Голкіпер-ювелір, хавбек-барбер. Які «цивільні» професії обирають вітчизняні гравці?

Футбол України 3 Квітня, 18:25 1184
Голкіпер-ювелір, хавбек-барбер. Які «цивільні» професії обирають вітчизняні гравці? | 19-27
Sport Arena збирає унікальні захоплення українських футболістів – чим ще вони можуть заробити на хліб?

Раніше вважалося, що футболіст – не професія: бігай, поки молодий, а далі розпочинай трудові будні. Ще в футболі 90-х для гравців високого рівня вважалося гідним після завершення виступів тренувати дітей чи почати судити. Зараз забезпечені екс-зірки тренують в дитячих академіях хіба що для інтересу, а в арбітри беруть зовсім молодих хлопців, які й пограти-то не встигли.

А чим займаються футболісти після завершення кар’єри? Підбираємо типові та унікальні професії та підробітки вітчизняних гравців.

Як Гарі Лінекер (ведучий передачі Match of the Day на ВВС)

Нині, окрім цілком очевидної роботи тренера чи викладача-теоретика, для футболіста після завершення ігрової кар’єри є ще кілька вакансій – можна податися в агенти-діловоди, представляти інтереси менш досвідчених колег, а можна стати телевізійним коментатором чи експертом. Яскраві приклади такої, відносно нової футбольної професії – Віктор Леоненко, Олександр Головко, Вадим Євтушенко на телеканалах «Футбол» чи Сергій Нагорняк, Максим Калиниченко, Олег Венглинський на 2+2. Ще за радянських часів освоїти перо та мікрофон встигло кілька наших футболістів – наприклад, Володимир Маслаченко із селища Васильківка Дніпропетровської області. Це справжня легенда радянського телебачення!

Як Лукас Подольскі (власник кебабної у рідному місті, Кельні) чи Хосеп Гвардіола (ресторан TAST Cuina Catalana у Манчестері)

За готельно-ресторанний бізнес бралися у різні часи чимало футбольних знаменитостей. Навіть родина Валерія Лобановськогозаснувала свій заклад, присвячений Метру та «Динамо», який працював у селищі Козин Київської області. Ресторанами та їдальнями займаються й представники молодшого покоління. Колишня дружина Анатолія Тимощука Надія Навроцька повідомляла, що він став співвласником ресторану Food Park у Росії. Скажімо, Василь Кобінвідкрив неподалік Мукачевого заклад Diner & Grill – закусочну в американському стилі, Євген Селін – «Їдальню по-домашньому» в Новоайдарі (Луганщина), а Роман Зозуля – паб Gray Bird у місті Дніпро для любителів пива та спорту.

Сергій Старенький (третій зліва) зустрічає гостей у власній шашличній

Не відстає від них півзахисник ФК «Олександрія» Сергій Старенький. У рідних Нових Петрівцях, що на Київщині, він заснував заклад «Шашлик Star», де можна спробувати страви за вірменськими рецептами із спеціями, привезеними прямо із цієї кавказької країни.

– Сергію, як виникла ідея відкрити шашличну? Скільки працювали над її відкриттям?

– Ідея прийшла сама по собі: у мене була земля на батьківщині, купив 10 років тому. Друзі підказали відкрити бізнес в такому напрямку, з сім’єю вирішили: а чому б і ні? Дружина придумала назву і веде бізнес. На підготовку та відкриття витратили десь два місяці.

– Самі особисто готуєте шашлик? Можливо, є якийсь фірмовий, улюблений?

– Дуже люблю цю страву – причому, різні її види (а у нас їх готується аж 20). Але після того, як відкрили заклад, м’ясо не готую – довіряю професіоналам, а сам закинув свій мангал за гараж!

– Хто вже бував у «Шашлик Star» із футболістів, тренерів, експертів?

– Уже приїжджали хлопці з «Олександрії» та «Десни» – Валера Бондаренко, Андрій Цуріков, Женя Банада, помічник тренера Сергій Лактіонов. Приймали друзів із місцевого ФК «Діназ» – почесного президента Ярослава Москаленка, тренера Володю Бондаренка. Заїжджали в гості телевізійні експерти Вітя Вацко та Ігор Циганик – думаю, можна нам уже вести свій телевізійний футбольно-кулінарний проект!

– Це для вас бізнес чи все-таки більше для душі, для задоволення?

– Можна сказати, і бізнес, і заняття для душі. Найголовніше, щоб люди були задоволені та ситі.

Як Гаіска Мендьєта (Dj) чи Джеймс Аллан (вокаліст шотландського гурту Glasvegas)

У різні часи свої вокально-музичні таланти демонстрували динамівці – воротар Михайло Михайлов (згадаймо його пісню «Рудий соняшник», присвячену Лобановському) та форвард Сергій Коновалов (славиться як найкращий співак ветеранської команди киян). Подейкують, дозвілля музиці присвячує захисник грецького АЕКа Дмитро Чигринський – утім, про альбом чи сингли поки не чутно.

А от екс-футболіст херсонського «Кристалу» Кирило Кирик поєднує виступи за аматорську «Таврію» (Новотроїцьк) із діджеїнгом. Виступає на різних майданчиках України, Німеччини, Польщі та готує власні електронні записи. Микола Литовка – колишній воротар київського ЦСКА, збірної України з пляжного футболу та збірної В’єтнаму – у Києві заснував гурт «Сьоме небо», з яким виступає у стилі поп-рок. Динамівський вихованець Валерій Черніков, екс-півзахисник «Оболоні», ЦСКА та інших клубів України та Росії, пише музику та вірші. Його творчість – на межі стилів pop та r’n’b.

Із футболістів – у силовики

А ось це – суто наше явище. У світі відомі футболісти дуже рідко стають на службу в поліцію чи армію. А у нас сам Валерій Лобановський був полковником внутрішніх справ, таке ж звання у його колишнього підопічного Стефана Решка, який пройшов Вищу школу та Академію МВС. Анатолія Шепеля, екс-форварда київського та московського «Динамо», представляють як генерала Інтерполу.

Сандрік Мдінарадзе

Уже в наші часи можна відзначити чемпіона Європи 2009 року серед юнацьких збірних Дмитра Кушнірова. Випустившись із молодіжного складу «Динамо», він вирішив продовжити кар’єру в іншій сфері й став поліцейським патрульним поліцейським. А от колишній воротар «Десни», МФК «Миколаїв» та «Інгульця» Денис Бобров вступив на службу до французького Іноземного легіону й проходить миротворчу місію в Лівані. А Василь Новохацький, колишній півзахисник «ЦСКА-Борисфена», вінницької «Ниви» та клубів Греції й Ізраїлю, став учасником АТО.

У пошуках духовної рівноваги

Свого часу воротар збірної Аргентини Карлос Роа призупинив кар’єру і почав готуватися до кінця світу за пророкуванням релігійної течії, вірним якої був знаменитий футболіст. Після того, як у призначений час катаклізмів не сталося, Роа повернувся у гру, і завершив виступи лише через кілька років.

У нас до настільки радикальних поворотів на високому рівні не доходило, але є кілька епізодів, коли релігія перетиналася з футболом. Так, півзахисник Андрій Кирлик («Металіст», ЦСКА, «Чорноморець») отримав сан диякона і служить у храмі неподалік бази одеського клубу на Совіньйоні. Його колега за амплуа Анатолій Раденко грав за «Шахтар», московське «Торпедо» та «Волинь». Залишивши тренерську роботу в дублі донецького «Металурга», пішов у священики. Став настоятелем церкви Різдва Пресвятої Богородиці села Валер’янівка рідної Донецької області.

Владислав Чангелія займається йогою

Шукають футболісти просвітління й за межами канонічного православ’я. Так, колишній воротар «Оболоні» та «Арсеналу» Владислав Чангелія після виступів в Україні, Угорщині та Грузії переїхав жити у Відень. В Австрії грає лише для задоволення – на аматорському рівні, а займається йогою в Ведичному центрі. Вихованець «Динамо» Віктор Бєлкін, після виступів за «ЦСКА-Борисфен», «Дніпро» та клуби Ізраїлю, також займається релігійним та духовним пізнанням.

На ниві дрібної торгівлі

Легендарна історія – коли за «Чорноморець» грав американець Юджин Стариков (уродженець Одеси, який в дитинстві емігрував із родиною в США), найпопулярнішим проханням до нього було привезти звідти в Україну нову модель iPhone. Як запевняють обізнані люди, перевезенням і подальшим продажем зарубіжної техніки вітчизняні футболісти «підробляли» ще з радянських часів.

Нині є відразу кілька гравців, які продають своїм колегам бутси, щитки та інші елементи амуніції. Має попит виготовлення карток гравця із футбольних симуляторів зі вказаними ігровими параметрами та цифровим рейтингом. Є футболісти, які доповнюють свій заробіток продажем колекційних автомобільних номерів чи різних сувенірів із закордонних поїздок. Але навіть для гравців нижчих ліг це не більше, ніж дещо оплачуване хобі.

Інша справа – нерухомість. Придбання квартир та будинків у містах своєї футбольної слави з подальшою здачею в оренду – вірний і невимогливий прибуток для багатьох футболістів.

Ну вже зовсім екзотика!

Є, щоправда, оригінали. Скажімо, «вічно перший» Олександр Шовковський разом із дружиною Мариною Кутеповою став засновником ювелірного бренду SaSHo&M. Його компанія пропонує жіночі та чоловічі прикраси із золота, срібла, дорогоцінного каменю. Екс-воротар особисто бере участь у розробці та виробництві товарів.

Олександр Шовковський із Мариною Кутеповою зайнявся ювелірним брендом

А от гравець «Олександрії» Олексій Довгий взявся за «цілину» – відкрив у Харкові дві квест-кімнати – одну на тему «Пограбування музею», іншу – суто для любителів футболу. Його дружина Тетяна займається організацією туристичних поїздок – це, до речі, популярна тема для футбольних родин.

Колишній півзахисник московського «Спартака» та київського «Арсеналу» Єгор Лугачов став барбером – причому, роботу в цирульні поєднує із зйомками власного You-Tube-шоу, одночасно з обробкою бороди та зачіски інтерв’юючи своїх гостей.

Банківським працівником певний час у 90-х був легендарний динамівець Олег Кузнєцов, а Йожеф Сабо у 80-х був директором галузевого комплексу із басейном та лазнею. Півзахисник «Динамо» 40/50-х Віктор Севастьянов став художником – його пейзажі та портрети виставлялися у провідних галереях СРСР. Серед ветеранів киян радянських часів траплялися таксисти, слюсарі, перукарі. У наші часи уявити таке неможливо – надто великий розрив між оплатою роботи футболіста й представників перелічених професій. Зате політиків стало більше – у Верховній Раді побували Олег Блохін та покійний Віктор Прокопенко, лік депутатів-футболістів у місцевих органах влади більший в сотні разів.

Але все одно найпрактичнішою та найпочеснішою місією для знаменитостей футболу є відкриття власних академій та дитячо-юнацьких шкіл. Як приклад – мережа шкіл Ігоря Бєланова та Олега Блохіна, які діють в Одесі, Вінниці та інших містах України. Є своя академія у Руслана Ротаня та Романа Зозулі в місті Дніпро. Владислав Ващук розвиває мережу дитячих футбольних закладів у Київській області. А екс-півзахисник «Говерли» Дмитро Трухін взагалі відзначився у царині освітньої математики – у рідному Луцьку він керує школою усного рахунку «Соробан», яка розвиває у дітей навички ментальної арифметики.

Колінс Нгаха зі своїми юними вихованцями

…У місті Вінниця в невеличкому залі із красивим зеленим штучним покриттям гасають дітлахи, серед них – діти колишнього лідера луганської «Зорі», алчевської «Сталі» та місцевої «Ниви» Колінса Нгахи. Камерунець одружився з українкою Юлією, у них двоє дітей – Ваня та Крістіан, обидва грають у футбол і на дитячих турнірах визнаються серед найкращих. А сам Коля отримав наше громадянство, очолював аматорську команду «Світанок-Агросвіт» (Шляхова) у Вінницькій області, зараз прийняв вінницьку «Ниву» – клуб Другої ліги ПФЛ. І керує власною академією – Colins Football Academy, яка функціонує вже третій рік в обласному центрі. Нгаха – чуйний і допитливий тренер. Хоче, щоб його юні підопічні досягли в футболі навіть більше, ніж він. Віриться, що пройде трішки часу і його сини будуть грати за збірну України!