«Була мрія стати великими футболістами»
Української чи російської мови футболісти не знають. Кажуть, з тренером спілкувались через гуглперекладач. А на тренуваннях їм або хтось перекладав, або українці показували приклад, а вони повторювали.
«Кожен юний гравець в моїй країні мріє про кар'єру як у Дідьє Дрогба. Мрія стати великим футболістом є у багатьох», - каже один з футболістів на ім'я Стів Нчо Ковассі.
Він із Кот-Д'Івуару і чи не єдиний із команди знає англійську. Розповідає, що стати відомим футболістом - мрія багатьох хлопців у Африці. Саме вона і привела їх до України.
«Один менеджер в Африці, якому ми довіряли, дав нам контакти. Історії різні, але всі почали спілкування з представниками клубу через Facebook. Нам слали фото клубу, фото стадіону «Зірка». Ми вірили, бо бачили на Facebook, що останні два роки команда «Зірка» добре грала. Нам казали, що платитимуть, годуватимуть, а якщо ми себе добре покажемо, то згодом зможемо потрапити до більшого клубу Німеччини чи Польщі», - розповідає Стів.
Проте потрапили вони до клубу «Олімпік». Цей клуб виступає у чемпіонаті України серед аматорів. Склад команди - переважно футболісти з африканських країн. Хтось з африканських футболістів у Кропивницькому вже два роки, хтось - пів року.
За гру в клубі брали гроші?
«Щоб моя мрія збулась, щоб сюди потрапити, я витратив багато грошей», - каже Стів.
Мова не лише про витрати на дорогу. Щорічно перед укладанням контракту, за словами гравців, вони платили тисячу доларів: як їм казали, 300 з них мали бути витрачені на оформлення документів та тимчасове проживання, а 700 - на їжу та кімнату. Ще по 200 доларів гравці мали платити щомісячно, але вже кілька місяців, як перестали це робити.
Вони показують контракти, де прописаний розмір заробітної плати: суми варіюються від 3 200 до 4 200 гривень на місяць. У когось контракт закінчується вже в жовтні, у когось - за кілька місяців.
Зараз змагання тривають, проте, кажуть гравці, під їхніми іменами грають інші - новачки з Африки. І така ситуація повторювалась багато разів. Стверджують, що у складі команди неодноразово з'являлись гравці, які насправді не грали, або взагалі вже залишили країну.
«Щось не влаштовує - вертайся в Африку»
Зараз футболісти живуть у готелі, за який за їхніми словами, платять самі. Так само самі купують продукти. Обіцяної «мінімалки» їм не платять, а виживають вони за кошти, які їм з дому присилають батьки.
Кажуть, спочатку не жалілись, бо потрапивши в чужу країну не знали її законів і були розгублені, а в той же час їх постійно обнадіювали.
«Нам обіцяли харчування, але годували лише місяць. Спершу нам не платили зарплату і казали, що згодом. Потім просили почекати, мовляв зараз будемо їхати в Польщу на матч і ви зможете себе показати. І ми так чекали, чекали. То мені родина гроші пришле і я допомагаю хлопцям. Наступного разу комусь іншому пришлють гроші - він допоможе мені і хлопцям. Так ми і жили», - каже Стів.
Проте згодом, коли футболісти все ж почали висловлювати претензії, тренер сказав, що просто розірве з ними контракт і вони будуть змушені повернутись додому.
Футболісти жаліються, що не могли лікувати травми, які отримали на полі. Мікаель Нчо розповідає, що травмувавши меніск, просив тренера допомогти з лікуванням, але йому не допомогли, натомість звинуватили в тому, що він не хоче виходити на поле.
«Я пішов до лікаря. Гроші дали батьки. Лікар попросив набрати тренера, бо хотів повідомити про можливі ризики в процесі лікування. Він зателефонував тренеру, а той відповів: «Чого ви мені дзвоните? Не дзвони сюди більше», - каже Мікаель.
«Згодом нам просто сказали, якщо ви нещасливі - повертайтесь назад. Але чому? Ми очікували, що знайдемо клуб, де гратимемо на вищому рівні. Це наша мрія і пристрасть», - каже Стів.
Клуб відкидає звинувачення і погрожує судом
Тренером, а також почесним президентом клубу є Юрій Кєвліч. Він відомий тим, що був першим тренером Євгена Коноплянки.
«Це не мої футболісти. Це футболісти, яких я відрахував із команди. Хай що хочуть те і кажуть. Ми зробили все за правилами, а вони все вигадали. Ми - любительський, а не професійний клуб. Які до нас претензії? Вони приїхали до нас на стажування, просили, щоб ми їм допомогли з документами. Вони мені набридли. Вони - брехуни, що псують мою репутацію. Я буду подавати на них до суду, за те, що вони розповсюджують неправдиву інформацію», - каже пан Кєвліч.
Каже, що в іноземців закінчився офіційний термін перебування в Україні і таким чином вони хочуть отримати статус біженців, що як гравці вони «не мають великої цінності», тому інші команди ними не цікавляться.
У ситуації зараз намагається розібратись Асоціація аматорського футболу України, адже «Олімпік» є членом їхньої асоціації.
Іноземці можуть грати в аматорських командах України, але надання житла і заплат гравцям не передбачається, кажуть в асоціації.
«Аматорський футбол не передбачає виплат гонорарів. Все, що команда може робити законно, це надати транспорт на змагання, стадіон, забезпечити харчуванням», - говорить перший віцепрезидент Асоціації Аматорського Футболу Олександр Каденко.
Іноземці перебувають в Україні законно
Водночас у Міграційній службі Кіровоградської області повідомили, що іноземні гравці перебували в Україні легально. Підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання став трудовий договір.
Зараз футболісти звернулись із колективною заявою до поліції, а також планують повідомити про ситуацію консульства своїх країн.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!