П'ять думок після матчу Україна – Литва

Збірна України 12 Жовтня, 10:10 2739
П'ять думок після матчу Україна – Литва | 19-27
Збірна України впевнено переграла Литву (2:0) в рамках сьомого туру кваліфікації на Євро-2020.

Останній крок на шляху до Євро – «пролетіти» майже не реально

Перемога над Литвою приблизно на 98% гарантувала Україні фінальну частину чемпіонату Європи. «Синьо-жовті» здобули 9 пунктів гандикапу перед третьою командою групи. Сербія має в запасі на один матч більше, тому теоретично може зрівнятися з нами в турнірній таблиці, якщо виграє всі 3 свої поєдинки, а ми свої 2 програємо.

Втім, навіть цього балканцям не вистачить, щоб обійти Україну, пише football24.ua. При рівності очок враховуються результати очних зустрічей. Підопічні Андрія Шевченка в червні розтрощили Сербію на Арені Львів з рахунком 5:0. Тепер лише поразка з різницею в 6+ м'ячів у Белграді може опустити нас нижче за сербів. Це за умови програшу Португалії в понеділок. Якщо ж ми чіпляємося за очки в Києві з чемпіонами Європи – достроково виходимо у фінальну частину Євро-2020.

Збірна України ідеально виконала «обов'язкову програму» кваліфікації – 12 очок у матчах з Литвою та Люксембургом. Проти Жерсона та його партнерів двічі виникали труднощі, але в підсумку можемо констатувати, що команда Шевченка в оптимальному стані (без Степаненка нікуди) навчилася доводити свій клас. Так було у попередньому відборі (12 очок проти Фінляндії та Косова), так є зараз.

Перемога на класі та з проєкцією на Португалію

У звітному матчі ми задушили Литву мускулами. У першому таймі, коли Україна грала в повну силу, володіння зберігалося у співвідношенні 70% на 30%, статистика ударів у перерві – 10:1. За весь матч господарі дозволили супернику лише раз пробити в площину, практично не випускали його за центр поля, а кожну атаку на власні ворота до перерви намагалися перетворювати на миттєвий контрвипад.

Литва щільно сиділа в обороні та не давала українцям простору. Надія була на нестандартні рішення, з чим дуже допоміг Марлос. Вінгер Шахтаря номінально вийшов на лівому фланзі півзахисту, але діяв без строгої прив'язки до позиції. Шукав м'яч у центрі, перевантажував необхідні зони, з'являвся на протилежному фланзі, нетривіально загострював.

Теплова карта лівого вінгера (!) Марлоса у перші 30 хвилин, коли Україна по-справжньому душила гостей:

Після першого гола ситуація змінилася. Футболісти збірної України у післяматчевих інтерв'ю розповіли, що Андрій Шевченко попросив їх збити темп і спокійніше контролювати м'яч. «Синьо-жовті» й надалі домінували, але атаки стали надто академічними, зникли оригінальні рішення, гості досить легко нейтралізовували спроби загострити. За весь другий тайм, окрім гола, Україна завдала 2 небезпечні удари.

Шевченко зізнався, що ранніми замінами Марлоса, Ярмоленка та Степаненка готувався до понеділкової Португалії. Більший вплив на хід матчу мали його вказівки заспокоїти гру. Футболісти добре зіграли в енергоощадному режимі. Можливо, не сповна виправдали очікування вболівальників, але зараз матч з Португалією значно важливіший за розгром Литви. Потрібно побачити, на що здатна збірна України в бойовому стані проти топ-суперника. Тому критики за такі пріоритети можна уникнути.

Маліновський – космос, він зробив перемогу

Руслан Маліновський виграв цей матч для України. Він не просто оформив красивий дубль, а буквально зробив ці голи. Першій результативній атаці хавбек Аталанти дав головне – нестандартне рішення. Пішов у обіграш, проскочив одного литовця та спантеличив ще двох, а удар вже був справою техніки. Про другий забитий м'яч не треба додатково пояснювати – просто класне виконання штрафного.

Статистика Маліновського в матчі з Литвою:

Найцікавіше, що навіть без голів Маліновський був найкращим на полі. Руслан вів гру команди: віддав найбільше передач, найчастіше влучав у площину (3 удари України в ціль з 4 на його рахунку) найчастіше йшов у дриблінг (4 спроби – всі вдалі). За впливом на контроль м'яча з Маліновським може посперечатися Зінченко, однак Руслан більше ризикував, робив більше непередбачуваних передач, активніше пасував у штрафний майданчик.

Героєм Маліновського зробила не лише якісна робота на атаку – Руслан виглядав справжнім монстром і без м'яча. Він 7 разів вступав у відбір (топ-1 у матчі), 5 з яких – на чужій половині. В активі Маліни – 14 підбирань. Це феєричний показник і, звичайно, найкращий у поєдинку.

Захисна карта Маліновського:

Завдяки центрхавам (варто відзначити, як Степаненко при позиційних атаках розташовувався вище за Маліновського та Зінченка і відповідав за миттєвий відбір) Україна накривала більшість балтійських атак у початковій стадії.

Соболь скористався своїм шансом

Зліва в обороні очікувався вихід Миколенка, який встиг відновитися до гри. Однак тренерський штаб поберіг Віталія на Португалію та дав можливість проявити себе його конкуренту. Соболь не розчарував.

Едуарду було не так просто попереду – Марлос дав йому на відкуп увесь лівий фланг. Однак фулбек впорався: вчасно пропонував себе на бровці, намагався підтримувати ширину атак, сміливо йшов у обіграш (всі 3 спроби дриблінгу були успішними). Головне – передачі Соболя у штрафний майданчик були осмисленими та націленими. Він створив супершанси для Мораєса та Зінченка, а загалом віддав 3 паси під удар.

Литва вибігала вперед переважно флангом Едуарда (45% атак). У двох епізодах він повинен був зіграти краще – під завісу зустрічі незграбним перехопленням привіз єдиний момент на наші ворота. Втім, захисник Брюгге перекрив ці недопрацювання солідним масивом успішних дій. 5 з 6 його підкатів завершилися вдало, 4 рази перехопив м'яч, тричі зіграв на підбиранні та виграв 74% дуелей – 14 з 19.

На Португалію, ймовірно, все одно вийде Миколенко, але Андрій Шевченко отримав підтвердження, що в його розпорядженні є два якісні ліві фулбеки.

Ярмоленко чужий у цій збірній

Перед матчем українські медіа, натхненні класними виступами Ярмоли за Вест Хем, зробили Андрія головною зіркою збірної та чекали від нього див. Однак вінгер не потягнув «синьо-жовтих» за собою, не став лідером.

Можна пограти на тому, що у стартовому складі проти Литви вийшло 10 вихованців Шахтаря (хоча Маліновський, Зінченко і Соболь лише номінально пов'язані з «гірниками», тому просто – 7 гравців Шахтаря) і Ярмоленко. Однак клубну хімію відкинемо, суть в іншому. Андрій через травму на рік випав зі збірної, яка протягом цього часу вдосконалювалася та прогресувала. Тепер він виглядає іншорідним тілом у футболі «синьо-жовтих».

Місяць тому у Вільнюсі було помітно, як йому некомфортно, як бракує взаєморозуміння з Болбатом. У підсумку – бліда гра та рання заміна. Сьогодні бачимо те саме: багато старання, але постійна метушня, дриблінг без просування, передачі в нікуди (70% точності – найгірше серед українців).

Карта передач Ярмоленка проти Литви:

Ярмоленко зараз дійсно в хорошій формі, але в клубі він грає в зовсім інших умовах – більше простору, більше швидких ніг. Литву ж доводилося розхитувати «на стоячих ногах», комбінувати, віддавати хитрі передачі. Андрій міг затінити ці проблеми фірмовим голом у дальню «дев'ятку», однак завадила поперечина. А штрафний перед голом Маліновського – це більше фейл литовця, ніж заслуга Ярмоленка, який на момент контакту вже відпасував назад.

Важко сказати, що Ярмола зіграв погано. Він зіграв окремо від партнерів. Завдання для тренерського штабу – інтегрувати найкращого українського футболіста сьогодення у командний футбол до Євро-2020.