Чемпіонат Європи-2020 може стати першим в історії збірної України, на який команда проб'ється через сито кваліфікації безпосередньо, без всяких невдалих, дуже важких для нас плей-офф. Раніше «синьо-жовті» двічі брали участь у континентальній першості в основному турнірі. Зі зрозумілих причин на домашній Євро-2012 підопічні Блохіна потрапили без поєдинків відбірного турніру. Чотири роки тому головна команда країни в плей-офф пройшла Словенію.
Які успіхи? Дебютна перемога над Швецією - 2:1 і поразки від Англії (0:1) і Франції (0:2). Потім в 2016-му три поспіль поразки від Німеччини, Північної Ірландії та Польщі з загальним рахунком 0:5 - ось, власне, і весь досвід виступів на чемпіонатах Європи. Але зараз хочеться і необхідно згадати сам шлях українців на Євро, адже траплялися провальні для нас спроби. Напередодні вирішальної зустрічі з Португалією важливо не забути досвід минулих невдач.
Ще свіжий у пам'яті чемпіонат 2016-го року і сам відбір до першості. Тоді «синьо-жовтим» у групу потрапили збірні Іспанії, Словаччини, Білорусі, Люксембургу та Македонії. Обидва матчі іспанцям ми програли з однаковим рахунком 0:1, а ось зі словаками повинні були змагатися на рівних, але вдома ми поступилися братам-слов'янам 0:1, а в гостях задовільнилися нічиєю 0:0.
Рівно три очки в 2015-му і не вистачило збірній України, щоб обійти Словаччину в боротьбі за друге місце, пощастило, що третя позиція давала шанс в стикових матчах. У плей-офф за неймовірних зусиль і посмішки Фортуни команда Фоменка пройшла Словаччину - 2:0 і 1:1.
Євро-2008 в Австрії та Швейцарії пройшов без участі «синьо-жовтої» дружини, більш того, той відбірковий турнір можна назвати найбільш провальним для збірної. Тоді в нашій групі було два явних фаворити - Франція і Італія, - можливо, авторитет цих збірних і завадив українській команді. Навіть Шотландія нас обійшла і Україна фінішувала лише четвертою після Литви, Грузії та Фарерських островів. Важливі очки ми тоді втратили в іграх з Грузією (1:1) і Литвою (0:2), а вирішальною виявилася невдача з Шотландією (1:3). Між іншим, тоді поєдинок відбувся 13 жовтня, а гол за «синьо-жовтих» забив нинішній наставник збірної Андрій Шевченко.
Єдиною втіхою стала нічия з Францією 2:2, правда, це було в останньому турі, і сам матч вже нічого не вирішував. Той провал визначив долю головного тренера Олега Блохіна, який в грудні 2007-го подав у відставку.
У кваліфікації до Євро-2004 у нас з самого початок все пішло не так. Нічиї з Вірменією (2:2) і Північною Ірландією (0:0). І хоч потім була перемога над Грецією 2:0 і почесна нічия з Іспанією 2:2, але старт вже виявився змазаним. Не вистачало стабільності і все того ж класу.
Всі ми пам'ятаємо, що греки в 2004-му показали неймовірно прагматичний футбол, зайняли перше місце в нашій групі, а потім і тріумфували на континентальній першості. Збірна України тоді в групі зайняла тільки третє місце.
У 1998-му році ми почали відбір до Євро-2000 з гучної і видовищної перемоги над Росією - 3:2. Голи Скаченка, Попова і Реброва забезпечили хороший старт і дали імпульс для майбутніх звершень. Ми брали свої очки в іграх з Ісландією, Вірменією та Андоррою, розписали дві нічиї з Францією, а у вирішальному протистоянні здобули пам'ятну нічию в Москві (1:1) після диво-удару Шевченка і диво-помилки Філімонова. У тому відборі українці не програли жодного матчу. Лише в плей-офф в матчі зі Словенією удача відвернулася від нас - 1:2 і 1:1. Рикошет в ендшпілі після удару Павлина на засніженому НСК «Олімпійський» не пустив нас на свято великого європейського футболу.
Одна з найсильніших збірних України в історії, тоді під керівництвом Йожефа Сабо зі зв'язкою топ-форвардів Шевченко - Ребров, не змогла пробитися Євро-2000, що стало справжньою трагедією для українських уболівальників.
У 1994-му році ми вперше взяли участь у відборі на чемпіонат Європи і взагалі зіграли свій перший офіційний матч, перший млинець вийшов грудкою. Про матч з Литвою і домашню поразку 0:2 багато згадувалося кілька днів тому, коли українці готувалися до чергового протистояння зі збірною з берегів Балтики. Судячи з усього, висновки після тієї давньої поразки були зроблені правильні.
Перший млинець грудкою вийшов і в самому відбірковому раунді - Хорватія, Італія і Литва обійшли збірну України в групі відбору на Євро-2006. Четверте місце відразу після Словенії та Естонії тоді називалося справжнім провалом, але дивлячись крізь роки стає зрозуміло, що тоді «синьо-жовті» знаходилися тільки на порозі великого шляху. З кожним роком ми ставали сильнішими, не обходилося без спадів і навіть провалів, але в загальному наша головна команда виконала величезну роботу, помітно зросла, подорослішала і набралася досвіду.
Однією ногою підопічні Шевченка вже в основній стадії чемпіонату Європи, забобонні люди напевно бояться говорити це в голос, але збірна України повинна і зобов'язана виходити на Євро-2020. Було б символічно зробити це на свято Покрови та день захисника України.
Залишилося всього два матчі з сильними збірними Португалії та Сербії, але все одно розклад на нашу користь, навіть не тому що гарне турнірне становище у «жовто-синіх», але і по грі, настрою і командному духу ми заслужили на це свято.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!