ФФУ - джерело потенційної загрози для українського футболу

Динамо Київ 15 Липня, 14:47 1324
ФФУ - джерело потенційної загрози для українського футболу | 19-27
Федерація футболу України при її нинішньому керівництві неодноразово демонструвала подвійні стандарти в оцінці дій гравців, тренерів і вболівальників двох провідних команд країни – «Динамо» і «Шахтаря». Як наслідок, це знаходить своє відображення і в ступені жорсткості застосовуваних санкцій до кожної із сторін.

Приводи нарікати на несправедливість дисциплінарних органів ФФУ у київського клубу були і раніше, проте сезон-2017/18 в цьому плані стоїть осібно. Низка трапилися на його протягом скандальних епізодів не залишає сумнівів в ангажованості чиновників Будинку футболу, регулярно демонстрували свої особливі симпатії до ФК «Шахтар».

Динамо: дві гри без глядачів

В чемпіонаті України-2017/18 «Динамо» двічі проводив домашні матчі при порожніх трибунах, тоді як максимальним покаранням для «Шахтаря» було закриття гостьового сектора.

Без глядачів кияни зіграли домашній поєдинок першого туру проти «Чорноморця» 18 липня – в покарання за заворушення на зустрічі «Динамо» – «Шахтар» (21.04.17). Тоді на НСК «Олімпійський» побилися фанати двох клубів, але винними були визнані господарі – тільки до них були застосовані санкції.

Повторно глядацької підтримки «Динамо» було позбавлено на домашній грі з «Вересом» (10 тур, 23.09.2017). Приводом послужили безлади, що мали місце на матчі за Суперкубок України між киянами та «гірниками».

На тому поєдинку, що відбувся в Одесі 15 липня, відзначилися фанати обох команд (причому вболівальники гірників примудрилися на полі побити стюарда), але покарані клуби були абсолютно по-різному.

Спочатку КДК ФФУ оштрафував гірників на 150 тис. гривень, а киян – на 200 тис. гривень плюс умовно дискваліфікував домашню арену біло-синіх на два матчі. Проте пізніше два функціонера федерації футболу – перший віце-президент Вадим Костюченко та керівник адміністрації президента ФФУ Алан Плієв – звернулись до Прем'єр-ліги з пропозицією подати апеляцію на рішення КДК.

Погодившись, УПЛ подала протест до Апеляційного комітету ФФУ. Той майже миттєво визнав неправомірним рішення КДК і повернув справу на доопрацювання. В результаті покарання «Шахтаря» зменшили до 75 тис. гривень, а «Динамо» – до 115 тис. гривень. Але при цьому дивним чином столичний клуб додатково покарали одним домашнім матчем без глядачів!

Важливо підкреслити – домашній стадіон «Динамо» дискваліфікували за матч, що проходив на нейтральному полі, де за заходи безпеки була відповідальна третя сторона!

Тодішній глава УПЛ Володимир Генінсон, виклав цю історію, відкрито заявляв, що ФФУ ввела його в оману, але остаточне рішення КДК ФФУ від того не змінилося. Ні про які розглядах по слідах інциденту, що федерація не повідомляла. Ні Костючено, ні Плієв публічних пояснень не надали.

Шахтар. Безкарний нацизм

Той же КДК, легко залишає порожні трибуни на домашніх матчах «Динамо», міг як мінімум двічі по ходу чемпіонату подібним чином покарати і «Шахтар». Проте гірники відбулися легким переляком – застосовані до них санкції дієвими не назвати навіть з натяжкою.

На виїзній зустрічі з «Зіркою» (10 тур, 23.09.2017) вболівальники «Шахтаря» настільки активно використовували піротехніку, що арбітру довелося зупинити зустріч і відвести команди в роздягальні. Крім того, вони розмістили на трибунах заборонену FARE символіку – кельтський хрест. Покаранням ж стало лише закриття сектора гірників на виїзному матчі. Причому чинності це рішення, якого довелося чекати майже місяць, вступило лише 29 жовтня, дозволивши донецьким фанам повноцінно підтримати своїх футболістів у київському протистоянні з «Динамо» (22.10.2017). Торкнулося воно куди менш важливого поєдинку в Маріуполі (05.11.2017).

14 грудня КДК ФФУ знову був змушений розбирати дії вболівальників «Шахтаря», які під час проходив в столиці матчу проти «Олімпіка» (25.11.2017) скандували нацистський гасло «Зіг Хайль, Рудольф Гесс, СС Гітлерюгенд» і показували відповідні заборонені жести. Настільки кричущі і очевидні порушення мали на увазі найжорсткіші санкції, однак гірників знову пощадили. Покарання було все тим же – закритий гостьовий сектор (цього разу у львівській зустрічі з «Карпатами» – 04.03.2018).

Іншими словами, ніщо не заважало найактивнішим і злісних порушників з числа фанів «Шахтаря» купити квитки в будь-який сектор, знову зібратися в натовп і продовжувати свою вакханалію. ЗМІ справедливо задавалися питанням: чи можуть подібні покарання у хуліганів відбити охоту до «подвигів»?

Відповідь очевидна, тим більше, що свої пронацистські погляди гірницькі вболівальники демонструють не в перший раз. Як не згадати, що ще 19 вересня 2015 року на календарному матчі «Шахтар» – «Сталь», на НТУ імені Віктора Баннікова, в секторі оранжево-чорних з'явився банер з портретом Гітлера. Він висів кілька хвилин, перш ніж був помічений стюардами і прибраний після втручання служби безпеки. Офіцер останньої зробив відповідний запис у рапорті, от тільки ні до яких скільки-небудь серйозних санкцій щодо порушників з боку ФФУ це не призвело.

Як підсумок, фани отримали чіткий сигнал – можна збиткуватися і далі, «Шахтаря» нічого не загрожує…

Обман Бернарда

Лояльність по відношенню до гірницькому клубу з боку дисциплінарних органів ФФУ виявлялася і в індивідуальних санкції.

Так, в матчі 11-го туру з «Карпатами» півзахисник «Шахтаря» Бернард цілеспрямовано нарвався на попередження, щоб «обнулитися» перед грою з «Динамо». Завдяки навмисне отриманої жовтій картці він пропустив зустріч з «Ворсклою», але вийшов «чистим» на битву з головним конкурентом.

Обман Бернарда був очевидним, але ФФУ не винесла бразильцеві ніякого покарання через те, що подібні проступки на той момент не були описані в національних Дисциплінарних правилах. Досвід УЄФА, раніше також не мав відповідного норми, але в 2010-му дисквалифицировавшего за аналогічні проступки тренера і двох футболістів «Реала», у ФФУ проігнорували. Як наслідок, один з лідерів «Шахтаря» зміг зіграти проти «Динамо».

Одна гра – за удар арбітра

Про свою заангажованість члени КДК ФФУ знову змусили говорити в грудні, коли визначали покарання для киян і гірників, «відзначилися» у матчах 19 туру – проти «Олександрії» і «Зорі» відповідно.

зокрема, захисник «Шахтаря» Ярослав Ракицький отримав дисциплінарну санкцію у вигляді трьох матчів дискваліфікації за поштовх арбітра і ненормативну лексику в його адресу, а також один матч умовно до кінця сезону-2017/18. Щоб усвідомити, наскільки «слабким» і неадекватним виглядає це покарання, досить сказати, що киянин Євген Хачеріді отримав два матчі безумовної дискваліфікації за всю ту ж ненормативну лексику на адресу арбітра зустрічі з «Олександрією».

Нехитрі арифметичні підрахунки дозволяють з'ясувати, що за вирахуванням дискваліфікації двох поєдинків «за мат» поштовх арбітра Ракицьким був оцінений усього на один матч безумовного бана.

Для контрасту варто навести приклад з іспанської Прімери. У серпні номінально кращий футболіст планети Кріштіану Роналду був відсторонений від участі відразу в п'яти іграх. Одного матчу коштувала португальцю червона картка, а чотирьох – поштовх арбітра в спину.

На агресію Фонсеки – крізь пальці

Після згаданої гри з «Зорею» головний тренер «Шахтаря» Паулу Фонсека був покараний одним матчем дискваліфікації – так само як і асистент наставника киян Олег Лужний, віддалений в Олександрії. При цьому ступінь вини обох була незрівняна – це визнавали в переважній більшості ЗМІ. Динамівець сказав щось різке судді, а потім слухняно подався на трибуни. Гірник ж в оточенні помічників і футболістів фактично ганявся за арбітром, бризкав слиною йому в обличчя і відштовхував сек'юріті, які намагалися погасити конфлікт.

Цікаво, що інші гравці і тренери «Шахтаря», наседавшие на арбітра, отримали лише умовні покарання. Виняток було зроблено лише для тренера воротарів Антоніу Феррейри, який завдав удар арбітра Бойко. Таке відчуття, в Будинку футболу вирішили, що тривала дискваліфікація Феррейри відведе від КДК всякі підозри в заангажованості…

Однобокість федерационных служб проявилася і в оперативності реакції на слова начальницького складу обох клубів. Після вже згаданого матчу з «Зорею» генеральний директор «Шахтаря» Сергій Палкін не тільки виправдовував агресію своїх тренерів і футболістів, але і сам відкрито в пресі погрожував арбітру – «парочкою аперкотів». На думку журналістів, такі слова цілком могли спричинити за собою дискваліфікацію функціонера до кінця сезону, однак Палкін, так, до речі, і не розкаявся в скоєному, відбувся лише штрафом в 100 тисяч гривень. Але найдивовижніше, що справа гендира гірників було розглянуто лише 20 лютого, тобто більше ніж через два місяці.

Зовсім інша реакція була на резонансне інтерв'ю Ігоря Суркіса, в якому голова Комітету ФФУ з питань етики і чесної гри Франческо Бублик угледів бездоказові звинувачення на адресу голови Комітету збірних Мирона Маркевича. Інтерв'ю побачило світ 27 лютого 2018 року, а вже через дві доби італієць заявив, що проаналізував сказане Суркісом, вніс куди треба свої пропозиції, і ті «вже перебувають на фінальній стадії реалізації».

Наслідки непередбачувані

Очевидно, що на появу справедливої пропорційності в діях дисциплінарних органів нинішньої ФФУ «Динамо» розраховувати не доводиться. Свідчення тому – 500 тисяч гривень штрафу і черговий домашній матч без глядачів, яким кияни відкриють чемпіонат України-2018/19. Причина – заворушення на зустрічі лідерів 19 травня, у яких, знову ж таки, відзначились вболівальники як столичного, так і донецького клубу. Тим не менш, гірники знову відбулися баном на відвідування гостьового сектора і 150 тисячами штрафу.

Якщо подібна тенденція до прийняття неадекватних санкцій органами ФФУ буде зберігатися й надалі, можна з упевненістю прогнозувати критичне підвищення рівня наелектризованості в середовищі динамівських ультрас.

Невдоволення вболівальників, регулярно підживлюваний несправедливими рішеннями відомства Андрія Павелка, виллється в кризу і підстьобне радикальних фанатів до непередбачуваних вчинків. А тоді вже масовими пікетами біля Будинку футболу історія не закінчиться.

Віктор Ружинський