«Мальме» – найбагатший клуб Швеції. Але до «Динамо» та «Шахтаря» йому все одно далеко…

Динамо Київ 17 Вересня, 22:05 1403
«Мальме» – найбагатший клуб Швеції. Але до «Динамо» та «Шахтаря» йому все одно далеко…  | 19-27
Український футболіст, тренер і скаут-аналітик Анатолій Пташник більше десяти років провів у Швеції, тож розповів усе про одного із суперників «Динамо» в Лізі Європи.

Серед суперників Динамо по групі Мальме посідає особливе місце – з ним колись у 70-тих велика команда Лобановського суперничала в 1/8 фіналу Кубка чемпіонів і програла. А вже за останнє десятиліття із цим шведським клубом грали Металіст і Шахтар. Утім, час не стоїть на місці – навіть порівняно з протистояннями донеччан 4-літньої давнини, Мальме змінилося досить суттєво, що там говорити про попередні роки.

Тож познайомити нас із знаменитими земляками Златана Ібрагімовича ми попросили нашого земляка, який пропрацював у Швеції більше десяти років. Анатолій Пташник після виступів у тернопільській Ниві, хмельницькому Поділлі та бурштинському Енергетику виступав у чемпіонатах Польщі та Молдови, аж поки у 2006 році не перебрався у Скандинавію.

Анатолій Пташник

Півзахисник виступав у складі шведських клубів Хога Кустен (Улланге), Фріска Вільєр (Ерншельдсвік), Хярнесанд, Крамфорс-Альянсен від 2006 по 2011 роки, потім працював тренером у місцевих чоловічих і навіть жіночих клубах, а також – скаутом у тому самому Естерсунді, який не так давно «проїхався» по Зорі та гарно виступив у Лізі Європи.

«ВІД УСПІХУ В ЄВРОКУБКАХ ЗАЛЕЖАТИМЕ БЮДЖЕТ МАЛЬМЕ НА НАСТУПНИЙ РІК, ТОМУ ЛІГОЮ ЄВРОПИ НАВІТЬ ЗАРАДИ ЧЕМПІОНСТВА НІХТО НЕ БУДЕ ЛЕГКОВАЖИТИ»

– Анатолій Ігорович, кому пощастило з жеребом Ліги Європи – Динамо чи все-таки Мальме?

– Складне питання. З одного боку, жереб і для нас, і для них міг бути значно гіршим, з іншого – скандинавські клуби завжди серйозно ставляться до єврокубків, від успішності виступу в Лізі Європи буде залежати обсяг бюджету на наступний рік, тому, повірте, ні Мальме, ні Копенгаген не будуть легковажити цим турніром і грати «для галочки». Тим більше, у Швеції бренд Динамо відомий, на таке ім’я будуть налаштовуватися дуже серйозно.

– А от ЗМІ роз тиражували вислів президента Лугано, який нібито сказав, що розчарований жеребом і хотів би гучнішого суперника, за Динамо.

– Не дуже обізнаний з реаліями Швейцарії, тому тут не стану коментувати. Одне, як мені зі сторони здається, якщо суперник думає не стільки про вихід із групи, а про касу в домашніх групових матчах, він може недалеко заїхати… Впевнений, це «тролінг», спроба привернути, навпаки, увагу до матчів із Динамо, щоб наповнити касу.

– Але ж Динамо зараз дійсно не вражає ні грою, ні результатами, а 0:8 за двома матчами з Челсі наприкінці нашого минулого єврокубкового сезону змушують десь зрозуміти президента Лугано. Ні?

– Справді, гра динамівців не вражає, але клас у футболістів насправді хороший. Бюджет клубу великий. Десь треба перетерпіти й постаратися внести зміну в гру. Можливо, саме виступи в груповому турнірі Ліги Європи посприяють тому, що Динамо поверне впевненість в собі й знайде цікаву, атакувальну гру.

– Дивлюся на таблицю чемпіонату Швеції, де станом на середину вересня Мальме – третє з 3-очковим відставанням від лідера, й задаюся думкою – а чи буде Ліга Європи пріоритетною для цього клубу?

– Ну, ясна річ, завдання на чемпіонат максимальні, там ніхто не буде здаватися аж до останніх турів. Але, по-перше, єврокубки – це гроші, досить значна частина бюджету, а по-друге, гравці хочуть себе проявити. З нетерпінням чекають старту Ліги Європи. Мальме – найбагатший клуб Швеції. Для них гра на кілька фронтів – звична, і ніде вони не будуть керуватися принципом «участь заради участі», тільки гратимуть на перемогу.

– А який же бюджет Мальме? Що для Швеції – великі гроші в футболі, це співставно з Динамо чи Шахтарем?

– Ні, з нашими грандами їм не зрівнятися. Але от у Мальме бюджет десь біля 20 млн. євро. Причому, клуб його сам формує й заробляє. Успішно виступаєш – маєш касу, гарні прибутки з квитків. Вдало інвестував у молодого гравця, виховав його й продав – ще плюс. У єврокубках ввійшов у групу й вийшов з неї – ще плюс. Тобто, тут нема «дядечка», який просто дає певні кошти. Їх треба заробляти.

Те саме стосується й футболістів. У першій трійці шведського чемпіонату зарплати гравців основи, в середньому, десь по 10 тисяч євро. Причому, це +/– фіксована сума, у них нема такого поняття, як преміальні за пересічну перемогу в чемпіонаті. Є бонуси за глобальніші речі – титули, єврокубкові виграші. Все заробляється тяжкою працею.

«РЬОСЛЕР МОЖЕ ОСОБИСТО З’ЇЗДИТИ, ЩОБ ВЖИВУ ПЕРЕГЛЯНУТИ НАСТУПНОГО СУПЕРНИКА»

– Що за команда – Мальме Уве Рьослера?

– Міцний клуб із гарним добором досвідчених футболістів і гарною «оффенсивою».

– Тобто?

– Атакують добре. Підбір гравців у групі атаки дуже потужний, як для Швеції.

– Але при цьому жоден гравець Мальме не входить у першу п’ятірку найкращих бомбардирів місцевого чемпіонату…

– Тут з якого боку глянути. З одного боку, так – єдиного снайпера у клубу нема. З іншого, забити може майже кожен – там і захисники з підключеннями, і в півзахисті є люди з сильним ударом, і форварди досить часто забивають.

– Яку тактику Мальме використовує частіше за все?

– Вони гарно працюють по супернику. Це може бути схема з трьома центральними захисниками чи з двома, або 3-5-2 (5-3-2), або 4-4-2.

– Рьослер добре вивчає команди, проти яких збирається грати?

– Дуже ретельно. Для Швеції його спосіб роботи досить оригінальний. Якщо, скажімо, Мальме свій матч чемпіонату відіграло, а на наступний день грає суперник, Уве навіть не посилає скаута, а сам сідає в машину й їде на стадіон – дивитися вживу. Під час одного з таких його виїздів (наскільки пам’ятаю, проти Хаммарбю) я сидів неподалік і бачив, як він із блокнотом розбирав гру. Помітки досить серйозні, видно, що він з арени досліджував всі нюанси. Тому й Мальме може чергувати тактику, підбирати якісь нестандартні ходи. Це – не в останню чергу, завдяки особистому аналізу німця.

«Ветерани Мальме – не лише символи, на внутрішній арені ними «залякують» суперників»

– Чого чекати Динамо від Мальме?

– Багато в чому, це буде залежати від тієї інформації, яку отримуватиме прямо зараз Рьослер. Якщо це буде та ж тактика із одним центрфорвардом і високими, ініціативними вінгерами, то я не став би дивуватися трьом центральним захисникам. Але Мальме вміє зіграти й по класиці, в 4-4-2 з атакувальним акцентом.

– У команді чимало відомих імен – 34-річний Беранг Сафарі та 36-річний Маркус Русенберг награли більше 30 матчів за збірну Швеції, Йо-Інге Бергет – більше 20 матчів за Норвегію. Це ветерани для престижу чи реальні помічники команді?

– Десь є правда в тому, що вони – символи клубу. Для внутрішньої арени це – суттєві «елементи залякування суперників», тому що на класі можуть ігри витягувати. На єврокубковому рівні вже важче. Та й треба враховувати, що ті ж Сафарі та Бергет грають через раз, проходять під ротацію, інколи використовуються як «джокери» такі собі. Але от Русенберг – це лідер і провідний бомбардир, він у свої 36 років все ще корисний.

– Але в «матчі за шість очок» проти Юргордена якраз він не забив пенальті, а його команда поступилася супернику лідерством…

– Не думаю, що Маркуса таким зламати. Відома історія – після того Рьослер думав над новим виконавцем 11-метрових, але Русенберг на передматчевому тренуванні забив 4 пенальті з чотирьох і після того вже в матчах чемпіонату виконував 11-метрові без особливих питань.

– Його й треба найбільше остерігатися динамівцям?

– Ну, це очевидний такий зірковий футболіст. Гарно грає в карному майданчику – проти нього доведеться дуже пильно грати в карному майданчику, тому що Маркус може з нічого витиснути гол, нав’язати боротьбу, дістати складний м’яч. Вони з більш молодим Маркусом Антонссоном складають непогану пару в нападі, доповнюють одне одного.

Але я б додав ще кількох гравців, за якими треба стежити. Передовсім, це 29-річний коморець Фуад Баширу. Розумний, по-спортивному хитрик «бокс-ту-бокс». Багато атак починається саме з його відбирань та сольних рейдів.

Це американець Ромен Галл – технічний футболіст, який може зіграти вінгера, крайнього форварда, крайнього півзахисника. Непогано працює з м’ячем, інколи так буває, що бере гру на себе й ухитряється пробивати з таких позицій, звідки й бити важко. Від нього багато в чому залежатиме флангова активність.

Це Оскар Левіцкі – досвідчений уже центральний півзахисник, «мотор команди». Він грав за юнацький склад Баварії, має непогане бачення поля та пас.

– А бородач Бергет, якого ми пам’ятаємо ще по матчах проти Шахтаря?

– Тут його дуже поважають, він у Мальме грав після Великобританії й повернувся сюди після нетривалих заробітків у MLS. Гравець, звичайно, харизматичний. Норвежець – справжній боєць на полі. Самовідданий гравець, небезпечний при підключеннях на стандарти. До того ж, може зіграти зліва в півзахисті, під нападником і навіть в атаці. Але зараз він під ротацією, грає неповні матчі, інколи його залишають у запасі з думкою підсилитися по ходу гри.

«У МАЛЬМЕ Є ХИТРІ ФОРВАРДИ»

– Якими слабкими сторонами в грі Мальме можна скористатися Динамо?

– Думаю, кияни самі добре проаналізують суперника й визначаться з цим. Якщо про мої враження, то, на мою думку, Динамо може захопити перевагу на флангах. Крайні захисники Мальме вразливі, якщо їм протидіятимуть технічні та швидкі вінгери. Є ще момент із захистом в цілому, яким вдало користалися цього сезону суперники Мальме – їм важко при швидких комбінаціях із переведенням м’яча та розрізними передачами. Нічого не поробиш – багато вікових гравців, колишніх збірників, і вони – основні, від їхньої гри все залежить позаду.

Зараз, правда, вони орендували у Вердера Фелікса Бежімо – це перспективний шведський фулбек, на нього покладають великі сподівання. І радіють, що випередили Юргорден, із якого він і переходив у Німеччину.

– Чого остерігатися?

– Мальме може дуже потужно атакувати – із силовою перевагою, із постійними завантаженнями м’яча в карний майданчик. Є ціла група гравців, яка може «протиснути» суперників при подачах. Є хитрі форварди, як Русенберг, Антонссон, Молінс, які здорово «пасуться» на відскоках, можуть скористатися метушнею й пробити. Знову ж таки, «на другому поверсі» працюють добре. Ще додам, що фани Мальме славляться як одні із найбільш масових і небайдужих у Швеції. В домашніх матчах вони просто женуть команду вперед.

– Є якісь заготовки під час стандартів?

– Мені здається, у них найнебезпечніша зброя – подачі під високих, стрибучих гравців. Є й прямі удари, але саме подачі несуть найбільшу загрозу. В принципі, коли Левіцкі чи Крістіансен виконують, буває дуже цікаво.

– Динамо варто переглянути матч із Юргорденом, коли Мальме зазнало домашньої поразки?

– Не сумніваюся, що вони його подивляться. Там, правда, на мою думку, Мальме не пощастило – і пенальті не забили, і кілька моментів втратили. Але, взагалі, там була й серія матчів, коли Мальме «всуху» повигравало, забиваючи й по 5 м’ячів за гру. Сильна команда, у себе в Швеції одна з найсильніших. Звикла до найвищих завдань і єврокубків. З ними можна брати очки, але буде нелегко.

– Ми телефонували вам з приводу шведських справ, а застали вас в Україні…

– У мене зараз якраз такий переломний період у житті, після багаторічного проживання в Швеції хочу повернутися на батьківщину. У планах – агентська робота із активізації україно-скандинавських футбольних взаємин. Самі бачите, приклад Вербича свідчить, що варто звертати увагу на Швецію, Данію, Норвегію. І наші легіонери там затребувані – як приклад, чемпіон Європи 2009 року Ігор Левченко, який зараз у шведському чемпіонаті грає постійно, має гарну пресу. Часто цей ринок ігнорують, а дарма – подивіться, яких шведів та ісландців знаходив той же ФК Краснодар. Чому ми не можемо так само?