Упередженість футбольних суддів: чи є вона, і як суддя повинен впливати на ставки?

Світовий футбол 5 Лютого, 22:40 1121
Упередженість футбольних суддів: чи є вона, і як суддя повинен впливати на ставки?
Результат футбольного матчу залежить від безлічі факторів, кожен з яких повинен бути розглянутий, перш ніж ви зробите ставку на цей матч.

До вашої уваги переклад статті блогу букмекерської контори Pinnacle Sports, яка присвячена упередженості суддів по відношенню до окремих команд і допоможе відповісти на питання чи повинен гравець враховувати особистість арбітра перед тим, як зробити ставку.

Фактори, що впливають на результат футбольного матчу

Результат футбольного матчу залежить від низки чинників. Серед них і особистість арбітра. Зокрема, його інтерпретація ключових подій матчу може зіграти вирішальну роль у долі окремих протистоянь.

Як і у випадку з футболістами, здібності та досвід суддів різняться, і вони також схильні робити помилки, хоч вони і вкрай рідкісні.

Таким чином, іноді виникають ситуації, коли у фанатів команди або тренерів з’являється відчуття, що їх команду судять несправедливо, а часом трапляються і скарги на те, що конкретний суддя постійно демонструє упереджене ставлення до певної команди.

Якби це дійсно мало місце, то тягло б за собою очевидні зрушення у коефіцієнтах, що виставляються на матчі за участю цих команд, коли на них призначений конкретний суддя. Але чи є у нас якісь статистичні дані, які підтверджують ці широко розповсюджені переконання?

Англійська Прем’єр-ліга користується послугами близько двадцяти арбітрів упродовж 380-и ігор сезону, проте більшість цих матчів обслуговується приблизно половиною із загальної кількості арбітрів. Впродовж сезону 2013/2014 дванадцять суддів обслуговували по двадцять і більше матчів. Тому неминуче, що команда буде зустрічатися з одним і тим же суддею на регулярній основі. Для багатьох арбітрів не рідкість упродовж усієї своєї кар’єри судити матчі певної команди більше 20 разів. Наприклад, Майк Дін почав свій шлях у Прем’єр-лізі з сезону 2000/2001 і успішно відпрацював 350 першокласних матчів.

Майк Дін проти «Арсеналу»

Дін призначався на більш ніж 30 матчів англійської Прем’єр-ліги за участю «Арсеналу», і конкретний проміжок з 2009-го по 2013-ий привів уболівальників до припущення, що Дін є вкрай «страшним» суддею для «Канонірів».

Одна перемога та п’ять нічиїх і коефіцієнт успішності в 0.23 впродовж 15 матчів – це досить красномовні показники, навіть з урахуванням високого статусу багатьох матчів, де «Арсенал» грав проти своїх суперників у боротьбі за титул. Примітка редактора: для підрахунку коефіцієнта успішності 1 нічия дорівнює 0.5 перемоги. Тобто 1 перемога і 5 нічиїх – це 3.5 (три з половиною) перемоги, що дорівнює 23% від 15 матчів.

Передбачена ймовірність результатів матчу, яку можна вирахувати, виходячи з передматчевих коефіцієнтів, пророкувала в середньому 6 перемог «Арсеналу» і 4 нічиїх в цих 15-и матчах. Тобто очікуваний коефіцієнт успішності дорівнював більше 0.5 на гру, водночас, як реально він вийшов значно нижчим – 0.23.

Якщо імітувати результати цих 15-и ігор тисячі разів, то коефіцієнт успішності у 0.23 або нижче буде зустрічатися вкрай рідко – приблизно при кожній 250-й спробі.

Тому важко важко не припустити, що надзвичайно низька для «Арсеналу» продуктивність дійсно пов’язана з роботою Майка Діна в якості рефері на цих матчах. І хоча кореляція не повинна мати на увазі причинної обумовленості, багато фанів «Арсеналу» переконані, що тут є зв’язок. Проте вони помиляються.

По-перше, вибірка складена упереджено. Вона починається саме з невдалого для «Арсеналу» відрізку. За 21 гру, яка передувала цій вибірці, починаючи з 2000 року, «каноніри» програли всього лише один матч Прем’єр-ліги з тих, які обслуговував Майк Дін.

Загалом статистика «Арсеналу» у матчах з Майком Діном в якості головного рефері нічим не примітна. Команда перемогла 15 разів і 12 зіграла внічию, у той час як за передматчевим очікуванням повинна була виграти 18 разів і зіграти внічию 8 разів. Невеликі розміри вибірки часто дають сенсаційні результати, і подібні відхилення цілком очікувані, навіть у вибірках, в яких значно більше, ніж 15 матчів.

Заголовки газет за участю «Арсеналу» і Майка Діна виникають саме через невдалу вибірку. Серії перемог або поразок виникають в дійсно випадковій послідовності.

Також шанси 1 до 250 застосовуються тільки до тих 15-и ігор. Матчі «Арсеналу», по 15 штук і більше, судив серед рефері не один тільки Майк Дін. Тому, якщо кожного з цих суддів піддати подібній імітації для обчислення успішності виступів «Арсеналу», шанси на те, що хоча б один з цих рефері покаже дуже погані для «Арсеналу» результати, дуже високі.

А якщо ми підемо далі, то побачимо, що у кожної з топ-команд англійської Прем’єр-ліги є арбітри, які багаторазово обслуговували її матчі, так що шанси на те, що при роботі одного і того ж судді одна з команд продемонструє жахливі результати, ще більше зростають. Так вийшло, що такою командою став «Арсенал».

Коротше кажучи, взаємини Майка Діна з «Арсеналом» майже напевно носять випадковий характер, і така подія рано чи пізно повинна була відбутись, враховуючи велику кількість матчів в АПЛ. І, отже, особистість Майка Діна не повинна впливати на наші ставки, коли вона і «Арсенал» зустрінуться знову.

Руйнування міфу про упередженість суддів

Щоб остаточно переконатися у тому, що рефері не демонструють упереджень або переваг по відношенню до окремих команд, ми взяли послідовності матчів, коли команда погано виступала при обслуговуванні ігр конкретним суддею, і порівняли з наступними іграми, де він знову судив. Тобто вивчили можливість того, що «чорна смуга» з цим суддею продовжиться, поза загальною статистикою.

Для цього ми взяли послідовності з 10 матчів, в яких команда виступала гірше, ніж очікувалось, якщо орієнтуватися на коефіцієнти букмекера, при роботі окремо взятого арбітра. Ми зробили це для 50 найбільш «чорних смуг» у чотирьох англійських топ-клубів – «Ліверпуля», «Челсі», «Арсеналу» та «Манчестер Юнайтед» – у період з 2000 по 2013 роки. Після цього ми вивчили результат матчу, наступного за кожною серією з 10 поганих для команди ігор, при суддівстві того ж арбітра.

Очікування, виходячи з коефіцієнтів на ці матчі, були такими, що команди в цілому повинні були перемогти у 25 з 50 ігор і 12 раз зіграти внічию, з коефіцієнтом успішності 0.62. Насправді ж команди перемогли 26 разів і 11 разів зіграли внічию в цих 50 матчах, що майже співпало з очікуваннями.

Коротше кажучи, погані результати не виходять за рамки статистики і повністю відображаються в передматчевих очікуваннях. Майже напевно послідовність з поганих виступів – це лише випадковий набір результатів, а не вплив особистості рефері, всупереч загальній думці.

Часом рефері можуть робити помилки. Однак рефері Прем’єр-ліги не є упередженими, і для гравця на футбольних ставках буде нерозумно робити ставки на результат того чи іншого матчу, ґрунтуючись на особистості судді.