Розслідування. Як Павелко через ФФУ дерибанив бюджетні кошти

Футбол України 15 Серпня, 20:57 1530
Розслідування. Як Павелко через ФФУ дерибанив бюджетні кошти | 19-27
Президент Української асоціації футболу (раніше – ФФУ) Андрій Павелко придумав собі амплуа футбольного функціонера, який дбає про майбутнє покоління, будує футбольні поля, вкладає кошти у розвиток дитячого спорту.

Однак, це не зовсім так. Павелко, завдяки мандату народного депутата та кріслу президента Української асоціації футболу, незаконно привласнював державні гроші.

ПАВЕЛКО ТА КОНТРОЛЬОВАНИЙ НИМ ЗАВОД «ФФУ ПРОДАКШН»


Все почалося у 2016 році, коли контрольована Павелком А.В. Федерація Футболу України (сьогодні – УАФ, – ред.) отримала від УЄФА кредит 4 мільйони євро на побудову вітчизняного заводу з виготовлення штучного покриття для футбольних полів. Завод збудували, відкрили, а згодом з бюджету ФФУ корупційним шляхом, через фірму-посередника з Об’єднаних Арабських Еміратів – S.D.T. FZE, Павелко А.В. незаконно привласнив мільйони доларів, в тому числі – кредитних коштів УЄФА, у результаті закупівлі обладнання для згадуваного заводу.

З метою незаконного заволодіння коштами федерації футболу, закупівля обладнання для заводу відбувалась через зареєстровану в ОАЕ офшорну фірму-прокладку S.D.T. FZE.

Схема полягала в наступному: закупівля обладнання для заводу мала відбутись напряму від європейських та американських постачальників, натомість за особистою вказівкою Павелка А.В., обладнання закуповувалось не на пряму, а через офшорну S.D.T. FZE із двадцятивідсотковою націнкою, яка осідала на рахунках Павелка А.В.

Через використання цієї корупційної схеми різниця, яку федерація футболу переплатила по поставкам обладнання, сировини та матеріалів, перевищила мільйон доларів.

ПАВЕЛКО ТА КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ

Павелко, обіймаючи посаду президента ФФУ (сьогодні – УАФ, – ред.), паралельно є головою бюджетного комітету ВРУ. Користуючись цим, він забезпечив виділення 270 мільйонів гривень бюджетних коштів на будівництво футбольних майданчиків у регіонах України. Ще 270 мільйонів до цієї програми мали бути залучені із місцевих бюджетів. Простіше кажучи, Павелко пролобіював замовлення для підконтрольного йому заводу на 540 мільйонів гривень бюджетних коштів.

Це – очевидний конфлікт інтересів коли, голова Федерації футболу, очолюючи бюджетний комітет, готує такий законопроект, безпосередньо бере участь у його прийнятті, а потім кошти потрапляють заводу підконтрольному особисто Павелку А.В.

Для забезпечення власного заводу підрядами за рахунок державних коштів і подальшого їх привласнення, Павелко А.В. вдався одразу до кількох незаконних схем.

Переважну частину цієї суми коштів завод Павелка А.В. отримав з державного бюджету та місцевих бюджетів за поставки штучного покриття.

При цьому, завод Павелка А.В. отримував бюджетні підряди завдяки дискримінаційній вимозі у тендерній документації. Так, у листопаді 2017-го, перед відкриттям заводу з виробництва штучного покриття, Мінрегіонбуд оприлюднив типовий проект футбольних майданчиків, яким замовників будівництва зобов’язали придбавати лише один вид покриття – траву Liga Grass Pro, що виготовлена за технологією Polytan, вітчизняного виробництва, виробленням якої займається виключно завод Павелка А.В., який і пролобіював цю вимогу.

Тобто Мінрегіонбуд, вочевидь з подачі Павелка А.В., зобов’язав державних та комунальних замовників купувати тільки продукцію заводу Павелка А.В. – «ФФУ Продакшн».

Решту, а саме 95 мільйонів гривень завод Павелка А.В. заробив безпосередньо на будівництві 66 футбольних майданчиків у м. Києві, підряди по яким отримано в порушення закону України «Про публічні закупівлі».

ПАВЕЛКО ТА ЩЕ ОДИН ЗІ СКАНДАЛІВ НАВКОЛО ДЕРЖАВНИХ ГРОШЕЙ

У 2006 році Павелко А.В. отримав від Родовід Банку кредитів на суму більше 25 млн доларів, на які він збудував у Дніпрі фешенебельний нічний клуб «Опера». Кредитні кошти так і не були повернуті Павелком А.В. державному банку.

Павелко А.В. кредит взяв і відразу перестав платити, а у 2010 році раптово продав нічний клуб фірмі під назвою ТОВ «Індастріал Білдінг Компані». Гроші Павелко А.В. банку Родовід не повернув, а нічний клуб за борги було конфісковано. На аукціоні нічний клуб продали за безцінь людям, близьким до Павелка А.В. Прізвище останнього досі фігурує у офіційних документах і саме Павелко де-факто є власником клубу, а борг державному банку Павелко так і не повернув.

Отже мала місце звичайна крадіжка, Павелко привласнив 25 мільйонів доларів та залишився фактичним власником нічного клубу, що свідчить про незаконне збагачення Павелка за рахунок коштів державного банку.

ПАВЕЛКО ТА ЙОГО ЛЮКСОВЕ ЖИТТЯ

Розмір справжніх витрат Павелка не варто шукати в його деклараціях. Але достатньо просто переглянути соціальні мережі його цивільної дружини – Катерини Чаус, з якою той проживає однією родиною з 2015 року, щоб зрозуміти куди Павелко А.В. витрачає вкрадені у держави кошти. Зокрема, сторінки в соціальних мережах Катерини Чаус переповнені фотографіями з розкішних курортів, у люксових авто та коштовних прикрас і все це – за рахунок державних коштів.

А ще – зі сторінок у соціальних мережах можна дізнатися, де живе подружжя Чаус та Павелка – в квартирі житлового комплексу Diamond Hill, вартість оренди якої становить 17 тисяч доларів на місяць, і яку Павелко в порушення вимог закону про запобігання корупції не задекларував.

Саме за рахунок коштів платників податків Павелко разом Чаус останні кілька років разом відпочивають на люксових курортах, де вартість відпочинку сягає десятків тисяч доларів за тиждень.

Додамо, що розрахунки за послуги, які отримував Павелко, в тому числі при поїздках за межі території України, в той час як Чаус знаходилась на території України, здійснювались саме з карткових рахунків, що належать його цивільній дружині.

Звичайно, Павелко не зазначав в своїх деклараціях ані цивільну дружину, ані її авто, ані її прикрас, ані шикарних вояжів придбаних за державні кошти, які зароблені Павелком на корупційних схемах.