Хто винен? Топ-10 клубів, які зробили цей сезон менш цікавим

Світовий футбол 30 Квітня, 20:37 198
Хто винен? Топ-10 клубів, які зробили цей сезон менш цікавим | 19-27
Якби не вони, ми мали б куди більше пам’ятних матчів та подій.

«Баєр» провів шалений минулий сезон: набрав 90 очок у Бундеслізі, пройшов усю дистанцію чемпіонату без поразок. Однак той розіграш міг би бути ще кращім, якби не «Баварія», яка провалилася – аж 8 поразок у лізі, шалені 18 пунктів відставання від «Баєра». Тобто Леверкузен міг святкувати виграш титулу вже напочатку квітня, якщо не раніше. Це не зменшує крутості досягнення команди – але робить його менш пам’ятним, аніж воно могло б бути. «Баварія» у той рік вкрала в нас можливість спостерігати за шаленою гонкою – типу той, яка відбулася між «Ман Сіті» та «Ліверпулем» у розіграші 18/19, коли команди набрали 98 та 97 очок у чемпіонаті відповідно.

До речі, у «містян» же є взагалі історичний сезон із 100-а набраними пунктами – але більш цінною все одно вважається перемога у рік перегонів. Бо конкуренція. Саме через бажання бачити її ми вмикаємо футбол та слідкуємо за командами. І засмучуємось, коли деякі з них позбавляють нас цієї радості.

Цей текст – про головні клуби-дементори сезону. Саме через них цей сезон вийшов менш цікавим, аніж він міг би бути.

10. Атлетік

Getty Images/Global Images Ukraine

Це був чудовий рік для участі у чемпіонській гонці. Ні, справді: ми маємо тільки одну чемпіонську команду у країні, але й та сильно пробуксовувала у якийсь момент сезону. Якщо «Барселона» втратить бали у бодай одному поєдинку Ла Ліги у травні, то не набере навіть 90-а пунктів за чемпіонат. Минулого сезону у володаря титулу було 95, наприклад. «Реал» не перемагає у третині своїх матчів, «Атлетіко» набирає лише в середньому по 2 пункти за поєдинок. Тобто шанс втрутитися у гонку був. Тим паче, «Атлетік» давав бій усій топ-трійці протягом сезону – жодної поразки з різницею у 2+ голи за 5 дуелей. Він навіть лузів має стільки ж, скільки і всі лідери – 5. Плюс, має власний футбольний стиль, а у його складі вистачає талановитих виконавців. Але команда потонула у постійних мирових – аж 12 штук. Якби уникнула хоча б половини, зараз би мала лише -4 від каталонців. Не ставлю «Атлетік» вище, бо від нього і не було великих очікувань перед стартом сезону. Але все ж він повинен бути у топі: хто знає, коли наступного разу хтось у ЛЛ матиме реальну можливість втрутитися у чемпіонську гонку з топами.

9. ПСЖ

Getty Images/Global Images Ukraine

Ми вже звикли до вкрай нецікавих з точки зору боротьби за титул сезонів Ліги 1, але тут взагалі мертвий номер: через видатні виступи парижан на внутрішній арені цей ігровий рік у Франції взагалі можна ледь не скіпнути. 30-матчева серія без поразок (була перервана тільки після оформлення титулу) позбавила перегляд поєдинків «ПСЖ» сенсу. У столичних аж 5 турів з показником 4+ xG в атаці – вони регулярно возять опонентів, навіть рівних за моментами поєдинків не проводять. До того ж, команда спокійно собі дісталася до фіналу Кубка Франції, і це також крок назад з точки зору цікавості: у 3-х з 6-и останніх сезонів вона не вигравала цей трофей, у 2-х з 3-х попередніх розіграшів навіть у вирішальному матчі не брала участь. Тобто золотий дубль «ПСЖ» – це не щось прямо-таки постійне та регулярне. Однак цього сезону його, ймовірно, буде оформлено. Єдина втіха – виступ команди у Лізі чемпіонів. Там вона відривається та регулярно проводить поєдинки з високим рівнем інтриги. Тому лише на цій позиції у топі.

8. Ювентус

Getty Images/Global Images Ukraine

Від команди Мотти не очікували боротьби за титул – однак, вже говорячи заднім числом, команда могла взяти участь у гонці. Якщо «Інтер» та «Наполі» виграють усі матчі, які залишилися (а цього, ймовірно, не станеться), то наберуть усього лише по 86 очок – все ще гарний, але аж ніяк не видатний сезон. Цілком звичайний. Причому неаполітанці, починаючи з лютого, частіше втрачають бали, аніж набирають, а міланці через участь у 3-х турнірах у якийсь момент просто стали «здавати» виграшні матчі (цього року вже 3 гри у лізі, де «Інтер» вів у рахунку станом на перерву, але 3 бали у підсумку так і не набирав). В Італії зараз просто нема чемпіонської команди. Якби «Ювентус» зміг перемогти хоча б у частині з нічийних за рахунком матчів (а їх назбиралось аж 14!), то зараз міг би претендувати на трофей. Натомість змагається лише за місце у ЛЧ. За цим також цікаво слідкувати, однак думка про те, що могло б бути, не полишає. Можливо, ми б мали справжню гонку за титул між 3-ма клубами – а не піддавки між парою лідерів.

7. Баєр

У середині лютого «Баєр» та «Баварія» провели особисту зустріч у Бундеслізі – зіграли унічию (0:0), проте матч пройшов повністю під диктовку чемпіона минулого сезону. Рахунок за ударами – 15:2, за очікуваними голами перевага у більш ніж 2 повних пункти у «фармацевтів». Ця дуель стала третьою для команд у сезоні – і втретє «Баварія» не перемогла. А вже незабаром відбулося жеребкування Ліги чемпіонів, яке знову звело німецькі клуби… Тоді здавалося, що «Баєр» має всі шанси вибити «Баварію» з головного європейського турніру, а навіть якщо ні – скористатися очищеним від ЛЧ календарем та наздогнати конкурента у чемпіонаті. І що у підсумку? «Баварія» пройшла опонента із загальним рахунком 5:0, а той ще й на внутрішній арені посипався: почав стабільно губити бали у Бундеслізі, поступився у півфіналі Кубка Німеччини… Звісно, ніхто не каже і не казав перед стартом сезону, що «Баєр» повинен бути краще за «Баварію», однак, коли команда проводить настільки круту особисту зустріч, ми маємо право очікувати на… хоч щось.

6. Штутгарт

Getty Images/Global Images Ukraine

Між іншим, срібний призер німецької першості минулого сезону. Припустити, що команда здасть після успішного року, було неважко, проте що настільки – дійсно складно. Ще восени цей «Штутгарт» перемагав «Ювентус» та давав бій «Реалу» – а зараз, за декілька турів до завершення сезону, не претендує навіть на фініш у зоні Ліги конференцій. Так, «шваби» ще мають Кубок Німеччини та є фаворитами фіналу, однак навіть перемога там – це путівка лише до ЛЄ. І це у сезон, коли за місце у ЛЧ боряться, окрім інших, «Майнц», «Фрайбург», навіть «Вердер». Взагалі, 3-я та 4-а позиція ліги йдуть з одним з найгірших показників очок серед команд, які обіймали ці місця, у XXI столітті. Тобто геть уся верхівка таблиці без «Баварії» та «Баєра» – кризові колективи або нестабільні вискочки. Але «Штутгарт» не може цим скористатися. Зараз має відрізок з однією перемогою у 10-и турах… Одна з найбільш граючих команд країни позаду геть проблемних. А повинна була бути серед претендентів на ЛЧ. Тоді хоча б було, за кого вболівати у цих піддавках.

5. Тоттенхэм

Getty Images/Global Images Ukraine

Саме він, а не, наприклад, «Манчестер Юнайтед» – сусід столичних у турнірній таблиці АПЛ. Бо «шпори» провели геть нецікавий сезон. Якщо «дияволи», наприклад, хоча б інколи грали добре та генерували інфоприводи (зміна тренера, декілька гарних поєдинків проти топів), то лондонці… А що вони взагалі робили? Постійно поступалися в АПЛ (команда може фінішувати прямо над зоною вильоту), забули, що взагалі-то планували грати у найбільш привабливий футбол у країні, купляли ноунеймів влітку та взимку, робили вигляд, що Постекоглу – норм варіант (а навіщо, якщо все одно, як повідомляють ЗМІ, його доля вже вирішена?). Від минулорічної команди-свята, яка претендувала на місце у ЛЧ, не залишилося взагалі нічого. Ми всі очікували, що «Тоттенгем» буде нас розважати – а він не став. Змушував сумувати та відчувати огиду, але не робив нам весело. Справді пам’ятних матчів за його участі, може, 2-3 за цілий сезон. Якби «шпори» навіть не перемагали, але хоча б грали так, як раніше, до них не було б претензій. Але ні. Є відчуття, що столичні нас кинули.

4. Трійка новачків АПЛ

З моменту заснування АПЛ у її теперішньому вигляді кількість сезонів, коли новачки заходили до ліги та за підсумками першого ж року відправлялися назад у ЧШ, можна порахувати на пальцях однієї руки. А тут – 2 таких розіграші поспіль. І щонайменше цього року провина здебільшого на самих новачках. Наприклад, «Саутгемптон» оформив декілька змін тренерів, через що у якийсь момент кинув не тільки набирати бали, але й грати. Причому міняти тренера, який ставить позиційний футбол в атаці, на адепта гри від оборони Юрича – абсолютне безглуздя. «Лестер» покликав рятувати сезон крутого ван Ністелроя, але не подумав, що той взагалі-то ніколи не був кризовим менеджером – тому й не допоміг команді, яка потребувала саме такого. А «Іпсвіч» тренера не міняв – просто кинув того, що мав, залишивши взагалі без трансферів на вхід. По суті, команда грала багатьма футболістами, які ще 2 сезони тому виступали у Лізі 1, навіть не у Чемпіоншипі. Боротьба за виживання завжди була однією з візитівок АПЛ. Але новачки де-факто вилетіли вже у січні, тож позбавили нас класичних боїв за життя.

3. Аталанта

Getty Images/Global Images Ukraine

У Гасперіні друга найкраща команда за увесь час його роботи у клубі. Де Кетеларе, Лукман, Ретегі – це найкраща трійка атаки у Серії А, без перебільшення. Ще й усі пройшли сезон без тривалих травм. Тобто у руках тренера були взагалі всі потрібні карти – просто бери і перемагай. Але ні: «Аталанта» все одно втрачала проти значно слабших клубів. Наприклад, тільки у 2025-му не змогла перемогти «Удінезе», «Торіно», «Кальярі» та «Венецію» (усе – нічиї). Скільки втратила у цих дуелях? 8 очок. На скільки відстає від лідерів? На 7. Тобто на неучасть команди у чемпіонській гонці взагалі не вплинула нещодавня 3-матчева серія з поразок. Усе було вирішено у поєдинках з середняками та аутсайдерами, де потрібно було брати «своє». Як я вже писав вище, в Італії цього сезону нема чемпіонської команди – так само, як не було в Англії у рік тріумфу «Лестера». Ми кожного року хвалимо «Аталанту» за круту гру та бажаємо їй фінішувати якомога вище, але якщо вона навіть у такий рік та у такому своєму складі не може бодай втрутитися у гонку за титул, то навіщо це все взагалі?

2. Атлетіко

Getty Images/Global Images Ukraine

Я не можу і не буду робити вигляд, нібито «Атлетіко» проводить поганий сезон. Ні, навіть доволі якісний. Просто команда настільки поплила навесні… Восени та особливо взимку «матрасники» довели, що готові до конкуренції з найсильнішими клубами Іспанії. Добре, проти «Барселони» у кубку країни не вийшло, але титул Ла Ліги команда програла не у зустрічі з каталонцями – у матчах з «Еспаньолом», «Хетафе» та «Лас-Пальмасом». «Атлетіко» загубив бали у 6-и поєдинках з клубами другої половини таблиці, «Реал» – у 4-х, «Барса» – у 3-х. Мадридці вигравали титул Ла Ліги навіть тоді, коли у країні грали Мессі та Роналду, а цього сезону, дуже ймовірно, відстануть у таблиці навіть від найбільш кризового за останні років 10 «Реалу». Ми очікували (і не безпідставно!) на перший трофей ЛЛ для Грізманна та Альвареса – а отримали черговий рік без кубків для другого клубу столиці взагалі. Сезон був би значно кращим, вмій «Атлетіко» обігравати тих, хто слабше за нього.

1. Арсенал та Ліверпуль

Getty Images/Global Images Ukraine

Вони вкрали в нас чемпіонську гонку в АПЛ у рік провалу «Ман Сіті» – це злочин. У більшості сезонів після переїзду до Англії Пепа ми не мали інтриги у боротьбі за титул, бо «Ман Сіті» був занадто крутим. Мали місце і виключення – ті самі перегони «містян» проти банди Клоппа (98 на 97 по очках) та минулорічна заочна дуель проти «Арсенала» (підопічним Гвардіоли було необхідно виграти всі заключні 9 матчів у чемпіонаті, і вони це зробили). До речі, у рік тріумфу «Ліверпуля» також боротьби не вийшло – +18 для них від найближчого конкурента. І ось «Сіті» проводить один поганий матч за іншим на старті та вилітає з гонки. Здавалося б, ми вперше станемо свідками боротьби за титул АПЛ між двома топ-клубами, серед яких нема блакитного «Манчестера», але… «Арсенал» забагато втрачав, «Ліверпуль» не губив бали взагалі – тому ми мали різницю у 6 пунктів та матч у запасі ще до Нового року. І далі краще не стало, «каноніри» продовжили робінгудити – у підсумку назбирали 13 нічиїх за неповну дистанцію (встигнуть оформити ще парочку).

Майже увесь сезон ми жили в реальності, де боротьби за титул АПЛ взагалі нема, бо чемпіонська команда у країні лише одна і вона майже бездоганна. «Ліверпуль» здобув трофей, але спостерігати за шляхом «червоних» до нього стало нецікаво вже десь у грудні-січні. Коли найсильніша ліга світу не підвозить своєму глядачу головного, чемпіонської гонки, неможливо втекти від думки, що сезон видався не найцікавішим.