І знову на слуху тема натуралізації бразильського вектора: пригадуються Едмар та Марлос, які стали українцями, а також Ісмаїлі та Тайсон, які не стали. Хтось копає глибше, до задіювання гравців іншого походження — Девича, Алієва з Мілевським, Калитвинцева, та кого завгодно. Мораєс на фоні тих гравців далеко не першопроходець і вже точно не новинка. «Мораєс хоче грати за збірну, в чому проблема?», – цей серіал був очікуваним від початкових титрів до фінальних і завершується саме так, як і очікувалося вже від пілотної серії.
Для збірної Мораєс — це ситуативне вирішення складної проблеми, але, звичайно, він не допоможе на тривалій часовій дистанції. Попри аподо «Жуніор», Мораєс — віковий форвард. Він — гравець під завдання на один цикл, за умови, що групу атаки збірної визначатимуть зіграні з Мораєсом футболісти, адже він належить до залежних нападників, половина успіхів яких — вдала взаємодія з піднощиками снарядів. Отже, у прийнятті українського громадянства цим гравцем є відразу кілька причин та аспектів. І кілька ймовірних наслідків – не лише тих, які стосуються, власне, збірної України.
Донецький Шахтар цього сезону здійснив наймасштабнішу за останні роки закупку бразильців. Як показали матчі останнього сезону, на багатьох точках у команди намічається зміна поколінь. Те, що Мораєс не підпадатиме під ліміт, відкриє шлях у основний склад одразу кільком молодим новачкам. Нема сумнівів, що для них питання ігрової практики наразі пріоритетне, а для бразильців за умови ліміту це визначальна обставина.
Звільнення підлімітного місця за рахунок гравця, який вже влився у гру команди та є одним із її лідерів, дозволить Шахтарю, який, схоже, тільки починає процес награвання та влиття в колектив 18-20-річних новачків, вивільнити місце ще для одного іноземного гравця – і, можливо, не лише для групи атаки. Це можна порівняти за складністю та тонкістю роботи з тим періодом, коли одночасно визрівали Дуглас Коста, Алекс Тейшейра та Вілліан, а також інші бразильці, що приходили в команду плюс-мінус одночасно в період розквіту багатої ери УПЛ.
Однак прецедент натуралізації під інтереси гранда та збірної — невипадковий, а Мораєс, як ми вже й говорили на початку, не перший і не останній у цьому списку. Варто придивитися до всіх цих молодих хлопців, новачків 1999-2000 років народження, яких підписав наш гранд за останній рік-півтора. Кожен із них — «породистий», зі стажем юнацьких збірних та великими амбіціями щодо європейської кар’єри. Можливо, хтось із них уже починає свій український стаж, який закінчиться конвеєрним заграванням за збірну — вже як гравця, абсолютно адаптованого до місцевого футболу, клімату, реалій.
…Все, що відбувається в українському футболі, завжди має велике відлуння як у збірних, так і в клубах. Жуніор Мораєс, який влітку змінив Динамо на Шахтар, є гравцем сталого класу та зрілого віку. Це зрозуміла, адаптована та вивчена зброя, необхідна для певних завдань. Суворо кажучи, зброя внутрішнього користування, яка максимально ефективна для локальних завдань. У нас лише починається другий етап, а у Мораєса вже 16 голів та 6 асистів тільки в чемпіонаті. Це ті цифри, які надають індульгенцію навіть на натуралізацію бразильця, якому йде 32-й рік. І підтверджують очевидне – величезну кризу амплуа центрфорварда в українському чемпіонаті, де Мораєс – єдиний класичний нападник у п’ятірці найрезультативніших гравців чемпіонату.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!