорію вивів взагалі в догму. «Якби у футбол грали лише роботи, то в такому футболі саме я завжди вигравав би» - ці знамениті слова Б'єлси його талановитий учень Іраола взяв на озброєння. І трохи видозмінив.

На те, щоб видозмінити формулу аргентинського «шаленого генія», баску довелося покласти на кін першу частину минулого сезону. Його старт на чолі «Борнмута» не задався. У перших дев'яти турах «вишні» не знали смаку перемог, а незмінний чемпіон Англії «МанСіті» не залишив від «Борнмуту» й мокрого місця – 6:1.

У жовтні того ж 2023-го всезнаючі англійські букмекери приймали ставки на першу тренерську відставку в АПЛ, і саме Іраола був претендентом номер один. Ось тоді і заворушилися прихильники олдскульного Гаррі О'Ніла. Мовляв, проміняли шило на мило.

Однак у Фоулі нерви не здали, і найпрогнозованішої відставки в сезоні не відбулося. Напевно, той Фоулі справді щось таке знає. Ну, і не дивно: адже це той самий Білл Фоулі, який з «колес» організував команду НХЛ «Вегас Голден Найтс», і вже через шість років після зародження клубу було взято Кубок Стенлі.

Вихід до єврокубків для «Борнмута» Фоулі «запланував» на 2026 рік. Це за його найсміливішими підрахунками. Однак може таке статися, що «вишні» під керівництвом нещодавнього іспанського ноунейма, якого тепер хочуть роздобути багато топ-клубів, можуть пробитися на євроарену ще раніше: вже за підсумками цього сезону.

Нинішнього сезону підопічні Іраоли нарешті зрозуміли все те, чого від них хотів тренер. У «Борнмуті» зараз справжня хімія між тренером та гравцями. Вже немає і натяку на те нерозуміння, що було на старті минулого сезону. У нинішньому сезоні Забарний і компанія поклали на лопатки «Тоттенхем», «Арсенал», «МанСіті», «МанЮнайтед», «Ньюкасл», а головного підбурювача спокою нинішньої АПЛ – «Ноттінгем Форрест» - взагалі розгромили 5:0.

І тепер уже навряд чи хтось із уболівальників «червоно-чорної» команди згадає часи Гаррі О’Ніла. Тепер у них інший кумир, котрий поставив команді цікавий, інтелектуальний футбол. «Сучасний футбол», як просто висловився Гвардіола.

Тому навряд чи варто дивуватися, якщо вже наступного сезону цей баскський скромник, який любить англійську погоду, велогонки та творчість Муракамі, опиниться вже в іншому клубі. Більш іменитому, який не поскупиться виплатити «Борнмуту» за Іраолу неустойку в десять мільйонів фунтів.