Літнє трансферне вікно закрите і тепер можна видихнути. Часом стежити за переходами і трансферними переговорами цікавіше, ніж за подіями, які відбуваються на полі. Це літо не стало винятком: багато клубів показали справжній майстер-клас того, як потрібно працювати на ринку.
Ми вибрали п'ять команд, яким за роботу на трансферному ринку можна поставити максимальну оцінку. Вигідні угоди і відмінне посилення складу без переплат - так, менеджери деяких клубів не просто дістають гаманець і починають смітити грошима, а виважено підходять до переговорного процесу.
5. Галатасарай
Прийшли: Крістіан Люіндама (Стандард) - 5 млн євро, Жан Мішель Сері (Фулхем) - оренда за 1,5 млн євро, Маріо Леміна (Саутгемптон) - оренда за 1 млн євро, Флорін Андоне (Брайтон) - оренда за 700 тисяч євро, Емре Мор (Сельта) - оренда за 600 тисяч євро, Стівен Н'зонзі (Рома) - оренда, Радамель Фалькао (Монако), Райан Бабель (Фулхем), Джиммі Дурмаз (Тулуза), Сенер Озбайракли (Фенербахче), Адем Буюк (Малатьяспор) - усі безкоштовно.
Пішли: Фернандо (Севілья) - 4,5 млн євро, Мбайє Діаньє (Брюгге) - оренда за 3.3 млн євро, Костас Мітроглу (ПСВ) - оренда за 1.2 млн євро, Валентин Озорнвафор (Альмерія) - оренда за 200 тис. євро, Ерен Дердійок (Гозтепе), Доган Даваш (Бандірмаспор), Сінан Гюмюш (Дженоа), Мюгдат Челік (Газішехір) - усі безкоштовно.
У минулому сезоні Галатасарай зібрав всі трофеї на внутрішній арені і має намір продовжити свою переможну ходу. Про це говорить і активна трансферна діяльність на тлі Бешикташа і Фенербахче. Попри те, що всі ми звикли до дещо хаотичної діяльності турецьких клубів на трансферному ринку, цього літа Галатасарай провів досить цікаву кампанію.
Фалькао, Сері, Леміна, Нзонзі, Бабель - вражаючий список гравців, які поповнили турецький клуб. Ще більше вражає, що на ринку Галатасарай витратив...9 мільйонів євро! Все тому, що клуб домовився з вільними агентами і орендував тих, хто з різних причин не хотів перебувати в своєму попередньому клубі.
Найдорожчий трансфер Галатасарая не надто вдарив по кишені: турки викупили у Стандарда лідера власного захисту - Крістіана Люіндаму, який обійшовся всього в п'ять мільйонів євро.
Куди монументальніші зміни в півзахисті: тріо Нзонзі-Леміна-Сері можуть позаздрити клуби з топ-чемпіонатів, але таких топів зумів роздобути саме Галатасарай. А вся справа в тому, що турки вгадали найбільш вдалий момент для того, щоб орендувати настільки сильних футболістів: Нзонзі провалив перший сезон в Ромі, а Сері не захотів грати за Фулхем, який вилетів з Чемпіоншипу. Сумніватися в рівні цих гравців все одно не доводиться, нехай і останній рік був для обох не кращим. Що ж до Маріо Леміна, то тут залишається тільки здогадуватися, як габонець виявився в Туреччині на контрасті інтересу з боку Манчестер Юнайтед.
У атакуючої лінії прийшов безкоштовно Радамель Фалькао, і він точно стане однією з головних зірок ліги. Якщо ж не буде виходити, завжди буде на підміні стабільний румунський форвард - Флорін Андоне, який пограв в ЛаЛізі і АПЛ. В плюс можна записати і підписання конкурентів для Софіана Фегулі - Джиммі Дурмаза і Емре Мора.
З мінусів можна лише відзначити розмін Мітроглу на Андоне - не зовсім зрозуміло, чому саме грецький форвард гірше годиться на роль запасного нападника. Також Галатасарай безкоштовно втратив Ерена Дердійока і Синана Гюнюша - за цих гравців цілком можна було виручити пару мільйонів євро. Трохи бентежить і той факт, що не зуміли викупити Анрі Оньекуру, який здорово вистрілив в минулому сезоні (16 голів і 6 ассистов), але прихід Райана Бабеля повинен заповнити цю втрату.
4. Бетіс
Прийшли: Борха Іглесіас (Еспаньол) - 28 млн євро, Джованні Ло Чельсо (ПСЖ) - 22 млн євро, Набіл Фекір (Ліон) - 19,7 млн євро, Хуанма (Реал Сосьєдад) - 9 млн євро, Алекс Морено (Райо Вальєкано) - 7,5 млн євро, Емерсон (Барселона) - 6 млн євро, Дані Мартін (Спортинг Хіхон) - 5 млн євро, Альфонсо Педраса (Вільярреал) - оренда
Пішли: Пау Лопес (Рома) - 23.5 млн євро, Жуніор Фірпо (Барселона) - 18 млн євро, Джованні Ло Чельсо (Тоттенхем) - оренда за 16 млн євро, Серхіо Леон (Леванте) - 4 млн євро, Ріяд Будебуз (Сент- Етьєнн) - 3,5 млн євро, Такеші Інуї (Ейбар) - 2 млн євро, Віктор Камараса (Кристал Пелас) - оренда за 1,5 млн євро, Дарко Брашанац (Осасуна) - 1 млн євро, Алін Туга (Газішехір), Алекс Алегрия (Мальорка) - обидва безкоштовно), Айтор Рубіаль (Леганес), Хуліо Гарсія (Бадайос), Ліберті Бельтран (Льеіда), Хуанхе Нарваес (Лас Пальмас) - все в оренду.
За якихось пару сезонів Бетіс зробив стрімкий шлях до когорти найсильніших колективів Іспанії. Якщо не за результатами, то за складом точно. І вперше за довгий час «зелено-білі» виглядають навіть сильніше за Севілью за кадровим потенціалом. І якщо історично подібний факт не викликає подиву, то нинішнє покоління уболівальників напевно звикло до іншого розкладу.
Бетіс посилив відразу кілька проблемних позицій: на лівий фланг оборони раптово був орендований Альфонсо Педраса з Вільярреала. Гравець був основним беком «Жовтої Субмарини», тому зрозуміти рішення відпустити його досить складно. З прицілом на майбутнє був узятий на ту ж позицію Алекс Морено з Райо, який також здорово проявив себе в ЛаЛізі.
Підписання Хуанма з Сосьєдаду остаточно дозволить Хоакіну відпочивати від футболу, тоді як головним підписанням став Борха Іглесіас - бомбардир з Еспаньола, який забив 17 голів в минулому сезоні ЛаЛіги.
А тепер до самого крутого: Бетіс підписав Набіля Фекіра трохи менше, ніж за 20 мільйонів євро! Геніальна угода, яка шокувала багатьох. Француз уже зараз якісно виділяється і напевно може допомогти Бетису заробити на подальшому перепродажі.
Другий показовий момент: Джованні Ло Чельсо, який був викуплений за смішні 22 мільйони євро і відданий в оренду на сезон за 16! Немає сумнівів, що при вдалому збігу обставин Тоттенхем викупить хлопця за солідні гроші.
Що стосується трансферів «на вихід», то тут є пара сумнівних моментів. Зокрема, Жуніор Фірпо пішов на порядок дешевше, ніж міг би (18 млн євро). Не зовсім зрозуміла оренда Віктора Камараси, який міг би припасти до двору і в Бетісі.
А ось Пау Лопес був проданий за непогану суму, але заміна в особі Жоеля Роблеса виглядає сумнівною. В іншому ж Бетіс позбувся тих, хто особливо не був потрібен, ще й заробив трохи на цьому.
3. Ювентус
Прийшли: Маттейс Де Лігт (Аякс) - 85 млн євро, Данило (Ман Сіті) - 37 млн євро, Ромеро (Дженоа) - 26 млн євро, Лука Пеллегріні (Рома) - 22 млн євро, Меріх Демірал (Сассуоло) - 18 млн євро , Аарон Ремсі (Арсенал), Адрієн Рабьо (ПСЖ), Джанлуїджі Буффон (ПСЖ) - усі безкоштовно.
Пішли: Канселу (Ман Сіті) - 65 млн євро, Леонардо Спінаццола (Рома) - 29,5 млн євро, Мойзе Кін (Евертон) - 27,5 млн євро, Еміль Аудеро (Сампдорія) - 20 млн євро, Стефано Стураро (Дженоа) - 16.5 млн євро, Ріккардо Орсоліні (Болонья) - 15 млн євро, Альберто Черрі (Кальярі) - 9 млн євро, Андреа Фавіллі (Дженоа) - 7 млн євро, Рожеріо (Сассуоло) - 5 млн євро, Леонардо Манкусо (Емполі) - 5 млн євро), Лука Марроне (Верона) - 1 млн євро, Лука Барлокко (Віченца), Стефано Падована (Імолезе) - обидва безкоштовно, Андреа Барцальї - завершив кар'єру.
Королі ринку вільних агентів знову в справі! У Ювентусі вже давно навчилися шукати для себе посилення там, де не потрібно платити багато мільйонів за трансфери. Стратегія спрацювала і зараз, але про все по порядку.
У воротарській лінії є одна важлива зміна - Джіджі Буффон повернувся в Юве, щоб побити рекорд Паоло Мальдіні за кількістю матчів у Серії А.
Відмінно попрацювали туринці і над омолодженням найбільш «вікової» позиції в команді - центром оборони. Барцальї повісив бутси на цвях, тоді як у Кьеллііні і Бонуччі напевно вже проскакують думки про подібне. У цьому контексті підписання Маттейса Де Лігта - інвестиція на роки, нехай і обійшлося це в солідну суму. Куди бюджетнішим став трансфер 21-річного Демірала з Сассуоло. Саме ці два хлопця повинні стати новою оборонною стіною туринців.
Ювентус за круглу суму продав Жоау Канселу, але це не повинно лякати. Португалець не підходив Мауріціо Саррі з тактичних міркувань. На обмін прийшлов Даніло з Ман Сіті. Надійним захисником він не є, але Саррі цілком повинен підійти.
А ось в центрі поля у Юве все прекрасно. Старіючих Хедіру і Матюїді можна сміливо відпускати, адже на зміну їм прийшли Ремсі і Рабьо - обидва за безкоштовно! Оплески менеджменту туринців, які придбали топ-футболістів, не заплативши ні копійки.
Вважаємо за посилення і Гонсало Ігуаїна, який повернувся з оренди. Аргентинець - давній улюбленець Саррі і повинен продуктивно попрацювати на благо команди.
Що стосується кадрових втрат, то їх небагато. Точно буде не вистачати Спінаццоли, але 30 мільйонів від Роми дозволяють не роздумувати і не сумувати за нього. Точно міг би допомогти Мойзе Кін, але Юве завбачливо вписав себе опцію викупу. Всього ж туринці продали на...200 мільйонів євро! І це гравці, які за великим рахунком не потрібні зараз Юве. Зрозуміло, кожен молодий талант зможе повернутися завдяки опції викупу. Але літо Юве завершив з позитивним балансом при трансфері Де Лігта. Зразково-показова робота!
2. Реал
Прийшли: Еден Азар (Челсі) - 100 млн євро, Лука Йовіч (Айнтрахт) - 60 млн євро, Едер Мілітао (Порту) - 50 млн євро, Ферлан Менді (Ліон) - 48 млн євро, Родріго (Сантос) - 45 млн євро , Альберто Соро (Сарагоса) - 2.5 млн євро, Альфонс Ареола (ПСЖ) - оренда за 2 млн євро, Такефуса Кубо (ФК Токіо) - безкоштовно
Пішли: Матео Ковачич (Челсі) - 45 млн євро, Маркос Льоренте (Атлетико) - 30 млн євро, Рауль Де Томас (Бенфіка) - 20 млн євро, Тео Ернандес (Мілан) - 20 млн євро, Кейлор Навас (ПСЖ) - 15 млн євро, Дані Себальос (Арсенал), Серхіо Регільон (Севілья), Мартін Едегор (Реал Сосьєдад), Хесус Вальєхо (Вулверхемптон), Андрій Лунін (Вальядолід), Борха Майораль (Леванте), Такефуса Кубо (Мальорка), Люка Зідан (Расинг) - все в оренду, Лукас Сілва - вільний агент.
Всі свої успіхи в Лізі чемпіонів Реал досягав, по суті, одним складом. Ось уже близько п'яти років склад мадридців змінювався лише точково, без будь-яких кадрових революцій. Поштовхом став повний провал минулого сезону, коли Реал виглядав відверто жалюгідно.
І тут Флорентіно Перес дістав свою гаманець і почав витрачати...але з розумом!
Реал продав Кейлора Наваса в ПСЖ, але натомість отримав Альфонса Ареола, який готовий стати гідним конкурентом для Тібо Куртуа.
Купівля Едера Мілітао повинна посадити Серхіо Рамоса на лавку, а Ферлан Менді цілком здатний зробити те ж саме з Марсело. Чи не ті це зміни, про які так довго просили фанати? Старі зірки втратили мотивацію, а на зміну їм прийшли молоді і голодні до перемог футболісти.
Цілком можна вважати «трансфером» і повернення Хамеса в Реал. Колумбієць повинен був піти в Наполі, але угода так і не відбулася. Що ж, тепер у мадридців буде ще одна опція в атаці.
Поточний сезон може стати останнім і для Каріма Бензема в основі. Лука Йовіч починає дуже натужно, але 60 мільйонів євро навряд чи б стали платити за безталанного форварда.
Але головною покупкою став Еден Азар - один з кращих футболістів світу і нова прима, якої так не вистачало після відходу Кріштіану Роналду. Таким чином, Реал поступово зміщує акценти з старих зірок на нові обличчя, а ми спостерігаємо за становленням нової епохи в клубі.
Окремо варто похвалити Реал за продажу футболістів. Мадрид розлучився з великим числом гравців, які клубу не були потрібні, при цьому всі угоди виявилися досить вигідними. Виручені 130 млн євро за запасних і резервістів - приємний бонус, який дозволяє не переживати за фінансовий фейр-плей.
1. Айнтрахт
Прийшли: Мартін Хінтереггер (Аугсбург) - 12 млн євро, Джібріль Соу (Янг Бойз) - 9 млн євро, Домінік Кор (Байєр) - 8,5 млн євро, Лука Йовіч (Бенфіка) - 7 млн євро, Бас Дост (Спортінг) - 7 млн євро, Кевін Трапп (ПСЖ) - 7 млн євро, Філіп Костич (Гамбург) - 6 млн євро, Андре Сілва (Мілан) - оренда за 5 млн євро, Деян Ловельїч (Црвена Звезда) - 4 млн євро, Себастьєн Роде (Боруссія Д) - 4 млн євро, Ерік Дурм (Хаддерсфілд), Родріго Саласар (Малага) - обидва безкоштовно
Пішли: Лука Йовіч (Реал) - 60 млн євро, Себастьян Алле (Вест Хем) - 40 млн євро, Єтро Віллемс (Ньюкасл) - оренда за 1 млн євро, Андерссон Ордонес (ЛДУ Кіто) - 450 тисяч євро, Данні Блум (Бохум ) - 250 тисяч євро, Макс Безушка (Ян Регенсбург) - 100 тисяч євро, Анте Ребич (Мілан), Тута (Кортрейк), Родріго Саласар (Корона Кьельце) - все в оренду, Бранимир Хргота (Гройтер-Фюрт), Нельсон Мандела Мбухум (СФ Лотте), Патріс Кабія (Гамбург-2), Тобіас Штірль (Вольфсбург-2), Міша Хаузер (ФСВ Франкфурт), Ноель Кнох (Нюрнберг-2), Дейі Бойройтнер (Хоффенхайм-2) - все безкоштовно, Марк Штендера, Талеб Таватуй - вільні агенти.
Айнтрахт - це показовий приклад «манібола». Грамотні інвестиції і вигідний перепродаж, точкові посилення роботи з чітким розумінням власних сильних і слабких сторін.
Цього літа франкфуртці заробили 100 мільйонів євро на двох продажах - Луки Йовіча і Себастьяна Алле. Цього з головою вистачило на літню трансферну кампанію і навіть залишилося ще 30 мільйонів.
Для початку, Айнтрахт викупив Кевіна Траппа у ПСЖ за смішні 7 млн євро. Подібна доля чекала і Мартіна Хінтеррегера, який минулий сезон грав на правах оренди, а тепер переходить за цілком розумні 12 млн. Прихід Еріка Дурма за безкоштовно точно не буде зайвим, в контексті виниклої проблеми на лівому фланзі оборони. Комплектація захисної лінії завершена.
Трохи змінився і центр поля. Туди був придбаний Джібріль Соу - молодий хлопець з Янг Бойз, який вже у всю виступає за збірну Швейцарії. А ось Домінік Кор не став своїм у Байєрі, але цілком може продовжити свій розвиток в Айнтрахті. Ну а довершує все це ще один викуп трансферу - це легенда клубу Себастьян Роде тепер став повноцінним гравцем Айнтрахта.
Вишенькою на торті став викуп Філіпа Костича всього за 6 млн. Серб нітрохи не менше феєрив у минулому сезоні, але якщо Йовіч і Алле вже пішли підкорювати нові вершини, то Костіч продовжить запалювати в складі франкфуртцев.
Ну а що до відходу Йовіча і Ребіча, то Айнтрахт успішно їх замінив Андре Сілвою і Басом Достом. Гідна заміна, яка навряд чи сильно гірше позначиться на атакуючому потенціалі Айнтрахта.
Таким чином, Айнтрахт втративши пару гравців, викупив відразу п'ять важливих гравців складу і точково посилив ті позиції, які викликали питання. Просто браво.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!