14/07/2019 18:25 185

125 років тому відбувся перший задокументований футбольний матч на території України

125 років тому, 14 липня 1894-го, відбувся перший документально зафіксований матч на етнічній українській території.

Питання появи в Україні футболу досі залишається дискусійним. На роль «колиски» претендують щонайменше три міста — Одеса, Львів та Ужгород. Складність у тому, що наша країна здобула Незалежність лише 1917 року, відновивши її 1991-го. А до 1917-го й у проміжку 1921–1991 років етнічні українські землі входили до складу різних держав (Російської та Австро-Угорської імперій, Чехословаччини, Польщі, Румунії, Угорщини, СРСР). І спорт там розвивався різними шляхами. Наразі маємо три дати, які претендують на звання точки відліку футболу в Україні…

1887 РІК, ОДЕСА

Слово «футбол» на території, яка сьогодні входить до складу України, вперше вигулькнуло 23 січня 1887 року — в статті газети «Одесскій вѣстникъ». Відповідну замітку з одного речення опубліковано на другій сторінці 21 номера популярного колись видання. Її розшукав черкаський історик Віктор Стріха, а колаж, який читач бачить перед очима, скомпонував київський фотомайстер Анатолій Кізлов.

Колаж №21 газети «Одесскій вѣстникъ» за 23.01.1887.

Ось історична публікація в повному вигляді:

Англійская игра. Въ слѣдующее воскресенье, въ 4 часа пополудни, члены мѣстной англійской колоніи устраиваютъ на площади, за Чумной горой, игру «foot-boll», въ которой примутъ участіе нѣсколько десятковъ человѣкъ.

1893 РІК, УЖГОРОД

У цілісному дослідженні «Футбол Закарпаття. Витоки» місцевий історик Михайло Рущак зазначає: «…щорічник ужгородської гімназії за 1893/94 навчальний рік містить першу згадку про знайомство з футболом молоді в Закарпатті. Довгі роки єдиним свідченням існування цієї згадки була книга Василя Федака, позаяк примірник цього щорічника не знайшовся ані в бібліотеках краю, ані в краєзнавчому музеї, ані навіть в обласному архіві. І лише в 2018 році на лист-запит автора цих рядків відгукнулися працівники Угорської національної педагогічної бібліотеки і музею в особі головного бібліотекаря Марії Бороштяні-Ракоці, а також бібліотеки реформатської єпархії в Дебрецені в особі бібліотекаря Юдіт Габорік і люб’язно надіслали скановані сторінки книги. Дійсно, на 122 сторінці надруковано шкільну програму з гімнастики для учнів 5-го класу (нагадаємо, що мова про 5-й клас гімназії, тобто про 8-й клас в сучасному розумінні школи), основним вчителем гімнастики для цього класу був Ференц Шюргер, однак зазначено, що Іштван Медрецький займався з гімназистами ігровими видами спорту і там є згадка про гру «angol rugó-labda», тобто англійський копаний м’яч, саме так називали гру в футбол в ті часи. Враховуючи, що саме Медрецький був учасником курсів в Будапешті від ужгородської гімназії, а також той факт, що саме він був класним керівником 5 класу такий перебіг подій був цілком логічним. Звісно заради справедливості слід додати, що гра у футбол згадується поряд з іншими ігровими видами спорту і жодним чином не виокремлюється. Також нема свідчень про проведення повноцінних ігор, а не лише тренувань на уроках чи після них. Новозбудований спортивний майданчик був до послуг гімназистів, а сам факт знайомства з грою, якій судилося стати найпопулярнішою в світі є беззаперечним. Проте від власне знайомства до проведення першого футбольного матчу в Ужгороді мине ще довгих 8 років».

Фрагмент щорічника ужгородської гімназії за 1893/1894 навчальний рік.

Подаємо переклад із угорської мови трьох абзаців щорічника ужгородської гімназії:

Гімнастика. 2 год. на тиждень. Вчитель: Ференц Шюргер.
Освітній навчальний матеріал: вільні, стройові вправи, практичні вправи із знаряддям, з визначним відношенням до солдатських стройових вправ.
Найкращі гімнасти класу або 30 учнів під керівництвом вчителя І. Медрецького поділені на окремі ігрові команди в попередніх класах крім того ще вправлялися в наступні ігри: «в’язень», «збий третього», «в коло», «відпочинок кола», «замкові ігри», «прикордонник», «англійський копаний м’яч».

1894 РІК, ЛЬВІВ

Про даний факт знає майже кожен вітчизняний уболівальник футболу. З української Вікіпедії дізнаємось: «У рамках Крайової виставки відбулася міжміська футбольна гра між командами, що представляли Львів (спортивно-гімнастичне товариство «Сокіл») і Краків. Це був перший в історії України документально зафіксований футбольний матч. Він розпочався 14 липня 1894 року о 17:00. Львів’яни грали у білих футболках та сірих гімнастичних штанцях, а гості — у білих футболках та синіх штанцях. Поєдинок судив професор Виробек з Кракова. На стадіоні місткістю 10000 глядачів зібралося близько 3000 людей. Гра тривала 7 хвилин — до першого забитого гола. Цей м’яч провів другокурсник учительської гімназії Володимир Хомицький, який грав на лівому боці поля. Тактики й стратегії у діях футболістів майже не було — головним завданням було проштовхнути м’яч повз воротаря у ворота. Стійками воріт служили два прапорці, ввіткнуті у землю».

Одразу виправимо неточності (на жаль, розповсюджені): по-перше, Краків представляла не збірна міста, а команда польського товариства «Сокул»; по-друге, єдиний м’яч було забито на шостій хвилині, а ім’я його автора, зваживши на національність, треба вимовляти як Влодзимеж (Влодзімєж); по-третє, відсутні підтверджені дані про кількість глядачів і час початку гри (знаємо, що спортивна програма, другим пунктом якої був футбол, стартувала о 17:30).

Якщо спробувати подати все у вигляді протоколу (рапорту), матимемо таке:

Sokół (Львів) — Sokół (Краків) — 1:0.
Львів. 14 липня 1894 року. Стадіон у Стрийському парку.
Арбітр Zygmunt Wyrobek (Краків).
Гол: Włodzimierz Chomicki (6).

Схема стадіону в Стрийському парку за 1894 рік.

Більше даних про футбол в Україні до 1900 року не знайдено. Маємо на увазі документально підтверджені відомості. Інформація про існування «Одеського британського атлетичного клубу» розходиться з реальністю: насправді товариство з такою назвою було офіційно зареєстроване 1907 року, а в одеській пресі кінця XIX ст. писали тільки про «членів місцевої англійської колонії» (див. вище), жодного разу не вживши абревіатуру ОБАК…

Володимир Баняс

Читайте першими новини про світовий футбол на каналі 1927 у Telegram
Loading...
Для того, щоб залишати коментарі, потрібно увійти на сайт або зареєструватися
| Реєстрація
Показати більше